Egyedi tervezésű maszk a családtagoknak ajándékba.
Boldogító jó cselekedetek
A decemberi téma nagyban segítette az ünnepre való hangolódást, a boldogító jó cselekedetekkel zártuk az idei utolsó hetet az óvodában.
Az első napon mindenki kivágott egy nagy szív alakot egy piros papírból, melyre ráhelyezték a saját jelüket. A szíveket kifüggesztettük a csoportszobába, jól látható helyre. A mese után elmondtam a gyerekeknek, hogy egyébként is csupa jó gyerek jár ebbe a csoportba, de most mindenki legyen egy igazi kis angyal – pláne így karácsonyhoz közeledvén -, és segítse társait, tegyen minél több jó cselekedetet. Minden nap ebéd előtt megbeszéljük, hogy kinek milyen jó dolgot sikerült teljesítenie aznap és melyik csoporttársának, annak a jele bekerül a saját szívecske formájába. Akinek a legtöbb szívet sikerül gyűjtenie, azaz aki a legtöbbször tesz valamilyen jó dolgot a társainak, az elnyeri a Jószívű címet a csoportban.
Majd szituációs játékok segítségével beszélgettünk arról, hogy miként tudunk másokkal jót tenni, például otthon a szüleiknek hogyan szoktak segíteni, vagy hogyan vigasztalják meg a szomorú barátjukat. Mindenki megoszthatta saját élményét, lelkesen mesélték, hogy ki, mit szokott otthon segíteni. Ehhez elkészítettük a munkafüzetből a Segíts anyának és Szerezz örömet anyának feladatlapokat. Képzeletben kirándultunk a Jótett tisztásán, amit utána le is rajzoltunk. Sokat beszélgettünk arról, hogy miért jó másoknak segíteni és jót tenni, mit érezhet az, akin segítünk, és mit érzünk mi: boldogságot érzünk a szívünkben.
A következő napon hangolódva a karácsonyra, bekészítettem egy félig feldíszített papírkarácsonyfát. Megkértem a gyerekeket, hogy segítsenek a fát feldíszíteni angyalokkal. Mindenki kapott egy papírangyalt, és kiszínezhette, majd felhelyezhette a fára. Majd a beszélgető kör alkalmával összefüggést vontam a jó cselekedetek és az angyalok között: az angyalok is tesznek jó dolgokat, segítenek bennünket, jószívűek és persze ők is hozhatják karácsonykor az ajándékot és ettől mi boldogok lehetünk. Válhatnak ők is jóságos angyalokká, így azon túl, hogy jó cselekedetekre törekedtünk a hét folyamán, készítettünk karácsonyi ajándékot, amit az utolsó napon vittek haza a családjaiknak.
Az utolsó előtti napon hirdettük ki a Jószívű cím nyertesét. A játék során megfigyelhető volt, hogy elsőként mindenki a kis barátjával tett jót, majd ahogy a napok teltek előfordult, hogy nyitni kezdtek mások felé is a cél érdekében. Bizony ebben a korban a gyerekek viselkedését leginkább az érzelmeik irányítják. Ez a játék segített abban, hogy próbálják észrevenni azt, hogy nem csak azzal tehetünk jót, aki közel áll hozzánk és jobban szeretjük, mint a többieket. Segíteni, jót tenni bárkinek lehet.
Azért nem az utolsó napra hagytam a cím kihirdetését, hogy ne keveredjen a Jóságos manó játékkal. Így miután megünnepeltük a cím győztesét – aminek együtt tudtunk örülni és ezt jó volt látni -, új játékként egy napra lehetettek titkos jóságos manók a gyerekek. Mindenki kihúzta egy társa jelét, nekem megmutatta, a jeleket feljegyeztem egy lapra, hogy ki kit húzott. Megbeszéltük, hogy ez titok, viszont arra kell törekedni, hogy egy napon át azzal az egy valakivel jót kell tenni, akinek a jelét kihúzták.
Másnap mindenki kivághatta és kedve szerint színezhette a saját jóságos szívét, ami a hét zárásaként fel is került a Boldogságvár negyedik lépcsőjére, mint a boldogító jó cselekedetek jele. Majd felfedtük, hogy kinek ki volt a jóságos manója és milyen jó tettet hajtott végre vele. Úgy gondolom, hogy hatásos témát dolgoztunk fel és még itt nem volt vége a jó cselekedeteknek. Mindenkinek készítettem egy lapot „Jó cselekedeteim listája otthon” címmel és kértem a Szülőket, hogy a téli szünetben jegyezzék fel gyermekeik jó tetteit és küldjék el nekem. Nagyon kedves kis listák születtek, páran még fotóval is szemléltették, hogy mennyire segítőkészek a gyerkőcök otthon.
