A célok kitűzése és elérése témában a csoport mottója: Tedd magasra a lécet, akkor eléred a csillagokat”. Minden lépcsőfok a létrán egy megvalósítandó célt jelez. Az első a legközelebbi, ami az írásbeli felvételi, egészen a jövőbeli célok eléréséig.
Célok kitűzése és elérése
Boldogságóra az 5. osztályban
ÓRAVÁZLAT
Téma: A célok kitűzése és elérése
Az óra cél- és feladatrendszere: reális, elkötelezett, célorientált jellem fejlesztése.
Tárgyi koncentráció: magyar irodalom, etika, ének-zene, vizuális kultúra
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola (4. tanterem)
Dátum: 2020.01.11.
I. „Visszapillantás” (december hó témája) (10 perc)
– Milyen jó cselekedeteket tettél?
– Mire vagy a legbüszkébb?
– Mi hiúsult meg, miért?
Ráhangolás (A Cél fontossága életünkben!)
Dal: A Győzelem Tündér Dala (Bagdi Bella)
Relaxáció: „Villámlazítás”, „Repül a karom…”
II. A téma bevezetése ( 5 perc)
Írjuk fel: Mi mindenre van szükségem…? (kulcsszavak összegyűjtése)
Céljaim elérése (tábla)
III. A téma feldolgozása (20 perc)
– Miért jó tehát, ha céljaink vannak? (csoport munka)
– Felolvasás: 6 ok a cél elérése mellett ( tkv. 137-138. o.)
– Hogyan tervezhető meg célunk? ( táblára írjuk!)
1. Elgondolás (terv, cél, részcél…)
2. Beszélj róla! (tanácsadás, vélemények…)
3. Jutalom ( részcélonként is)
4. Naplóírás…
Történet: Az ifjú és az angyal… (tkv. 146-147.o.)
M.sz.: Mi a tanulság? Voltál már hasonló helyzetben?
– A történet megbeszélése, a tanulság leszűrése
IV. A téma összefoglalása ( 5 perc)
V. Az óra lezárása (3 perc) (Témazáró 3 dolog megfogalmazása)
H.F. : – Bakancslista készítése
– „Hősök” keresése a környezetünkből, akik elérték a céljaikat…)
VI. Az órai munka értékelése (pontok, dicséret…) (2 perc)
Két év múlva mi már középiskolákban leszünk első évfolyamosok.
De reméljük, hogy végre MASZK nélkül!
Céljaink kitűzése a hetedik osztályban elsődlegesen a továbbtanulás. El kell döntenünk, milyen iskolába szeretnénk felvételt nyerni, milyen szakmát szeretnénk választani magunknak. Nagyon sokat foglalkoztunk már ezzel a témával osztályfőnöki órákon.
Reális a célkitűzésünk , tudjuk azt is, hogy nagyon sokat kell tennünk azért, hogy mindez meg is valósuljon. Tükrözik a rajzok azért a hobbijainkat is, hiszen tudjuk azt, hogy mire vágyunk, milyen életet szeretnénk magunknak biztosítani.
Mindenkinek az elsődleges célja az egészséges, vidám, boldog maszk nélküli szabad élet.
A „lányaimnak” nagyon tetszett a Két év múlva rajzos feladat. Rögtön megbeszélték, ki mit akar elérni, hol akar lenni, kikkel és mit csinálni, majd vizuális formába öntötték.
A gyerekek a történelmi dal megírását választották. Nagy élmény volt a számukra a történelem könyv véletlenszerű nyitogatása. A megtalált 5 szót pedig együtt pillanatok alatt beépítettek a dalukba. Öröm volt nézni a csapatmunkát. Mindenki tudja, kitűzte a céljait, melyet biztos vagyok ilyen együttműködéssel, ilyen hozzáállással el is érnek!
Kedves Célapó!
Az előző nevelési év tavaszán sajnos nem tudtunk a konyhakertben tevékenykedni. Ezért elsődleges célunk ezt pótolni. Már télen elkezdünk készülődni erre. Gyűjtünk borsót, hagymát, sárgarépát, kukoricát, amiket majd a tavaszi időjáráshoz igazodva elvetünk, elduggatunk a fellazított, friss tavaszi földbe. Aztán gondozzuk, locsoljuk, gyomláljuk. A tavaszi napsütés, esőcseppek hozzájárulnak a növények folyamatos fejlődéséhez, így a tavasz folyamán, nyár elején betakaríthatjuk a zöldségféléket. Ezt a folyamatot megbeszéltük, lerajzolták a gyerekek és majd fotókkal tesszük emlékezetessé. Arra törekszünk, hogy célunkat elérjük, aktívan és jókedvvel megvalósítsuk.
