Hála
A hála gyakorlása
Foglalkozást vezető: Németh Noémi
Foglalkozás címe: Katicások hála napja
Életkor: 5.-6. év
Fő didaktikai feladatok: Új mondóka megismertetése, a hozzá kapcsolódó játék bemutatása, gyakorlása. Új ének: Bagdi Bella: Hálával megismerése, játéka invitálás a dallal. Ismert mozgásformák felelevenítése (taps, combütés), téralakítás megvalósítása (kör)
Felhasznált források: https://www.youtube.com/watch?v=6yWpmWKwcvM
Bagdi Bella Bezzeg Andrea: Boldogságóra Készségfejlesztő, kifestő és színező munkafüzet 3-6 éveseknek (Imi Print Nyomda, Nyíregyháza)
Ziki-zaka, zakatol c. mondóka (Oktatási Segédanyag a Boldogságórákhoz)
Refelxió
Bagdi Bella: Hálával c. dalát kapcsoltam be szőnyegre hívó célzattal. Egy kisgyermek elkezdett pakolni, mivel tudta, hogy énekkel szoktuk ezt végezni, ezután a többi gyermek is dolgozni kezdett, majd helyet foglaltunk a szőnyegen. Az egyenletes lüktetést érzékeltettük a dal végéig, ami a gyermekek tetszését rendkívüli módon elnyerte.
Bemutattam a témát. „– Vajon mit jelenthet az, ha hálás vagyok?”
A gyermekek nem tudták, ezért példát hoztam nekik az óvodai életünkből. „- Hálás vagyok a Mónika néninek, mert mindig segít!” Megfogalmazódott a gyermekekben, hogy örömet szerez, boldog lesz, jót tesz. Ezután már minden gyermek tudott példát hozni hála kapcsán.
A gyermekeknek gazdagodott a szókincse, türelemmel hallgatták meg egymást, fejlődtek akarati tulajdonságaik, érdeklődni kezdtek társuk iránt, vajon ő miért hálás.
A beszélgetés után felszáltunk a vonatunkba: Ziki- zaka zakatol c. mondókával egy remekbe szabott játékot játszottunk, amit mindenki nagyon élvezett, közben a mondókát is megismerték.
Miután kimozogtuk magunkat újra helyet foglaltunk a beszélgető körben, ahol felmutattam a hálás vagyok feladatlapot és megbeszéltük közösen, vajon milyen dolgokért lehetek hálás.
Ezt követően az asztalnál kiszíneztük a lapon azokat a képeket, amiért mi is hálát érzünk. Változatos megoldások születtek, és minden gyermek megmutathatta, hogy melyik képet színezte ki és miért. Fejlődött mondatalkotási képességük, szintén gazdagodott szókincsük, már mondatokban beszéltek. A nagyobb gyermekek összetett mondatokat is megfogalmaztak, mely társaiknak példaként, mintaként szolgált.
Játékunk végén pedig Bagdi Bella: Hálával c. dalára játszottunk szobros játékot.
Nagyon élvezték a gyermekek a délelőttöt, annyira átszellemültünk, hogy a színezős feladatnál rendkívül elfoglaltan dolgoztunk. Közben halk beszélgetésekre lettem figyelmes, amikor a gyermekek csendesen egymásnak meséltek arról, hogy ők még miért hálásak. Úgy gondolom, ennek a tevékenységnek igazából ezek voltak a legeredményesebb pillanatai.
Az első Boldogság órához az Oktatási segédanyag ötleteit, feladatainak egyikét, a „Szállj be a hálavonatba! ” használtam fel:
Relaxáció: Medve vagyok cammogok
Mesemondás, megbeszélés:
Nasu mackó szerencséje
Mackós játék: Bújj, bújj, medve
Zenehallgatás: Szép nap
Hálavonat feladat kivitelezése:
Játék: Szállj be a hálavonatba!
A szeptemberi foglalkozás témája a: hála. Először beszélgettünk arról, kinek mi jut az eszébe magáról a szóról, és ezt egy pókháló ábrán a táblán rögzítettük, majd vállalkozó kedvű tanulók elmutogattak egy – egy jelenetet, aminek témája a hála volt. A többiek megpróbálták kitalálni a hála okát, vagy a szituációt.
Mivel iskolánkban az idei tanévtől ismét beindítottuk a sulirádiót, ezért szeptember 21-én a hála világnapján egy háladalt lehetett kérni, küldeni a sulirádión keresztül. A képen a sulirádió szerkesztőségébe érkezett hálamondatok és a küldött „háladalok” láthatók.
A Linka és a csengettyűk című mese feldolgozása után Hálagyertyát készítettünk.
Szeptember hónapjában a hála témával foglalkoztunk. Gyakorlatunkat a „Medve vagyok cammogok” relaxációval kezdtük meg. A gyermekekkel körbeültünk a szőnyegen és egymásnak adogattunk körbe falevelet, először csak egyet, majd egyel-kettővel növeltük úgy, hogy ne érjék utol egymást. A szőnyegen folytatva tevékenységeinket, meghallgathatták „Nasu mackó szerencséje” című mesét. A mesét követően arról beszélgettünk, hogy Nasunak kik voltak hálásak? Hogyan hálálták meg? Mi miért vagyunk hálásak?
Ezt követően az asztalhoz ülve, zsírkréta segítségével kettő hálakert is elkészült. A hálakertbe a gyermekek „elültethették” a kis virágaikat, melyeken szerepelt, hogy miért hálásak. Remek gondolatok születtek. Zárásképpen meghallgattuk a hála hónapjának dalát.
A mai foglalkozást a Mai napon, a mai napon a boldogságra rátalálok kezdetű versikével indítottuk,majd énekeltük a Szép nap ölelj át most engem…..kezdetű dalt. Azután a gyerekek rámutattak a kis szívükre ,hol dobog. A dobbanást utánozzuk kézmozdulattal. Mindenki kapott a ruhájára egy kis szívet.
Megbeszéltük ,hogy ma milyen idő van ,borús, esős, de a szívünk vidám, a kedvünk jó, ettől függetlenül. Elolvastam a Hála fa meséjét, és utána át beszéltük miről szól,miért is fontos,hogy tudjunk hálásak lenni. Relaxációs zenét bekapcsoltuk. A nagyobbak rajzolhattak, a kicsikkel Hála szívet készítettünk szív nyomdázással . A szívecske nyomdát wc papír gurigából készítettünk. A nagyibbak szép vidám színekkel rajzoltak eközben, mindenki azt rajzolta le,kinek hálás, vagy mit szeretne ,ami boldoggá,vidámmá tenné. Az egyik kislány rajza tetszett a legjobban, ő az anyukájának a leghálásabb, magukat rajzolta le együtt,vidám környezetben, az anyukáját királynőké t rajzolta, koronával. Zárásképpen körbe ültünk, beszélgettünk a háláról, a szeretetről, odafigyelésről, törődéstől. Az egyik kislány meg is fogalmazta,hogy a szeretet egyik jele a hála.
Prügyi Mesevár Napköziotthonos Óvoda
Ebben a hónapban olyan játékokat, gyakorlatokat végeztünk, amelyek előidézték a gyerekekben és erősítik is a hála érzését. A foglalkozás megkezdéséhez relaxáltunk egy kicsit, majd meghallgattuk a hónap dalát. Faleveleket adogattunk körbe, majd elolvastuk a Hálafa történetét. Hálakezeket készítettünk, amelyeket végül felragasztottunk szív formában egy kartonra.