Kicsit megkéstünk a feladatunkkal, de annál lelkesebben készítettük el a mi örömfánkat!
Én megrajzoltam a fánk körvonalait, amit a gyerkőceink közösen színeztek, majd jöttek a pillangóink 🙂
Többfélét rajzoltam elő nekik amit kivágtunk és nemcsak a nevünket írtuk rá, hanem egyénileg díszítettük is azokat, hogy még egyedibbek, ránk jellemzőek legyenek.
Apró kis örömeinket jelképezik, mely lehet egy kedves mosoly, dícsérő szó vagy csak a napsütéses idő megérkezte. Élvezük ennek a feladatnak az elkészítését:)
Apró örömök élvezete
Apró örömök
„Annak örülünk a legjobban, amire vágyunk…”
a jó időnek, napsütésnek, a vékony kabátnak, ismét lecsúszhatunk a csúszdán, a hóvirágnak, nárcisznak, tulipánnak, ibolyának, fürtös gyöngyikének, krókusznak, kapálhatunk és répát vethetünk a kiskertünkben, az esőnek, a Ligetnek
Szombathelyi Bercsényi Miklós Általános Iskola
A gyerekekkel kézműves foglalkozás keretén belül elkészítettük a pillangókat,illetve az osztály örömfáját.Kitettük a tanteremben,és amikor a gyerekeket bármilyen apró öröm ért az iskolában,akkor feltehették a pillangójukat az örömfára.
Csomagoló papírra rajzoltak egy tavaszi virágzó fát, mely az élet apró örömeit volt hivatott jelképezni Szeretünk a tavaszt! címmel.
Relaxációs gyakorlattal igyekeztünk hangolódni a Kisvirágokkal, a „Szép nap, ölelj most át…” kezdetű dalra. Megszokták már, hogy mindenki a saját kényelmi helyzetében végzi a gyakorlatot; figyelhet belső önmagára néhány perc erejéig. A Napimádás gyakorlatával engedhették ki magukból a fáradtságot, feszültséget, izgalmat, szomorúságot…
A nagycsoportosokkal megbeszéltük, hogyan indult a napjuk, melyet egy saját élmény megosztásával vezettem be, majd a Simogató játékkal folytattuk a Boldogságórát.
Csomagoló papírra rajzoltam M. testkörvonalát, és előre elkészített kártyák segítségével az érzékszerveink fontosságát sikerült tudatosítanom; melyeknek az élet apró örömei „befogadásában” van szerepük.
„Mit szeretünk a tavaszban?”- saját élményüket oszthatták meg kis társaikkal.
aranyeső könyvjelzőt készíthettek, átérezve az a csodálatos látványt, melyet a tavasz első virágjai közé tartozó aranyeső jelent színpompás megjelenésével, színvilágával.
A foglalkozás zárásaként megnéztük a Bartos Erika: Bogyó és Babóca: Hónapok- március című hangoskönyvét, és zenehallgatás mellett kiszínezhették a meséhez tartozó színezőt.
Létránkra felkerült az Apró örömök élvezete közösen kiszínezett jelképe, a Napocska.
7. A legjobb öröm a közös öröm!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy az apró dolgoknak is lehet örülni. Ismerjék fel, hogy mi mindennek örülhetünk.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Domborítok, mint a cica, házba bújok, mint a csiga mondókra mozgunk. A mozgást lassan végezzük, így ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. Gyakran jógázunk velük, ezért szívesen végezték ezt a gyakorlatot. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel olyan csoportról készült képeket nézegetünk, melyen mosolyognak a gyermekek. Felsorolunk közösen olyan dolgokat, amelyek mosolyra fakasztanak, amelytől szépnek tartjuk a világot.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem, elbáboztuk a Három pillangó című, saját mesét. A gyermekek nagy figyelemmel hallgatták, majd a mese végén megbeszéltük, mennyire örültek a közösen a pillangók az előcsalogatott napsugárnak!
Hallásfejlesztés: Eljátszottuk közösen, hogy lefeküdtünk a szőnyegre, becsuktuk a szemünket, és figyeltünk a körülöttünk lévő zajokra! Megneveztük, miket hallottunk, amíg csukva volt a szemünk. Majd eljátszottuk a kismadárka adj egy hangot! játékot.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy ki, minek örült, miért érezte magát boldognak. Soroljon fel mindenki olyan dolgokat, amik örömet okoznak nekik. Majd szembe álltak a gyermekek, és mosolyra kellett fakasztaniuk társukat!