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvoda Könd Utcai Telephely
Elkészítettem a gyerekeknek célapót, akit a boldogságóra keretében először is megismerhettek a gyerekek. Mindenki bemutatkozott neki és elmesélte, hogy milyen céljai vannak. Megfogalmaztak hasonló célokat, majd egy közös kollektív rajzot készítettek belőle, melyet egy jól látható helyre került a terembe. A tevékenység zárásaként meghallgathatták a boldog vár meséjét és táncolhattak a Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dalra.
Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola
Célanyó
Leonardo da Vinci idézetének és a Pennsylvaniai Egyetem két kutatójának kísérletei értelmezése után a Kezdőbetűk elnevezésű feladattal folytattuk foglalkozásunkat, mi szerint a keresztnevük betűivel kellett olyan szavakat alkotni, amit el szeretnének érni ebben az évben. Általában a jobb tanulmányi eredmény elérését tűzték célul, de szerepelt a rokonokkal való találkozás és utazás, nyaralás is. A „Két favágó” történetének befejezése után csoportokban beszélték meg, mely eredményeikre a legbüszkébbek, majd a szónokok elmesélté az osztálynak is. A következő feladat szerint le kellett rajzolniuk mik lennének, ha kincsek lehetnének. Csoportokban beszélgettek tovább, amiket ők alakíthattak ki úgy, hogy nem számított a létszám, csak az, hogy kivel szeretnék megosztani a táblára írt kérdéseket. (Ki tudna rólam? Kinek mutatnám még meg magam? Milyen messze vagyok most ettől a kincstől, amit lerajzoltam?) Így lett 3×2 fős egy négy fős és egy öt fős csoport. A csoportmunka után, aki akarta elmondhatta az osztálynak is. Volt aki üres kincsesláda lenne, hogy meglepődjenek, ha belenéznek. Az egyik fiú 3 számítógépet rajzolt magáról, majd elmesélte, hogy PC-fejlesztő szeretne lenni. A rózsakvarccal magát ábrázoló kislány azt a magyarázatot fűzte rajzához, hogy szeretné, ha gyönyörködnének benne. A többmillió dolláros bankjegyet azért rajzolta valaki, hogy megvehesse és jobbá tehesse az egész világot. Az orchidea a kedvenc virága annak a gyermeknek, aki azért lenne orchidea, ha kincs lehetne, hogy akkor minden nap rácsodálkozna anyukája, ugyanúgy, mint a virágra amikor az bimbózik és virágot hoz. Matematikai képlet lenne az egyik tanuló, mert matamatika tudós szeretne lenne, felfedezni dolgokat és Nobel-díjassá válni. Érdekes volt őket hallgatni. Ezután megfogalmazták, mit írnának az osztály közös céljának erre a tanévre. Célapóról Célanyóra változtatták a címzettet, mivel nekem adnák oda.
A következő foglalkozáson filmeket néztünk meg az álmokról és a barátságról:
Bella aktuális dala után most is zárókörrel fejeztük be foglalkozásainkat.
A gyerekek most ötödikesek,. Megbeszélve a havi témát, elmondtam a választható feladatokat. Egyértelműen az elsőt választották a Két év múlva… Közösen megbeszéltük mit szeretnének, hogyan kikkel lenni. Egy rajzba tették bele , négy felé osztva a lapot, amit mindannyian szeretnének:
Hetedikesek lenni, szabadnak lenni, játszani, szórakozni bárhol, az utcán is ,maszk nélkül, egészségesen, jó kedvűen! Végre lehessen sportolni nyíltan, versenyszerűen,mindenki a kedvenc sportjában, lehessen kirándulni, egyszerűen “szabadnak lenni”!
A célkitűzés fontos. A személyiségfejlesztés terén bármiről is beszélünk, közvetlenül vagy közvetve mindig kapcsolódunk a célokhoz. A célok akkor kapnak erőt, amikor valamilyen formában megjelenítjük azokat. Ezúttal a legegyszerűbb formáról van szó. Megbeszéltük a gyerekekkel a hónap témáját, felsorolták kinek milyen céljai vannak. Egy év múlva negyedikesek lesznek. Nem szeretnék a vírust, a maszk viselését, a félelmet, az aggódást, a nem találkozást. Meg szeretnék ölelni egymást, együtt találkozni nap, mint nap, jó tanulók lenni, békében, boldogságban, szeretetben élni!
Ezek után rajzoltunk egy nagy bakancsot ,és én a céljaikat elhelyeztem a bakancs köré, majd elzártuk. Egy év múlva, 2022. januárban elővesszük, és megnézzük, melyek teljesültek. Én bízom benne, mind, mert megérdemlik, megérdemeljük!