Mit szeretnénk? Mitől lennénk boldogabbak?
Boldogító jó cselekedetek
Báthory István Általános Iskola
A téli szünet előtti utolsó boldogságórákon a gyerekek megfogalmazták mit kívánnak társaiknak, családjuknak és szeretteiknek, és természetesen magukról sem felejtkeztek meg.
Az advent időszakában szinte naponta kapott lánga a nagy készülődésben egy- egy kicsi gyertyaláng. A gyerekeinkkel nagy meglepetést készítettünk elő nem csak a szülőknek, hanem az idősek otthonában lakó idős embereknek is. A szülők feladata annyi volt, hogy egy tál süteménnyel találkozzanak velünk az öregotthonban. Mi, a gyerekekkel naponta gyakoroltuk a kis dalokat, versikéket, meglepetésajándékokat készítettünk. Aztán karácsonyi angyalokként előadtuk a kis műsorunkat és szülőkkel- idősőkkel közösen megosztottuk az ajándékokat, elfogyasztottuk a süteményeket. Talán most érezhették meg igazán a gyermekeink, hogy nem is az a legnagyobb öröm, ha jandékot kaphatnak, hanem sokkal fontosabb, hogy ők adnak szeretetet, meglepetést. A Bojtorján együttes dala sem véletlenül csendült fel:
„Karácsony ünnepén
Mindenhol gyertya ég.
Békesség jelképe
A gyertyaláng.
Mindennap gyújtsatok
Gyertyákat, emberek!
Égjen a béke- láng
Mindenhol már!…”
A szülők és idősek visszajelzése alapján ez egy olyan pillnat volt, amelynek emlék-lángja is mindig felmelegíti majd a kis szíveket… Köszönet és hála érte!
Püspökladányi Petőfi Sándor Általános Iskola
Decemberben is nagyon várták a gyerekek a boldogságórákat. A feladatok nagy részét elvégeztük. A jó cselekedetek gyümölcseit a karácsonyhoz aktualizálva, egy stilizált fenyőfát feldíszítve készítettük el. Nagyon sok jó dolog történt velünk decemberben. Sokat kaptunk és adtunk is. Nálunk járt a Mikulás, mézeskalácsot díszítettünk a múzeumban és karácsonyi ajándékokat is készítettünk szeretteinknek.
Ebben a hónapban beszélgettünk arról,hogy milyen érzés segíteni a hozzánk közel állóknak és az ismeretleneknek.Milyen érzés segítséget kérni.Majd csoportokban eljátszottunk egy-egy jelenetet.Meghallgattuk a hónap dalát,eztán megrajzolták a gyerekek,hogy a barátjuknak mit adnának karácsonyra.Végül beszélgettünk arról,hogyan is tudnánk segíteni a rászoruló embereken így karácsony idején.
Egri Szalaparti EGYMI és Kollégium
Egri Szalaparti EGYMI és Kollégium
Készségfejlesztő Iskola
Hegyipatak csoport
A havi téma feldolgozása a Készségfejlesztő iskolai csoportban a versenyfeladat megoldásával fejeződött be.
Érdekesen zajlott a beszélgetés, mert a jó cselekedetek felsorolását azoknak a példáknak a felsorolásával kezdte a legnagyobb korosztályú csoport, amiket elkövetnek egymás ellen gyakorta. Sorra szedték szépen a jótetteket, mintha egymást tanítanák.
-Figyelmesen fordulok társaim felé, kivárom a soromat, türelmes vagyok, meghallgatom a társamat, felvidítom a barátomat ha szomorú, felsegítem a barátomat és aki elesik… Veled vagyok jóban rosszban, mindig nyújtom a kezed. Mosolygok rád, hogy jókedved legyen. A végén rangsorolták is a jótetteket és tulajdonságokat.
A 2. legnagyobb jótett: Megbocsájtok ha megbántottak és tudok bocsánatot kérni
Az 1. legis-legnagyobb jótett: Tünde néni süteményt süt nekünk a tankonyhán! – A jó cselekedet felismerése, elismerése első helyezést kapott, de a hozzá fűződő tulajdonságot, az önzetlenség fogalmát nem tudták megnevezni. A végén ezt is megtanultuk és megjegyezték.
A jócselekedetek hónapját már izgatottan vártuk mind. A fiatalokkal előre megbeszéltük mi legyen az osztály közös, fő jócselekedete, a választás pedig a tartós élelmiszerek gyűjtésére, csomagolására és kihelyezett ételgyűjtőbe helyezésére esett. De nem csak ezt valósítottuk meg a hónap folyamán, hanem még inkább figyelmet fordítottunk egymásra ez idő alatt és a kisebb-nagyobb figyelmességek a mindennapok részét képezték. Kedves üzenetekkel tettük egymás napját szebbé, képeslapot írtunk családunknak, kézzel készített ajándékokat gyártottunk, sütit sütöttünk nem csak a mi, hanem az iskola többi tagjának örömére is. Ezeket az eseményeket örökítettük meg a fotókon amik végül a fánkra kerültek, mint figyelmességünk gyümölcsei.