Az új évben a felnőttek is sokszor tesznek fogadalmakat, tűznek ki célokat. Hát most mi, ovisok is így tettünk.
Nagycsoportosok lévén jónéhány gyermek már rendelkezik kiforrott célokkal, mint megtanulni biciklizni, úszni, írni, olvasni.
A foglalkozásokat erre alapoztuk, és a már meglévő célokat igyekeztünk erősíteni.
A közös meditáció után, a tevékenységet Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dalával indítottuk. A gyerekek önfeledten táncoltak, utánozták a dal szövegét. Miután a jó hangulatot megalapoztuk, játszottunk célbadobást, még egy kis verseny is kialakult a gyerekek között. Ezek után mese következett . Fésűs Éva Sete suta őzikéjét meséltem, mely arra tanít, hogy ha kudarcok is érnek a célodat soha ne add fel. A mese után beszélgettünk céljainkról, és arról, hogy hogyan érhetjük el azokat.
Végezetül a munkafüzet színezőjét színezték ki a gyerekek. Egy biztos, nem volt egy céltalan nap. Ebben a hónapban többször is feljött, hogy kinek mi a célja, van, aki újakra is szert tett. A gyerekekben látszott az elhatározás.
Alig várjuk azt, amikor arról mesélnek, hogyan érték el a céljaikat.
Célok kitűzése és elérése
Jászszentlászlói Szent László Általános Iskola
Sok rövidebb és hosszabb távú célt jelöltek meg a gyerekek. Ennek dokumentálására az űrhajót találták a legizgalmasabbnak. Az újrahasznosítást is szem előtt tartva készítették el.
A mesét nagyon találónak találták, főleg, hogy van az osztályban Veronika. Többen is magukra ismertek! Jó kis beszélgetés kerekedett.
A januári Boldogságóra témája a célok kitűzése és elérése. Az alábbi feladatok megoldásával dolgoztuk fel a témát:
Relaxáció: Égig érő fa vagyok…
Zenehallgatás: Bagdi Bella: Van nekem egy álmom… című dalának eljátszása.
Hétfőtől vasárnapig c. mondóka eljátszása.
Témafeldolgozás mesével: Szutyejev: A kishajó című meséjének mesélése, beszélgetés a közös cél megvalósításáról.
Óvó néni játéka: Mackós játék. Az eltéved Mackó Mici kér segítséget a gyerekektől, hogy ki tudja nyitni a térképet és hazataláljon. Feladatok: 1. Mackós dal éneklése, 2. Lufi pukkasztás (játék), 3. Mackó járás utánzása, 4. Közös kiabálás: „Mackó mama, jövök már!”
Ne add fel a startnál! c. videó megnézése: www.youtube.com/watch?v=y4RhCeJtWbk
Beszélgető-kör: Te mi szeretnél lenni, ha nagy leszel? A 3-4 évesek közül néhányan konkrétan meg tudták mondani, hogy mit szeretnének felnőtt korukban csinálni, de a többség csak „nagy” szeretne végre lenni. Elhangzott, hogy orvos, rendőr, tűzoltó pályát választanák, és a lányok többsége anyuka szeretne lenni.
Érdeklődve vártam a Célok kitűzéséről és eléréséről szóló Boldogságóránkat. Az osztályom tagjainak többsége hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű. 60 % -uk állami gondoskodásban élő gyermek. Emiatt rendkívül fontosnak tartom ezt a témakört és összességében a Boldogságórák adta lehetőségeket az osztályomban tanuló gyermekek életében. A foglalkozás kezdetén körben ülve nyugtató zenét hallgattunk a természethangjaival. Ez mindig ellazítja, lelassítja őket. Elmeséltem nekik az “Az Ifjú és az angyal történetet”. Megbeszéltük a tanulságot.
Kötetlen beszélgetést kezdeményeztem a rövid és hosszú távú terveikről, majd sorban egymást kérték meg, hogy meséljenek a terveikről és arról, hogy miként tudják ezeket megvalósítani?
Szeretnék néhány példát megosztani veletek:
“-Szeretném, hogy az évvégi bizim jó legyen!”
