Iskolánk 8. évfolyamának „Új remény” elnevezésű etikacsoportja Zakariás Péter tanár úrral alkottak motivációs plakátokat.
A képek önmagukért beszélnek. A jövőben iskolánk folyosóinak falát fogja díszíteni.
Célok kitűzése és elérése
A hónap témájának feldolgozásakor beszélgető kört tartottunk a gyerekekkel. Meséltem nekik, arról, hogy amikor én kicsi voltam, óvónéni szerettem volna lenni, és ez sikerült is. Megbeszéltük, hogy mindenkinek kell egy cél, amit szeretne elérni. Ezután, minden gyermek elmondta, hogy mi szeretne lenni, ha felnő. Elolvastam nekik a foglalkozásokról szóló rövid versecskét, majd a képek közül kiválogattuk azokat, melyek szerepeltek a versben.
Azután meghatároztuk azokat a céljainkat, amiket a tanév során szeretnénk elérni. Ki mi szeretne lenni a farsangon, év végére ügyesedjünk, igazi jó kis csoport legyünk, stb.
Hogy jobban megértsék a cél fogalmát ezért, közös tevékenység során, célba dobtunk. Mindenki kiválaszthatta, hogy a kosárba, vagy a tálba dob a babzsákjával. A játékot addig játszottuk, míg végül mindenki beletalált valamelyik célba. A gyermekek élvezték a játékot, folyamatosan biztatták egymást, hogy tartsanak ki, mert sikerülni fog a célbadobás, majd eljátszottam nekik Fehér Klára: Kulcs című versét, és a labdával jót játszottunk. Akadálypálya építésével és annak teljesítésével, mindenki elérte a célját és nagyon jó hangulata lett a csoportnak.
Ezután közösen megnéztük a kis animációt a pingvinről, és megbeszéltük a tanulságát. Mindenki elkészítette a saját kis pingvinét, melyre, ha ránéz, tudja, hogy kitartónak kell lenni és akkor minden sikerül.
Végezetül meghallgattuk a hónap dalát, melyre vidám hangulatban táncoltunk, mozogtunk.
Lippói Gárdonyi Géza általános Iskola
A kovid okán sajnos csak a csoport fele volt jelen a tanórán. Először a célok fontosságáról beszélgettünk. Majd a diákok saját céljaikat osztották meg a csoporttal. Végül minden diák a számtógép elé ült, és keresett motivációs idézeteket. Nagyon jó kis idézeteket találtak, és mindenki elmondta, hogy miért tetszuk , miért fontos az az üzenet számára. Jó hangulatban telt a tanóra.
Lippói Gárdonyi Géza általános Iskola
A kovid okán sajnos csak a csoport fele volt jelen a tanórán. Először a célok fontosságáról beszélgettünk. Majd a diákok saját céljaikat osztották meg a csoporttal. Végül minden diák a számtógép elé ült, és keresett motivációs idézeteket. Nagyon jó kis idézeteket találtak, és mindenki elmondta, hogy miért tetszuk , miért fontos az az üzenet számára. Jó hangulatban telt a tanóra.
A január hónap az osztályunk számára elég nehéz volt. Sok gyermek volt egyszerre beteg és én a tanító nénijük is lebetegedtem. Volt hogy csak 3-4 tanuló jött iskolába. Kicsit lassan, de elkészültek az űrhajók a célokkal és a képzeletbeli űrbe röpítettük egy közös űrhajón. Az év végén megnézzük kinek hogyan teljesültek a kitűzött céljai.
Teljesítem!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tudjanak jó, megvalósítható célokat kitűzni, és tegyenek meg mindent azért, hogy ezeket meg is valósítsák. Ha elérnek egy célt, amit kitűztek, akkor megjutalmazhatják magukat.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Naplégzés relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot!
Motiválás: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása, majd kitűztük a céljainkat.
Mesélés Elmeséltem a Boldog vár meséjét, melyhez bábokat használtam, a gyermekek figyelmesen hallgatták a történetet és mesélés közben beleélték magukat a történetbe.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy a gyermekek életében volt-e olyan dolog, amit szerettek volna elérni, de nem sikerült. Beszélgettünk arról, hogy kinek, mi volt eddig a legnagyobb vágya, hogy milyen érzés amikor sikerül elérni, és milyen amikor nem. Megismertettük őket több foglalkozással, majd ehhez kapcsolódva fejlesztő játékokat játszottunk! Utána beszélgettünk arról is, hogy mik szeretnének lenni, ha nagyok leszek?
Dramatikus játék: Megvalósítottuk az „Óvó néni” játéka játékot, melyhez maci plüssjátékkal játszottunk. A gyermekek a játék során szívesen segítettek a macinak a feladatok teljesítésében, így a végén sikerült a térképet kinyitni, és a Mackó a térkép segítségével hazatalált.
Szinezés: Kiszíneztük közösen a Boldogság várat! Majd szétvágtuk, és puzzle játékként a gyermekek ezzel játszottak. Szívesen segítettek társaiknak, akik nem tudták kirakni a puzzlet!
