Bevezetés
„Napimádás”
Elméleti áttekintés (körben ülve)
Miért fokozza a boldogságot az apró örömök élvezete?
Fogadjuk magunkba a jót!
Örömnapló készítése
Óra lezárása
„Napra forgó a napraforgó”
Apró örömök élvezete
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Ezt a foglalkozást a pandémia miatti bezárás után tartottuk meg, amikor mindenki örült annak, hogy újra óvodába járhatunk. A gyerekek elmondása alapján nagyon hiányzott nekik a közösségi élet, a közös játékok, mese, rajzolás, éneklés. Így különösen örömteli időszak volt az óvoda nyitása. Nagyon sokat beszélgettünk arról, hogy a gyerekeknek mi okoz örömet: sok játék, rajzolás, fagyizás, finomakat enni, kerékpározni a családdal, kirándulni, vásárolni… Az irányított beszélgetés után meghallgattuk Bagdi Bella Imádok élni című dalát, majd elbáboztam nekik az Újra együtt című mesét.
Felelevenítettük az érzékszerveinkről tanultakat, majd elmondhatták a gyerekek, hogy melyik érzékszervüknek mi okoz örömet: ízlelésnek: finom étel, édesség, süti, csoki, szaglásnak: virág illat, finom étel illata, látásnak: a természet szépsége, virágok, madarak, izgalmas játékok látványa, mesekönyv, hallásnak: szép zene, ének hang, anya- apa hangja, és a tapintásnál pedig a kedvenc játékukat, puha ruhát, simogatást említettek.
Mi van a kendő alatt című játékkal zártuk a foglalkozást.
Lőrinci Napsugár Óvoda és Bölcsőde
„Napimádás” relaxációs gyakorlattal indítottuk a tevékenységet, majd a „Napra forgó a Napraforgó” gyakorlattal folytattuk. Mivel nagyon szeretnek táncolni a kislányok meghallgattuk B.B.: Imádok élni c. dalát, és táncoltunk rá, szabadon, vidáman, többszöri ismétléssel. Azután beszélgettünk arról, hogy mi az, amit nagyon szeretünk csinálni, mik azok amik örömet okoznak nekünk. A hónap folyamán többször is meghallgattuk az Imádok élni c. dalt. Mivel kiscsoportosak a gyerekeim, a napocskás színező folyamatosan előttük volt, és amikor kedvük támadt kiszínezhették. Ilyenkor beszélgettünk arról, hogy mi okozott örömet azon a napon. Az ügyesebb gyerekek segítettek a mókusnak megszerezni a csemegéjét is.
Felnőttként sajnos hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az apró örömök is széppé tehetik az életünket, nem csak a nagyok. Meg kell állni, és figyelni! A témáról való beszélgetés során jó volt látni és hallani, hogy a gyerekek mennyire tudnak értékelni akár egy gombóc fagyit, vagy akár egy kis játékkal eltöltött időt. Ahogy egyre tovább és tovább boncolgattuk ezt a dolgot, közösen rádöbbentünk, hogy egy nap alatt is mennyi apró kellemes dolog teheti boldogabbá a napjainkat.
7. Közös öröm
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy az apró dolgoknak is lehet örülni. Ismerjék fel, hogy mi mindennek örülhetünk.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Domborítok, mint a cica, házba bújok, mint a csiga mondókra mozgunk. A mozgást lassan végezzük, így ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. Gyakran jógázunk velük, ezért szívesen végezték ezt a gyakorlatot. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel olyan csoportról készült képeket nézegetünk, melyen mosolyognak a gyermekek. Felsorolunk közösen olyan dolgokat, amelyek mosolyra fakasztanak, amelytől szépnek tartjuk a világot.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem, elbáboztuk a Csipi a kis cinege című, saját mesét. A gyermekek nagy figyelemmel hallgatták, majd a mese végén megbeszéltük, mennyire örültek a madárfiókák, hogx megmenekült a testvérük.
Hallásfejlesztés: Eljátszottuk közösen, hogy lefeküdtünk a szőnyegre, becsuktuk a szemünket, és figyeltünk a körülöttünk lévő zajokra! Megneveztük, miket hallottunk, amíg csukva volt a szemünk. Majd eljátszottuk a kismadárka adj egy hangot! játékot.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy ki, minek örült, miért érezte magát boldognak. Soroljon fel mindenki olyan dolgokat, amik örömet okoznak nekik. Majd szembe álltak a gyermekek, és mosolyra kellett fakasztaniuk társukat!
Esős nap játék! A gyermekekkel megkerestük azokat a dolgokat, amelynek esős napon is örülni lehet. Közösen építettek, közös rajzot készítettek, együtt játszottak, közösen táncoltunk egy vidám dalra. Majd hogy végre süssön a nap, megformáztuk a napot! Ezzel csalogattuk a napot!
Dramatikus játék: Ki fér bele a szívedbe játék? Minden gyermek elsorolhatta, hogy kik állnak a szívéhez a legközelebb otthon, és a csoportban.
A gyermekek szívesen vettek részt a mesében örömmel játszották el a mesébe szőtt játékokat!
Zenehallgatás alkotás közben: Megrajzoltuk Örömkezeket, melyekből közös képet készítettünk (virágok, nap, pillangó madár) mert ezeknek mindig örülünk, boldogsággal tölt el a látványuk minket. Alkotás közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Imádok élni” című dalát.
A foglalkozás végén örömölelést tartottunk, ahol az volt a játék, hogy adott idő alatt próbálj meg minél több társadat megölelni. Ezután eltáncoltuk az örömtáncot!
Megbeszéltük a gyerekekkel, hogy hogyan szoktak otthon örömet szerezni szüleiknek, leginkább anyukájuknak – anyák napjára hangolódva. Ezek után zenére séta során, az összetalálkozások alkalmával valami kedves gesztust tettek a másiknak. Végül együtt sütöttünk, közben pedig az 5 érzékszervünk által tapasztalt kellemes érzetekre hívtam fel a gyerekek figyelmét.
Az újra kialakult Covid helyzetben csatlakozva az interneten elindult kezdeményezéshez, az egészségügyben dolgozók iránti tisztelet kifejezésére, szíveket rajzoltak, készítettek a gyerekek. Ezzel köszöntük meg áldozatos munkájukat, törődésüket, gondoskodásukat.
Csemeteliget Napközi Otthonos Óvoda és Mini Bolcsöde, Sződliget
Ebben a bizonytalansággal, olykor félelemmel, feszültséggel teli időszakban a legapróbb örömöket, a legkisebb szeretetmorzsákat is meg kell becsülni. Erre próbáltunk fókuszálni ebben az időszakban. Kevesen voltunk, de minden jót kihoztunk a napjainkból. Sok minden elmaradt, de mindig becsempésztünk a hetekbe valami csodát. Aki itt volt, azokkal ültettünk pici babszemeket, gondozgattuk és vártuk a csodát. Apró figyelmességgel készültünk az édesanyáknak. Nem tudtuk őket elhívni egy köszöntésre, hát készítettünk nekik egy kis filmet. Egész héten kavicsokkal játszottunk. Kavicsmesét meséltünk a gyerekeknek, kedvenc pitypang virágjukról:” A pitypang legendája”. Tavaszi terepi sétánkon színpalettát készítettünk apró virágszirmokból.A korábban gyűjtögetett kavicsainkra virágokat festettünk és így „ültettünk” a szőnyegre a játékba virágokat. „Örömbödönt” állítotunk a projekt asztalkánkra és akivel történt valami jó, öröm, boldogság, az beledobhatott egy gyöngyöt. Így gyűjtögettük az apró örömeinket.