Egész héten a jó cselekedetekkel foglalkoztunk, és nagyon jól éreztük magunkat valamennyien!
Első nap: elkezdtük a meseláncot. Három-négy lapot húztunk egy csomag kártyából, melyen különböző állatok, emberek, eszközök vannak. Olyan mesét mondunk együtt, amiben a kihúzott lapokon szereplő dolgoknak szerepelniük kell. Egy gyerek kezdi a történetet, és aki szeretné, folytatja. Örömmel vettem észre, hogy a történeteken érződik, hogy harmadik éve csináljuk már a boldogságórákat, mert a szereplők segítik, védik egymást, a mese végén mindig minden jóra fordul.
Következő nap: ajándékot készítettek a gyerekek a szüleiknek karácsonyra. A kicsik csak pöttyökkel díszítették az arany gömböket, amire előzőleg hópihéket, fenyőfákat ragasztottunk. A nagyobbak már saját elképzelés szerint díszítették saját gömbjeiket
Harmadik nap: Boldog Dóra a Visszajött a répa című mesét hozta el hozzánk. A mese végén a gyerekek eltakarták a szemüket, hogy legyen idejük átgondolni a hallott történetet, majd akit megsimogattam, az elmondhatta, melyik szereplő lett volna a mesében. Aztán körbeültünk a szőnyegen, a boltos játékból zöldségeket, gyümölcsöket válogattunk, hogy mindenkinek jusson valami a kezébe és körbeadogattuk: kérem a karalábét, adom az almát. Végül gyurmából elkészítettük az állatok eleségeit.
Negyedik napon: reggel megbeszéltük, hogyan lehet egymásnak segíteni: pl. a nagyobbak tudnak a kisebb pajtásaiknak a kancsóból innivalót tölteni, segíteni öltözni-vetkőzni, tudnak egymásnak zsebkendőt hozni, segíteni összeszedni a kiborult játékot, megépíteni a leborult várat. Cserébe a Hála fára kaptak egy-egy gombot a jelükkel ellátott levélre. Öröm volt látni, mennyire igyekeznek, keresik az alkalmat a segítségre, hogy szaporodnak a gombok a fán! Buszost is játszottunk, a buszon minden helyen ült valaki, aztán fölszállítottam egy öreg bácsit. Elég hamar kitalálták, hogy át kell adni a helyet neki. Aki önként átadta, azt megtapsoltuk. Aztán fölszállt még egy terhes nő, majd egy öreg néni, egy nő kisbabával a karján és egy fiú mankóval. Mindegyiküknek átadták a helyet. Mindenkit megtapsoltunk. A végén megkérdezték, ugye máskor is játszunk ilyet?!
Utolsó nap karácsonyoztunk. A fát a váltótársam angyalkáival díszítettük, amit régen, talán tíz éve készített egy olyan kollégával, aki sajnos már nincs köztünk, így hát az adventi gyertyák kicsit érte is égtek. A gyerekek nagyon jók voltak, így megérdemelten kapták a sok ajándékot! Nagyon boldogok voltak! Megkapták megérdemelt jutalmukat!
Boldogító jó cselekedetek
Szombathelyi Bercsényi Miklós Általános Iskola
Az utolsó tanítási napon tartottunk kedvességnapot.Előzőleg a gyerekek nevét kalapba tettük,kihúztuk őket,és ezen a napon a gyerekek apró ajándékokkal kedveskedtek egymásnak.Az óra jó hangulatban telt.Elkészültek a rajzok a mosolygós arcocskákról,majd felkerültek az osztály napocskájára.
Az adventi időszakban sokat beszélgettünk már a jó cselekedetekről. Mennyire jó érzés adni, örömet okozni másoknak. Élményeket, tapasztalatokat beszélgettünk meg. Apró ajándékokat, kedvességeket adtak egymásnak és fogadtak az osztálytársaiktól. Egy ölelés, egy mosoly, egy simogatás, egy maszírozás, egy rajz… bármivel lehet boldogságot okozni a barátainknak. Az óra második felében előkerült a januárban üvegbe zárt „Terveim” és „Céljaim” lista. Felnyitottuk az üveget és mindenki elolvasta mit kívánt, mit ígért meg januárban. Mivel elérhető célokat tűztünk ki magunknak, így örömmel állapítottuk meg, hogy többségünknek sikerült elérnie a kitűzött célt és sikeresen megvalósítottuk az terveinket is.
Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola
Decemberben titkosan figyeltük egymást.
Titkosan figyelték Társaikat, mikor szépen helyezi be cipőjét és titkosan elárulták ezt.
Társas kapcsolatok erősítése is, de egyben jócselekedet, hiszen dicséretet nem vártak érte.
Végül az utolsó előtti napon kiemeltem, ki volt a legfigyelmesebb, s mindenki megdicsérte saját magát is, hogy a rend érdekében mennyit is tett.
Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola
Decemberben titkosan figyeltük egymást. Dicsértet kapott, ha figyelték Társaikat, mikor szépen helyezi be cipőjét és titkosan elárulták ezt. Társas kapcsolatok erősítése is, de egyben jócselekedet, hiszen dicséretet nem vártak érte. Végül az utolsó előtti napon kiemeltem, ki volt a legfigyelmesebb, s mindenki megdicsérte saját magát is, hogy a rend érdekében mennyit is tett.
Ebben a hónapban minden tevékenységünk a jó cselekedetek gyakorlása körül forgott. Beszélgettünk arról, hogy otthon miként segíthetnek, mit is nevezünk jó cselekedetnek, hogyan valósíthatjuk meg. Arra kértem a gyerekeket, hogy minden nap számoljanak be legalább egy jó cselekedetről, amit aznap végeztek. Azzal próbáltam ösztönözni őket, hogy minden általuk elvégzett jó cselekedet, egy puha szalma a kis Jézus jászlába, és ha sok szalmát gyűjtetnek nem fog megfázni Jézuska.
Egyik nap azon kívül, hogy mit segítettek otthon, megkérdeztem, hogy milyen ajándékot vinnének Jézuskához, persze előtte ismertettem a történetet, amelyből megtudták, hogy a pásztorok is és a három király is vitt valamilyen ajándékot. Nem is kellett sokáig gondolkodniuk, jöttek az érdekesebbnél érdekesebb ajándékötletek: macit, takarót, kis párnát, Olyan gyerek is volt aki karácsonyfát vinne, hogy Jézuskának is legyen Karácsony.(ahogy a gyerekek fogalmazták)
Készítettek a gyerekek nyakláncot – különböző tészták fűzésével, ez volt az ajándék az édesanyjuknak, majd elkészítették gyurmából apát és ezt adták át. Nagyon szerették ezeket a foglalkozásokat, mivel az életkori sajátosságaiknak megfelelően a lényeget is át tudtam adni.
Ugyancsak rendszeresen hallgattuk a hónap dalát: Jó emberré csak a szívemmel válhatok. Már, amikor meghallották az ismerős dallamot, tudták, hogy érdekesebben, játékosabban, egészen más témáról fognak hallani.
Én hiszem, hogy ezekkel a foglalkozásokkal sikerült meghittebbé, kézzel foghatóbbá tenni az ünnepre való felkészülést. Több visszajelzést is kaptam a szülők részéről, mivel ők is jelen vannak ezeken a foglalkozásokon, hogy ők is jól érzik magukat ezen foglalkozások után. Hálásak, hogy hallhatnak erről a programról és szívesen vesznek részt a kivitelezésekben.
Hétvégére a közös sütemény elkészítése lesz, mézeskalács sütés és díszítés karácsonyi dalok hallgatása közben.
Csepreghiné Nyitrai Katalin az osztályával dolgozta fel a e havi témát.
Csepreghiné Nyitrai Katalin az osztályával dolgozta fel a e havi témát.
December elején megbeszéltük a gyerekekkel, hogy erre a hónapra mindenki „angyalbőrbe” bújik, s jó dolgokat tesz az egyik szerettével. A legjobban sikerült cselekedeteket lerajzolták. Majd ezeket az alkotásokat egy csomaggá hajtogattuk, kötöttük. Szimbolikus ajándékként fogják átadni otthon a Szentestén. Eldöntöttük, hogy ezeket a jó cselekedeteket, szokássá fejlesztjük és tovább gyakoroljuk a többi hónapban is.