Minden egyes gyakorlatunkat napimádással kezdjük. A gyermekek kezdenek igazán ráérezni a mikéntjére és úgy hiszem arra is, hogy miért is jó ez a gyakorlat nekünk. Az egyéni helyzeteiket a gyerekeknek egy szép nagy körré alakítottuk és valóságos szélorkánt alkottunk szélláncunk segítségével. Próbáltunk szembe fújni, aztán egymás után fújni. Meghallgattuk egymást szelét. Rájöhettünk, hogy bár mindannyian különbözünk, még is igencsak hasonlóan fújunk. és ha akarjuk, fújhatunk szembe, de mégiscsak jobb érzés közösen, egy irányba fújni. Úgy gondolom, hogy ez a játékos módja a morális rádöbbenésnek, a legkülönbözőbb fogalmakra a legkiválóbb módja a felfedezésnek. Ezek az alkalmak számomra is igazán csemege számba mennek, amikor látom a gyermekszemekben (és egyre több szemben, úgy hiszem) az „Aha!” élményt. A mai felgyorsult világban ez egyre ritkább manna a számunkra is.
A nagy szélorkánt egy kis zenével, a hónapunk dalával csendesítettük. Megpróbáltuk elmutogatni milyenek vagyunk, ha boldogok vagyunk. Vicces pillanatokkal oldottuk hát a hangulatunkat. Körfoglalkozásunkat a „Kis barátom, hogy vagy” játékkal zártuk.
Ezt követően máris rápattantunk hatalmas színes léghajónkra és elutaztunk együtt a Kerekerdőbe. Meghallgattuk kedves kis mackónk történetét és el is beszélgettünk róla. Megfigyelhetően jobban koncentráltak a mesére a gyermekek, igen értékes gondolatokat fogalmaztak meg. Szinte minden részlet megmaradt ebből a fontos üzenetű meséből. Eljátszottuk milyen kétségbeejtő is lehet, ha egyedül vagyunk, nem látunk, nem hallunk. Megtapasztaltuk milyen feloldozás, ha társakra lelünk. (Külön szép élmény a számomra, hogy a következő napokban is egymás közötti beszélgetéseikben elcsíptem a mesével kapcsolatos mondatfoszlányokat.)
Ezt követően relaxáltunk egyet szép nyugalomban. Kedves léghajónkkal pedig visszautaztunk a Süni csoportba. Ezután pedig az aktuális tematikus tervünkhöz csatlakozva elvégeztünk egy szociometriát. Az én kérésem az volt, hogy egy őszi fát rajzoljanak le, majd erre rajzolok nekik három levelet, amikre aztán felírjuk a barátok jelét. Érdemes megtekinteni, milyen különleges színes egyedi fák keletkeztek, így, hogy rögtön a Boldog foglalkozás után rajzoltunk. Őszi színe ritkán pompáztak. Bár ez az időintervallum igen hosszúnak volt mondható, mégis a legkülönfélébben szárnyaló alkotások kerültek ki a kezük alól, teljes koncentrációban.
Igazán hálás vagyok ennek az alkalomnak, mert napokkal később is emlegették egymás között a gyermekek az elvégzett gyakorlatokat.
Mint eddig is, úgy most is a szülői faliújságot folytattam, gyakorlatokat ajánlva a szülőknek. Bízom benne, hogy sikerrel, mert együtt jobb a világ.
Társas kapcsolatok ápolása
Zakladna Skola s VJM Alapiskola Fülekpüspöki
Az óra elején a beszélgetésünk során rávezettük a diákokat a pozitív társas kapcsolatok fontosságára. Ahhoz, hogy valóban boldogok legyünk, ki kell alakítani magunkban az egészséges önbecsülést. Ehhez kapcsoltunk egy játékot, melyben egy ping pong labdát kanalak segítségével ügyesen egymásnak adogattak a gyerekek. Közben saját magukról mondtak egy-egy értékes belső tulajdonságot. Második játékunkban fontos volt a bizalom, az egymásra támaszkodás, a szeretet és egymás ismerete. Fontos, hogy megbízható társunk legyen, aki támaszt nyújt, ha az élet kihívások elé állít. A játék lényege, hogy a pamutgombolyagot olyan társuknak dobják, akiről elismerésre méltó tulajdonságot tudnak mondani. Így készült el a pókhálónk. Minden gyereknek ragyogott a szeme az örömtől, elégedetten mosolyogtak, még az is lehet, hogy az önbecsülésük sokkal nagyobbra nőtt.
