5.b,6.b munkái
Társas kapcsolatok ápolása
Elméleti háttér(társas kapcsolatok ápolása,pozitív hatások,barátság,szeretet) téma kibontása,jó tanácsok
Kutatómunka megbeszélése
Mennyire ismeritek egymást táblázat kitöltése
Idézetekről kinek mi jut eszébe
Képelemzés
Ötletek barátságok építéséhez
Dolgozz a „házadon”
Adj egy barátságötöst!
Bizalomjáték
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Foglalkozás címe: A társas kapcsolatok ápolása
Foglalkozást tartó tanár neve: Dr Csehóné Just Réka
Évfolyam: 9-14.
Foglalkozás pontos ideje: 2021. november 22., 19 óra
Foglalkozáson részt vevő diákok száma: 12 fő
Pedagógiai módszerek: tanári ismertető, kiselőadás, beszélgetés feladatokon keresztül, közös tabló készítése
Eszközök: mobiltelefon, nyomtatott színes képek, idézetek, karton, ragasztó,olló
A foglalkozás célja: A „Boldog iskola” program november havi témája a társas kapcsolatok fontosságát, ezek ápolásának mikéntjét tűzte ki célul.
A foglalkozás rövid tartalma:
– a program céljának ismertetése az újonnan becsatlakozó diákokkal
– kiselőadás – Mit nyújt egy jó kapcsolat?/Mit válthat ki egy rossz kapcsolat?
– téma feldolgozása feladatokon keresztül
– „védőburok” című plakát közös elkészítése
– óra lezárása
Reflektálás a célokra, a foglalkozás tartalmára: Mind az újonnan érkezett, mind a korábbi foglalkozásokon már résztvevő diákok nyitott, oldott jelenlévői voltak az órának, érzelmi érettségről, fejlett empátiáról tettek tanúbizonyságot. Az óra elején kitűzött témát véleményem szerint teljes mértékben, megfelelő színvonalon sikerült feldolgozni.
Budapest,2021. november 23.
Dr Csehóné Just Réka
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Foglalkozás címe: A társas kapcsolatok ápolása
Foglalkozást tartó tanár neve: Dr Csehóné Just Réka
Évfolyam: 9-14.
Foglalkozás pontos ideje: 2021. november 22., 19 óra
Foglalkozáson részt vevő diákok száma: 12 fő
Pedagógiai módszerek: tanári ismertető, kiselőadás, beszélgetés feladatokon keresztül, közös tabló készítése
Eszközök: mobiltelefon, nyomtatott színes képek, idézetek, karton, ragasztó,olló
A foglalkozás célja: A „Boldog iskola” program november havi témája a társas kapcsolatok fontosságát, ezek ápolásának mikéntjét tűzte ki célul.
A foglalkozás rövid tartalma:
– a program céljának ismertetése az újonnan becsatlakozó diákokkal
– kiselőadás – Mit nyújt egy jó kapcsolat?/Mit válthat ki egy rossz kapcsolat?
– téma feldolgozása feladatokon keresztül
– „védőburok” című plakát közös elkészítése
– óra lezárása
Reflektálás a célokra, a foglalkozás tartalmára: Mind az újonnan érkezett, mind a korábbi foglalkozásokon már résztvevő diákok nyitott, oldott jelenlévői voltak az órának, érzelmi érettségről, fejlett empátiáról tettek tanúbizonyságot. Az óra elején kitűzött témát véleményem szerint teljes mértékben, megfelelő színvonalon sikerült feldolgozni.
Budapest,2021. november 23.
Dr Csehóné Just Réka
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
A havi természetismereti témánkhoz kapcsoltam napi szinten a boldogság foglalkozás témáját is. Megtapasztalhatták milyen jó is közösségben élni, mennyi mindenben segíthetünk, hathatunk egymásra. A kiemelt tevékenységünk pedig a sütemény készítése és annak előkészítése volt. Megvásároltunk a zöldségesnél és a közeli boltban az almáspite hozzávalóit, majd másnap nekifogtunk a várva várt nagy munkának.
