Tavalyi kirándulásra emlékeztünk
Testmozgás
Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola
Az egészséges életmód jegyében Tetris Challenge-et hirdettem: Egészséges élet, hobby címszóval. Zoom-os online összejövetelen beszélgettünk a témáról. Nagy sikert aratott.
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Sajnos még ebben a hónapban is otthon tartózkodik a gyerekek nagy része, így velük online tartjuk a kapcsolatot. A hónap zenéje mellett több olyan videót is küldtem, amely már inkább szabadtéri mozgásra, játékra ösztönöz. Az óvodai ügyeletet igénybe vevő gyermekekkel kis csoportos játékokat szerveztem pl: rajzolt akadálypálya. labdajátékok, sorversenyek.
Az otthon tartózkodó gyerekek lábtornás, homokvár építős, kertészkedős képeket küldtek.
9. foglalkozás: Mozdulj meg!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek kedvet kapjanak a rendszeres mozgáshoz. Ismerjenek meg többféle mozgásformát, hogy lássák mennyi lehetőségük van a mozgásra. Tapasztalják meg, hogy a mozgás által egészségesebbek lesznek.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Tüdőtakarítás relaxációs gyakorlatot játsszuk el, amikor a csoport végigskálázta az I,É,Á,Ó és U hangokat a magastól a mélyig. Egy hang egy be és kilégzést képviselt.
Motiválás: A gyermekekkel elmondjuk a „Mozogjatok együtt!” mondókát, miközben elvégezzük a mondókában lévő mozdulatokat.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem a „Lusta király!” című mesét. A meséléshez egy király bábot használtam, ő volt a lusta király, a mese főszereplője. A mese során minden gyermek utánozta a király mozdulatait: lassan ment mint a csiga, felemelte lassan a fát és oldalra tette, átúsztak a szomszéd partra a tutaj után, hegyet másztak (asztalon kellett átmászniuk), majd haza kocogtak.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy mit szoktak mozogni. Mi is játszottunk sok mozgásos játékot!.
Mozogjunk minden nap a héten: Minden nap egyfajta mozgást valósítottunk meg a gyermekekkel: Jóga, foci, futás, ugróiskola, kötélhúzás.
Akadálypálya: A gyermekekkel a csoportszobában székekből hoztunk létre akadálypályát, melyet csoportokban kellett teljesíteni, majd mozgásokat utánoztak a gyermekek. Nagyon szerették ezt a feladatot a gyermekek.
Székfoglaló játék: A gyermekek zenére mozogtak, amikor megállt a zene, le kellett ülni egy székre. Akinek nem jutott, az kiesett a játékból. Többször is eljátszottuk, annyira tetszett a gyerekeknek.
Ugróiskola: Az udvaron ugróiskoláztunk! Nagyon jó volt!
Voltak, akik otthon készítettek akadálypályát azt teljesítették, és voltak, akik bicikliztek otthon.
Beszédes József Általános Iskola
A gyerekeknek azt kellett megfogalmazniuk, hogy mit jelent nekik az egészség. A téma átbeszélése után az általuk megfogalmazott szavakat egy torta alakban ismét a szófelhő segítségével készítettem el.
Dunavarsányi Árpád Fejedelem Általános Iskola
A testmozgást most átéltük. Sokszor kaptak mozgásos feladatot a gyerekek. Ugyanakkor összekapcsoltuk a témával az egészséges táplálkozást is. Erről készültek munkák.
Dunavarsányi Árpád Fejedelem Általános Iskola
A testmozgást most átéltük. Sokszor kaptak mozgásos feladatot a gyerekek. Ugyanakkor összekapcsoltuk a témával az egészséges táplálkozást is. Erről készültek munkák.
Az óra eleji relaxációt követően, meghallgattuk a hónap dalát, majd megbeszéltük mit jelent számukra az egészséges életmód. Kiemeltük a testmozgás fontosságát a karantén idején is. Örömmel tapasztaltam, hogy a kedvenc mozgásformájukkal ebben az időszakban is foglalkoznak a gyerekek.
1. Olvasd el a mozgásról szóló dokumentumot.
2. Válassz a feladatok közül egyet és a megvalósításról küldj fotót, leírást vagy egyebet.
3. Hallgasd meg a hónaphoz kapcsolódó dalt (Bagdi Bella: Jól érzem magam boogie ).
A dokumentum tartalma:
“Ha nem repülhetsz, fuss! Ha nem futhatsz, menj! Ha nem mehetsz, csússz! De bárhogy is legyen: mozogj!”
ifj. dr. Martin Luther King
Te garantálnád, hogy a rendszeres testmozgástól boldogabb leszel majd?
A testedzés és a sport jótékony hatásai:
oldja a szorongást
enyhíti, levezeti a stresszt
csökkenti és megelőzi a depressziót
emeli a hangulatot
pozitívan befolyásolja az önértékelésünket
növeli az önbizalmat
javítja a tanulási képességet
javítja a memóriát
javítja a koncentrációt
megnöveli a munkakedvet
elősegíti a jobb alvást.
Válassz az alábbi feladatok közül egyet és küldj fotót/dokumentumot/… a megvalósításról!
Jöhetnek a törülközők!
Tudtátok, hogy sok szállodában és apartmanban a személyzet állatokat formáz meg törülközőkből és azokat a bevetett ágyon hagyja? Bizony, nem kis meglepetésére a vendégeknek. Ti is készítsetek hajtogatással állatokat különböző színű és méretű törülközőkből!
Egészségtorta
Mit jelent neked az egészség? Ehhez kapcsolódóan készíts kreatív módszerrel, eszközök segítségével egy „egészségtortát”. A tortából egyértelműen ki kell derülnie, hogy milyen szempontból válhat egészségünkre!
(itt két kép következik, ami sajnos nem látható az átmásolásban)
Ez például egy nyers, vegán zöldségtorta. Azért egészséges, mert csak kerti biozöldségekből és olajos magokból készült, állati eredet- és gluténmentes. Tehát ételallergiások, cukorbetegek, fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják.
Mutasd meg!
Küldj egy fotót magadról, hogy te hogyan vigyázol az egészségedre!
„Minden egészséges mozgás közt, minő a járás, lovaglás, kocsizás, vívás, táncz sat. a legüdvösebben hat a nevetés előidézte mozgás.”
Aszalay József
Szentesi Felsőpárti Óvoda, Dr. Mátéffy Ferenc utcai Tagóvodája
A boldogságóra kilencedik témája a testmozgásról szól, mi azonban a lelki egészség megóvásával kezdtük a hónapot. Úgy éreztük, hogy ebben a nehéz helyzetben, különösen fontos az Édesanyák elismerése, így virtuálisan egy-egy elismerő oklevéllel köszöntöttük Őket. Jó volt látni a sok pozitív reakciót, ez a mi lelkünket is erősítette. Így indultunk a májusnak. A hónap elején még csak néhány gyermek tért vissza az óvodába, de velük hamar birtokba vettük a tornatermet. Kedvenc dalunkra” Ram-sam-oztunk”, a többiek pedig otthon csinálták. Május végén visszaállt a régi rend. Amióta megnyílt az óvoda igyekeztünk és igyekszünk minél több időt tölteni a szabadban. Olyan mozgásos játékokat biztosítottunk a gyermekek számár, amiben fejlődött a mozgásuk, és pozitív élményeket jelentett számukra. A közös játék a közös mozgás segített újra átélni az együtt töltött idő pozitív hatásait. Elmondhatjuk, hogy újra együtt, igazán boldogok voltunk!