A gyerekek elkészítették saját boltjukat, ahol megtalálható mindaz, ami örömet szerez nekik.
Apró örömök élvezete
Március hónapban az Apró örömök élvezete téma kapcsán csoportunk gyermekeinek leginkább tetsző feladatot választottunk a kincsesládával. Közösen neveztük el; ,,Apró örömök ládikája” nevet kapta. Reggelente mindenki ,,megtöltötte” a számára fontos kívánsággal, majd a nap végén újra kézbe vettük, és megvizsgáltuk mi minden valósult meg a kívánt apró örömökből. Érdekes eredmények születtek, s legtöbb gyermek úgy gondolta, ha valamit nagyon szeretnénk, akkor az meg fog valósulni!
Az apró örömök észrevétele jól motiválta a gyermekeket. Örömmel „vadászták” pl. a környezetünk tavaszi hangjait, a különböző madárcsicsergést; szagolták a tavaszi virágokat és gyönyörködtek a szépségeiben. Tapintás alapján ügyesen felismerték a tavaszi zöldségeket, melyeket meg is kóstoltak.
A hónap témáját 3 tanítási órán dolgoztuk fel. Az órát a „Napraforgó a napraforgó” relaxációs gyakorlattal kezdtük. Ezután megbeszéltük az elméleti hátteret. Itt egy kicsit irányítani kellett őket, mert vagy valami tárgyra gondoltak (kapnak valamit szülinapra), vagy arra, hogy kedvesek másokkal, és hívják őket játszáni, barátkoznak velük. Ezért úgy gondoltam, hogy kirándulunk egyet a közeli Halastóhoz, és keresünk a környezetünkben apró örömöket. De előtte még a hónap dala hallgatása közben színeztek a gyerekek. Mivel mindenki szereti a cicákat, egy cicás színezőt kaptak, ami több képből állt. Ebből kiválasztottak egyet a mosolygós cicák közül, amit majd feltesznek a tablóra, és azt készítették el. Ezután következett a mesehallgatás. „Szofi varázsol” című mesét hallgatták meg, melyben a kislány mindenféle apróságot varázsol magának: sarat, puha ágyat, kádat vízzel stb. A gyerekeknek nagyon tetszett a mese, már együtt mondták a varászigét: „Csiribú, csiribá”. Az órát örömmeditációval zártuk.
A második órán „örömkereső sétára” indultunk a közeli Halastóra. Megfigyeltük a tájat, az állatokat (hattyú, vadkacsa, madarak, halak), növényeket (nád, fák, bokrok, virágok). Nagyon kellemes idő volt, sütött a nap. A gyerekek nagyon élvezték a sétát, örültek, mikor a hattyú közel jött hozzájuk. Menet közben ők szóltak: „ott egy szép pad”, „egy érdekes kavics”, „de szépek ezek a virágok”, „ott repül egy gólya” stb. A séta elérte a célját, minden apróságot észrevettek, nagyon lelkesek voltak.
A harmadik tanítási órán készítettük el a tablót. Először összegyűjtöttük azokat a dolgokat, amik örömet okoztak nekik a kiránduláson. (víz csobogása, szellő simogatása, titkos járat, kicsi gubacsok, szikrázó napsütés, stb.) Mindenki kiválasztott egyet, ami a legközelebb állt hozzá, majd leírta egy kis lapra. Kivágták azt a cicás képet, ami a legjobban tetszett nekik a színezőből. Egy kartonra szív alakban felragasztottuk a macskás képeket, mellé az apró örömöket. Ezt az órát is örömmeditációval zártuk.
A márciusi alkalmunk épp egy olyan napra esett, amikor kevesebb tanuló volt a csoportban. Ezáltal viszont mindenki részt tudott venni egy közös, nagy gondolattérkép elkészítésében, melynek témája a mi mindennapi apró örömeink voltak. Az előkészítéshez a Boldogságóra munkafüzet 115. oldalán található Örömforrások című feladatot használtuk. Motiváló zene alkalmazásával egy lapra összegyűjtötték a gyerekek, hogy milyen örömforrásokat adhatnak számunkra a mindennapokban az érzékszerveink, a családunk, a hobbink, a barátaink. Ezután az összegyűjtött információkat megbeszéltük, majd egy A/3-as gondolattérképet készítettünk, melyre felkerültek a közös mindennapi örömforrásaink. A gondolattérkép laminálás után az osztályukban kihelyezésre kerül, hogy motiválhasson mindenkit a mindennapi apró örömök segítségével.
