maszktervek
Boldogító jó cselekedetek
A választható témakörök közül, ebben a hónapban a „Kedvességnap” feladatot választottuk. A decemberi hónapban sajnos több kis Katica is beteg lett, így különösen is hiányoztak a barátok egymásnak. Minden reggel megbeszéltük, hogy ki mikor fog visszajönni, esetleg üzent-e az anyukájuk, illetve hogy hány nap múlva ünnepeljük a karácsonyt, amit az adventi naptáron is nyomon követtünk. Az adventi naptár is már jó motiváció volt, hiszen igyekeztek jó cselekedetekkel, kedvességgel, együttjátszással kiérdemelni a kis jutalmat. A havi témánk az óvodában a „Család” témakör volt, így megint szorosan kapcsolódott a Boldogságóra foglalkozáshoz, nagy örömünkre. A szülők előzetesen küldtek emailben családi fotókat, mely meglepetés volt a gyerekek számára. Elsőként az újszülöttkori, baba képeket vetítettük le, ebből kellett kitalálni ki lehet a képen. Ezt követően, mindenki bemutatta szűkebb és tágabb családját, családtagjait. Több alkalommal beszélgetőkör formájában mélyítettük el a családi szeretet, gondoskodás, közös ünnepek során átélt élmények fontosságát. Rávezettük a gyerekeket, hogy nem csak az ajándékoknak, játékoknak kell örülni, hanem az együtt töltött időnek, az élményeknek is. Ezt segítette a „Mi jót tettél?” című játék is, ahol a gyerekek állatbőrbe bújva mesélték el milyen jót tettek aznap. Érdekes válaszok születtek: – „Időben felkeltem és elkészültem.”; -„Megvigasztaltam X.Y.-t.”; -„Olyannal is játszottam, akivel annyira nem szoktam.”; -„Katikának (dajka néni) segítettem szalvétát hajtani.” El is játszottuk a javasolt szituációs játékokat, amiben segíteni tudunk társunknak, szüleinknek. Együtt egy körkötelet fogva is feltudtak állni, így meg tapasztalták milyen dolgozni egy közös célért. A gyerekek szívesen hallgatták meg a téma javasolt meséjét (Bezzeg Andrea – Szívem kertje), majd kiszínezték Amáliát, amint a seprűn hazarepül. A munkafüzetben található színezőket örömmel fogadták és néhányan még a kedvesség szimbólumát is kivágva tovább adták. Volt, aki megtanult szívecskét rajzolni. A hónap dalát régóta ismerjük, örömmel ismerték fel-hiszen ez szokott lenni a délutáni ébresztő dalunk. A téma lezárásaként az utolsó napok egyikén elkészítettük a Kedvesség Napot, ahogyan mi képzeltük. Az előre kivágott karton Napocskára a gyerekek kivágott körökre lerajzolták magukat, illetve a hiányzó pajtásokat. Mindenki kiválasztotta a legjobb barátait és kis segítséggel megrajzolta az arcát. Közösen elhelyeztük a Katicákat és felragasztottuk, még a felnőttek is felkerültek a Katica Napocskára. Méltó helye lesz ennek az alkotásnak is a Hála falunkon.
Iskolánk az utóbbi pár napban online oktatásban vett részt, mivel az iskola dolgozói és hozzátartozói közül többen is megbetegedtek. Így nyolcadikos tanítványaimmal csak online óra keretében tudtunk beszélgetni az egészség fontosságáról, magunk és mások testi, lelki épségének megóvásáról, megvédéséről. A mostani helyzet veszélyeiről, hogy mit tudunk mi a vírus terjedése ellen tenni. A gyerekek ezen fellelkesülve nagyon szép szájmaszkokat terveztek, melyet meg is szeretnének varratni saját viseletre.
A december hónap egy különleges időszak számunkra, hisz tele van meglepetéssel.
Az adventi időszak során iskolánkban is lehetőség volt ráhangolódni az ünnepekre.
Sokat beszélgettünk, zenét hallgattunk, apró ajándékokat készítettünk szeretteinknek; figyelmesebbek voltunk egymással és kedvesebbek. Beszéltük arról is, hogy jó cselekedeteink, önzetlen segítségünk mindenkinek jólesik, épp úgy az embereknek, mint az állatoknak. Ezért döntöttünk úgy, hogy készítünk még egy madáretetőt, hisz nekik is szükségük van segítségre és a madarakról való gondoskodás is egy igazi jótett.
