Hála az ügyes gyerekeknek, ma elkeszítettük a Boldogságóra februári feladatát, a Megküzdési stratégiát.Hasznos szeretetteljes gondolatokat fogalmaztak meg bizonyos problémakra!
Megküzdési stratégiák
Hála az ügyes gyerekeknek, ma elkeszítettük a Boldogságóra februári feladatát, a Megküzdési stratégiát.Hasznos szeretetteljes gondolatokat fogalmaztak meg bizonyos problémakra!
Hála az ügyes gyerekeknek, ma elkeszítettük a Boldogságóra februári feladatát, a Megküzdési stratégiát.Hasznos szeretetteljes gondolatokat fogalmaztak meg bizonyos problémakra!
Az elsősökkel Bíztató Hóvirágmezőt és egy vigasztaló bábelőadást készítettünk az sok kis bárányhimlős osztálytársnak, akik otthon maradtak. Tetszett a feladat az iskolában lévőknek, és a kis betegek is nagyon örültek. A boldogságórákat ebben a hónapban relaxációval kezdtük, aminek minden gyerek örült, és otthon is bemutatták szüleiknek.
Foglalkozás kezdetén énekeltünk és táncoltunk egy kicsit, majd felolvastam a gyerekeknek a mesét, megbeszéltük miért rabolta el a királylányt a sárkány, hogyan menekült meg. Elmesélték mit gondolnak számukra mi lenne kihívás egy ilyen helyzetben, mi lenne a kívánságuk. Megoldottuk a munkafüzet feladatait, majd közös torony építés volt a feladat különböző építő kockákból. Ezt a feladatot várakozásaimat felülmúlva nagyon ügyesen megoldották a gyerekek.
A megküzdési stratégiák témakörét relaxációval indítottuk, melyek közül „Együtt a hangokban…” című gyakorlatot választottam. . A Játékot a magasabb hangoktól a mélyebb hangok felé végeztük. Az „Ellazulni jajj de jó” című dal megragadta a gyermekek tetszését.
A továbbiakban a munkafüzetben található különböző érzelmi megnyilvánulásokból fénymásoltam képeket. A képeken lévő különféle érzelmeket megbeszéltük a gyerekekkel, majd bemutattam „Az arany kulcs” című mesét. A mese nagyon elvarázsolta a gyerekeket, szívesen hallgatták. Mese után a sárkányod színezőt nagyon szépen és részletgazdagon színezték ki. Végezetül a megküzdés jelvényét is kiszínezhették, kivághatták és felhelyezték a következő lépcsőfokra.
4.évfolyamos diákokkal megnéztük Az igazi csoda című filmet. A történet elemzése után összegyűjtöttük saját nehézségeinket, melyekkel szembe kell nézni nap,mint nap. Kerestük a megküzdésben segítőket és, hogy ki, kinek tudott már segítségére lenni egy adott probléma megoldásában. Ehhez kaptak a gyerekek egy kis rajzos segítséget, melyen összeírhatták a neveket.
Ezek után megvizsgáltuk, melyik testrészünk, vagy szervünk ad jelzést egy adott lelki problémára. Példákat olvasva kellett önmagukra figyelni és színezni az adott helyen egy ember rajzon saját reakcióikat. Nagy felfedezesként élték meg a saját testükön tapasztaltakat. Lezárásként egy relaxációs gyakorlatot adtam át nekik.
Fazekas József Általános Iskola
A Megküzdési stratégiák hónapjában boldogságóránkat egy kis elméleti ismerettel, beszélgetéssel kezdtük. Először ugyanis tisztáznunk kellett a „megküzdés” fogalmát. A gyerekeknek először a harc, a verekedés jutott eszükbe, de konkrét példákkal, a mindennapjainkból vett helyzetekkel rávezettem őket, hogy a küzdés sokszor nem mással, hanem önmagunkkal, saját érzéseinkkel, saját gondolatainkkal történik. Rögtön eszükbe jutott, hogy meg kell küzdeni például a félelmeinkkel, aggodalmainkkal, rossz álmainkkal stb.
