Hála a természetnek
„A nap huszonnégy órája az esztendő rövid összefoglalása. Az éjszaka a tél, reggel és este tavasz illetve ősz, a dél a nyár.”
Henry David Thoreau
Az iskolában, a tanítás és tanulás során nehéz éles határokat húzni a tantárgyak közé. A Boldogságórán szervesen csatlakoztunk a magyar, környezet, technika, rajz és nem utolsósorban a testnevelés órához. Jártunkban, keltünkben a gyerekek számos érdekességet fedeztek fel környezetünkben. Innen merítettük a szeptemberi ötleteinket és óvtuk egészségünket a szabadban töltött levegőn séta, fogócska, játék közben.
„Ajándék az is, amikor a Nap megsimogatja az arcodat. Ajándék az is, ha egy esőcsepp a tenyeredbe hull. Ajándék az is, ha felragyog az égen a szivárvány. És amikor a szél belekapaszkodik a hajadba, az is ajándék.”
Boldizsár Ildikó
Gyönyörű szivárványt láthattunk. Életünk során számtalanszor látjuk ezt a mesés természeti jelenséget. Megbeszéltük a szivárványról: hogyan jön létre; a színeit kielemeztük, párosítottuk a környezetünkben található tárgyakhoz; legendákat és mítoszokat beszéltünk meg. Egy valamit minden gyermek tudott, hogy a szivárvány lábánál kincs található és jó lenne ha boldogságórán megkeresnénk.
„A fák arra is megtanítanak, hogy ne akarj mindig rohanni, hanem olykor tudj megállni is.”
Boldizsár Ildikó
Sétálva az utcán az osztály egy hatalmas diófát látott meg. Odamentünk és megnéztük a törzsét, levelét, lombkoronáját, termését. A gyermekek szinte egyszerre kezdték el mondani Nagy László: Dióverés című versét. Magyar órán akkor ismerkedtek meg a verssel. Közösen megállapítottuk, hogy tetszett a diófának, mert amig szavalták egy levele sem rebbent meg, figyelmesen hallgatta a gyerekek csilingelő hangját. A gyermekek ügyesen, ösztönösen kapcsolták a verset a látnivalóhoz.
Iskolánk mellett a fákon számos bagoly piheni ki fáradalmait. Napközben mindig az ablakokon át kémlelnek be a tantermekbe. A gyerekek nagyon szeretik megfigyelni őket. Irigykedve mondták, hogy milyen jó a baglyoknak, nekik nem kell este időben lefeküdni, mivel éjjeli madarak. A beszélgetés során arra jutottunk, hogy szerintük a bagoly a bölcsesség, a türelem jelképe, de van benne valami misztikus. A különböző népek kultúrái abban megegyeznek, hogy mágikus madárnak tartják. Hazánkban 2020-ban az erdei fülesbagoly lett az év madara, aki védett. Megtanultuk, hogy mit jelent, ha egy élőlény védett. Mivel emiatt nem tarthatjuk otthon, készítettünk magunknak.