A háló hálója hamar sűrűre szövődött a 3.b osztály közösségében. A nyári szünet után a szeptemberi hónap meghozta az újra találkozás örömét. A gyerekek hálával tekintettek vissza minden korábbi közös élményünkre. A közös kirándulások emléke és a táborozás ma is feledhetetlen, hasonlóképpen a jelenben megjelenő új tapasztalatokhoz. A színes vonalakkal jelölt hálaérzések valóban felfestették lapunkra szivárvány színeket, amelyeket közösen érleltünk meg. Jó érzés látni, hogy a hála nem csupán egy-egy alkalommal, hanem rendszeresen jelen van az osztály életében.
A hála gyakorlása
Erre a témakörre két órát tudtunk szánni szeptemberben.
Az első óra foglalkozását körben ülve kezdtük. Egy körkérdéssel indítottunk: Mi az, amire legjobb visszaemlékezni a nyárból?
Sokan rögtön tudtak válaszolni, de voltak páran, akik elsőre semmit nem tartottak említésre méltónak.
Ez után beszélgettünk arról, miért van az, hogy könnyebben eszünkbe jut, mi volt rossz, mint az, h mi volt jó. Arról is beszéltünk, mivel tudunk ezen változtatni.
A következő körkérdés ez volt: Mikor éreztél hálát a szívedben utoljára? Kifejezted-e háládat?
Ez után párokat alkotva meghallgattuk a hónap dalát, ami alatt leírhatták, ezzel kapcsolatban mi jut eszükbe? Majd megkértem őket, hogy most írjanak le valami olyat, amit eddig természetesnek vettek, de lehet hálásnak lenni érte.
Kerestem idézeteket a hála témakörében, ezeket felolvastuk és mindenki kiválaszthatta melyik az, amivel tud egy kicsit azonosulni. Ezeket hazavihették, és megkértem őket, hogy aki szeretné, készítse el szépen leírva poszterként.
A következő órán ezzel folytattuk: csak egy tanuló vállalkozott arra, hogy elkészíti.
Az óra elején meghallgattunk két olyan dalt, amiben valaki köszönetet mond valakinek és arról beszélgettünk, miért nem olyan természetes köszönetet mondani. Majd körben ülve eljátszottuk a Behálózva c játékot, ami bár nehezen indult, de jól sikerült! Köszönjük az ötletet!
A hitoktató a 3. osztállyal dolgozta fel a hála gyakorlása című témát. A dal meghallgatása után megfogalmazták, hogy mi jelent a hála szó jelentése. Megbeszélték, hogy miért lehetnek hálásak a szüleiknek, milyen előnyük származik abból ha hálásan gondolkodnak. Közösen hálaleltárt készítettek.
Boldogságóra a 6. osztályban
Óravázlat
Téma: A hála gyakorlása
Az óra cél- és feladatrendszere: Reális önszemlélet, testi-lelki egyensúly erősítése, pozitív érzelmek ébresztése
Tantárgyi koncentráció: ének, tánc- és dráma, etika, történelem, irodalom
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola
Dátum: 2021.09.30.
I. Ráhangolódás (5’)
CD meghallgatása, közös éneklés (Bagdi Bella: Jól érzem magam)
II. A téma bevezetése (10’)
– Mi jut eszedbe arról, ha ezt hallod: – Köszönöm! ?
– Miért fontos az ember életében a hála?
– Miben nyilvánul meg a hálaadás-és fogadás jótékony hatása?
III. A téma feldolgozása (15’)
– Képelemzés (csoportmunka, tk.60.o.)
– Milyen kapcsolat van a jótékonyság és a hála között?
– Példák, tapasztalatok alátámasztásával (frontális) , (érvek, ellenérvek, meggyőzés)
– Hálabefőtt készítése (egyéni)
IV: Összefoglalás (10’)
– Játék a Hála-kaviccsal: Hálát adok, mert…
V: Házi feladat (2’)
– Hála azoknak, akik révén az vagyok, aki vagyok… (mf. 18-19.o.)
VI. Az órai munka közös és egyéni értékelése (3’)
Az osztállyal megbeszéltük mi a hála, milyen érzéseket vált ki a diákokból.
Mit jelent a hála? Miért is fontos átélnünk?
Mindenki levonta a saját következtetését, rádöbbent, hogy nemcsak az a fontos, hogy ő érezzen hálát, hanem másoknak is átadja ezt az érzést.
A csapat a hála háló készítését választotta. Több napon át jelezték a lapon, hogy ki kinek hálás. Sokan megosztották azt is az órákon, hogy miért húzta épp az illetőhöz (elküldte a házit, amíg beteg volt ; játszott vele, mert a legjobb barátja nem volt iskolában; megölelte reggel ; stb. ).
Mikor megpróbáljuk felsorolni miért is vagyunk hálásak, akkor döbbenünk rá mennyi mindenünk is van az életben.
Rengeteget beszélgettünk arról ebben a hónapban, hogy mi is az a hála?!
Mondatokat fogalmaztunk meg, melyet mindig így kezdtünk, hogy: Hálás vagyok, mert….
Nagyon ügyesen meg tudták fogalmazni már, hogy ki miért is hálás. A szeretet és köszönet a hála része. Ezt is jól átbeszéltük a kis Szorgos Hangyákkal! 🙂
A boldogsàg foglalkozás keretében ma a boldogságfokozó hála témával foglalkoztunk. Varázszemüveget készítettem a gyerekeknek és a Hála fa mese után felvettük a szemüveget,aki szerette volna és elmondtuk,mit látunk szebben a szemüvegben,amiért hálásak lehetünk. Megnézték a tenyerüket,milyen vonalakat rejt, S a másik kezünk mutató ujjával,- ami a képzeletbeli ceruzák volt, végigrajzoltuk ezeket a tenyér vonalakat.
A nagycsoportos okkal körberajzoltuk a tenyerüket kartonlapon is,majd belerajzolták ezeket a tenyér vonalakat. Nagyon tetszett a feladat a gyerekeknek . Aki tudta ki is vágta magának a tenyerét.
Kartonra ragasztottak egy barna kartonból kivágott fatörzset,a gyerekek alá földet színezték, felé boldog ,mosolygós napocskát rajzolt az egyik nagycsoportos kislány. A nagycsoportos ők tenyér vonalakat ábrázoló tenyerét felragasztottuk a fára,mint lehulló levelek. A kis,és középső csoportsok kezét színesre befestettük temperával és tenyér lenyomatot készítettünk a hála fára. Nagyon szerették ezt a tevékenységet. Ügyesek is voltak.
Ebben a hónapban a hála gyakorlása volt a témánk. Meghallgattuk a hála hónap dalát., majd a szőnyegen körbe ülve beszélgettünk arról, hogy mit is jelent a hála, kinek és miért vagyunk hálásak. Felolvastam nekik a Hálafa történetét, amelyre néhány gyerek még emlékezett az elmúlt tanévből. Megbeszéltük a mese mondanivalóját, lényegét. A munkafüzet 3. oldalán található feladatlapot egyénileg kiszínezték. Végezetül szép formájú, fehér kövekből hálakövet készítettünk. Ez nagyon tetszett nekik, szebbnél szebb, színes kövek készültek.