Az apró örömök havi témánkat igyekeztem több oldalról megközelíteni, hogy a különböző életkorú gyermekek találkozhassanak az életkoruknak megfelelő helyzetekkel. Mozgalmas hetünk volt, mert a Boldogságórás foglalkozásunkat összekapcsoltuk a a Víz világnapjával, ami egyben Apák napja is volt😊
A napi beszélgető köröket furulyaszóval, mesével indítottam majd csoportunk nyuszis zsákját adtuk körbe „Itt a zsákom mi van benne, apró öröm a kezembe. Add tovább, add tovább, te meg fizesd az árát!” mondóka végén mindenki húzhatott egy jelet a zsákból. Mindenki boldog volt, amikor kihúzták a jelét, vagy épp ők húzhattak. A feladat az volt, hogy a kihúzott jel tulajdonosáról egy jó szót, mondatot, gondolatot mondjanak. Nem volt egyszerű feladat, de sok aranyos mondatot hallhattunk. Azt szeretem benne, azért szeretlek, mert:
– játszol velem
– énekelsz velem
– szereted a kistesómat
– nézegeted velem a mesekönyvet
Elmeséltük kinek mi ad örömöt, és minden nap végén kiválasztják gyermekeink, hogyan érezték magukat aznap. El is mondhatják, hogy épp miért sikerült mosolygósra, vagy szomorúra a napjuk.
Heti mesénk a Nagytakarítás a Napnál és az aranyhalacska meséje volt, mindkettő mesében a társakkal való együttműködéssel, egymás segítésével, és a sok apró örömmel a mesének jó vége kerekedett.
A boldogságóra világnapján szívecskés lufit fújtunk és dobáltuk a csoportban.
Közben beszélgettünk arról, hogy a növényeknek, állatoknak és nekünk embereknek is milyen nagy szükségünk van arra, hogy boldogok legyünk, s a boldogság a szemünkön is látszik, és a viselkedésünkön, a kimondott szavakon még jobban. A mi csoportunkban hallani nem odaillő szavakat, mely egy-egy nézeteltérés miatt fakad ki a gyerekekből, ezért ezt többször megbeszéljük, hogy így nem lehet dühöngeni, ilyen kifejezéseket használni, próbáljuk magunkat nevelni, átgondolni a szavainkat, és elszámolni magunkban ötig, tízig, mielőtt kimondjuk.
A hónap során folyamatosan figyeltünk arra, hogy örömet szerezzünk egymásnak és az Apukás nap végén sok-sok boldog arcot, ezernyi apró örömöt, mosolyt láttunk és kaptunk. Ez egyben a mi boldogságélményünk, apró örömünk is.
Mészárosné Ádám Andrea
óvodapedagógus, óvodaigazgató-helyettes
Maglódi Napsugár Óvoda
Nyuszi csoport
Boldogságot adni és kapni – Így ünnepeltük a Boldogság Világnapját
Március 20-án, a Boldogság Világnapján, mi is igyekeztünk mosolyt csalni mások arcára és örömöt szerezni a környezetünknek. Ezt a különleges napot boldogsággal töltöttük meg, nemcsak saját magunk, hanem mások számára is.
Az ünneplés jegyében szív alakú lufikat készítettünk, amelyeket gondosan kidíszítettünk inspiráló idézetekkel. Minden lufihoz egy-egy kedves gondolatot ragasztottunk, majd egy kis cukorkával egészítettük ki, hogy még édesebb legyen a meglepetés.
