Boldogságórák a természet ölelésében – élmények a természetiskolában
A mai rohanó világban egyre fontosabb, hogy a gyerekek ne csak a tankönyvek lapjain keresztül ismerjék meg a világot, hanem testközelből, élményekkel gazdagodva tapasztalják meg mindazt, amit a természet nyújtani tud. Éppen ezért különleges helyet foglalnak el a természetiskolák és az olyan programok, mint a boldogságórák, ahol a tanulás összefonódik a mozgással, felfedezéssel és az őszinte örömmel.
Nemrég egy felejthetetlen hetet tölthettünk el Kokaván, a festői környezetben megbúvó hegyi üdülőtelepen. A friss levegő, a madarak csicsergése és az erdő ösvényei mind hozzájárultak ahhoz, hogy testben és lélekben is feltöltődjünk. A program részeként nemcsak túráztunk, hanem mindennap mozgással kezdtük a napot – reggeli tornával, vidám tánccal, sőt, ügyességi játékokkal is.
Az egyik legnagyobb élményt a kirándulás jelentette a Domicai cseppkőbarlangba, ahol lenyűgöző természeti csodákat láthattunk. A barlang mélyén sétálva egészen más világ tárult elénk – cseppkövek, különleges formák, és a föld mélyének titokzatos csöndje. A barlang után Fülek történelmi városkájában is jártunk, ahol a vár és a régi utcák meséltek a múltról.
A természetiskolai programok részeként minden nap volt idő a játékra is – fogócskáztunk, számháborúztunk az erdőben, és rengeteget nevettünk. A közös élmények erősítették a barátságokat, és megtanítottak minket arra is, hogyan figyeljünk jobban egymásra és a körülöttünk lévő világra.
A testedzés és a természet közelsége nemcsak egészségesebbé, de boldogabbá is tett minket. Minden egyes lépés, amit a puha mohán vagy kavicsos ösvényeken tettünk meg, közelebb vitt ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben. A természet kincsei – legyen az egy különleges levél, egy kis béka, vagy épp egy pillangó – újra meg újra ámulatba ejtettek bennünket.
Ez a hét megtanított minket arra, hogy a boldogság sokszor ott van a legegyszerűbb dolgokban: egy tiszta levegőjű reggelben, egy baráti ölelésben, egy közösen megoldott feladatban, vagy épp egy nevetésben, amit az erdő visszhangzik.
Testmozgás
Beszélgetőkör: Miért fontos, hogy sokat mozogjunk a friss levegőn?
Mondóka: Egy- kettő- három- négy…
Tükörjáték, szobros játék.
Utazás busszal a siklósi várkertbe- társas viselkedés, utazás szabályainak betartása.
Játszótéri játékok birtokba vétele.
Fagylaltozás, beszélgetés- kinek mi tetszett a legjobban?
Beszélgetőkör: Miért fontos, hogy sokat mozogjunk a friss levegőn?
Mondóka: Egy- kettő- három- négy…
Tükörjáték, szobros játék.
Utazás busszal a siklósi várkertbe- társas viselkedés, utazás szabályainak betartása.
Játszótéri játékok birtokba vétele.
Fagylaltozás, beszélgetés- kinek mi tetszett a legjobban?
Gyermeknapi projektünkben kiemelten foglalkoztunk a szabadban végzett mozgásos játékokkal. Hagyományőrzésként zenés torna várta gyermekeinket és dolgozóinkat az udvaron, majd ügyességi fajátékokkal, akadálypályával, szörpkóstolással, kavicsfestéssel és rendőrautóval találkozhattunk. Szabad játék során nagy sikere volt a kerékpároknak, kismotoroknak, hintáknak. Előző napon a Mesebőrönd előadásán vehettünk részt vendégségbe hívott bölcsődés társakkal, melynek lezárásaként közös táncot roptunk. Mondókázással katicákat is reptettünk, buborékot fújtunk. Pihenésként örömmel színeztük ki a nyomtatott gyermeknapi színezőket, melyeket az egyéni munkáikkal és ajándék szélforgókkal együtt boldogan haza is vittek gyermekeink.
Tartalmas napokat éltünk. Senki sem lustálkodott. Várjuk a nyarat!
Ezen a foglalkozáson a testmozgás jegyében sétát tettünk a közeli gyönyörű parkban, ahol az iemeretterjesztő táblák segítségével megfigyelhettük a parkban élő madarakat. A Madarak és fák napja ünnepének alkalmából madarakat festettek a gyerekek, melyeket száradás után tablóra tűzünk.
Visontai Szent-Györgyi Albert Általános Iskola
Intézményünkben nagy hangsúlyt kap az egészséges életmód, a testmozgás, iskolánk névadója Szent-Györgyi Albert. A tanulók a tanév során többször találkoznak a témával, sok oldaltól közelítettük már meg, de ez most újdonság volt számukra. Egyszerű eszközökkel gyorsan akadálypályává varázsoltuk a tantermet. 2 szék és „gatyamadzag” alatt kellett átkúszni, a fatörzs tojástartó tálcák voltak, a kosár a fészek, amiből a plüssmadárka kiesett. Mindenki ki akarta próbálni, senki nem akart kimaradni ebből a mókából!
A kutya megitatása már rutinosan ment, csak úgy szlalomozott mindenki a tojástartó tálcák között.
