Minden ember számára fontos, hogy jót tegyen és vele is ezt tegyék.
Boldogító jó cselekedetek
Mivel december az advent, a karácsony, a szeretet jegyében telik így a gyerekek a következő feladatot kapják. Előre elkészített, egyforma papírlapra mindenki felírja a nevét, összehajtja, majd elhelyezi egy kalapba. A fecniket alaposan összekeverjük, majd mindenki húz egyet. A kihúzott tanuló nevét titokban kell tartania és karácsonyig minden tanítási nap meg kell lepnie valamivel. Ez lehet apró ajándéktárgy, édesség, saját készítésű tárgy, de akár egy kártya is jókívánsággal,…Mindezt azonban úgy kell csinálni, hogy a másik ne vegye észre, hogy mikor és főleg, hogy kitől kapta az apró meglepetést. Pl: csempészd a kabátja zsebébe, dugd padjába,…stb. A hónap végén mindenki elmondja, hogy szerinte kitől kapta a meglepiket, és miből gondolja ezt. A végén persze kiderül az igazság.
A mai foglalkozást is egy oda- vissza masszázskörrel kezdtük. Most is nagy tetszést aratott a gyerekek körében!
A téma bevezetéseként általánosságban beszéltük meg-mit is takar a mai foglalkozás címe.
Ezután kis csoportokban beszélték meg a gyerekek az előzetes feladatként kapott apró jó cselekedeteik teljesítését az elmúlt 2 hétben. Élvezettel mesélték egymásnak a cselekedeteik által kiváltott pozitív reakciókat is! Mindannyian jó érzéssel végezték a feladatokat! (pl. segíts osztálytársadnak; takarítsd ki a szobád mielőtt megkérnének a szüleid..stb..) Ez a téma szoros kapcsolatban állt az előző- „Társas kapcsolatok” témakörével. Többen is jelezték, hogy ők is kaptak vissza apró, kedves gesztusokat a környezetüktől!
Majd arra kértem őket, hogy szintén kis csoportokban dolgozzanak fel és adjanak elő olyan rövid jeleneteket, ahol vagy adtak vagy pedig kaptak valamilyen jó cselekedetet! Élvezettel mutatták be egymás után a témákat! A történetek után mindig közösen megbeszéltük a helyzet tanulságát is.
Végezetül megnéztük a „Mit kapsz vissza az élettől?” c. rövid filmet. Nagyon jó észrevételeik és hozzászólásaik voltak a film mondanivalójának a megfogalmazásakor!
Minden gyerek nagyon aktívan vett részt a foglalkozáson.
Feltöltődve, jókedvűen értékelték a foglalkozást! Mindannyian jól éreztük magunkat!
Jánossomorjai Aranykapu Óvoda Újrónafői Tagóvodája
Nagy izgalommal készültek a mi Katicásaink, a kiscsoportosok meglepetés ajándékain. Az öröm nem maradt el a kicsikéknél!
Sok kéz, hamar kész!
Cél: A gyermekek ismerjék meg a jó cselekedeteket, hogy jobb adni, mint kapni, tanulják meg, hogy a segítség adás fontos, továbbá azt, hogyha te segítőkész és kedves vagy másokkal, az jó érzéssel tölti el azt aki kapja.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Napüdvözlet jógasort végeztük el a gyerekekkel, mely során ellazultak. A gyakorlat sor után leültünk egymás mellé, majd ölelést adtunk át egymásnak.
Motiválás: Egy kutya bábot vettem a kezembe, melynek az alkalmazásával elmondtam a Kerekerdő kalandra hív téged verset, melyet már a gyermekek is mondtak velem együtt, majd a végén elmondtam a gyerekeknek, hogy miről fogok mesélni. Mese címe: Kutyakötelesség
Mesélés Bábbal a kezemben meséltem el a mesét, mely során a gyermekek élvezettel hallgatták a történetet. A mese végén eljátszottuk a gyermekekkel, hogy milyen az amikor valaki szomorú, és milyen amikor boldogan tér haza. Az érzelmek eljátszása metakommunikációs eszközökkel.
