A csoporttal plakátokat készítettünk a 2024-re kitűzött céljaikról,és azok megvalósításáról.
Célok kitűzése és elérése
Fazekas József Általános Iskola
Órakezdő relaxációnkat most kivételesen nem a témához, hanem az osztály jelenlegi helyzetéhez igazítottuk: sokan köhögnek az osztályból, így a „Tüdőtakarítás” című gyakorlatot végeztük el. Ehhez választottuk még „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom” relaxációt is
A téma bevezetését egy beszélgetéssel kezdtük: a munkafüzet segítségével pontokba szedtük, hogy mit adhat nekünk, ha kitartunk a céljaink mellett, majd a lépéseket néztük át, hogy hogyan érhetjük el a célunkat.
Ezután egy gyakorlat segítségével próbáltunk rájönni, milyen is a jó cél. Célszalagot készítettünk, amit különböző feladatokkal értünk el: futottunk (túl könnyű cél), hátrafelé mentünk, majd becsukott szemmel mentünk, aztán pók- és rákjárásban (reális cél), végül megpróbáltunk úgy eljutni a célig, hogy nem érhet le a lábunk (van, akinek ez már túl nehéz cél volt), legvégül pedig az volt a feladat, hogy egyik testrészük sem érhet a földre (lehetetlen cél). Megbeszéltük, hogy fejlődést a túl könnyű célok kitűzésével nem érünk el, így meg kell találnunk a számunkra legmegfelelőbb nehézségi szintű, de erőfeszítéssel elérhető célokat. Ezt a mozgásos feladatokról átvittük a mindennapi életbe is, kerestünk reális célokat.
Következő alkalommal a kívánság és a cél közötti különbségeket elemeztük: miben különböznek? melyikben van felelősségünk? melyikre van hatásunk? melyik jár fejlődéssel? Megállapítottuk, hogy a célok kitűzése nem egyenlő az álmodozással!
Ha túl könnyen teljesülnek a kívánságaink, akkor könnyen túlzásokba eshetünk, mint az öreg halász felesége. Nemrég olvastuk a mesét olvasás órán, most megismerkedtünk egy másik változatával, ami a Boldogságóra munkafüzetben szerepelt. Megrajzoltuk a saját három kívánságunkat is, melyben a gyerekek már igyekeztek olyan dolgokat rajzolni, ami elérhető az aranyhal nélkül is, ha tesznek érte.
Harmadik alkalommal az osztály közös céljait gyűjtöttük össze. Most leginkább az foglalkoztatja a gyerekeket, hogy másfél évnyi szöveges értékelés után most már érdemjegyeket fognak kapni, megkezdődik az ötösök gyűjtése. Ez a legfontosabb célja most az osztálynak, hogy év végéig minél több ötös érdemjegyet gyűjtsünk. Ehhez egy játékot találtunk ki: egy táblázatban gyűjtögetjük az ötösöket, közösen az osztály. 25, 50, 75, 100, 125 stb. ötös után mindig kap valami jutalmat az osztály. Mindenki részesül a jutalomból, nemcsak azok a tanulók, akik ötöst szereztek, így mindenki megpróbál minél többet beletenni a közösbe, együtt küzdünk ezért a célért.
Egyéb közös célokat is kitűztünk: javítani a magatartásunkon, megnyerni az iskolai versenyeket, folytatni az úszást, egészségesebben étkezni stb. Ezeket a közös célokat kis rajzokon meg is jelenítettük.
A hónap dalával zártuk a téma feldolgozását, közösen énekeltük, hogy van egy álmunk, amiért mindent megteszünk! Nagy lelkesedéssel kezdjük meg tehát az osztályzatok gyűjtését, igyekszünk kitartó tanulmányi munkával minél több ötöst összegyűjteni tanév végéig!
Ebben a hónapban új célokat, vágyakat fogalmaztunk meg, melyeket nem feltétlenül osztottunk meg egymással. Aki szerette volna elmesélni, megtehette, aki inkább titokként kezelné, szavak nélkül rejtette el egy hatalmas borítékos tablóban. Egy tantermi séta közben meg-megálltunk egymás mellett, és a másik fülébe súgva elmondtuk, kit miért szeretünk. Ez a gesztus mindenkinek jól esett. A Ki vagyok én? játékot a tornaszobánkban valósítottuk meg, és hosszas beszélgetések kísérték a feladatot. Jó lehetőség volt arra is, hogy erősítsük egymásban is a másik jó tulajdonságait, értékeit. Január 18-án, Micimackó napján amellett, hogy a meseszereplők céljait és annak elérési módjait gyűjtöttük össze, rajzokat is készítettünk a főszereplőről. Bízom benne, hogy mindannyian kitartók és lelkesek lesznek egész évben, hogy álmaikat valóra válthassák.
