Májusban volt alkalma a csoportomnak sokféle mozgást kipróbálni. Táncoltunk Bagdi Bella dalára, ugráltak a gyerekek ugrálóvárban, tornáztunk minden boldogságóra elején, szaladgáltak a játszótéren, sétáltunk egy jót az erdőben, kondiparkban edzettek, kipróbálhatták magukat a birkózásban egy sportágbemutatón…
Testmozgás
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Foglalkozás címe: „Élni annyi, mint mozgásban lenni.” Jerry Seinfeld
Évfolyam: 9-15.
Helyszín: M. 19., 316-os tanulószoba
Foglalkozás időpontja: 2024. május 28., 20h, 2024. május 29.
A foglalkozás célja volt, hogy kollégistáink ismerjék fel, a mozgás életszükséglet, a testedzés mentális örömforrás.
A foglalkozásra való érzelmi és értelmi ráhangolódásként ötletbörzét tartottunk. Mindenki elmondhatta, mit gondol az élni annyit jelent, mint mozgásban lenni jelentéséről.
Ezek után feladatul kapták, hogy fogalmazzák meg, miért tehet boldogabbá minket izmaink megdolgoztatása. Tartalmas válaszokat kaptam.
Tanári magyarázattal folytattuk a foglalkozást a mentális egészség és a mozgás, testedzés, mint természetes örömforrás kapcsolatáról. PPT-n kivetítve, közösen számbavettük, hogy a testmozgásnak, és a sportnak milyen jótékony hatásai vannak. Különbséget tettünk versenysport és hobbisport között.
Meg kellett határozniuk, hogy szerintük mennyi testmozgásra van szükségünk. Többre gondoltak, mint a WHO ajánlása.
Utolsó feladatként egy játékos teszten tudhatták meg, milyen sportág való nekik. (Forrás: https://www.noiportal.hu/main/npnews-18128.html)
A foglakozás vége előtt mindenki elmondhatta, szerinte mire volt jó ez a találkozásunk.
Értő módon, kellő komolysággal és humorral dolgozták fel a témát. Jó hangulatú, örömteli foglalkozás volt, könnyen megnyíltak a fiúk. Okos gondolatokat osztottak meg egymással és velem.
A Boldogságórát követő napon egy kellemes sétát tettünk Budapest tüdejébe, a Normafához, hogy gyakoroljuk is az előző napon tanultakat.
Készítette: Lőrincz Norbert, kollégiumi nevelőtanár
Májusban a testmozgás fontosságára, lélekerősítő mivoltára hívtuk fel a tanulók figyelmét.
A következő felhívást hirdettem ki hónap elején az áhítaton diákjainknak:
„Sportos Kőrösi” címmel készíts egy reklámfilmet, melyben az általad képviselt sportágat reklámozod egy mottóval/szlogennel!
Kritériumok:
A reklámfilm mutassa meg:
– „a sport mint boldogságforrás” életérzést
-hogyan lehet a sport lélekerősítő? (mire tanít, miben fejleszt, miben erősít téged ez a sportág?)
-miért ajánlanád másoknak?
(Felvehetsz egy részletet az edzésedről/készíthetsz interjút kedvenc edződdel stb.)
Idézet: „A legfontosabb, amit a győzelemből megtanulhatunk, hogy képesek vagyunk rá.” Drave Weinbaum
Ráhangolódásképpen az iskolai diákbizottság elnöke egy interaktív faliújság dekorációt készített a témához: összegyűjtötte azokat a sportágakat, amelyekben az iskola tanulói jeleskednek, bemutatva, hogy az egyes sportágak milyen erősségeket fejlesztenek. (csapatmunka, kitartás, önbizalom stb.)
Iskolánkban nagyon sok a sportoló gyerek. Közkedvelt a kézilabda, a foci, a karate, de nagyon sok táncoslábú diákunk is van (mazsorettesek, néptáncosok).
