Az utolsó szeptemberi nap szépre sikeredett az időjárásnak kôszônhetően .Örültünk ,hálát adtunk ,hogy sétálni mehettünk.Az első boldogságóránkon felidéztük a régebbi élményeinket.Az elballagó társaikra gondoltak,azokra az emberi kapcsolatokra melyekért most hálát adtak.Örömöt éltek
át velük a mindennapokban.-,,De jó volt a baba szobában szülinaposat játszani a nagyokkal! Ő volt aki mindig segített az ovis zsákba bele
rakni a pulcsimat ,ha elfeledkeztem róla! Sétánál
Ő választott párnak,mert egy nagy egy kicsi ,így kérte az óvó néni.Felpróbálhattam a szép nyári kalapját,engedte . ” Felismertettem velük,hogy mi mindenük van amiért boldogok,hálásak lehetnek.A beszélgetésben ráerősítettem arra ,hogy az emberi kapcsolatokért is érzünk hálát.Adni-kapni játékot játszottunk.Mindenkinek adtam egy hála szivecskét.Elmondtam nekik egyenként,hogy miért vagyok hálás feléjük.Mindezek hatására észrevehető volt,hogy javult a közérzetük.Milyen jó dolgok történnek velünk itt az oviban,meséltek erről a gyerekek.Nemcsak tárgyra,a nagyobbak ráéreztek a tàrsaskapcsolatokra is.Meghallgattuk Bagdi Bella:Szép nap ölelj most át engem…c dalát,mely varázs szer volt számukra.Azt tették amit szerettem volna,hisz célom volt az érzelmi intelligenciájukat fejleszteni.Megölelték,átkarolták egymást,nem volt rendbontás,sajnos máskor van,és az év eleje is meghatározójának gondolom.A hála kifejezése a családban nagyon fontos.Elmondtam a gyerekeknek,hogy szüleiteknek hála üzeneteket készítek,melyeket elhelyezek az előtérbe.Nem vettek részt benne,csak külső szemlélői voltak a tevélekységnek.Érezték,hogy egy meglepetés készül óvó néni adja a szülőknek.
Üvegdíszítés,vágás,ragasztás,stb.Hálájuk jeléül lerajzolták,hogy szeretnek az oviba járni,katicát készítettek hiszen az a csoport nevünk.Boldogság várat építhettek,volt aki egyedül alkotott.Hála adás szívből játékot újként ismertettem meg velük.melyet még gyakorolnunk kell. Tenyeremre szivet rajzoltam,megfordítottam és a hüvelyk ujjamba belekapaszkodnak sorra.A gyerekek kézfejére egy mosolyt rajzoltam.Mindezt köralakba végeztük el. Kifejeztem hálámat szeretetemet egy kézfogás lánccal.A szülőknek elhelyezett napinditó ötlet,úgy érzem,megérintette a rohanó világban a szivüket.Volt olyan szülő akivel beszéltem a húzás után.A kihúzott üzenet ,,Értékes vagy!-hogy ,,én értékes vagyok?Érzelmileg serkentette nagyon boldog volt.Jó volt akkor éppen kint járni,mert én is evvel az apró örômmel felébresztettem a boldogságomat.Hasznosnak tartom -e fajta kreatív kifejező eszközt ,egy ajándék volt a szülők felé.Olyan volt mint a csokoládé,mindenki vett belőle.
A hála gyakorlása
A Hála világnapjára három korcsoporttal készítettem feladatokat, 4b. osztály technika és tárgyalkotás óra keretében a hála tündér ruhájára készített hála faleveleket.
5-8. osztály etika órán hálafa és levelei készültek, mely az iskola auláját díszíti.A nappali tagozatos tanító szakos hallgatókkal hála szőlőt alkottunk a technika tantárgypedagógia órán az őszi témához kapcsolódva.
Először a hála fogalmát próbálták a gyerekek megfogalmazni. A mindennapi életből említettünk olyan dolgokat, amelyekért hálásak lehetünk. Megbeszéltük azt is, hogy a szüleinknek mennyi mindenért lehetünk hálásak. Nem feltétlen drága tárgyakra kell gondolnunk. Sokkal fontosabb a szüleink szeretete, gondoskodása, a velük együtt töltött idő. Ezek az igazán értékes dolgok, amelyek hálával tölthetnek el bennünket. Ezután szó esett arról, hogy hányféleképpen fejezhetjük ki hálánkat szavakkal, tettekkel, apró ajándékokkal. Végezetül közösen készítettünk egy hála tablót.
A foglalkozás elejét egy relaxációs gyakorlattal kezdtük, majd a hála téma beszélgetésével folytattuk, végül a gyerekek egy falevél sablonba lerajzolták, hogy kiért vagy miért hálásak.