Esős nap játék! A gyermekekkel megkerestük azokat a dolgokat, amelynek esős napon is örülni lehet. Közösen építettek, közös tengert készítettek, együtt játszottak, közösen táncoltunk egy vidám dalra. Majd hogy végre süssön a nap, megformáztuk a napot! Ezzel csalogattuk a napot!
Dramatikus játék: Ki fér bele a szívedbe játék? Minden gyermek elsorolhatta, hogy kik állnak a szívéhez a legközelebb otthon, és a csoportban.
A gyermekek szívesen vettek részt a mesében örömmel játszották el a mesébe szőtt játékokat!
Zenehallgatás alkotás közben: Megrajzoltuk Örömkezeket, melyekből közös képet készítettünk (virágok, nap, pillangó madár) mert ezeknek mindig örülünk, boldogsággal tölt el a látványuk minket. Alkotás közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Imádok élni” című dalát.
A foglalkozás végén örömölelést tartottunk, ahol az volt a játék, hogy adott idő alatt próbálj meg minél több társadat megölelni. Ezután eltáncoltuk az örömtáncot!
Nagykárolyi 1-es számú Napköziotthkon / Grădinița cu Program Prelungit nr. 1 Carei
Miután meghallgattuk a hónap dalát, az örömökről és az örömszerzésről beszélgettünk. Mindenki elmondhatta, hogy neki mi okoz örömet vagy mivel tudna másoknak örömet szerezni. Egy kívánságluficsokorba mindenki belerajzolhatta vay beleragaszthatta azt a dolgot vagy azokat a dolgokat, amelyek neki örömet szereznek vagy ami által boldog. A nap végén egy érzelemhőmérőn minenki kiszínezhette, hogy mennyre érzi magát boldognak.
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Ebben a hónapban több pozitív dolognak is örülhettünk: a járványhelyzet csökkenésével párhuzamosan újra bejöhetnek a szülők az intézménybe, így napi kapcsolatban vagyunk velük, a szép időt kihasználva a Víz világnapi játékos délelőttünket az udvaron tarthattuk meg. A téli hónapokban sokat betegeskedtek a gyerekek, így igazán őszinte örömmel fogadták/fogadtuk a felgyorsult társakat.
Az időjárás kegyes volt hozzánk, mert azon a héten, amikor a tavaszi témakör aktuális lett, egyre ragyogóbban sütött a nap. Így tehát nem volt nehéz a márciusi mesét Bartos Erika: Hónapok meséi című könyvéből feldolgozni.
A mese szereplői megjelennek azon a kártyán, melyet az első napon használtunk. Párt kerestünk, csoportosítottuk a szereplőket mindenféle szempont szerint (hol élnek, tudnak-e repülni, stb.). Kerestünk jellemző tulajdonság szerint bizonyos szereplőket (pl: kettőnél több lába van) Ezalatt alaposan megtanultuk a szereplők nevét is, így aztán könnyebbé vált a mese követése is.
A film megnézése helyett inkább az élő szavas mesehallgatást választottam. A gyerekek jól ismerik a könyvek képi világát, sokan nézik a mesét is. Fontosnak tartottam, hogy most a belső képi gondolkodásukat, és a történet követésével a figyelmüket érjem el.
A mese szereplői tavaszünnepre készültek. A gyerekekkel kipróbálták azoknak a játékoknak egy részét, amelyeket a mesében hallottunk. Így az udvarunk napsütötte füves területén hemperegtek, körtáncot jártak, és az előző hetekben saját maguk által készített hangszerekkel (zajkeltő eszközökkel) kisérték az énekeket, boldogan szaladtak a friss tavaszi szélben.
A Ficánka kiscsoportba járó gyermekek nagyon nyitottak az őket körülvevő természeti és társadalmi környezet történései felé, így nap mint nap örömmel fedezik fel a környezetükben történő változásokat. Az apró örömök felfedezése, megélése és kommunikáció általi közzététele jelen van óvodai életük szinte minden pillanatában. A témahét tevékenységeiben is a sokszínűség által nagyon sok élményhez jutottak a gyermekek, például észrevették és örültek a csíráztatott kis növényük folyamatos fejlődésének, amit nap mint nap nyomonkövettek, öröm volt számukra az is, hogy az újonnan beszokó csoporttársaik már ezidőre nem sírtak, közösen tudtak együtt játszani, mozogni, festeni. Élményszerző sétánk során apró örömként élték meg a tavaszi virágok sokféleségét, amit ők láttak meg az útszélén. Valamint szemet gyönyörködtető és örömet hozó látvány volt a falunkban nyíló Magnólia bokor. A báb világnapja alkalmából megtekintett bábelőadás is nagyon nagy öröm volt számukra.