Céljaink …
Célok kitűzése és elérése
Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium
Mesebeli jármű-utazunk a közös cél felé
A január havi feladat teljesítéséhez is nagy lelkesedéssel kezdtek hozzá muskétásaim. A havi téma megértetése több előkészületet, magyarázatot igényelt. Nehézkesen öntötték szavakba, mondatokba céljaikat, de úgy gondolom, hogy többé-kevésbé sikerült jó célokat, kitűzéseket megfogalmazniuk. A keresztrejtvényt csoport munkában fejtették meg, a kudarcokról, azok megéléséről, esetleges elkerüléséről frontálisan beszélgettünk. Egyéni céljaikat páros munkában fogalmazták meg. A mesebeli jármű tervezése egyénileg történt.
8. osztályos csoportom fantáziájából egy kis ízelítő.
A jövő járművei.
Bár 8. osztályban most a tervek és a jövő témakörben inkább csak a továbbtanulás és az iskolaváltás, az általános iskola elhagyása foglalkoztatja a gyerekeket.
A havi feladattal ezt a feszültséget próbáltam oldani, hogy bátran nézzenek a távoli, vagy nem is olyan távoli jövőbe és ne a saját sorsukon aggódjanak, hanem találjanak ki valami újdonságot.
Szabaddá téve a fantáziájukat íme a vidám csoportmunka eredménye! 🙂
Célok kitűzése és elérése
A célok kitűzése és elérése nekem olyan nagy szavaknak tűntek, hogy egy óvodás számára talán nem is értelmezhető. Tévedtem. A 6 éves gyerekekkel mindent meg lehet beszélni. A kisebbeket pedig rá lehet vezetni, hogy mit szeretnének. (Igaz a tárgyi dolgoktól nehezebb őket „eltéríteni”.)
Nagyon tetszett a gyerekeknek a Boldogvár meséje. A munkafüzetből fénymásolt várat ki is színezték.
A munkafüzetből több feladatot is fénymásoltam, amit egy-egy beszélgetés után megoldottak: céljaink színezése, kisautó útja a városba, körök kiegészítése, a célba érés jelének színezése. A célba érés jelét kissé nagyobb méretűre is megrajzoltam, amit a gyerekek kiszíneztek, majd kis segítséggel kivágtak.
Eljátszottuk a Varázshópelyhek hullását. Próbáltam a gyerekeket rávezetni, hogy a vágyak és célok eltérhetnek egymástól. Konkrét dolgokat kerestünk.
Az egész csoportot, óvodát megmozgató tevékenység most a farsangi készülődés. A gyerekekkel megbeszéltem, hogy az ünnepség megrendezése közös célunk. ( Soroltunk még további közös célokat is.) Beszélgettünk arról, hogy milyen feladatokat kell elvégezni, hogy jól sikerüljön a farsang február második szombatján, amit ilyenkor a falu Kultúrházában tartunk, és a faluból mindenkit szeretettel várunk.
A foglalkozást szokás szerint a Világomban minden rendben van… kezdetű dallal vezettem be. Relaxációnak firkáltunk nyitott, majd csukott szemmel, s közben mondtuk a mondókát: Irkafirka, össze-vissza, szabad jobbra, szabad balra, szabad nekem összevissza. Utána célba dobást rendeztünk két csapatban. Majd megbeszéltük milyen jó érzés, amikor a babzsák célba ér. Milyen más célunk lehet még, amit szeretnénk elérni? Pl. valaki szeretne megtanulni írni, olvasni, számolni, biciklizni kétkerekű biciklin, gyorsabban futni, megtanulni cipőfűzőt kötni, stb. Nem szabad feladni, ha elsőre nem sikerül a cél elérése. ( pl. babzsákkal is lehet többször dobni ) Ha elértük a célunkat boldogok leszünk, és új célt találunk, keresünk magunknak. A foglalkozás végén zenére mozogtunk, majd kiszínezték a feladatlapon azt a rajzott, amit célul tűztek ki maguknak.
2020-01-31.
A január hónap témája a célok kitűzése volt. A gyerekek ismerkedtek ezzel a feladattal. Angyal kártyákat húztunk az óra elején, a kiváltott érzésekről beszélgettünk. Nagyon szeretik ezeket a pozitív megerősítéseket. Ráhangolódásképpen a hónap dalával indítottuk a foglalkozást. A dal nagyon tetszett nekik. Többször hallgattuk, fülbemászó dallamát, élvezte az osztály. Ezután beszélgetni kezdtünk az álmaikról, milyen vágyaik vannak, mik azok amik megvalósíthatóak és mi az , ami nem. Elérhető célokat kerestünk. A három kívánság halacskákat készítettük el. Nagyon büszkén tűzték ki a céljaikat. Azzal, hogy előttünk vállalták, mi is a céljuk, valóságosabbá is vált, mit kell tenni hozzá, hogy el is érjék azt. A kimondott szónak ereje van.
A keresztrejtvény örömmel töltötték ki. Az óra végén a meditációs gyakorlatot legtöbben élvezték.
A gyerkőcök ezt az időt várják a legjobban , amikor kötetlenebbül dolgozunk fel témákat és kifejezhetik gondolataikat. A környezet megváltozik, hisz nem padban hanem földön ülve, akár fekve hallgatják végig a segédkönyvekben ajánlott meséket, feladatokat. Mindenképpen nyitottabbá válnak, erősítve önmagukat és a közösségünket.
A téma feldolgozása kicsit nehéz volt. Sok beszélgetés után több célt is kitűztek a gyerekek.
A közös cél,osztálykirándulás állatkert és cirkusz látogatása, majd a napot egy strandolással zárjuk. Ennek megvalósításához terveztek, rajzoltak mesebeli járműveket, de a választás hőlégballon lett amit elkészítettek. Ez a jármű akkor száll fel, ha minden tanuló és tanítónéni is benne van a kosárban. Az összetartozás és a szeretet működteti, hajtó ereje a kitartás. A cél megvalósításáért mindent megtesznek.
Fekete István- Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium
Közös célként tűzték ki a tanulók a felső tagozatba jutást a jelenlegi osztályközösségben. Ennek elérésért egyénenként és együtt is tenni kell. Mindenki elmondta, hogy személy szerint mit tehet ő, és miféle segítséget kér társaitól. (együttérzés, tanulásban segítség, türelem, elfogadás). Mindenki megrajzolta azt a járművet, amelyen a célok felé halad majd.