A hónap folyamán sokat beszélgettünk a gyerekekkel arról, mitől függ az, hogy valaki sikeres legyen egy sportágban. Az egyik tehetséges kézis leányzónk elnyerte a ‘Legjobb irányító’ címet, és megkérdeztem tőle, mitől lesz valaki igazán jó kézilabdázó. A következőt válaszolta: „tudjon gondolkodni, és lásson a pályán”. Ez a lány, tudatosan van jelen a pályán, tudatában van erősségének, és használja is mások hasznára, örömére.
A karate szerelmesei is egyetértettek abban, hogy a legfontosabb az éberség, a figyelem, a tudatos jelenlét, ahhoz, hogy ne terítsék földre az embert.
A sok-sok sportág közül azonban mégis a táncé lett ebben a hónapban iskolánkban a főszerep. A beküldött videók mindegyike a tánc világába engedett bepillantást nyerni.
„Mindhalálig Mazsorett” szlogennel készítették el a mazsorettes lányok videójukat. Az országos mazsorett fesztiválon felvett apró jelenetek által megérezhettük a mazsorett-életérzést.
„Ha táncolsz élsz…ha élsz, táncolsz.” szlogennel érkezett az országos néptáncfesztiválról készített 1,5 perces videó a néptáncosaink közreműködésével.
Hatalmas boldogsággal töltött el, amikor az egyik 9.osztályos leányzó elküldte nekem beszámolóját a táncról, mely fantasztikusan mutatja be, hogyan segít a tánc abban, hogy kapcsolódjunk önmagunkhoz és környezetünkhöz egyaránt. Kisgyermek koruk óta táncolnak testvérével, és az egyik országos versenyük előtt lélekben is készülődtek, olvasgattak a táncról, annak pszichológiájáról.
Egyik kedvenc részletemet szeretném kiemelni a beszámolójukból: „Amikor táncolunk kapcsolódunk önmagunkkal, a testi érzeteinkkel, ezért azt is megfigyelhetjük, hogy milyen élményeket élünk meg miközben mozgunk. Milyen testi érzetekkel találkozunk, aminek eredményeként megtanulunk figyelni önmagunkra és környezetünkre is egyidőben. ”
Beszámolójukhoz egy csodálatos videó is készült, melyen a lányok felcseperedését követhetjük nyomon a tánc kiteljesítő hatása révén.
Diáknagyköveteink videóüzenete pedig a következő volt: „Mindegy, hogy mit sportolsz, ha megtalálod magad benne, több leszel!”
Ennek a hónapnak a témája a testmozgás, mely teljesen jól kapcsolódott az óvodai
tevékenységünkhöz. Mi ezt a témát kicsit elrugaszkodva a könyvben ajánlott lehetőségektől,
valósítottuk meg. A gyermek számára a legfőbb és legfontosabb tevékenység a játékkal együtt
a mozgás. Erre volt is lehetőség bőven az elmúlt időszakban. Lehetőség volt lovaglásra, amit
minden gyermek kipróbálhatott, járt nálunk a lufi bohóc is. Az elkészült lufi csodákkal
mindenféle mozgásra volt lehetőség. Volt akadály pálya szlalom futással, karikából karikába
ugrás és célba dobás, valamint kötélhúzás is. Ezen kívül minden nap kihasználtuk és
kihasználjuk a szabad mozgás lehetőségét az óvodánk udvarán is, melyhez most is többféle
eszközt sikerült beszereznünk, hogy színesítsük, bővítsük a mozgás lehetőségeket. Elkészült óvodánkban a taposó ösvényünk, mely további fejlesztésére adott lehetőséget a gyermekeknek.
A Miénk a világ tevékenység egy izgalmas vidám hét lezárása volt. Ezen a héten a gyermekekkel a Közlekedj okosan! témahét keretén belül a helyes közlekedésről beszéltünk. Persze egy boldog ovis ebben is meglátja a lehetőséget. A hét folyamán számos szerepjáték és oktató játék alkalmával igyekeztünk elsajátítatni a helyes közlekedést úgy, hogy közben észre sem vettük, hogy igazából boldogságórák résztvevői vagyunk.