Beszélgetés Megbeszéltük a gyermekekkel, hogy milyen jó cselekedeteket tudnának felsorolni, ki miben, és hogyan segít otthon, és, hogy mennyire fontos a jó cselekedetekért kapott jutalom (ölelés, simogatás, puszi). Megbeszéltük a gyermekekkel, hogyha segítenek szüleiknek, annál előbb végeznek a munkával, így többet tudnak játszani együtt (Sok kéz, hamar kész.).
Dramatikus játék: Szituációs játékban eljátszottuk, hogy anya fáradtan jön haza, miben tudtok segíteni, mutassa el mindenki, és a többiek kitalálják, hogy milyen tevékenységben segít. Gyakorlatban is kipróbáltuk, hogy hogyan lehetne zoknikat pározni.
A második szituációs játék, hogy ovis barátunk szomorú, hogyan tudnánk megvigasztalni, milyen ötleteik lennének.
Játék: Jóságos manó játék! Mindenki kihúzta valakinek a jelét, és azzal a gyermekkel kellett kedvesnek, figyelmesnek lennie! Nagyon leleményesek voltak a gyermekek.
A jószívű cím elnyerése: A jószívű cím elnyerését megvalósítottuk a csoportban, melyben mindenki kapott egy szívet, és erre gyűjtötte az óvodás társai jelét, akivel valami jó cselekedetet hajtott végre.
Zenehallgatás alkotás közben: Alkotás közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Jó emberré csak a szívemmel válhatok” című dalát, melynek ritmusára a gyermekek mozoghattak, táncolhattak.
Karcagi Arany János Általános Iskola
December hónapban kiemelt figyelmet fordítunk a jó cselekedetnek. Az osztály közel 90%-a halmozottan hátrányos helyzetű ezért is fontos a jó cselekedet, öröm, boldogság. Ezek a tanulókat főleg a fizikai dolgok tárgyak, eszközök (de ételek is) teszik elsősorban a felszínen boldoggá. Sok beszélgetés, játék kellett ahhoz, hogy a magasabb szintű a megfoghatatlan dolgok is előkerüljenek, mint a kedvesség, a figyelem fontossága mint jó cselekedet.
A csapat szemétszedési akcióba kezdett a Kollégiumunk épülete körül.
Süteménykészítés mikulásra.
Szent Miklós története is segítségünkre volt az e havi témánk feldolgozásában.
1.Jót tenni úgy, hogy a másik nem is tudja, hogy én tettem. Nem biztos, hogy kapok köszönetet.
2.Mi is az a jó cselekedet.
Beszélgettünk a jó cselekedetekről.
Szituációkat mondtam nekik, néha elváltoztatott hangon, hogy figyeljenek, majd meg kellett mondaniuk, jól cselekedtek e.
Aztán hangulatosan elsötétítettük a csoportot és egy mécsest adtK körbe a gyerekek. A feladat az volt, hogy mondani kellett egy jó cselekedetet, legjobb ha olyat, amit ő szokott csinálni.
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
A decemberi hónap nagyon jó lehetőség a jó cselekedetek gyakorlására, hisz folyamatosan a szeretet, a segítségnyújtás kidomborításával foglalkozunk a tevékenységeink során. A kicsiket megkértük, hogy otthonról hozzanak olyan játékokat, melyeket szívesen odaadnának olyan gyermekeknek, akiknek nagyon kevés játékaik vannak. Azt is megbeszéltük, hogy ezeket a játékokat a Mikulás bácsinak fogjuk átadni, hogy ő juttassa el a rászorulóknak. A tavalyi évhez képest, sokkal több gyermek volt hajlandó a játékaikból felajánlást tenni, aminek nagyon örültünk, és a többiek előtt is megdicsértük őket, evvel is ösztönözni szerettük volna azokat, akik erre még nem voltak felkészülve. A Mikulás távozását követően közös játékokat játszottunk, ahol a kicsiknek egymás segítésével kellett feladatokat megoldaniuk. Nagyon felemelő látni, hogy szívesen működnek együtt, és elfogadják egymás segítségét.