A decemberi, karácsonyt váró időszakban talán jobban figyelünk embertársainkra, barátainkra, családtagjainkra. Szerettük volna, ha gyermekeink lélekben is megélik ezt a várakozást, és átélik a „jót tenni, jót cselekedni másokkal” boldogító érzését. Az adventi naptárunk is ennek a gondolatnak a jegyében készült, minden napra egy-egy jó cselekedetre sarkallt, mint a kisebbek megsegítése, türelmesség, figyelmesség, egymásra mosolygás, egymás meghallgatása, ölelés, apró meglepetés a szeretteinknek. A gyermekek lelkesen gyakorolták a napi jó cselekedeteket, majd a következő nap elmondták hogy érezték magukat a jó cselekedeteik által és megajándékozták magukat egy-egy jó cselekedet-csillaggal a kis Jézus ingecskéjére, ami majd karácsony estéjén a családi fa alá kerül.
A hónap folyamán végig a karácsonyi készülődésé volt a főszerep, mely az adventi koszorúnk elkészítésével kezdődött. A koszorút minden héten körbeültünk, meggyújtottuk a gyertyát, beszélgettünk a hit, remény, öröm és szeretet jelentéséről, majd karácsonyi dalokat énekeltünk. A hónap folyamán rengeteg szívet melengető, elsősorban hagyományos meglepetéssel, ajándékokkal készültünk az ünnepekre, mint a Luca-búza vetése, viaszgyertya formázás, mézes-dió készítés, mézeskalács sütés-díszítés, de karácsonyfa díszek is készültek.
A lelkünk karácsonyi felkészítését a „Jót tenni – boldogság” nappal zártuk, melyre több témakört is választottunk. A napot a közös kedvességnapocskánk megalkotásával kezdtük, mellyel szimbolizáltuk, hogy együtt, egymás megsegítésével minden sokkal könnyebb, vidámabb. Megpróbáltunk egymást segítve, körben ülésből felállni, miközben a gyermekek nagyon segítőkészen támogatták, biztatták társaikat. A „Mi jót tettél, nyuszipajtás…” játék közben a gyermekek igyekeztek figyelmesen meghallgatni a társuk jó cselekedeteit, akinek nehezebb volt felidézni, elmondani mi jót tett, a társai segítettek meglátni magában a jót. Zárókörben a gyermekek egyöntetűen az örömüket fejezték ki felszabadult kiáltással, tapssal, dobogással. A jó cselekedeteinket kiterjesztettük az óvoda udvarára is. A napi kint tartózkodásunk folyamán segítettünk a sok-sok falevél összetakarításában, amit zsákokba gyűjtöttünk, és az óvodánk udvarát vidámabbá varázsló baglyokat készítettünk.
Az utolsó, ünnepi óvodai napon a gyermekeinket látva boldogan néztünk egymásra, hisz egymással sokkal figyelmesebb, előzékenyebb, boldogabb gyermekek táncoltak a hónap dalára.
Jó tett helyébe jót várj…!
Mindnyájunk számára ismerős a mondás, mely talán örök érvényű. A jó cselekedetek minden nap fontosak, de így Karácsony tájékán még nagyobb hangsúlyt kap, hogy figyeljünk egymásra. Az év utolsó Boldogságóráján a gyerekekkel átgondoltuk, mi jót is tettek az elmúlt időszakban, és mivel tudjuk/tudják a jövőben is jobbá tenni a saját és környezetük életét. Hiszen a legkisebb jó is számít és fontos, hogy ez az életük részévé váljon.
Nagyon nagy örömmel készültünk arra, hogy egymást megajándékozzuk apró ajándékokkal. Az ajándékokat mindenki maga készítette és annak adta oda akinek szerette volna az osztályban. A délután a szorgoskodás jegyében telt. Jobb adni, mint kapni.
Minden elsősünk készített saját tervezésű szájmaszkot.Egyedi ,vidám színkavalkádú maszkok születtek.Észrevették,hogy a mieink sokkal vidámabbak,mint a szüleiké.
Kreatív kézműves munkáik közül sokan kedveskedtek nemcsak családtagjaiknak,hanem osztálytársaiknak is.Decemberben heti 1 Kedvességnapot tartottunk.Nagyon jól sikerült.
Mórahalom Város Önkormányzata Napköziotthonos Óvoda
A decemberi téma, a boldogító jó cselekedetek, ami a hónap ünnepeivel jól összekapcsolható, a segítőkészség, kedvesség, nagylelkűség, mint emberi erények előhívhatóak, tudatosíthatóak a gyermekekben. Csoportunk meglepetések készítésével kedveskedett a szülőknek karácsony alkalmával.Tavaly szülő segítségével készített madáretetőt újra kihelyeztük, bele eleséget raktunk a ks madaraknak, így gondoskodunk róluk egész télen. A Szívem kertje című mese által beszélgettünk a jó és rossz cselekedetekről. A szituációs játék alkalmával pedig azt is tudatosítottuk mit segíthetünk otthon a szüleinknek