Zakladna Skola s VJM Alapiskola Fülekpüspöki
Az óra elején a beszélgetésünk során rávezettük a diákokat a pozitív társas kapcsolatok fontosságára. Ahhoz, hogy valóban boldogok legyünk, ki kell alakítani magunkban az egészséges önbecsülést. Ehhez kapcsoltunk egy játékot, melyben egy ping pong labdát kanalak segítségével ügyesen egymásnak adogattak a gyerekek. Közben saját magukról mondtak egy-egy értékes belső tulajdonságot. Második játékunkban fontos volt a bizalom, az egymásra támaszkodás, a szeretet és egymás ismerete. Fontos, hogy megbízható társunk legyen, aki támaszt nyújt, ha az élet kihívások elé állít. A játék lényege, hogy a pamutgombolyagot olyan társuknak dobják, akiről elismerésre méltó tulajdonságot tudnak mondani. Így készült el a pókhálónk. Minden gyereknek ragyogott a szeme az örömtől, elégedetten mosolyogtak, még az is lehet, hogy az önbecsülésük sokkal nagyobbra nőtt.
Orosháza Városi Önkormányzat Napközi Otthonos Óvodája, Uzsoki utcai telephely
A gyerekekkel megismertük a társas kapcsolatokat. Mit is jelent, hogy hogyan tudjuk kialakítani.
Körbeálltunk, megfogtuk egymást kezét, és különfélébbnél különfélébb alakzatokat alakítottunk ki együtt. Ezzel is kialakíva egymás között a társas kapcsolatokat.
Foglalkozásunkon beszéltünk a barátságról, kapcsolatainkról, azok ápolásáról. Egy szép szó, odafigyelés, kedves gesztus sokat segíthet egy rosszabb napon is.
Legot használva szíveket készítettünk, amellyel nem csak az egymás iránti szeretetünket fejeztük ki, hanem lehetőséget adtunk arra is, hogy más rászoruló gyerekeket támogassunk.
A közösségi médiában megosztott Legoból kirakott szív és minden #BuildToGive hashtag használatával egy rászoruló családnak adományoznak egy doboz Legot.
Beszélgettünk a társas kapcsolatok fontosságáról a barátságról, ki miért kedveli, mit szeret a legjobb barátjában. Mindenki nagyon szépen megfogalmazta miért szereti a barátját.Majd ezután a gyerekek rajzoltak és hajtogattak egy képes lapot a barátjuknak.
Végül meghallgattuk Bagdi Bella: Ha boldog vagy…című dalát
A társas kapcsolatok témán belül megvitattuk,miért fontos odafigyelni a másikra. Miért fontos,hogy a társadnal őrangyala lehess. A témán belül sikerült megvitatnunk néhány fogyatékosságot is, hogyan figyeljünk a másikra és hogyan tudjuk megkönnyíteni a hétköznapjaikat.
Jó barát drágább az aranynál
A novemberi boldogságóráink ismét arra adtak lehetőséget, hogy egy, a testi és lelki egészségünk megóvása szempontjából nagyon fontos témát járjunk körbe a gyerekekkel.
A program által kínált segédanyagok bőségesek és ötletgazdagok, inspirálók, nehéz közülük választani. Mindig az az érzésem, milyen kár, hogy nem fér bele a heti két-három boldogságórába minden nagyszerű javaslat, ötlet.
Kis csapatom a novemberi három boldogságóránkon megint csak élénken vett részt, és alkotó szellemben oldotta meg a feladatokat, ötletesen vitatta meg a felmerülő kérdéseket.
November 14-én is relaxációs gyakorlattal kezdtük az órát („Napra forgó napraforgó”). Jó megtapasztalni, hogy a gyerekek egyre ügyesebben képesek feloldódni, és a nap során felgyülemlett stresszt kiengedni magukból. Ebben a kellemesen ellazult állapotban üdítően hatott Bagdi Bella dala (Jobb veled a világ). Ezután csoportokban dolgoztak a gyerekek. A társas kapcsolatokról szóló négy-négy idézetet kaptak, kiválasztották közülük a csoport minden tagjának leginkább tetszőt, és megmagyarázták, miért erre esett a választásuk, mit üzen nekik az adott mondás. Lehetőséget kaptak arra, hogy mindenki elmondhassa véleményét a társas kapcsolatok fontosságáról. Ezután ötletbörze következett, alapmotívumának a hatszögletű, szabályos lépsejtet választottam, hiszen a méhek közismerten együtt dolgozó, szorgos állatok. A csoportok egy-egy központi fogalomhoz (a lépsejt közepe) gyűjtöttek rokon értelmű, azonos jelentésmezőbe tartozó szavakat (barát, rokon, család, társ). A megtalált szavakat az előre elkészített hat-hat lapocskára írták fel, és a központi fogalom köré, mint egy virág szirmait ragasztották fel. A négy virágszálunkat szorgos kis kezek egy kis virágos kertben rendezték el a felirattal együtt: „Számíthatunk egymásra”. Ezek után elolvastuk a Szókratészről és a tripla szűrőről szóló történetet. A gyerekek örömmel beszélgettek az ő mindennapi életükhöz is közel álló történetről, és ügyesen megfogalmazták a tanulságát is. A hatékonyra sikerült foglalkozást Bagdi Bella dalának éneklésével zártuk.
