Szeptember – Boldogságfokozó hála
A reggeli beszégetőkör egyik témája a hála volt. Sok-sok ötletük született a gyerekeknek, hogy kinek miért lehetnek hálásak. Ezeket apró post it-okra írták, így próbálták megörökíteni a hála pillanatait. Ebből készült egy hálakönyv, amibe nem csak a 2.b osztály, hanem az 5.b osztály hála post it-jai is bekerültek.
A hála gyakorlása
A téma feldolgozása alatt a beszélgetéseinkből kiderült, hogy minden kisdiák legfőképpen a szüleinek hálás, amiért megtanították valamire, valóra váltották egy-egy álmukat.
Foglalkozást kezdő relaxáció: Bagdy Emőke: „Égig érő fa vagyok, megnövök, mint a nagyok…”
Ezt követően Bagdi Bella Szép nap…kezdetű dalával hangolódtunk rá a kezdeményezésre.
A téma bevezetéseként beszélgetőkört kezdeményeztem, majd „Add tovább a falevelet!” című játékot játszottuk. Ez tetszett a gyerekeknek, jó hangulatot biztosított.
A téma feldolgozását A Hálafa története című mesével valósítottam meg. A gyerekek kérdéseinek és válaszainak meghallgatása után Hálaszívet készítettünk tenyérlenyomatokból, melybe minden gyermek lerajzolhatta, miért érez hálát. Aki kedvet érzett hozzá, kiszínezhette a munkafüzet ehhez kapcsolódó színezőjét.
A kezdeményezett tevékenységet „Hálás vagyok neked” témájú beszélgetéssel és Bagdi Bella:Boldog vagyok című dalával zártuk.
Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium
Hálásak voltunk a nyár örömeiért. Jó lesz visszagondolni rájuk a télen.
Beszédes József Általános Iskola
A megadott oktatási segédanyag feladatát használtam. A hálával kapcsolatos beszélgetés után a gyerekeknek kellett a gondolataikat leírni arról, hogy miért hálásak a családnak, a barátoknak, az iskolának és önmaguknak. A beszedett munkák összegzése után kiírtuk egy nagy faliújságra a gondolatokat, amelyet elhelyeztünk a szekrény tetején.
Beszédes József Általános Iskola
A megadott oktatási segédanyag feladatát használtam. A hálával kapcsolatos beszélgetés után a gyerekeknek kellett a gondolataikat leírni arról, hogy miért hálásak a családnak, a barátoknak, az iskolának és önmaguknak. A beszedett munkák összegzése után kiírtuk egy nagy faliújságra a gondolatokat, amelyet elhelyeztünk a szekrény tetején.
A gyerekek beleírták a szirmokba saját nevüket és azokét, akiknek hálásak.
Azt is összegyűjtötték, hogyan lehet kifejezni ezt a hálát. Hálakuponnal kedveskedtek édesanyjuknak.
Szentesi Felsőpárti Óvoda, Dr. Mátéffy Ferenc utcai Tagóvodája
A Tádé csoport életében már a második Boldogság évet kezdtük el. Az első hónapban a Hála gyakorlása. Nehéz időszak volt ez mindenki számára, így a „miért lehetünk hálásak” kérdésre a válaszok nagyon meghatóak voltak, hiszen akadtak olyan gyermekek, akik már nagyon sok ideje nem voltak óvodában, a járványhelyzet miatt. Nagyon hálásak vagyunk azért, hogy újra együtt lehetünk, és együtt tölthetjük a mindennapokat, találkozhatunk. A Hálafa történetét meséltük el a gyermekeknek, volt, aki emlékezett is rá. Közösen elkészítettük a saját hálafánkat. Mindenki egyenként felhelyezhette a közösen megrajzolt fára, a saját körbe rajzolt kezét, közben pedig elmondhatta azt az öt dolgot, amiért hálás, valamint mesélhetett arról, amit a tenyerébe rajzolt. A tavalyi hálafánk is nagyon jól sikerült, de most szinte minden gyermeknek a közösen eltöltött idő került a felsorolás első helyére. A Boldogság várának felhelyeztük az első lépcsőfokára a hála jelképét, majd a gyerekek jelét is. A Hálabefőtt üveget kihelyeztük a csoportban, ami reméljük, hogy hamar megtelik.
Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium
A 3. a osztály a tanévben nagyon kreatív és elmélyült módon ismerkedett a boldog élet titkaival. A boldogságórákon kívül a rajzóráikon is az érzelmek világával foglalkoztak egész évben.
Az év eleji boldogságórájuk során a hála témát elemezték tanítóikkal és az alkotások során őszi fókuszt használtak. Hála az ősz, a változás, az őszi színekért. Az alkotás előtti hétvégén családi, osztályos természetjárás is volt Anna nénivel, amikor gyűjthették az ősz kincseit és az ősz nyújtotta apró örömöket az 5 érzékszervükkel is tapasztalhatták a gyerekek.