Nagy kíváncsisággal és lelkesedéssel kezdtünk neki az almás sütemény elkészítéséhez. A gyerekeket minden tevékenységbe bevontam:: szórták a lisztet, kanalazták a tejfölt, keverték a fahéjat a cukorral, de a legnagyobb élményt számukra az alma reszelése jelentette. Kitartóan segítettek mindenben, és legalább ilyen kitartóan ették is az elkészült sütit.
Vidám, tartalmas délelőttünk volt, melyben mindenki tevőlegesen részt vett.
A kollégiumi közösségépítés, boldogságóra társas kapcsolatok témakörén belül történt.
November 22-én együtt kirándult a 2/A és a 2/B csoport a városunkban. A tiszta és jó levegő testünket, lelkünket üdítette. Együtt barangolni jó volt, a szépet együtt csodálni még jobb! A közösen szerzett élmények, megerősítették a társas kapcsolatainkat. Sok új élménnyel gazdagodtunk 🙂. Remek őszi délután volt.
Társas kapcsolatok ápolása
Ajánlott életkor: 16-17 év
Osztály: 11.
Tantárgy: osztályfőnöki
Fő didaktikai feladatok: ráhangolás, témakör bevezetése, tudományosság, motiválás, aktivizálás, érthetőség, fokozatosság, rendszeresség, elvonatkoztatás
Felhasznált források: Bagdi Bella-Dezső Anita: Boldogságóra 14-20 éveseknek, Bagdi Bella- Prof. Dr Bagdy Emőke: Boldogságóra 10-14 éveseknek
Az óra menete Módszerek és munkaformák Eszközök
1. Relaxációs gyakorlat
„Napra forgó a Napraforgó” Frontális munka
2. Színeket megérinteni egymáson
Valaki mond egy színt és azt a színt meg kell érinteni a másik ruháján, cipőjén…
3. Mi jut eszedbe róla? Páros munka
Idézetek szétosztása a tanulók között. A tanulók megbeszélik a párjukkal, hogy mi jut eszükbe róla.
Tk.:104-105. o.
4. Téma kibontása körben ülve
Miért vágyunk mások társaságára?
Miért fontosak a kapcsolataink a boldogságunk szempontjából?
Mit jelent a barátság/valakinek a barátjának lenni?
Ki az, akire bármikor és igazán számíthatok?
Ki az, akit felhívhatok, ha baj van?
5. Közös rajz Páros munka
A tanulók párban, becsukott szemmel, egy közös tollal (mindketten ugyanazt a tollat fogják), egy lapra, megadott szempontok alapján együtt rajzolnak.
6. Görög mese a barátságról című történet feldolgozása
Milyen tanulsága van a történetnek? Megbeszélés Tk. 107. o.
7. Jót írni a másikról
Minden tanuló felírja a nevét egy lapra, majd körbe adják a lapokat, mindig gondosan behajtva és mindenki mindenkiről leírja a legszebb, legkedvesebb dolgot, ami eszébe jut róla. Majd minden tanuló megkapja a saját lapját. Mindenki vidám, mosolygós arccal, jóleső érzéssel olvasta a kedves szavakat.
8. Közös ölelés
Az ölelés fontosságának megbeszélése (napi 4-8-12), majd egy nagy, közös ölelés.
9. Házi feladat: Ajándékozz élményt! Válassz ki valakit és lepd meg valamilyen élménnyel!
10. Bagdi Bella: Jobb veled a világ c. dalának meghallgatása, éneklése Laptop, projektor
A hónap témája nagyon hálás volt, a gyerekeknek rengeteg gondolat, élmény eszükbe jutott. Nagyon sok mindent megosztottak velem magukról, a barátaikról és családjukról. Bár a rengeteg hiányzó miatt nagyon kevesen voltak az összefoglaló órán, annál lelkesebben rajzolták le családjukat, barátjaikat, a számukra fontos kapcsolatokat.