🙂
A hála gyakorlása
A tanulókkal boldogságórán a hála témakörrel kapcsolatban a „Rajzban mondom el” feladatot választottuk.
Szeptember hónapban a hála gyakorlása volt a témánk a boldogságórákon. Relaxációs gyakorlatokkal kezdtük az órákat. Lerajzoltuk, hogy miért vagyunk hálásak. Felragasztottuk az elkészült szívecskéket a nagy hála szívecskére. Megpróbáltuk énekelni a Szép nap, ölelj most engem című dalt. Zárásképpen meghallgattuk a Boldog vagyok című dalt. Jól érezték a gyerekek magukat a foglalkozásokon, hálatelt szívvel boldogan vettek részt.
Konyári Óvoda Napocska csoport
Csoportunkban megismerkedtünk a mese segítségével a hála fogalmával, hogy miért is lehetünk hálásak. Kiscsoportunk életkori sajátosságait a beszoktatás időszakát figyelembe véve próbáltam egyszerűen az ő nyelvükre lefordítani, megjeleníteni a hála mindennapi formáit: a szeretet, a kedvesség, segítőkészség amit nap mint nap önzetlenül adunk egymásnak.
Prügyi Mesevár Napköziotthonos Óvoda
A foglalkozást relaxációs gyakorlattokkal kezdtük, majd olyan játékokat, gyakorlatokat végeztünk, amelyek előidézik és erősítik a hála érzését a gyerekekben. Hála levelet adtunk körbe, elolvastuk a háláról szóló mesét. Hálakezeket ragasztottunk szív formára, végül kiszíneztük a munkafüzet feladatait.
Prügyi Mesevár Napköziotthonos Óvoda
A foglalkozást relaxációs gyakorlattokkal kezdtük, majd olyan játékokat, gyakorlatokat végeztünk, amelyek előidézik és erősítik a hála érzését a gyerekekben. Hála levelet adtunk körbe, elolvastuk a háláról szóló mesét. Hálakezeket ragasztottunk szív formára, végül kiszíneztük a munkafüzet feladatait.
A háló hálója hamar sűrűre szövődött a 3.b osztály közösségében. A nyári szünet után a szeptemberi hónap meghozta az újra találkozás örömét. A gyerekek hálával tekintettek vissza minden korábbi közös élményünkre. A közös kirándulások emléke és a táborozás ma is feledhetetlen, hasonlóképpen a jelenben megjelenő új tapasztalatokhoz. A színes vonalakkal jelölt hálaérzések valóban felfestették lapunkra szivárvány színeket, amelyeket közösen érleltünk meg. Jó érzés látni, hogy a hála nem csupán egy-egy alkalommal, hanem rendszeresen jelen van az osztály életében.
Erre a témakörre két órát tudtunk szánni szeptemberben.
Az első óra foglalkozását körben ülve kezdtük. Egy körkérdéssel indítottunk: Mi az, amire legjobb visszaemlékezni a nyárból?
Sokan rögtön tudtak válaszolni, de voltak páran, akik elsőre semmit nem tartottak említésre méltónak.
Ez után beszélgettünk arról, miért van az, hogy könnyebben eszünkbe jut, mi volt rossz, mint az, h mi volt jó. Arról is beszéltünk, mivel tudunk ezen változtatni.
A következő körkérdés ez volt: Mikor éreztél hálát a szívedben utoljára? Kifejezted-e háládat?
Ez után párokat alkotva meghallgattuk a hónap dalát, ami alatt leírhatták, ezzel kapcsolatban mi jut eszükbe? Majd megkértem őket, hogy most írjanak le valami olyat, amit eddig természetesnek vettek, de lehet hálásnak lenni érte.
Kerestem idézeteket a hála témakörében, ezeket felolvastuk és mindenki kiválaszthatta melyik az, amivel tud egy kicsit azonosulni. Ezeket hazavihették, és megkértem őket, hogy aki szeretné, készítse el szépen leírva poszterként.
A következő órán ezzel folytattuk: csak egy tanuló vállalkozott arra, hogy elkészíti.
Az óra elején meghallgattunk két olyan dalt, amiben valaki köszönetet mond valakinek és arról beszélgettünk, miért nem olyan természetes köszönetet mondani. Majd körben ülve eljátszottuk a Behálózva c játékot, ami bár nehezen indult, de jól sikerült! Köszönjük az ötletet!
A hitoktató a 3. osztállyal dolgozta fel a hála gyakorlása című témát. A dal meghallgatása után megfogalmazták, hogy mi jelent a hála szó jelentése. Megbeszélték, hogy miért lehetnek hálásak a szüleiknek, milyen előnyük származik abból ha hálásan gondolkodnak. Közösen hálaleltárt készítettek.
Boldogságóra a 6. osztályban
Óravázlat
Téma: A hála gyakorlása
Az óra cél- és feladatrendszere: Reális önszemlélet, testi-lelki egyensúly erősítése, pozitív érzelmek ébresztése
Tantárgyi koncentráció: ének, tánc- és dráma, etika, történelem, irodalom
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola
Dátum: 2021.09.30.
I. Ráhangolódás (5’)
CD meghallgatása, közös éneklés (Bagdi Bella: Jól érzem magam)
II. A téma bevezetése (10’)
– Mi jut eszedbe arról, ha ezt hallod: – Köszönöm! ?
– Miért fontos az ember életében a hála?
– Miben nyilvánul meg a hálaadás-és fogadás jótékony hatása?
III. A téma feldolgozása (15’)
– Képelemzés (csoportmunka, tk.60.o.)
– Milyen kapcsolat van a jótékonyság és a hála között?
– Példák, tapasztalatok alátámasztásával (frontális) , (érvek, ellenérvek, meggyőzés)
– Hálabefőtt készítése (egyéni)
IV: Összefoglalás (10’)
– Játék a Hála-kaviccsal: Hálát adok, mert…
V: Házi feladat (2’)
– Hála azoknak, akik révén az vagyok, aki vagyok… (mf. 18-19.o.)
VI. Az órai munka közös és egyéni értékelése (3’)