A szeptemberi hónap témája a hála volt. Bevezetésként elmeséltem a könyv történetét, amelynek a tartalmát megbeszéltük. A táblán kategóriák szerint gyűjtöttük az ötleteket miért lehetünk hálásak. Ezután egy fénymásolaton írták össze a gyerekek a gondolataikat. Köveket osztottam ki, amelyeket kiszíneztek, vagy kifestettek és azt a szót írták fel, amely leginkább fontos a számukra a témával kapcsolatban. A hála szavakat befőttbe zártuk és kitettük az osztályteremben. Az óra nagyon jól sikerült, mert a gyerekek megnyíltak és jól esett nekik, hogy elbeszélgetnek velük, meghallgatják gondolataikat és tudatosítottuk hogy valóban sok okunk van örömöt lelni az életben és egyben feltöltődni, ha nehezebb helyzet következik.
A hála gyakorlása
Az 1. osztályban a Boldogságóra program szeptemberi havi témája a hála
Elkészítettük a tenyerükből egy hálaképet, mely az összetartozásunkat jelképezi. Hálavirágokat készítenek a családnak, a szirmaikra ráírom, rajzoljuk, hogy kinek miért tartoznak hálával.
Feladat: Készítsen a csoport egy olyan tablót, képet melyen mindenki tenyere szerepel. Mindenki készítsen egy rajzot, melyen ő és még valami vagy valaki van, amiért, vagy akiért hálát érez! Az egyes képeket egy közös tablóvá komponáljuk!
Cél: a) minél jobban megismertetni a boldogság fogalmát a tanulók értelmi szintjéhez képest; b) és tudatosítani ebben a hála szerepét.
Fejlesztési terület: a szubjektív benső örömérzet proszociális megteremtése, növelése, fenntartása.
Módszer: frontális irányítású kooperatív tevékenység.
Eszközök: lapok, színes ceruzák, olló, hungarocell fa, gombostű
Helyszín és időtartam: osztály tanterme, 45 perc.
1. ÓRAKEZDÉS (5 perc): Hallgasd meg a dalt, majd gondold át, hogy mi mindened van, miért lehetsz hálás, miért tudsz köszönetet mondani. Ha azokra a dolgokra koncentrálsz, amelyek miatt hálás lehetsz, akkor észre fogod venni, hogy egyre jobban érzed magad, javul a közérzeted is.
Bagdi Bella: Jól érzem magam című dal
2. A TÉMA BEVEZETÉSE (5 perc):
Ki tudná nekem megmondani, hogy mi a hála? Kinek és miért lehetünk hálásak?
A hála szívből jövő köszönet. A hála az a köszönet, az az érzés, amit alig tudunk elmondani. Akik hálásak, azok boldogabbak. Most mindenki kap egyelőre körbe nyírt tenyeret, amire mindenki lerajzolja magát erre, és mindenki lerajzolja maga mellé azt a személyt (barátot, családtagot stb.), akinek hálás valamiért.
3. A TÉMA FELDOLGOZÁSA (15 perc): Mindenki rajzol.
4. A TÉMA FELDOLGOZÁSA (15 perc): Mindenki elmondja, hogy mit rajzolt, kinek és miért hálás. Filccel a cédulákra írom a kulcsszavakat, majd a cédulákat feltesszük a fára.
5. AZ ÓRA LEZÁRÁSA, meditáció (5 perc): Kényelmesen ülök. Lehunyom a szemem. Figyelem a légzésemet, és engedem, hogy megérkezzen a figyelmem a belső világomba. Szép lassan mély levegőt veszek, aztán lassan kieresztem az orromon. Arra gondolok, hogy hálás vagyok a barátaimért. S lassan kinyitom a szemem. Kapsz egy kis virágot amit majd annak kell majd odaadni akinek hálás vagy. Ki is színezheted!
Köszönöm a munkátokat!
Szeptemberben, a hála hónapjában leltárt készítettünk arról, mi mindenért vagyunk hálásak az életben. Érzéseinket, felismeréseinket rajzban fejeztük ki. Munkánk gyümölcse egy Hála-Nap lett.