Miután elkészültek az ajándékaink, pirosba öltözve útnak indultunk, és bejártuk a várost, hogy megosszuk az örömöt a járókelőkkel. Az emberek mosollyal és meghatottsággal fogadták a váratlan meglepetést, és sokszor mi is visszakaptuk a kedvességet, egy hálás pillantás, egy köszönet, virág vagy egy kedves szó formájában.
Ez a nap ismét bebizonyította, hogy a boldogság megosztása nemcsak másoknak, hanem nekünk is örömöt ad. Hiszen egy apró gesztus is elég ahhoz, hogy szebbé tegyük valaki napját és így a sajátunkét is.
Ideje:2025. 03.27.
A foglalkozás helye: Csillagfürt EGYMI
A foglalkozást vezeti: Borsodi Ádámné
Foglalkozás témája: Apró örömök
A foglalkozás feladatai: A tavaszban, a természetben rejlő örömök megtalálása, felfedezése. Kommunikációs, szenzoros, finommotorikus képesség és nagymozgás fejlesztése. Szókincsbővítés, türelem, feladattudat, figyelem fejlesztés.
1.Motiváció: Bagdi Bella:Pozitív gyerek vagyok dal mozgással kísérése.
2. Téma feldolgozása: Az élet apró örömei mese megtekintése.
https://www.youtube.com/watch?v=avVHBLYpEc0
3. Beszélgetés a meséről.
A mese feldolgozásánál képek és kérdések segítségével összegyűjtöttük a mesében elhangzó örömöket (család, zene, természet, nevetés, közös játék, barátok stb.)
4. Beszélgetés a tavasz jellemzőiről, az évszakhoz kapcsolódó természetbeni szépségekről, fellelhető örömökről plüssök és képek segítségével (napsütés, virágok, zubogó patakok, méhecskék, bárányfelhők, rügyező fák, lágy szellő, tavaszi eső, madarak stb).
5.Tevékenység lezárása: Mozgásos játék nap, madár, méh és felhő plüss segítségével.
Szabály: -Madarat emelem fel: csipogva szálljanak körben a teremben.
-Napot emelem fel: nyújtózkodjanak helyben az èg felè.
– Felhőt emelem fel: guggoljanak le.
Reflexió
A hónap témájának motivációjaként Bagdi Bella Pozitív gyerek vagyok dalát választottam, amely elősegítette a gyermekek pozitív megerősítését, valamint az izmaik bemelegítését a bemutatott mozdulatsorokkal. A téma feldolgozásához Az élet apró örömei mesét választottam, amely az életben rejlő legkézenfekvőbb örömökre hívta fel a figyelmet (család, zene, természet, nevetés, közös játék, barátok stb). A mese feldolgozását kérdésekkel, képekkel segítettem, amelyek a mese üzenetének fontos momentumaira hívta fel a gyerekek figyelmét. A mese feldolgozását követően a tavaszi évszakról, a természetben rejlő örömökről beszélgettem a gyerekekkel. A tavaszhoz kapcsolódó a természetben rejlő szépségeket, örömöket plüssök és képek válogatásával segítettem, ami szemléletesen, valamint szenzorosan is segítette a téma feldolgozását. Aminek lehetett utánoztuk a hangját, mozgását (szél, madarak hangja, fák hajladozása, méhek repülése, zümmögése). A tevékenység lezárásaként mozgásos játékot játszottunk nap, madár, méh és felhő plüss segítségével. Ha a madarat emeltem fel csipogva, ha a mèhet, akkor zümmögve szálltak a teremben a gyerekek. Ha a napot emeltem magasba, akkor nyújtózkodniuk kellett az èg felè, ha a felhőt, akkor pedig le kellett guggolniuk, hogy elbújjanak a tavaszi eső elől. A tevékenységbe minden gyermek aktívan bekapcsolódott, a használt eszközök nagyon sokrétűen segítették a gyermekek érzelmi, kommunikációs, szenzoros, finommotorikus, valamint nagymozgásos fejlődését.