Az iskola karácsonyi ajándéka az volt, hogy közösen elmentünk moziba, és ott megnéztük a Kívánság c. animációs filmet. A filmben a főgonosz elrejtette az emberek álmait egy gömbbe, elhitetve, hogy nála jó helyen vannak, és még az is lehet, hogy a varázserejével teljesíteni is tudja. Ez inspirálta a technika órán elkészített kívánsággömböket, amit Az én nagy álmom c. Boldogságórás feladattal egyesítettem. A munkadarabot az újrahasznosítás jegyében mackósajtos dobozokból készítettük el. Volt egy ötlet a megvalósításra, ám az egyik lány mást talált ki, az osztálytársai pedig inkább az ő munkája alapján készítették el a kívánsággömböket. Sokat beszéltünk a tervekről, álmokról és azok megvalósításáról, a Ki vagyok én? c. játékkal kicsit jobban megismertük önmagunkat és másokat is. Elkezdtünk évtervező naptárat is készíteni, ám végül a manapság oly nagy problémát jelentő kreativitás hiánya gátat szabott a munkánknak. Összességében élveztük a feladatokat, még ha néha kihívás elé is állított minket. De nem baj, mert ahogy az olvasás órán tanult versrészlet alapján is tudjuk: „Alattad a föld, fölötted az ég…” Viszont „benned a létra”.
Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című számára táncolva ráhangolódtunk céljaink megbeszélésére. Színes labdákkal célba dobott minden gyerek. Utána megbeszéltük, ki mit érzett, amikor nem találta el a célt és mit, amikor eltalálta. Arról is beszéltünk, mit kell tennünk ahhoz, hogy minél többször sikerünk legyen: gyakorolni, gyakorolni, és, ha még mindig nem megy, segítséget kérni. Mivel már több éve csináljuk ezt a programot, a nagy csoportosok már maguktól is tudták a helyes választ legnagyobb örömömre! Hogy könnyebb legyen a gyakorlás, egy nagyobb karikát celluxszal beragasztottam és arra lehetett dobálni. Hatalmas sikere volt! Mindenki lelkesen gyakorolt és meg is volt az eredménye, két nap múlva már elsőre is többen célba találtak, mint előtte.
Másnap színes távcsöveket készítettünk, aztán belenézve jó messzire elláttunk és arról beszélgettünk, ki mi szeretne lenni, ha felnő. Beszéltünk arról is, mennyit kell ezért tanulni, aztán kiszínezhették a céljaikat megjelenítő képeket, szép kiállítást rendeztünk belőle az öltözőben. Az idén kapott új munkafüzetben is találtam feladatot, a rövidebb távú célokhoz. Kivágtam a képeket és abból választhattak a gyerekek, pl úszni, színezni, számolni, szépen teríteni… szeretnének-e megtanulni. Ezeket a képeket is kiszínezték és beragasztották a munkafüzetbe, majd odarajzolták saját magukat is, majd megkeresték a célhoz vezető utat. Alaposan megdolgoztak a képekkel, de végül mindenkinek sikerült!
Mi felnőttek is tűztünk ki célokat: egy jó hangulatú szülői értekezlet megtartását. Óvodánk vezetője az év elején készíttetett a szülőkkel egy „elvárásfát”, melynek ágain az szerepelt, mit várnak el a szülők az óvodától, a gyermekeiktől, az óvodapedagógusoktól, végül saját maguktól. Erre tértünk most vissza, hogy mi valósult meg belőle és mik a további feladatok. A második félév rendezvényeinek ismertetése után beszélgettünk az ölelés és a mesélés fontosságáról. a szülők nagyon aktívak voltak, sok élményüket megosztották velünk és tanácsokat is adtak egymásnak. Új célokat is tűztünk ki magunk elé.
