rajz

Csécsei Gézengúz Óvoda és Bölcsőde
A téma megbeszélése előtt elkészítettünk pár feladatot a munkafüzetben, ráhangolódásképp. Meghallgatták a mesét, a hozzá kapcsolódó kérdéseket megbeszéltük, átrágtuk. Az egyik kérdést ki is emelném, mivel meglepő válaszok érkeztek rá:
„Ha lenne 3 kívánságotok, akkor mit kívánnátok?”
Lilla: Szeretet, boldogság és ölelés kegyen
Hanna: A Jézuska ne legyen szomorú odafönt
Tomika: Ne legyen sáros az utca, ne kelljen anyának azon közlekedni az autóval.
Zoe: Hercegnő legyek, legyen egy palotám, és Unikornissal közlekedhessek.
Bár volt, aki pénzt, játékot, tárgyi dolgot kívánt, de az a tapasztalat, hogy ez egyre kevésbé fordul elő. Úgy látjuk, hogy egyre többen értik a boldogságóra lényegét, egyre többen képesek elmélyültebben belevinni az érzelmeiket, érzéseiket. A pénz is már olyan formában, hogy érzik, látják, tapasztalják, hogy anya-apa ezért dolgoznak, és bizony, van akinek nélkülöznie kell. Szeretnék boldognak, kevésbé gondterheltnek látni a szülőket, azért kívántak nekik – nem saját maguknak – pénzt, elég nagy létszámban.
A hónap feladatát közösen megbeszélve oldottuk meg, készítettük el, ebből alakultak ki a megküzdési hegyeink.Mindenki mondott egy gondolatot, hogy mi volt a legnehezebb feladat a csoport életében szeptembertől. Rögtön a legelején Tomika jelentkezett és mondta, hogy a Boldog Óvoda cím elnyerése. Noel a tánclépések megtanulását említette, ez a heti fellépésre készülődésnek is köszönhető, az Értéktár kiállításon való szereplés miatt. Zoe és Bálint azt mondta, hogy sok új dolgot kellett megtanulniuk itt, a Mese csoportban, ők a Süni csoportból nőtték ki magukat a tavalyi évben. Kincső szeptemberben került nagycsoportosként az óvodába, így ő azt említette, hogy mikor idejött, új barátokat találni volt nehéz neki, de sikerült. A négy gondolat hatására születtek meg a hegyek, amik jelképezik a megfogalmazott gondolatokat, nagyság szerint is szemléltetve azokat:
-a legnagyobb hegy, amelyben a régi Mese csoport tagjai vettek részt, és ők munkálkodtak dolgoztak meg a Boldog Óvoda címért,
– a következő hegy a tánclépések betanulása a jelenlegi Mese-csoportosokkal történt
– az ettől kisebb hegy az új Mese csoportosokat ábrázolja, miszerint sok új dolgot kellett megtanulniuk, amit még tavaly a Süni csoportban nem kellett, de azóta kinőtték magukat. 🙂
– az utolsó, legkisebb hegy pedig Kincső hegye, hogy új kispajtásként sikerült beilleszkednie és barátokat szereznie az új környezetben.
Úgy érezzük kollégáimmal, hogy a gyermekek szívesen vesznek részt, és várják az újabb boldogságórákat. Bárcsak még ennél is több időt tudnánk ezzel tölteni, hiszen a gyermekek igénylik, és szükségük is van ezekre belső, emberközeli, szociális érzékenységet fejlesztő pillanatokra, percekre, órákra. Mindig. Jobb velük a Világ!
Székesfehérvári Kossuth Lajos Általános Iskola
Az idei tanévben osztályunkban elénk tornyosuló legnagyobb hegyet (a magatartási problémákat) úgy próbáljuk leküzdeni, hogy saját házirendet alkottunk, melyet maguk a gyerekek fogalmaztak. Beleírták a számukra legfontosabb célkitűzéseket, melyeket minden igyekezetükkel próbálnak betartani.
Három közös olvasmányélmény főszereplőjének készítettünk jóslatokat, akik közül volt, akinek nem volt választási lehetősége, míg volt, aki saját maga kovácsolta sorsát olyanná, amilyenné szerette volna, így érte el a boldogságot.
Meixner Ildikó Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
Februárban arról beszélgettünk, hogy ki mit szokott csinálni, amikor valamilyen nehézséggel találja magát szemben. Van, aki a feszültségét a háziállatának simogatásával, míg más énekléssel vezeti le, de olyan is akadt, aki ilyenkor rácsap az asztalra. Ebben a hónapban az előbbieken kívül megismerkedtünk új feszültségoldó praktikákkal
Rajzainkon különböző színekkel jelöltük, hogy testünk mely részén érezzük, amikor kellemes vagy éppen kellemetlen érzelmek jelentkeznek. Arról is beszéltünk, hogy ki az a személy, akire számíthatunk, ha nehézség ér minket és melyik az a hely, ahol biztonságban érezzük magunkat.
Óránkat relaxációs dallal zártuk.
7.a osztály
Meixner Ildikó EGYMI