Másnap, november 15-én folytattuk az előző napi témánk kifejtését. Most is relaxációval indítottunk, lassú visszafelé számolással szabadultunk meg a nap során felgyülemlett feszültségektől. Majd az előző órán olvasott szókratészi történet alapján csoportmunkában próbálták meg a gyerekek képileg is megjeleníteni, hogyan nézhetne ki a hármas szűrő, és mi marad, ha a híreszteléseket, mendemondákat átrostáljuk rajta. A kész alkotásokból tabló készült a tanterem falára, hogy arra emlékeztesse őket, mennyire fontos a társas kapcsolatainkban az őszinteség és a tolerancia. Ennek kapcsán beszélgettünk a tolerancia nemzetközi napjáról is (november 16.) Ezután gondolattérképen megtervezték, mi lenne a barátság, ha tárgy, növény, állat, szín lenne. Majd az ötletdús megoldásaikat ismertették egymással a csoportok. A „Mennyire ismeritek egymást?” kérdőív nagy lelkesedést váltott ki belőlük. Serényen gyűjtögették a neveket az egyes állításokhoz. Nem felejtkeztünk meg a kedvesség világnapjáról (november 13.) sem, ennek apropóján mindenkinek 3-3 smileyt adtam, amit azoknak ajándékozhattak, akik a héten kedvesek voltak hozzájuk. Példamutatásként, hogy nem kell mindig nagy dolgokkal kifejezni megbecsülésünket a másik iránt, egy-egy apró ajándékot adtam nekik (papírvonalzó, füzetcímke, matrica, órarend stb.), amiket boldogan fogadtak. Arra biztattam őket, hogy a maguk által készített kis ajándékokkal (rajz, idézet) lepjék meg a számukra fontos személyeket.
November 21-én volt a hónap harmadik boldogságórája. Izomlazító, stresszcsökkentő relaxációval indítottunk ismét. Ezután a gyerekek megfogalmazták, mi a jó barát öt legfontosabb tulajdonsága. Színes tollal fel is írták ezeket egy-egy kézrajz ujjaira, majd a kis rajzokat, „barátságötösöket” kartonlapra ragasztgatták fel, közben összehasonlították, ki milyen tulajdonságot tart a legfontosabbnak. Iskolánk november 20-án ünnepelte névadónk, Sári Gusztáv napját. Ehhez kapcsolódva elkészítettük iskolánknak, mint a társas kapcsolataink egyik legfontosabb helyszínének a rajzát. Felhőkbe gyűjtöttük össze, melyek az iskolánk azon erősségei, amelyekkel biztosítani tudja, hogy zavartalan, kiegyensúlyozott lehessen a gyerekek, felnőttek kapcsolata. A gyűjtött szavak kezdőbetűiből névadónk nevét olvashatjuk össze: segítőkészség, állhatatosság, ragaszkodás, inspiráció, gondoskodás, udvariasság, szeretet, támogatás, átgondoltság, védelem. A foglalkozást és a hónap témájának feldolgozását a Jobb veled a világ dal vidám éneklésével zártuk.
A foglalkozásokon együtt megbeszéltek és az osztálytermünk falát díszítő közös alkotásaink arra emlékeztetik a gyerekeket nap mint nap, hogy kapcsolataink tudatos ápolására figyelnünk kell, ha testileg, lelkileg egészséges, harmonikus, boldog emberek szeretnénk lenni.
Papp Judit
a Sári Gusztáv Általános Iskola és AMI
5. b osztályának (Víg Team) osztályfőnöke
Kaba, 2023. 11. 27.
A téma feldolgozása a Barátságklinika és a Micsoda alakok feladat segítségével történt. Élveztük! 🙂