Pénteken a séta és szerepjátékok után jött az igazi nagybetűs boldogságóra. A tevékenység drámajátékkal kezdődött. Mindenki játékautóvá változott, és elindult brümmögve a forgalomba a közlekedési rendőr irányítása alatt.Hamar feltatálták magukat a gyerekek. (Kis tányérkákat kerestek, ez volt a kormány a számukra.) A kocsikázás után alkalmuk nyílt elmesélni, milyen érzés volt a forgalmat irányítani illetve sofőrként részt venni a játékban. Ki is pihente ez idő alatt magát mindenki és jöhetett is az átkelés a gyalogátkelőn. Meghallgattuk 100 fok Celzius Balra nézek, jobbra nézek dalát, majd közös táncot találtunk ki hozzá, melyet a szülőknek is bemutatunk hamarosan. Jót nevettek a gyerekek , mikor óvó néni nem figyelt és nem sikerült átkelnie a gyalogátkelőn, persze a gyerekek segítettek neki. Ilyen sok utazás után el is értünk a meglepinkhez. Az ügyes ovisokat lufik és mosolygós matricák várták.
A tevékenységünk a Lufi a magasban játékkal zárult miközben Bagdy Bella Jól érzem magam dalát hallgattuk.
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
A hónap témája a mozgás volt. A tanulási képességek fejlesztéséhez elengedhetetlen a mozgás, ugyanis az idegrendszer fejlesztésének alapja a motoros fejlesztés. A mozgás pedig örömforrás, játék is lehet. Az óvodások már egészen apró korban megszeretik a mozgást. Jó lenne elérni, hogy később, serdülőként sem mondanának le róla. Idén ismét csatlakoztunk a „Kihívás napja „eseménysorozathoz, amikor a gyermekeknek különböző mozgásos tevékenységeket végeztek. Közös bemelegítéssel kezdtük a napot, és felelevenítettük a „gyermekkorunk” mozgásos játékait. A gyerekek nagyon jól érezték magukat, minden tevékenységet kipróbáltak.
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
A hónap témája a mozgás volt. A tanulási képességek fejlesztéséhez elengedhetetlen a mozgás, ugyanis az idegrendszer fejlesztésének alapja a motoros fejlesztés. A mozgás pedig örömforrás, játék is lehet. Az óvodások már egészen apró korban megszeretik a mozgást. Jó lenne elérni, hogy később, serdülőként sem mondanának le róla. Idén ismét csatlakoztunk a „Kihívás napja „eseménysorozathoz, amikor a gyermekeknek különböző mozgásos tevékenységeket végeztek. Közös bemelegítéssel kezdtük a napot, és felelevenítettük a „gyermekkorunk” mozgásos játékait. A gyerekek nagyon jól érezték magukat, minden tevékenységet kipróbáltak.
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
A hónap témája a mozgás volt. A tanulási képességek fejlesztéséhez elengedhetetlen a mozgás, ugyanis az idegrendszer fejlesztésének alapja a motoros fejlesztés. A mozgás pedig örömforrás, játék is lehet. Az óvodások már egészen apró korban megszeretik a mozgást. Jó lenne elérni, hogy később, serdülőként sem mondanának le róla. Idén ismét csatlakoztunk a „Kihívás napja „eseménysorozathoz, amikor a gyermekeknek különböző mozgásos tevékenységeket végeztek. Közös bemelegítéssel kezdtük a napot, és felelevenítettük a „gyermekkorunk” mozgásos játékait. A gyerekek nagyon jól érezték magukat, minden tevékenységet kipróbáltak.
A tánc, a zene a mozgás egész személyiségre ható komplex tevékenységek. Célunk az volt, hogy a gyermekek boldogan, felszabadultan táncoljanak, mozogjanak. A mozgás hónapja táncos, zenés, verseny és ügyességi játékok, közös élményszerzéses keretében telt. Mivel az anyák napja és a ballagás is ebben a hónapban volt, igy sok lehetőségünk nyílt a táncos-zenés-énekes mozgásra, amit a gyerekek nagyon szeretnek. Különböző zenékre, különféle mozgásokat tanultunk.