Újabb pozitív, értékes tulajdonsággal kerültük közelebb a boldogsághoz.
Boldogságóra havi beszámoló a Maroslelei Zengő Óvodában 2020/2021 nevelési év decemberében, Boldogító jócselekedetek témakörében.
A Kurca-parti Óvoda Szivárvány kiscsoportjában a gyerekek hozzászoktak hogy reggeli érkezés alkalmával megöleljék társaikat, üdvözöljék őket, várják érkezésüket, hiányolják azokat akik nincsenek közöttünk. A reggeli beszélgető körök alkalmával mindig érdeklődnek a hiányzók felől, beszámolnak arról ki kivel találkozott, mit tudunk róluk. Sajnos a vírushelyzet több családot gátol a szabad mozgásban, de vannak akik egyéb betegség miatt hiányoznak a csoportból. Az adventi készülődés közben igyekeztünk elérni, hogy ők is részesei legyenek az óvodai eseményeknek. Ezért a zárt csoportba, és az óvoda oldalára is folyamatosan töltjük a képeket videókat az aktuális eseményekről, történésekről. A gyerekekkel közösen üdvözlő lapokat készítettünk, a karácsonyi angyalkákat -amik a karácsonyfánkat díszítették- szülők, ismerősök, és magunk juttattuk el az érintett hiányzóinknak, jókívánságainkkal együtt.
Sokat beszélgettünk arról, hogy ki miben tud segíteni otthon a szülőknek a karácsonyi készülődés során. Örömmel nyugtáztuk, hogy ezt követően több szülőtől is kaptunk képet, videót vagy szóbeli igazolást arról, hogy ezek valós tények, a gyerekek örömmel kapcsolódtak be a sütkérezés, takarítás folyamatába.
Ez úton is kívánunk a Boldogságórák csapatának és valamennyi résztvevőjének áldott, békés karácsonyi ünnepeket, egészséges, sikeres új esztendőt!
Nagy szeretettel készültünk a szeretet ünnepére a Székely Mikó Kollégium 5.C osztályának a diákjaival. Iskolánk évek óta meghirdeti a „Cipősdoboznyi szeretet” karitatív tevékenységet, szociálisan hátrányos gyerekeket ajándékozunk meg. A mi osztályunk most ebben az évben vett részt először ebben a karitatív tevékenységben. Otthon a családtagjainkkal közösen állítottuk össze azokat a csomagokat, egy cipősdobozba csomagolva, amivel örömet szerettünk volna szerezni rászoruló gyerekeknek a szeretet ünnepén. Majd az utolsó tanítási napon bevittük az iskola udvarára, ahol 6 hét után először találkozhattunk személyesen a járványhelyzet miatt, természetesen betartva a szükséges járványügyi előírásokat. Így a jótékonykodás számunkra kétszeres örömet jelentett, először amikor összeállítottuk a csomagot, másodszor amikor bevittük az iskolába azokat. A csomagokat az osztályfőnökünk osztotta ki a sepsiszentgyörgyi szociális tömbházban lakó gyerekeknek, akik nagy szeretettel fogadták azokat. Volt olyan diák az osztályunkból, aki sajátkezű mézeskalácsot csomagolt a karácsonyi csomagba. Sőt még az osztályfőnököt is megajándékozta az ízletes karácsonyi csemegével. Elkezdtük a „Jócselekedetek könyvének” az elkészítését is, aminek a szerkesztése még folyamatban van, hisz a karácsonyi vakáció idején fogjuk elkészíteni a saját beszámolóinkat.
Szüleinkről és tanárainkról sem feledkezhettünk meg, akikkel sajnos az utóbbi időben csak online módon találkozhattunk, így egy kis karácsonyi meglepetést szereztünk a számukra, amit az utolsó szülőértekezleten nyújtottunk át nekik karácsonyi és újévi jókívánságainkkal együtt.
Ismételten átérezhettük a legcsodálatosabb örömszerzés varázsát, hisz az az igazi boldogság, ha másoknak örömet szerezhetünk.
