Az osztályt és aranyhalait egy mesevonat szállítja a célok elérése felé.
Célok kitűzése és elérése
Január Célok és kudarcok
A tanórát három kívánság leírásával kezdtük a legkisebbtől egyre nagyobb felé haladva – bármit lehetett választani. 8. osztály lévén az osztály fele a jövőjükkel kapcsolatosan, a többiek napi vágyakat megfogalmazva fejezték ki vágyaikat.
Ezután a közös, osztályt érintő célokat fogalmazták meg. Összetartó osztályként a jövőbeli találkozásokat mindannyian érintették.
A Mi jöhet közbe? kérdésnél válaszként megjelentek a gyakran bekövetkező akadályok. A Ki fog segíteni benne minket? kérdésre láthatóan mindenki tudott több segítséget felsorolni. Az óra végén megbeszéltük a téma hasznosságát számunkra a tudatosság kiemelésével.
Január Célok és kudarcok
A tanórát három kívánság leírásával kezdtük a legkisebbtől egyre nagyobb felé haladva – bármit lehetett választani. 8. osztály lévén az osztály fele a jövőjükkel kapcsolatosan, a többiek napi vágyakat megfogalmazva fejezték ki vágyaikat.
Ezután a közös, osztályt érintő célokat fogalmazták meg. Összetartó osztályként a jövőbeli találkozásokat mindannyian érintették.
A Mi jöhet közbe? kérdésnél válaszként megjelentek a gyakran bekövetkező akadályok. A Ki fog segíteni benne minket? kérdésre láthatóan mindenki tudott több segítséget felsorolni. Az óra végén megbeszéltük a téma hasznosságát számunkra a tudatosság kiemelésével.
Az új évet azzal kezdtük, hogy a gyerekek megtervezték és elkészítették saját 2020-as mandalájukat. Megbeszéltük, hogy amikor egy új év kezdődik, sokan tesznek fogadalmat vagy új célokat állítanak maguk elé, amit szeretnének elérni vagy megvalósítani. Kiszíneztük a munkafüzetben található színezőt és összegyűjtöttük azokat a tulajdonságokat, amik nagyon fontosak a kitűzött célok megvalósításához. Ilyenek: az akarat, kitartás, szorgalom, gyakorlás, önbizalom… Ezt követően a gyerekek megfogalmazták az egyéni céljaikat, amiket a 2. félévben szeretnének megvalósítani. A célokat csoportosítottuk, vannak, amik az iskolához/tanuláshoz vagy a családhoz, baráti kapcsolatokhoz kapcsolhatók. Arról is beszéltünk, hogy a célok kitűzésénél fontos tudni, hogy miben vagyok jó, mik az erősségeim, melyek segítségével könnyebben el tudom érni azokat. Ezt pókháló technikával gyűjtöttük össze. A célokat a gyerekek pontokba szedve leírták, majd páros munkában megbeszélték a választott osztálytársukkal vagy velem. Segítettünk egymásnak a határidő kijelölésénél. Úgy gondoltuk, hogy a céljaink elérésében mindenképp el kell rugaszkodni a földtől, ezért egy hőlégballont alkottunk, aminek a kis kosarába mindenki beletette a megfogalmazott céljait. Majd útjára engedtük a kis járművet a felhők közé. Ez nem azt jelenti, hogy olyan célokat tűztünk ki, amelyek nagyra törőek, nehezen elérhetők. Azt szerettük volna vele jelképezni, hogy az akarattal, kitartással, szorgalommal, racionális célokkal, egymás segítésével bármit sikerül elérnünk.
A célunk eléréséhez vízalatti járművet vettünk igénybe, jól elrejtve.Egy óriáshal gyomrában tettük meg a mesebeli utazásunkat, ahová magunkkal vittük a kívánságainkat is.A gyerekek különböző ötletekkel, kívánságokkal álltak elő: tengerparti nyaralás, űrbéli utazás, boldog család, modern járművek.De tűztünk ki rövid távú célokat is,osztály keretében szeretnénk azt elérni, hogy igazi osztályközösséggé formálódjunk, amihez ezek a beszélgetések és órák nagy segítségünkre vannak.