Az óra első felében arról beszélgettünk, mi mindenért lehetünk hálásak. Sok olyan dolog van az életünkben, amit természetesnek veszünk, és a fontosságukra csak akkor jövünk rá, amikor elveszítjük. A mindennapok biztonsága, napi apró örömök, melyek jó érzést adnak. A nagyobb dolgok, sikerek, a természet, maga az élet.
Képzeletben hálánkat kiküldtük a nagyvilágba egy képzeletbeli léggömbben. A léggömbbe néhány dolgot bele is írtak, rajzoltak a gyerekek tudásukhoz, képességükhöz mérten.
Rajzolás közben meghallgattuk a dalt kétszer is. Nyugodt ritmusa segített a rajzolásban, bár volt, aki túl lassúnak érezte.
Jól sikerült az első foglalkozásunk annak ellenére, hogy többen betegek voltak.
Jászszentlászlói Szent László Általános Iskola
Előkészítő jelleggel az egyik órán a HÁLAHÍD kártyát használtuk, melyet a tavalyi RAJZPÁLYÁZATON nyert az osztály. A következő héten a tanulók párokban megrajzolták a talpaikat, és beleírták, miért hálásak a társuknak.
Hatodik éve tartok Boldogságórát, de ez a téma kimeríthetetlen. Korosztályonként és évfolyamonként eltérően, de nagyon ötletesen és nagyon jó érzékkel, fogalmazzák meg, hogy miért és kinek lehetünk hálásak. Nagyon jólkiemelték, hogy a külső személyeknek való hála mellett nagyon fontos a saját magunk iránt érzett hála is. A hónap dala ebben az osztályban egy egészen mély, meditáló hangulatot teremtett, ami nagyon jó volt a megnyugvásra, a magunkba fordulásra.
Mezőfelei Elemi Iskola és Óvoda
Intézményünk Maros megye egy kis vidéki településén működik, mindössze egy óvodás és két alsós csoporttal.
A hála gyakorlását már az első iskolai napon elkezdtük. A kézikönyv alapján szervezzük az órákat. Mindig relaxációval, Bagdi Bella dallal kezdünk.
A gyerekek elmesélték nyári élményeiket, majd néhány gyakorlattal rávezettem őket, hogy mindezekért a szüleiknek lehetnek hálásak. Elolvastuk A csodakantár című mesét, beszélgetést indítottunk a mese alapján, Szeretetkuponokat készítettünk, amelyeket hazavittek és valamilyen módon szeretteikhez juttattak. Az óvodás csoport hálafát, hálabefőttet készített, közösen eljátszottuk a hála-hálót, egymásnak is kifejezve hálájukat.
Szeptember végén az őszi fesztiválra készültünk, amit Őszi hálaadásnak neveztünk el. Ez azt jelentette, hogy a gyerekek őszi terméseket hoztak, vagy őszi termésekből készített befőtteket, dzsemeket, süteményeket. Ezekből kiállítást rendeztünk, díszítésként felhasználtuk a gyerekek által készített munkákat. Majd következett a kóstolgatás, és megbeszéltük, milyen hálásak lehetünk, hogy ennyi finom zöldséget, gyümölcsöt adott nekünk a természet, hálásak lehetünk szüleinknek, nagyszüleinknek, hogy ápolták, gondozták a növényeket, majd, milyen találékonysággal raktározták el télire. Megcsodáltuk saját munkáikat, hogy a termésekből mennyi érdekes alkotást tudtak megvalósítani.
Az órákat meditációval zárjuk.
Van egy hagyománya az iskolánknak, amelyet nyugdíjba vonult kolleganőinktől vettünk át. Minden reggel a tanítási napot imádsággal indítjuk, és imádsággal zárjuk, ezzel is egyfajta hálánkat fejezzük ki a lehetőségért, hogy valami újat tanulhattunk.
Áldunk téged jó Istenünk, most is, s mikor hazamegyünk,
Mert munkánkat elvégeztük, szívünket, lelkünket műveltük.
Add, hogy ami jót tanultunk, otthon is meglássék rajtunk.
Szent neved dicsőségére, lelkünk üdvösségére, Ámen.
Az idei év is a hála jegyében indult. A Boldogságóráknak köszönhetően a 4.b osztály nagyon jól érzi a hála fontosságát, amit szeptemberben kiemelten gyakoroltunk. Elmondtuk közösen a Hála erősségmondókát, illetve írtunk egymásnak hálaüzeneteket, papírra, illetve digitális kultúra órán e-mail formájában is. Közösen készítettünk egy Hálafalat is, amelyben hálát adunk az új tanèvért is. Szeretnénk kifejezni hálánkat felétek is, ezekért a szuper feladatokért.
Összegyűjtöttük, hogy kinek, mit jelent a hála szó, és kinek lehetnek hálásak a gyerekek. Ezután színes levelekre rajzolták rá, hogy miért hálásak.