Szituációs játékkal folytattuk az órát, ahol először csak magát a rossz helyzetet képzeltük el, tehát a megoldással még nem foglalkoztunk. Ide kapcsoltuk a munkafüzet Hol érzem…? feladatát. Felidéztünk egy helyzetet, amikor harag volt a szívünkben, majd színezni kezdtük a kis emberalakot, hogy fájt-e akkor a fejünk, izzadt-e a tenyerünk stb. Ugyanezt eljátszottuk a félelem, feszültség és szomorúság érzésével is. A gyerekek így megkapták a saját testtérképüket, ahol láthatták, hogy melyik érzés hol jelenik meg testi tünetekben.
Az órát szerettem volna egy megnyugtató, biztonságot adó gondolattal zárni. Így megoldottuk közösen a munkafüzeti keresztrejtvényt, melynek megfejtése arra irányult, hogy hogyan tudjuk könnyebben elviselni a nehéz időszakokat, hogyan tudunk túllendülni ezeken a rossz érzéseken. Az „együtt” szó megkönnyebbülést adott a gyerekeknek, hiszen megbeszéltük, hogy bármi gondjuk adódik, mi mindig itt vagyunk egymásnak, segítünk egymásnak megoldani a nehéz helyzeteket, együtt mindent meg tudunk oldani, senki sem marad egyedül a gondolataival, rossz érzéseivel.
Következő boldogságóránkat úgy kezdtük, hogy már tisztában voltunk a megküzdés fogalmával, fel tudtunk idézni olyan helyzeteket, melyek nehézséget, kihívásokat jelentettek számukra. Azt is jól tudták már a gyerekek, hogy gondjaikkal soha nem maradnak egyedül, mindig segítünk egymásnak, együtt meg tudjuk oldani a feszült vagy szomorú szituációkat is.
Ezen az órán a MEGOLDÁS-ra helyeztük a hangsúlyt. Központi kérdésünk az volt, hogy milyen módszerekkel (megküzdési stratégiákkal) tudunk túllépni a nehézségeken.
Ezeket összegyűjtöttük, felsoroltuk, majd néhány nap alatt ki is próbáltunk többféle megoldást:
1. kő-papír-olló játék, majd ennek a „boldogságórás-megküzdős” változata: királyfi-királylány-sárkány
2. relaxáció, meditációs kalandozás ( https://www.youtube.com/watch?v=0M0FcYtm5G8 )
3. zenehallgatás, ének (A hónap dala), tánc (farsang)
4. rajzolás, kézműves tevékenység, alkotás
5. nevetés!!! Egy nagyon vicces játékkal, a WC fogóval kacagtunk sokat.
6. beszélgetés, rossz gondolatok „kibeszélése” magunkból
7. kiabálás, sikítás, hangoskodás kedvünkre (csodaszép zöld környezetben hatalmas udvarunk van, megtehettük…)
8. légzőgyakorlatok (olvasás órákról sokat ismerünk, most kipróbáltuk, hogy milyen a tudatos légzéssel gondokat elűzni)
9. sport, mozgás
10. stb…
Kerestünk konkrét helyzeteket, hogy mikor, melyik nehézség esetén melyik technikát érdemes használni vagy melyiket tartjuk a legalkalmasabbnak arra, hogy megoldjuk a haragos, félelmetes vagy szomorú szituációkat.
A hónap során, ha bármilyen nehézségbe ütköztünk, azonnal előkaptunk egy módszert a felsorolásból, és arra buzdítottam a gyerekeket, hogy ezentúl ők is tudatosan keressék a jobbnál jobb megoldásokat.
Nagykárolyi 1-es számú napköziotthon
Az óránk témája „A megküzdési stratégiák”. Feladatunknak a „Hősparádé” elnevezésű tevékenységet választottuk.
