
Az optimizmus gyakorlása


Jánossomorjai Aranykapu Óvoda Újrónafői Tagóvodája
Tódi törpe meséjének meghallgatása után a gyermekek nagy örömmel láttak neki a saját varázs szemüvegük elkészítéséhez. A munka után a beszélgető körben mindenki elmesélhette, mi szépet és jót lát a szemüvegén keresztül.
Széchenyi István Általános Iskola Jászkarajenő
A 3. osztályos Csillagok a rosszban is megtalálták a jót.
Polgárdi Széchenyi István Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Az optimizmus fogalmával már tisztában voltak a tanulók hiszen a tavalyi évben többször előjött a téma.
Az volt a „feladat”, hogy saját magukat ábrázolják (rajz vagy a nevük leírásával) és a kép köré írják oda milyennak látják magukat optimista szemszögből.
pl. kitartó vagyok, mert a sportversenyeken a tőlem telhető legjobb teljesítményt nyújtom.Ezért elérem a célom és egyre jobb eredményeket érek el.
Ezután a boldogágkártyákkal játszottunk és pozitív megerősítéseket mondtunk egymásnak!
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Boldogságóra
Téma: Az optimizmus gyakorlása
Helyszín: BEKK M19 II/2-es tanulószoba
Időpont: 2018. október 25. csütörtök
Kompetenciafejlesztés fókuszai: társas együttműködési képesség fejlesztése. Empátia és önreflexió fejlesztése.
Az október hónapban megtartott boldogságóra témája az optimizmus gyakorlása volt.
A foglalkozást egy gondolattérkép elkészítésével kezdtük el, aminek részeként minden diák megfogalmazta, hogy mit jelent számára ez a fogalom. Utána egy rajzos feladat következett csoportmunkában, aminek részeként mind a három csoport rajzolt egy pesszimista, és ezzel szembe állítva egy optimista hangulatú képet. Végezetül három megadott történetnek kellett pozitív végkifejletet kigondolni, ugyancsak kooperatív munkában.
Budapest, 2018. október 25.
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Téma: Az optimizmus, mint boldogságfokozó szemléletmód
Helyszín: M. 21-es épület
Cél: Az élethez való optimista hozzáállás ismertetése, ennek a hozzáállásnak a kipróbálása, illetve felhívni a figyelmet arra, hogy ez a szemléletmód rendszeres munkával elsajátítható.
A kompetenciafejlesztés fókuszai: önfeltárás, önreflexió, az empátia, a társas együttműködés fejlesztése, a pozitív érzelmek erősítése, célok kitűzése, az önátalakítás lehetőségének felismerése.
Módszerek: rövid tanári ismertetés (PPT előadás), páros gyakorlatok, kisfilmek bejátszása, beszélgetés.
Eszközök: IKT(laptop, projektor, vetítővászon), poszter, toll.
Az óra menete röviden: Az óra elején 10 percben ismertettem az optimizmust M. Seligman és L. Lyubomirsky kutatásai alapján, majd 3-4 fős csoportokban a pesszimista gondolatok optimistává alakítását gyakoroltuk.
Nick Vijicic Egy boldog ember c. kisfilmjének bejátszása után Laura King „ a lehető legjobb énünk”- gyakorlatát ismerhették meg a diákok, majd Szabó Péter
A pozitív gondolkodás nem működik? c kisfilmje következett. A foglalkozás befejezéseként az „Örömnaptár” aktuális hetébe (okt.22-28.) a tanulók beírták, hogy minek örülhettek a héten.
Felhasznált irodalom: Sonja Lyubomirsky: Hogyan legyünk boldogok?, Bagdi Bella – Dezső Anita: Boldogságóra, Internet