Keleti Városrészi Óvodák Pákolitz István Utcai tagóvoda
E havi témánk a hála volt ebben a hónapban. Megbeszéltük mit jelent hálásnak lenni, kinek vagyunk és miért hálásak. Célom az volt, hogy vegyük észre a környezetünkben lévő dolgokat, hogy mi mindenért lehetünk hálásak. A fontos és értékes személyek megfogalmazása, a köszönet és hála érzésének tudatosítása az emberi kapcsolatokban is jelentőséget kapott e témánál. Gyermekeink nyári időszak utáni fogadása, visszaszoktatása a hála jegyében, lelkileg is megerősítették, elmélyítették a nyáron átélt pozitív élményeket az újra találkozás örömét, lelkesedését.Üdvözlésüket egy öleléssel fejeztük ki. Az öleléssel az egymásra figyeléssel a szeretetünket fejeztük ki egymás iránt és az új dolgok felfedezésében. Megbeszéltük, hogy mi mindenért lehetünk hálásak és mindenkinek mást jelent és hogy milyen sok színű a hála akár csak az ősz ill. az ősz levelei. E téma felvezetéséből készítettük el a hálafánkat és mindenki üzenhetett a szüleinek is hála levelek formájában.
Foglalkozást kezdő relaxáció:
Felállunk körbe, és a „Napimádással” kifújjuk magunkból a rossz érzést, a fáradtságot, a stresszt, a szomorúságot, ….stb. 5-6 ismétléssel, lassan, figyelve arra, hogy mindenki hangosan fújja ki a levegőt.
Téma bevezetése:
Leülünk beszélgető körbe a szőnyegre. Csukja be mindenki a szemét és képzelje el a boldogság várát. Nézzétek meg jól, hogy milyen. Magas vagy alacsony, sok tornya van, vagy kevés? Van-e kapuja? Van-e ablaka? Hány ablaka van? Milyen színű? Ezt mind, majd szépen megbeszéljük. Ezután pedig nagy papírra rajzoljuk. Természetesen az alapot én rajzolom, de az ablakok, ajtók, lépcsők berajzolásában és színezésében mindenki részt vesz. A 10 lépcsőfokot berajzolom és elmondom, hogy ez a tíz lépcső az időt mutatja és a megoldandó feladatainkat. Mert ebbe a várba úgy lehet bejutni, ha minden hónapban teljesít a csoport legalább 1 feladatot. Minden témának meglesz a jele, azt a jelet rajzoljuk a lépcsőfokra, hogy lássuk, hol tartunk. A munkafüzetet is megmutatom és megoldandó feladatokat. Nyárra, a munkafüzetben ezekből a jelekből egy boldogságfüzér is összeáll.
Ráhangolódás:
Meghallgatjuk Bagdi Bella: Szép nap, ölelj most át engem c. dalát, amelyre mozgást, mozdulatsorokat találunk ki.
Viszek be (egyelőre) két arcot kifejező képet, a vidám=boldog, illetve a szomorú képet.
Közösen megbeszéljük, hogy mit fejeznek ki a képek. A mosolygós: boldogság, vidámság, öröm. A szomorú, kedvetlen, bánatos, rosszkedvű. Beszélgető körben körbe indítom ezt a két képet. Akinél vannak a képek, mutassa fel, hogy most hogy érzi magát. Ha tudja, mondja el, hogy miért érzi úgy magát. Pl: Örülök, mert láttam reggel egy őzikét, boldog vagyok, mert apukám hozott az óvodába…stb. De aki nem érzi jól magát, szomorú, rosszkedvű,… Ő is mondja el, hogy miért érzi úgy magát.
Jelentésteremtés:
Aki örül, boldog, és mond példát, attól megkérdezem, hogy hol érzi? Itt belül. Mit érez?
Mikor érzi még ugyanezt? Amikor anyukája átöleli, amikor kap csokit…. stb.