„A zajos világban könnyedén megfeledkezhetünk azokról a kis dolgokról, amelyek a földi életet olyan különlegessé teszik. Pedig apró csodák történnek minden pillanatban, és ha hajlandó vagy észrevenni őket, boldogabb leszel.” Maybell Eequay
Március hónapban az Apró örömök témakörével foglalkoztunk. Mozgássérült gyermekeinknek különösen fontos, hogy az élet apró örömeinek észrevételére felhívjuk a figyelmüket, kialakítsuk a figyelem, az észrevétel képességét. Mivel naponta fél óra áll rendelkezésünkre megtartani a foglalkozást, általában több napon is foglalkozunk egy-egy témával. Az apró örömökre több, mint egy hetet szenteltem. Első alkalommal megbeszéltük, hogy mely dolgok szereznek nekik örömöt. Ezután rávezettem őket, hogy nem csak nagy és kézzelfogható dolgoknak lehet örülni, hanem kis apróságoknak is pl. a madárcsicsergésnek, napsütésnek vagy szárazság után az esőnek, egy mosolynak is. Majd elolvastam és megbeszéltük A tizenkét hónap című mesét.
Más napon elmentünk a kollégiumunkban örömforrásokat keresni, és lejegyeztük azokat az érzékszervek mellé, és kitettük a szobánk melletti faliújságra.
Legfontosabb projektünk azonban annak az érzékeltetése volt, hogy ha nyitottak vagyunk rá és észrevesszük, az apró örömök összeadódnak a szívünkben/lelkünkben. Ezt apró magvakkal és befőttesüveggel érzékeltettük. Minden gyermek kapott egy befőttesüveget, és felkínáltam sokféle magot. Lencsét, vörös lencsét, rizst, bulgurt, kuszkuszt, lenmagot, rizst, basmati rizst. Mindennap megbeszéltük, hogy kinek mi szerzett örömöt, és mindenki választhatott a magok közül az alapján, hogy az öröméhez melyiket érzi a legközelebb. Akkora marokkal tehetett az üvegbe belőlük, amekkora örömöt szerzett neki az adott dolog. Nagy örömömre hamar megteltek az üvegek, melyek nagyon szép színesek lettek és boldogan vihetik haza, hogy emlékeztethesse őket az átélt kellemes, örömteli percekre. „Emőke néni, máskor is csinálunk ilyet?”
2025. Március:
Apró örömök hónapja
Ovigalériával kezdtük a hónapot, ahol agyagvirágokat lehetett készíteni csömöri művész segítségével. A folyosóra a táblánkra óriás papírt tettem ki, amire azt írtam ki, hogy „Te miben vagy a legügyesebb!” Örömmel figyeltük, hogy milyen sokan rajzoltak, írtak rá. Közben a csoportunkat díszítgettük a tavaszra, fa, és papír pillangókat, virágokat színeztünk, csillogó gyöngyökkel díszítettünk.
Már hagyomány lett a csoportunkban, hogy minden évben megnézzük a közeli erdőben lévő kistavat, amit jól elrejtenek a fák, de sajnos tavaly már ki volt száradva. Azért mentünk, hátha esetleg telítődött a tavacska vízzel, de sajnos nem jártunk szerencsével, mert most is száraz volt. Belementünk a medrébe, és új útvonalon haladtunk az óvoda felé. Nagyon sok kis tavaszi virágot találtunk már, amit megcsodáltunk.
Körbe ültünk a székekkel, és valaki középen állva valakire gondolva a gyerekek közül, csak a belső, jó tulajdonságait mondta, és annak, akiről beszélt, fel kellett ismernie önmagát. Ha nehéz volt, akkor lehetett külső tulajdonságokkal könnyíteni. A másik pedig egy székfoglaló volt, amikor a középen álló mond valami gondolatot, például, hogy „Álljanak fel azok, akik szeretik a hamburgert!” akkor felállnak, és helyet kell cserélni. A középen álló meg szintén helyet foglal. Akinek nem jutott szék, középen kérdező lesz. A Beporzók Napjára kiállításra készültünk, egy olyan dobozt ragasztottunk tele, ami forgatható. A tetején az év beporzója, a darázscincér van, és minden oldalon más, hangyák, pillangók, darazsak, méhek, katicabogár is szerepel. Sok színezés, vágás, golyóval rákenve a papírra a festék, hajtogatás technika is szerepel. Büszke vagyok rájuk, kitartásukra, összefogásukra. Kokárdát is közös munkával készítettünk, óriási méretben. A községi könyvtárban készültünk a márciusi Nemzeti ünnepünkre, és a kép, videó nézegetés után huszárokat színeztek, amiket végül ki is tűztünk az emlékszobor tövébe. A torna óránkon a viccesebb ügyességi játékokat részesítettük előnyben, mint a ’gólya visz a fiát’, A hossztengely körüli forgásnál meg keresztbe feküdt valaki a többieken, és anélkül, hogy megmozdult volna, haladt a többieken tovább. Volt nevetés, meg „én is akarom!”
