Hozzáadtunk az életkorunkhoz 2 évet és elképzeltük, hogy hol, hogyan, kikkel tartjuk a kapcsolatot, mit csinálunk, hányadik osztályba járunk, mi a hobbink, milyen főbb élmények vesznek körül minket, és ezt öntöttük rajzos formába.
Célok kitűzése és elérése
Az új év mindig a céljaink megfogalmazásával kezdődik. Az idei évet a vírus miatt inkább az álmokra hangolva indítottuk!
Meglepő volt, hogy olyan dolgokról álmodoznak, vágynak, amelyek az elmúlt évek legtermészetesebb dolgai közé tartoztak. Nehéz gyermekévek jutottak osztályrészül a mai fiataloknak!
A Konyári Óvoda Katica csoportjában a 2021-es év elején elkészítettük az újévi szerencsehozó malacainkat. Nagy lelkesedéssel festették és ragasztották a gyerekek a malacokat, majd a nagyobbak megfogalmazták azt, hogy miben legyen szerencséjük. A reggeli beszélgetőkörök során megfogalmazzuk a napi céljainkat, eltervezzük tevékenységeinket. Beszélgettünk a gyermekekkel az emberek foglalkozásairól, folyamatosan motiváljuk őket az életcélok felállítására – a tanulás és a munka fontosságára – mert sok családban ezt a mintát nem sajátítják el és nem válik belső mozgatórugóvá. Ezen szemléletformálásban nagy szerepe van a hátrányos helyzetű települések intézményének.
Mozgásos relaxáció gyanánt állatok mozgását utánozták a fiúk. Utána a célok fontosságáról és megvalósíthatóságáról volt szó.Végül egy-egy magam írtam föl a két év elteltével elérendő célokat – etek szerencsére jórészt belső tulajdonságok elérésére irányultak
Az 5. órát tartottuk most meg, ahol a célok kitűzése elérése volt a témánk. Próbáltunk beszélgetni arról, hogy mit jelent a cél, mit jelent, hogy valakinek van valami célja? Elég sokan tudtak helyesen válaszolni, és volt olyan gyermek is, aki elmondta, hogy neki milyen célja van, és hogy mit fog megtenni azért, hogy ez sikerüljön. A gyerekek a témával kapcsolatosan a Boldogságóra munkafüzetéből kiszínezték azt, ami a számukra fontos cél, volt, aki kiegészítette a rajzokat.
A foglalkozást, Boldog vár meséjével folytattuk és a hozzá kapcsolódó színező kiszínezésével zártuk le. Nagyon ügyesek voltak a gyerekek, mert a mesében hallottak szereplőit, akadályokat is felrajzolták a lapjukra kiegészítés képpen.
A kis csoportom nagyon lelkesen hallgatta a hónap témáját és rengeteg új célt is megfogalmaztak, egymást bátorítva, ötleteket adva pajtásaiknak, mi az, amit még az idei tanévben el szeretnének érni.
Bakancsot készítettek, melynek a belsejébe írták céljaikat. Nagyon élvezték a munkát, lelkesen segítettek egymásnak a célok leírásában és a bakancs díszítésében is. Az elkészült cipőt hazavihették, azzal a címszóval, hogy a tanév végén, június 15-én kibonthatják és megnézhetik, mely célok valósultak meg az általuk felsoroltak közül. 🙂
A Boldogságóránkat a”Hintaszék”relaxációs gyakorlattal kezdtük. A gyakorlat befejezésével megteremtődött az a nyugodt közeg, amelyben igazán rá tudunk hangolódni a témánkra, a közös együttműködésre. Beszélgetőkör során felelevenítettük, hogy mi is a cél fogalma, miért fontos célokat kitűzni, új dolgokat megtanulni.
Ezután egy távolugró versenyt rendeztünk a gyermekekkel. A távolugrás során minden gyermek egy kővel jelölte meg azt az egyéni célként meghatározott távolságot, amit át szeretne ugrani. Bár a cél megfogalmazása, elérése egy gyors folyamat eredménye, de az azt követő boldogság érzése megtöltötte a gyermekeket önbizalommal, pozitív gondolatokkal. Tapssal, szurkolással biztatták egymást.
A távolugrást követően a Holle anyó című mesét meséltem el a gyermekeknek. A mesével kapcsolatban beszélgettünk arról, hogy milyen fontos, hogy ha kitűzünk magunk elé egy célt, akkor a megvalósításig próbáljunk szorgalommal, kitartással hozzáállni. Egy idő után elérjük a célunkat, a személyes sikerünket.