Ebben a hónapban a célok kitűzésével, meghatározásával foglalkoztunk, sok-sok játék segítségével. Ezek a játékok és ötletek nagy segítségükre lesznek a gyerekeknek a célok felé való haladásban. Célokat tűztünk ki a 2024-as évre. Beszélgettünk arról soha nem szabad feladni a startnál. Lerajzolták a gyerekek a jelenben lévő önmagukat és a jövő képüket. Egy egész délutáni foglalkozást építettünk fel az álmaink, útjára. Mesébe illő célokat is tűztünk ki, és lerajzoltuk azokat. Meséltünk egymásnak arról, miért vagyunk BÜSZKÉK magunkra. Beszélgettünk arról soha nem szabad feladni a startnál – a pingvinek életmódjával. Mindenki elkészítette a saját kis pingvinjét volt aki az egész családját, egy egész délutáni foglalkozást építettünk fel az álmaink, útjára.
Az én nagy álmom: Mindenki kifogta a maga kis „arany halát” és lerajzolta mit kívánna tőle.
Rengeteg közösség építő játékot is játszottunk, hiszen céljaink elérésére néha „segítőkre” is szükségünk van. Grundbirkózó országos elődöntőn is részt vettek a kis Mézengúzok, ahol magukkal és egymással is megküzdöttek a gyerekek.
Rend a lelke mindenek elolvastuk az összevissza ország mesét és megbeszéltük mennyire fontos az osztálytermünk rendbe tartása is. Megbeszéltük és kitűztük célként lesznek az osztályunknak kis „rend Manói” akik felelősek a rendéért.
Mézlovagrend érdekes előadásán is részt vettük, amiből megtanultuk hogy a szorgos kis méhecskéktől mennyi mindent elleshetünk. Milyen nagy szorgalommal dolgoznak a cél érdekében.
Beszélgettünk a múlt, jelen, jövő… Mi a legtávolabbi múlt amire emlékeznek és mi az amit még el tudnak képzelni. Mit tanulhat a jelen alak a múlt alaktól, ezeket szerepjátékokkal valósítottuk meg.
Félévi értékelőket is megkapták a gyerekek, és közösen elkészítettük a céltáblát, hogy évvégére mik a céljaink. Sokat hallgattuk az Álmom dalt.
„ Amit a cél élérésével kapunk , közel sem olyan fontos, mint amivé válunk, míg elérjük azt! „
A januári boldogságóra fő témája a célok kitűzése és elérése volt. Ahhoz, hogy tartósan boldogok legyünk, nagyon fontos teendőnk, hogy egy (vagy akár több) értelmes életcélt tűzzünk ki magunk elé, és el is érjük azt (azokat).
A foglalkozás alkalmával a negyedikesek megpróbálták megfogalmazni és papírra vetni közeli és távoli céljaikat. Az adott témához kapcsolódva elmeséltem a gyerekeknek „Az öreg halász és a nagyravágyó felesége” című mesét. Megbeszéltük a mese mondanivalóját és tanulságát, majd három csoportot alkotva a negyedikesek megválaszolták a meséhez kapcsolódó kérdéseket. Nagyon ügyesen dolgozott minden csoport, kiváló hangulatban telt a foglalkozás.
A mese feldolgozása és a közös beszélgetés segítségével a gyerekek megértették, hogy a kitűzött céljaink eléréséért tenni is kell, sőt gyakran keményen meg kell küzdeni. Aki nem tesz semmit a céljaiért, és csak ölbe tett kézzel várja a szerencséjét, az mindig boldogtalan lesz.
Nagykárolyi 1-es számú Napköziotthkon / Grădinița cu Program Prelungit nr. 1 Carei
A ”Célok kitűzése és elérése” téma keretén belül elmeséltem a gyerekeknek a „Pingvin, aki mindent tudni akart” című mesét. A mese keretén belül Ottó a kis pingvin kérdéseire keressük a választ, amelyeket a felállított tevékenységközpontokban lelhetünk meg.
Az első központban Ottó arra volt kiváncsi, hogy milyen lesz, amikor felnő, ezért ebben a központban egy kicsi és egy nagy császárpingvint színeztek a gyerekek.
A második központban a kis pingvin arra kereste a választ, hogy vajon honnan jönnek a halak, hogyan lehet őket kifogni? Ezért a gyerekek rizsből kifogták a halakat és megetették a pingvineket ebben a központban.
A harmadik központban Ottó arra kereste a választ, hogy milyen más állatok élnek még a Földön rajta kivűl. Ebben a központban egy világító tábla segítségével felfedezik az különböző kontinenseken élő állatokat.