A folyosón változott a tábla felirat: „Mi volt a mai napban a legjobb? Erre kellett válaszolni, rajzolni.
A Víz Világnapjára óriás akváriumot, és szintén óriás krokodilt készítettünk, a többiek is megcsodálhatják a folyosón.
Boldogság Világnapja: Az előkészület erre a napra nagy volt, és hosszadalmas, köszönet érte a kollégáimnak, és a gyerekeknek, mert több mint kétszáz darab szívet színeztek, készítettek. Mindenki pirosban érkezett ezen a napon. A folyosóra szíveket szórtunk az ajtónkig, hogy mindenki odataláljon, ha szeretne, mert kiírtam, hogy mi örömmel, és szeretettel várunk mindenkit a csoportunkba, egy kis meglepetésre, hiszen mi készültünk a Boldogság Világnapjára. A szobánkban az asztalra volt kitéve szív, nyaklánc, Jobb Veled a Világ logó, és keksz is. Lehetett belőle választani. Aki betért hozzánk, megölelték a gyerekek, és kínálták kis portékáinkat. Közben a szobában Bella dalai szóltak az a legtöbbször, hogy Boldog vagyok… Erre táncoltunk is többször. Az ajtó előtt az újonnan beszerzett szép Ikeás táblánkra a gyerekek színezhettek szívet, és fel is ragaszthatták. Ezt bárki, aki az óvodába jár. Még néhány kollegám is színezett, és ragasztott. Reggeli után pedig felpakoltuk a kis apró csomagjainkat (több, mint 200 darabot), és elindultunk vele a környező helyekre, mint kerítések, könyvtár, zöldséges, polgármesteri hivatal, gyógyszertár, cukrászda, dohánybolt (mert dadus nénim szavaival élve, „Ők is emberek!” Persze oda csak Ő ment be egyedül, mi meg a másik oldalon megvártuk, de vitt be néhány szívet, hogy a vásárlók is kaphassanak.) Természetesen a járókelőknek is adtak a gyerekek, „fogadd tőlünk szeretettel, mert ma van a Boldogság Világnapja!” A zöldségesből ajándékkal jöttünk ki, mert annyira meghatódtak, hogy nem bírták ki, hogy a gyerekek ne kapjanak egy kis rágcsálni valót. De ezzel még nincs vége, mert következő héten kedden megjelent az ajtóban Márti néni három nagy szatyor gyümölccsel és sütivel, és még egyszer megköszönte, hogy ilyen meglepetést kaptak, nagyon jól esett nekik. A gyerekek megölelték Őt, és Márta néni könnyes szemmel ment ki az ajtón.
A gyerekeknek megmutattuk, hogy adni igenis jó, és meg kellett érteniük ezen a napon, hogy most Ők adnak, és figyelhették az emberek reakcióját a szív átadásakor, illetve elképzeltük, hogy milyen érzés lehet annak, aki véletlenül találja meg, mondjuk a buszmegállóban. A kis csomagban színezett szív, egy kis levél volt, hogy ma van a Boldogság Világnapja, és a boldogság tanulható, meg légy mindig Boldog, és természetesen a Jobb Veled a Világ logóval, felirattal.
Haza menet a gyerekek egy kis katicabogaras nyakláncot vihettek haza, Ők sem maradtak ki az ajándékból. Annyira szép volt ez a nap, hogy Örs azt mondta „Ez a legszebb napom!”