Óvodánkban február 17-án a farsangolás volt az aktualitás. Az órát relaxálással kezdtük. Meghallgattuk Bagdi Bella „Ellazulni jaj, de jó” c. dalát. Nagyon várták, hogy jelmezbe bújjanak, hősök lehessenek, akik mindenkit támogatni tudnak céljaik elérésében. Sikerült is, amikor beöltöztek mindenki vidám és felszabadult lett. Versenyjátékokat szerveztünk a gyerekeknek. „Kapd el a repülő labdát” c. ügyességi játék során a gyerekeknek az volt a feladatuk, hogy minél több színes labdát gyűjtsenek össze. A győztes az volt, akinek a legtöbb labdát sikerült elkapnia.
Újabb versenyjáték volt a „Hipp- hopp, ugorj egy nagyot!”. A gyerekek a karikába ugorva a lábukkal meg kellett fogják a kicsi színes labdákat. A győztes az volt, aki a legrövidebb idő alatt a legtöbb labdát tudta a lábával összegyűjteni.
A következő versenyszám a „Csámpás bohócok” volt. A gyerekeknek bohóctalpakon járva úgy kellett végig menniük az akadálypályán, hogy a kicsi színes labdák ki ne guruljanak a bohóctalpakra rögzített poharakból. A bohóctalpakon való járás nagyfokú koncentrációt, odafigyelést, kitartást, türelmet, szem- és láb koncentrációt, valamint ügyességet igényelt.
Az utolsó próba „Guríts bele” címet viselte. E próbatétel során, az óvodásoknak az volt a feladatuk, hogy az asztal szélére rögzített műanyag poharakba gurítsák bele a színes labdákat.
Ezt a próbatételt is sok gyerek sikeresen elvégezte.
A különböző játékok során a hősök sikeresen támogatták társaikat céljaik elérésében.
A versenyjátékokkal az volt a célunk, hogy a gyerekek önként és örömmel vegyenek rész a tevékenységekben.
A versenyjátékok során megtapasztalhatták, hogy milyen az egymás elleni küzdelem, a versengés, a győzelem, a siker, az elismerés. A játékban résztvevők elismerést, jutalmat és dicséretet kaptak. Az első helyezettek sikerélményhez jutottak, az utolsó helyezetteknek el kellett fogadniuk, hogy most nem ők győztek. A játék a kudarctűrő képességüket is próbára tette.
A beszélgető kör során megbeszéltük mit csináltak, amikor nehézségbe ütköztek, hogy sikerült leküzdenünk az akadályokat.
A boldogságvár hatodik lépcsőfokára felkerült a megküzdési stratégiák jelképe.
1-ES SZÁMÚ NAPKÖZIOTTHON, NAGYKÁROLY
A hét folyamán a gyerekeket segítjük abban, hogy megtanulják a megküzdés fogalmát és az ehhez kapcsolódó készségeket.
Az óvodás gyerekek számára a megküzdés fogalmának megértése és feldolgozása segíthet abban, hogy fejlesszék az érzelmi intelligenciájukat és önszabályozó képességüket.
A hóvirág a tavasz első virága, megküzd a hideggel, a hóval és előbújik a hideg földből hirdetve a tavasz érkezését. Törékeny, reményt keltő, a tisztaságot szimbolizálja.
A gyerekekkel végig sétálunk egy hóvirágmezőn, ahol minden hóvirág rejt számunkra valamit.
Az első hóvirág az érzékenység – a hóvirággal kezünkben beszéltünk érzelmeinkről, s arról, hogy mikor érzünk mi félelmet.
A második hóvirág bátorítást kelt – nem szabad feladnunk, ha valami nem sikerül, bátran újra kell próbálkoznunk.
A harmadik hóvirág a segítségnyújtás – nem kell félnünk, mert az akadályok során a felnőttektől mindig kapunk segítséget.
A tevékenység során a gyerekek nagy odaadással készítették el a tavasz első törékeny virágát „a hóvirágot” különböző technikákat alkalmazva.
Meghallgatva a hónap dalát értékeltük a gyerekek munkáit, erőfeszítéseit visszajelezve, hogy a megküzdés képessége fejlődik bennük.