Advent heteiben kedveskedtünk egymásnak egy kis aprósággal. Közösen készítettük az adventi koszorúnkat és a karácsonyfánkra a kis csengőket kávékapszulából. A szülőktől játékokatkaptunk.
A jó cselekedetek témát két órában dolgoztuk fel. Az első órán a bevezető gondolatok megbeszélése után kezdtük az anyag áttekintését. Először egyénileg mondtak a gyerekek néhány gondolatot arról, hogy az életben milyen sokat jelent számukra a jó cselekedetek gyakorlása. Szépen megfogalmazták, azt is, hogy a szürke hétköznapokba mennyi örömöt lehet belecsempészni egy kis figyelmességgel. Ezt követően az ötödikesekkel beszélgetőkör formájában dolgoztuk fel a Mit hoztál? feladatot. Nagyon tetszett nekik ez a forma, sok jó megoldás született, volt, amikor néhány tanulónak segítséget kellett nyújtani, mert nem tudta visszaidézni minden előtte megszólaló társát.
A második osztályfőnöki órán a gyerekek szavazás útján abban egyeztek meg, hogy szájmaszkot fognak rajzolni. A munkához nagy kedvvel fogtak, voltak olyanok, akik több ötlettel is előálltak, a többség egy szájmaszktervet adott le. Jó volt látni, hogy a tanulók zöme átérzi a veszélyt, komolyan veszi a vírus okozta kihívásokat.
A zárókörben még egyszer összefoglaltuk a témával kapcsolatos legfontosabb gondolatokat.
December a jó cselekedetek hónapja. Az Adventi időszakban régi idők emlékeit elevenítettük meg, ahol a jó cselekedetek parányi ereje jelent meg. Adakozás, segítés, örömszerzés, meglepetés, csoda.
Hálát adtunk óvodánk karácsonyfájáért.
December
A jócselekedetek gyakorlása
Decemberi Boldogságóránkat a jócselekedetek, jócselekedeteink köré építettük. Sokat beszélgettünk arról, hogy ki miben szokott segíteni másoknak, miben tudunk segíteni otthon, az iskolában, bárhol, amivel másoknak/másokon segítünk, sorra vettük jócselekedeteinket, szerencsére sokáig tudtuk sorolni.
Iskolánk ÖKO iskola, napi szinten foglalkozunk ennek keretein belül a kapcsolódó tevékenységekkel. Szelektív hulladékgyűjtés, energia helyes felhaszasználása. A gyerekek odafigyelnek arra, hogy például a villanyt feleslegesen ne égessük, van felelős, aki erre figyel, a vizet ne pocsékoljuk, elzárja a csapokat, ha valaki véletlenül nyitva hagyta a mosdóban, ha fűtünk, ne szellőztessünk hosszú időn keresztül. A felelős figyeli. Ezek is mind-mind jócselekedetek.
Most a madaraknak sokat tudunk segíteni. Télen az itthon telelő kis állatkák nehezen találnak táplálékot maguknak. Az órákon már foglalkoztunk az elméleti résszel, hogy hogyan tudunk segíteni nekik a téli időszakban, mit tudunk tenni, mivel tudjuk őket etetni. Nézegettünk képeket vándormadarakról és az itthon telelő madarakról, sokat beszélgettünk. Boldogságóránkon a gyakorlatban tudtuk alkalmazni ismereteinket. Fekete napraforgót vittünk nekik, megtöltöttük az udvaron található madáretetőket magokkal. Meghálálják nekünk a madárkák, csicsergésükkel, gyönyörű énekükkel, és mindig láthatjuk őket az iskola kertjében.
Óránkat egy vidám társasozással zártuk, a Pozitivity-vel játszottunk, nagyon jól éreztük magunkat!
A témát összekapcsoltuk a közelgő karácsonnyal, az iskolában ezután tartottuk a karácsonyi ünnepségünket. Az ajándékozás öröme, a kézzel elkészített kis ajándéktárgyak mekkora örömet okoznak társainknak, szeretteinknek. A téli szünet előtti utolsó tanítási hét nagyon jó hangulatban telt!
Krafcsik Éva Gabriella
gyógypedagógus
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvodája Móricz Zsigmond u. Telephely
A decemberi hónap mindannyiunk számára nagyon boldog, eseménydús, kedves hónap volt.
A Télapó várás, a szülők számára ajándékkészítés, a mézeskalácssütés, a fenyőünnep még színesebbé tette a gyermekek hétköznapjajt.