Gárdonyi Géza és Szegi Suli Általános Iskola
Gárdonyi Géza és Szegi Suli Általános Iskola 1. osztálya
A téli szünet utáni első boldogságórán egy kis összegzést, értékelést tartottunk a gyerekekkel az elmúlt hónapok témáiról, a tanult boldogságfokozó technikák eredményességéről, hatékonyságáról, tartósságáról. Felidéztük a boldogságórák legnépszerűbb dalait, a legnagyobb sikert arató játékokat, tevékenységeket. Rövid fogalmazás írására kértem őket a szeptemberben bevezetett boldogságórák kapcsán. Jóleső érzéssel olvastam a hálás, örömteli, elégedett megnyilvánulásokat, benyomásokat, érzéseket, a kedvenc pillanatokat, és a család felé való közvetítést is.
Az értékelésünkből kiindulva -január hónap témáját szem előtt tartva- arról beszélgettünk, mire van szükség az eddig elért eredmények megtartásához, és további sikerek eléréséhez. Hamar ráeszméltek a célok életünkben betöltött szerepének fontosságára, a célkitűzés, és a sikeresen megvalósított célok eredményeképp jelentkező boldogságérzet kapcsolatára is.
Feldolgoztuk Az öreg halász és a nagyravágyó felesége című mesét, beszélgettünk arról, miben különbözik a kívánság és a cél. A gyerekek rögtön tudták, értették, hogy a célokért tenni is kell, különben csak kívánságok maradnak.
A meséhez kapcsolódva technika órán halakat készítettünk, és az elkészített halakkal -rajtuk az egyénileg kitűzött célokkal és jókívánságokkal- vakon halásztunk. Énekeltük, többször hallgattuk a hónap dalát is.
Közös, elérendő céljainkat megfogalmazva közös tablót készítettek, a sikerhez vezető út járművéül pedig a siker-repülőt választották.
Kolléganőm a sikerek, célok eléréséhez szükséges erősségeket vetette számba a gyerekekkel: egy-egy kis karton léggömbre készítettek számvetést erősségeikről és fejlesztendő gyengeségeikről.
Az egyéni célokról, részcélokról való beszélgetést követően átadásra kerültek az ígéretkártyák is: ki kinek miben tud segíteni. Tartalmas, jó hangulatú, motiváló tevékenységekkel teli hónapot zárunk.
Autópálya
Célok kitüzése és elérése
A boldog élethez szükséges megtalálni legalább egy értelmes célt. Meseköntösbe csomagolva ismerkedtünk meg höseink céljaival. Rájöttünk, hogy a célok elérése érdekében tenni kell. Együtt megfogalmaztuk, hogy, ha elindulsz egy úton, mely lehet akadályokkal teli, soha ne fordulj vissza haladj bátran a cél felé. Mindenki megfogalmazta céljait. Mit szeretne elérni? Mi akar lenni?Volt köztünk, aki titkosügynöknek, más tanító nénik készül, de akadt olyan is aki csak okos szeretne lenni, ezért sokat fog tanulni… Ahhoz, hogy kicsi elsöseink még jobban megértsék a cél eléréséhez vezetö hosszú utat építettünk egy autópályát, melyen mindenki végigvitte a céljait szállító autóját. Így a gyerekek kipróbálhatták, hogy a sikerért tenni kell.
Jobb veled a Világ
Domoszlói III. András Általános Iskola
Számunkra nagyon nehezen ment a megfelelő jármű megtalálása. Végül úgy döntöttünk, hogy egy olyan léghajóval utazunk, amelynek működését a kíváncsiság hajtja. Mi a tudás várához indultunk el. Felvérteztünk magunkat akarattal, munkával, társakkal, hogy egymást segítve, kitartóan haladjunk a ránk váró feladatok között, a tanulás segítségével a „tudás várához”.