A mesét követően minden kisgyermek egy rajzzal örökítette meg azt, hogy mit szeretne megtanulni, mi a személyes célja. Kreatív ötleteik lerajzolását követően, mindenki alkotását egy céltáblára tűztük ki. A célok között fogalmazódott meg például, hogy szeretne megtanulni… táncolni, furulyázni, spárgázni, betűket, számokat írni. A gyermekek a csoportban minden nap megnézhetik, feleleveníthetik, hogy milyen célt tűztek ki, mit is szeretnének megtanulni.
Nagy izgalommal várják a gyermekek a Boldog órákat. Az egyik kislány azt mondta: „Mindig valamit jót csinálunk, és jó táncolni a zenékre…” Az 5. órát tartottuk most meg, ahol a célok kitűzése elérése volt a témánk. Minden foglalkozást zenehallgatással és tánccal kezdünk, a hónap dalára, majd következik a mese. Nagyon tetszett a gyermekeknek a Boldog vár meséje, és azt találgatták, hogy vajon a mi várunk kapuja, ha kinyílik mit fogunk találni mögötte. Próbáltunk beszélgetni arról, hogy mit jelent a cél, mit jelent, hogy valakinek van valami célja? Elég sokan tudtak helyesen válaszolni, és volt olyan gyermek is, aki elmondta, hogy neki milyen célja van, és hogy mit fog megtenni azért, hogy ez sikerüljön. Ezután játékos formában, kicsit összekapcsolva az évszakkal, megérkezett hozzánk „Pihe” a hópihe, a testvéreivel, akik eltévedtek és szeretnének „Hófelhő” nagyapóhoz visszajutni, de ezt csak úgy tudják megtenni, ha a gyermekek segítenek nekik, és teljesítenek 3 feladatot (1-énekeljenek el egy hóemberes dalt, 2-keressék meg a csoportban elrejtett hópelyheket, 3-keressék meg a Boldog vár kirakó darabjait) A hópehely célja az volt, hogy visszajusson „Hófelhő” nagyapóhoz, célja eléréshez a gyermekeket kérte segítségül. Jó volt látni, hogy buzgón keresgélnek a csoportban, segíteni akarnak. Foglalkozásunkat relaxációs zenével zártuk, nagyon ügyesen, egyre többen tudnak már ellazulni, kicsit lecsendesedni, megpihenni.
Landorhegyi Sportiskolai Általános Iskola
A hónap boldogságóráin – a megtekintett motivációs videók, beszélgetéseink során – a következő kérdésekre kerestük a választ:
– Mit jelent a célkitűzés?
– Miért fontos az, hogy legyenek céljaink?
– Milyen célokat érdemes kitűzni?
– Miért boldogabbak azok az emberek, akiknek vannak értelmes céljaik?
– Mik a mi legfontosabb céljaink?
– Hogyan fogalmazzuk meg helyesen céljainkat?
– Hogyan érhetjük el céljainkat?
– Miként kezeljük a kudarcokat?
Elvégzett feladataink:
1. Kártyákat készítettünk, megkezdett mondatokkal, ezeket a mondatokat mindenki befejezte önmagára vonatkozóan, a saját elképzelése szerint. (1. kép)
2. A csoport minden tagja leírta az élete különböző területein megvalósítandó legfontosabb célokat. Ebben a „Boldogságóra munkafüzet”-ben található táblázat segített.
3. Megbeszéléseink és az előző két feladat megoldása adta a vázlatát a „Céljaim 2021-ben” /”Céljaim a közeljövőben” … című fogalmazásoknak, amelyeket fotókkal is illusztráltak a gyerekek. (2. kép)
4. A fogalmazásokat kinyomtattuk, és a következő foglalkozáson mindenki felolvasott belőle egy-egy számára fontos gondolatot – erről tanúskodik a videófelvétel.
Amint a videóban is elmondtam: „Nagyon büszke vagyok 8.-os tanítványaimra, írásaikból-szavaikból kitűnik, hogy mindnyájan megértették a célok fontosságát életünkben, s tudják, mit kell tenniük, hogy a vágy valósággá váljék.”
Rákóczi Marianna,
a 8.-os boldogságcsoport pedagógusa
Rövid elméleti bevezető után közösen meghallgattuk a hónap dalát.
Pármunkában megbeszélték a tanulók, hogy milyen céljaik, célkitűzéseik, vágyaik vannak a jövőben.
Feladatok: 2 év múlva, Kezdőbetűk