Boldogságóránk megvalósult januári témája, a Célok kitűzése és elérése köré fonódott ezen a héten.
Zenehallgatás, közös táncolás mindig közel állt a gyermekek érzelmi világához. Bagdi Bella: Van nekem egy álmom c. dala újból megerősítette ezt az érzelmi kötődést. Megnyugtató dallama az értő zenehallgatást és a kreatív, örömteli mozgás motivációját erősítette.
Boldog Dóra mindennapi vendég a csoportunkban. A kiscsengő hívó szava, és Dóra megjelenése, arra biztatja a gyerekeket, hogy boldog várakozással üljenek le mellém. Kíváncsi szemekkel várták, hogy milyen új történet fog megelevenedni.
Bezzeg Andrea: Boldog vár c. meséjét érdeklődve hallgatták. Többen kérték újból, hogy János legény kalandjait átélhessék.
Közös játékkal elevenítettük fel a mese egyes részleteit. Kis tarisznyáikat felvéve, színes kavicsokon lépkedve jutottak el a mi „Boldog Várunkhoz”, ahol Boldog Dóra várt mindenkit egy ölelésre, simogatásra.
Beszélgető körünk aktivitása a közelgő farsangi mulatságunk megszervezése is kötődött az egyéni, és közös célok kitűzéséhez, eléréséhez.
A gyermekekkel együttműködve választottunk zenéket, verseket és a közös táncunkhoz koreográfiát.
Hangulatos előkészületeink, próbáink célja, hogy a farsangi mulatságon vendégeink érezzék, hogy a Gomba csoport gyermekei egy vidám, összetartó kis közösségé formálódtak.
Januári Boldogságórás témánk a Célok kitűzése és elérése volt. A téma időszerű, aktuális az új év kezdetén. Nagyszerű lehetősége annak, hogy mérlegeljünk, és új célokat, feladatokat tűzzünk ki magunk elé. A téma feldolgozását nehezítheti, amikor a célok -és vágyak kicsit összekeverednek 🙂 Jelentős különbség az, hogy a céljainkat tettek, próbálkozások útján érhetjük el. És bár adódhatnak akadályok, nehézségek- a legfontosabb dolog, hogy ne adjuk fel, próbálkozzunk újra , ha véletlenül nem sikerül elsőre.
Foglalkozásunk elején kicsit átmozgattuk magunkat. Feszítő/lazító gyakorlatokkal nyújtózkodtunk, hajolgattunk. Voltunk ágaskodó fák, majd a napsütésben víztócsává olvadó- a hóesésében pedig újra pocakossá hízó dundi hóemberek. Ezt követően Rosszcsont Ricsi története következett, de mielőtt elmeséltem volna, megkérdeztem a gyerekeket, mit gondolnak, miért éppen Rosszcsont Ricsinek hívják a kisfiút, mit követhetett vajon ő el? A meséből fény derült Ricsi csínytevéseire és arra is, hogy miért akart megváltozni és ennek érdekében milyen célokat tűzött ki maga elé, és azokat hogyan sikerült elérnie. Örömmel állapították meg, hogy jól gondolkodtak a csínytevésekkel , a Ricsi viselkedésével kapcsolatban. A mese nagyszerűen rávilágított arra, hogy a célok eléréséért „küzdenünk kell” A céljainkat meg kell fogalmazni , át kell gondolni. A mese után meghallgattuk egymást a saját célok megfogalmazásával kapcsolatban. A beszélgetés után egy közös várépítésre buzdítottam a kis csapatot. Célként fogalmaztuk meg a közös vár -Boldog-vár megépítését . A játék során megvalósult a gyermekek közötti együttműködés, összedolgozás, újra próbálkozás, egymás segítése, biztatása, és a közös gondolkodás a cél elérése érdekében. A végeredmény pedig fantasztikus lett😍
Boldogságóránk zárásaként lehetőség adódott a rajz készítésre is és a hónap szimbólumának kiszínezésére is. A szivecskékre pedig felkerültek a gyermekek személyes célkitűzései. Boldogságóránk most is, mint mindig jó hangulatban zajlott. A gyermekek rendkívül motiváltak, együttműködők. Öröm velük minden perc.
Hálás vagyok az együtt töltött időért, a közös élményekért. ❤🙏💙