A sebellátást a legkisebb, legtörékenyebb kisfiúcska vállalta, most csak el kellett játszania, hogy fájdalma van és nem érzi jól magát. A gyerekeket nagyon érdekelte a téma és most megtanulták, hogy a mentőt is hogyan kell értesíteni, milyen fontos információkat kell ilyenkor mondani baleset esetén.
Családok bevonásával tartjuk meg minden évben a Mozdulj Szapáry! családi mozgásos délelőttünket a Tiszaligeti műfüves pályán. A családok részvételi aránya igen magas, többen a kisebb-nagyobb testvért is hozzák magukra erre az eseményre.
Május 30-án, délután valósult meg a gyermeknapi rendezvényünk, ahol szintén sok-sok mozgásos lehetőséget kínáltunk a gyermekeknek, szülőknek.
A mozgás kulcsfontosságú a gyermekek fejlődésében, mivel serkenti az idegrendszer érlelését, javítja a mozgáskoordinációt, és támogatja a mentális funkciók fejlődését. A fizikai aktivitás segíti a gyermekeket abban, hogy felfedezzék környezetüket, tapasztalatokat szerezzenek, és növeljék a mozgáskoordinációjukat.
Csoportunk mozgékonyságát kielégítve számos programban részt vettünk. A Bozsik focira járó gyermekek Grassroots fesztiválon kergethették a labdát, különböző akadálypályákon.
Madarak és fák napja alkalmával a népi játékokkal ismerkedhettek meg, ahol akadályversenyek, kosárhinta, lépegető, közös tánc alakította fizikai aktivitásukat.
Őrdöngösi tanyán számos feladattal ismerkedhettünk meg, állatgondozási, és földművelési munkák kapcsolata után, ügetőpályán mérhették fel kitartásukat, bátorságukat, erősségüket.
Nagy kitartásról tettek tanúbizonyságot, amikor a mártélyi tanösvényen sétáltunk, hiszen közel 9 km gyalogoltunk, amit észre sem vettünk, hiszen a természet szépsége, a madárvilág változatossága vonta el figyelmünket a kimerítő sétáról. Az új játszóteret is kipróbálhatták, amely nemcsak testüket erősítette, hanem társas kapcsolataikat is, hiszen más korosztályból lévő gyerekekkel is ismerkedhettek, segíthettek, félthették őket.
Gyereknap alkalmából az ugrálóvár felhőtlen örömet okozott gyermekeinknek, amellett, hogy fél órán keresztül virgonckodtak benne.
Csatlakoztunk a Kihívás Napja programhoz, ami az idei évben „A gomba alatt” című mese adott alapot az akadálypályák létrehozásához. Másztunk mint a hangya; repkedtünk, mint a pillangó; ugráltunk, mint a veréb; alagútban bújtunk, mint a kisegér; ugrottunk, mint a nyúl; szaladtunk a róka elől, ugrottunk karikába.
A számos program tette sikeressé e havi boldogságóra témakörét, amely nemcsak testi, de mentális egészségüket is fejlesztette.
Érsekcsanádi Napköziotthonos Óvoda
Süni csoport
Az egészséges életmód megismertetése egész éves nevelőmunkánkat áthatja, de ebben a hónapban kiemelt szerepet kap. Beszélgettünk a gyerekekkel testünk, egészségünk óvásáról, mivel teszünk jót magunknak. Kiemelten foglalkoztunk az egészséges táplálkozás, és a sport fontosságával. Intézményi szinten az országos Kihívás napja programhoz kapcsolódtunk, melyben délelőtt az óvoda területén több helyszínen valósultak meg mozgásos programok, délutánra pedig szülőkkel közös kerékpáros kihívást szerveztünk.
A Boldogságóraprogram májusi témája: A testmozgás gyakorlása volt. A foglalkozáson sokat beszélgettünk arról, hogy miért alapvető feltétele az emberi jólétnek a mozgás, a fizikai aktivitás. Összegyűjtöttük, hogy mit jelent a gyerekek számára a mozgás, illetve milyen problémákat okoz életünkben, ha nem mozgunk rendszeresen. Elvégeztük a segédanyag 2. feladatát, mely tulajdonképpen egy rövid közvéleménykutatás volt, játékos formában. Mindenki beszámolt a kedvenc sportjáról, illetve, milyen sportokat, testmozgásformákat próbálnának ki, ha lenne rá lehetőségük. Természetesen, nem maradhatott el a kézműveskedés sem, így rollerozó és kerékpározó gyerekekről készítettünk alkotásokat papírból. Igyekeztünk minél több formában becsempészni a testmozgást az iskolai életünkbe. Május elején osztálykiránduláson voltunk, ahol rengeteg mozgásos programon vettek részt a gyerekek: sorversenyeken próbálhatták ki ügyességüket, kötélpályán csúszhattak, szalmabálákon ugrálhattak. Sokan ott próbálhatták ki életükben először a lovaglás nagyszerű élményét. Az iskola közelében lévő játszótéren egy igazán szuper, de „izzasztó” délelőttöt töltöttünk el. Egy jó kis táncolással megünnepeltük „A kacsatánc világnapját”. Csatlakoztunk a Kihívás napjához, melynek keretében május 28-án körbe sétáltuk, futottuk az iskola épületét és udvarát. A gyereknapi programok között is szerepeltek mozgásos feladatok. A program által ajánlott jeles napok közül : „A fagyi világnapjával” és „A madarak és fák napjával” foglalkoztunk részletesebben. Remek alkotások születtek! Ismét egy igazán tartalmas, mozgalmas, élménygazdag hónapot tudhatunk magunk mögött!