Mit mondana Anyukájának, vagy Apukájának, vagy akitől kapta a csokit? Azt, hogy köszönöm? A köszönöm másik megfogalmazása a HÁLA….
Mondjunk így mondatot, Hálás vagyok Anyának, hogy átölel, amikor szomorú vagyok.
Hálás vagyok a testvéremnek, amikor kapok a csokijából. Hálás vagyok Apukámnak, hogy ma elvitt az oviba. Hálás vagyok az őzikéknek, hogy „megmutatták” magukat.
A foglalkozás lezárása:
Kiszínezi mindenki a HÁLA jelét, kivágja, (picúroknak persze segítek). Ezzel ismét a szőnyegen körbe állunk. A feladat az lesz, hogy adja oda sorban mindenki egymás után a virágát annak a csoporttársai közül, akinak hálás valamiért. Majd a várunkra is ragasztunk az első lépcsőfokra egy HÁLAvirágot!
Meghallgatjuk Bagdi Bella: Boldog vagyok c. dalát
A téma elkezdésekor megkérem a szülőket az együttműködésre, új szokás kialakítására. A segítségüket kérem, hogy este kérdezzék meg gyermeküktől, hogy mi volt nekik a legjobb a napban, mi az, amiért hálásak tudnak lenni.
Reflexió
A mosolygós és a szomorú emojik jelentését megbeszéltük, mit érez, amikor ilyen az arca. Nagyon jó ötletek jöttek. Majd körbe adtam őket, és akinél voltak a kártyák, elmondhatták, hogy milyen kedvvel jött óvodába. Mindenki boldogan jött, mert Apukája hozta, mert reggel látott szivárványt,…stb. Egy kisfiú mondta egyedül, hogy ő szomorúan jött, mert úgy érzi, hogy nem szeretik. Megkértem a gyerekeket, hogy aki szereti ezt a kisfiút, az jöjjön és ölelje át. Egy nagy ölelős kör alakult a kisfiú körül. Mindenki átölelte, ő pedig nagy zokogásban tört ki. Megható pillanatok voltak ezek. Azok a gyerekek is boldogok lettek tőle, akik átölelték.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Tagintézménye
A mostani járványhelyzetben különösen fontos a háláról beszélnünk. A hőn áhított anyagi javakon túl, milyen óriási értéket képvisel az egészségünk, a családunk biztonsága, az iskolai közösség támogató légköre. A hosszú online tanulás után lehetőségünk volt nyári, napközis táborban újra találkozni egymással. A gyerekek ezekért a vidám, örömteli pillanatokért voltak igazán hálásak. Örömmel idézték fel a közös játékokat, felelevenítették boldogságórás élményeiket. Ezeket a boldog pillanatokat megörökítő fényképekből készítettünk fotómontázst.
Elgondolkodtunk, hogy mi mindenért mondhatunk köszönetet, miért lehetünk hálásak az életünkben. Nagyon szép gondolatok születtek a gyerekek fejében az iskolával, az otthonnal és a barátokkal kapcsolatban. Az új osztálytárs hálát, köszönetet mondott, mert könnyen befogadta ez a fantasztikus osztály! Én pedig hálás vagyok, hogy az osztályfőnökük lehetek! Köszönöm
Az 5.C osztályban mi is számba vettük azokat az apró dolgokat, melyekért nap mint nap hálát adhatunk. Jó volt beszélgetni és látni azt, hogy a gyerkőcök számára a játékokon és egyéb anyagi javakon túl fontos a család, a barátság, melyek sajnos egyre kevésbé értékesek a mai emberek számára. Hálát adtunk a levegőért, az egészségünkért, azért, hogy minden nap megvan mindenünk, amire szükségünk van, és ez elég. A gyermekek mindezt egy Hálafának az elkészítésében örökítették meg, mely egész évben emlékeztetni fogja őket minderre, ahányszor csak rápillantanak a saját kis fájukra az osztályteremben.
Négy alsós osztály munkáját töltöttem föl szeptember hónapból.