“Szeretnék sokáig focizni és sok érmet szerezni”
“-Többet foglalkozom a barátaimmal”
“-Meg fogok tanulni autót vezetni!”
“-Találkozni akarok a családommal!”
“Odafigyelek a barátaimra!”
“Lesz egy szép házam és szerető családom”
“Műkörmös leszek!”
“Állatokkal fogok foglalkozni”
Miután beszélgettünk az egyéni tervekről, közös gondolkodásba kezdtünk, hogy milyen közös tervet szőhetünk annak érdekében hogy harmónikus légkörben töltsük a mindennapjainkat?
Ezeknek az ötleteknek egy részét már év elején is megfogalmaztuk, amikor a közös csoport szabályokat alkottuk. Úgy érezték, ezt nem árt frissíteni. 🙂
Így születtek meg a közös célok:
– Segíteni egymást!
– Nem beszélünk órán!
– Javítani a jegyeinken!
– Betartjuk a szabályokat!
– (Jobban) vigyázunk a környezetünkre!
– Jól érezzük magunkat a farsangi mulatságon!
Ezután lerajzolhatták a terveiket, amelyeket a közös célokat tartalmazó plakátra ragasztottak.
Már az elsős gyerekek is képben vannak a különféle internetes játékokban, illetve néztek olyan filmeket, amelyekben szuper képessége van egy-egy hősnek. Izgatottan rajzolták meg a képzeletükben kirajzolódó hőst, akivé válnának felnőttként.
Szentesi Felsőpárti Óvoda, Dr. Mátéffy Ferenc utcai Tagóvodája
A Boldogságóra 5. hónapjának programja a célok kitűzése és elérése. A hónap során megtapasztaltattuk a gyermekekkel. hogy a kitűzött célokat közösen, együttes erővel, mindig eltudjuk érni. Ahhoz, hogy a mindennapi kihívásokkal és célokkal megküzdjünk,össze kell fognunk. A közös munka,az együttműködés,a társas kapcsolatok fokozzák a boldogság érzetüket. Az értelmes célok támogatják az önbecsülésüket,magabiztossá teszik a gyermekeket. Ebben a hónapban megismerték a gyermekek a Boldogvár meséjét. A mese utáni beszélgetések során a gyermekek megtapasztalhatták,hogy milyen jó érzés ha elérjük a kitűzött céljainkat. Az akadályok legyőzése,boldogsággal,megelégedettséggel tölti el őket. Készítettünk Boldogságvárpuzzlet amit a gyermekek minden nap kirakhatnak. Képeket nézegettünk a pingvinekről majd vágás és ragasztás technikával mi is készítettünk ilyen állatokat. Az elkészült munkákat kiraktuk a csoportszobába,hogy mindennap emlékeztessen bennünket a kitartásra.
Mórahalom Város Önkormányzata Napköziotthonos Óvoda
A célok kitűzése témánál a tavaly nagyon kedvelt és szeretett mesét dolgoztuk fel, boldogvár történetét.
Beszélgettünk a meséről, hány lépcsőfok segítségével jutott el a szereplő a várba.
Beszélgettünk ki mire vágyik, mi a célja: egészségesnek maradni, úszni megtanulni, jónak lenni…
Januári célunk volt a színek feldolgozása, megismerése, új technikák kipróbálása. A szülőket is bevontuk, a napi ruhaszettek színek szerinti kiválasztásába.
Mórahalom Város Önkormányzata Napköziotthonos Óvoda
A karácsonyi időszakban sütés-főzés tevékenységekbe fogtunk. Olyan elérhető célokat fogalmaztunk meg, amit a csoport minden tagja együtt, kooperatív munkába valósított meg. Sikerült olyan célt találni, ami minden gyermekre ösztönzőleg hatott.
Januárban számot vetettünk az elmúlt időszakunkkal. Értékeltük a féléves teljesítményünket. SMART célokat fogalmaztunk meg erre az évre vonatkozólag. Majd az osztály elkészítette az időkapszuláját, amibe mindenki beleírta egy rövidtávú (5 év múlva) és egy hosszútávú (10 év múlva) célját. Megállapodtunk, hogy ezt az osztályfőnök elrakja, és majd osztálytalálkozón kinyitjuk valamikor, és újra olvassuk.:)