Zenehallgatás alkotás közben: Alkotás, játék közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Van nekem egy álmom!” című dalát, melynek ritmusára a gyermekek mozoghattak.
Egy mozgásos játékra hívtuk a gyermekeket, ahol egy mesés történetbe ágyazva feladatokat kellett teljesíteni minden gyermeknek, ahhoz, hogy eljussunk a mesebeli várba, a cél az volt, hogy minden gyermeknek sikerüljön teljesíteni minden feladatot. A feladatok egy része a csoportszobában volt, egy része a szabadban. Csillagokat követve mozogtunk a sötét csoportszobában, hógolyóval célba dobtunk, átkeltünk a veszélyes vízen, melyet a csillagok világítottak meg, majd követtük a csillagutat. Ebben segítettük egymást, ösztönöztük egymást, bátorítottuk egymást, így mindenki sikeresen legyőzte az akadályokat. Jó volt látni a gyermekek együttműködését.
Dramatikus játék: Zárásként a gyermekekkel téli képeket készítettünk!
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Mivel még csak 2,5- 3 évesek vagyunk, így most kezdünk ismerkedni a cél fogalmával. Bagdi Bella: Van nekem egy álmom dala nagyon sokat segített e fogalom megértésében, amelyre önfeledten táncoltunk és igyekeztünk utánozni a szöveg mozdulatait. Majd a boldogságvár lerövidített meséje után, mi is beszélgettünk a célokról, és ezt követően mindenki megpróbált karikába célba dobni. Még nem mindenkinek sikerült, de megbeszéltük, hogy ennek a tevékenységnek a begyakorlása is egy jó cél a jövőre nézve. A testnevelés közben az volt a célunk, hogy a lufikkal, a következő héten pedig a labdákkal minél ügyesebben tudjunk tornázni. Egész hónap folyamán a játékok gyakorlásakor is igyekeztünk célokat megfogalmazni, és elérni, így azt hiszem a kicsik megértették a fogalom lényegét, és hogy a célok kitűzése nagyon fontos az emberek életében.
Január eleje révén úgy hangolódtunk rá a hónap témájára, hogy felidéztük az emberek újévi fogadalomtételi szokását: Tettél-e már újévi fogadalmakat? Milyen célokat tűztél ki? Sikerült-e megvalósítani? Most van-e ilyen fogadalmad? Majd általában beszéltünk a célokról: Milyen fajta céljai lehetnek az embernek? Tanulás, munka, magánélet, hobbi, társadalmi. Hosszú vagy rövid távú célok.
Ezek után elkezdtünk készíteni egy célplakátot. Megkértem, hogy egy A4-es lapra, középre írjanak fel egy célt, amit szeretnének elérni. Ezek után relaxáltunk, közben kértem, hogy képzeljék el, hogy megvalósult a céljuk: Milyen érzés? Miért jó ez neked? Kik vannak ott veled? Hogy reagálnak? Kértem, hogy amit a relaxáció közben éreztek, gondoltak, hogy milyen pozitív hatása van a céljuk elérésének, azt írják le a lapjukra, középen kihagyva egy részt pár mondat számára. Meg mutattam nekik a sablont is, hogy jobban értsék, mire gondolok. Kértem, írják rá a lapjukra, hogy mi az a 3-6 lépés, amit meg kell tenniük a céljuk eléréséhez. (Segítségként előbb közösen összeállítottunk egy példát.) Majd keresniük kellett maguknak egy párt, akinek szívesen elmondják a céljukat. Megvitatták, hogy a lépések, amiket felírtak elégségesek, és célravezetők-e? Javaslatokat tettek egymásnak, ha szükségesnek érezték.
Ezután egy tesztet töltöttek ki a célok kezelésével kapcsolatban + jelet tettek az állítás mellé, ha igaz volt rájuk, és – jelet oda, ami nem. Majd ezt értékeltük. Elmondtam, hogy hol jelent a + , és hol a – 1-1 pontot. Hány pontod lett? Megbeszéltük, hogy ez csak arról ad tájékoztatást, hogy mennyire tudatosak már a céljaik kezelésében.
Ezt követően végignéztük a teszt pontjai alapján, hogy milyen módon érdemes hozzáállni céljainkhoz. Ráébresztettem őket arra, hogy az első 3 pontot már meg is csinálták az óra folyamán. A 4. ponthoz, ami a cél melletti kitartásra ösztönöz, Benedek Tibortól való idézetet hoztam példaként. Az 5. ponthoz, mely arra hívja fel a figyelmet, hogy nem szabad halogatni, Az idő értéke című videót néztük meg. Majd a további pontokról is beszélgettünk, hogy miért segítenek vagy hátráltatnak minket a céljaink elérésében. A végén arra kértem őket, hogy fejezzék be a célplakátot rajzokkal, képekkel, vagy digitális változatban készítsék el, és használják is úgy, hogy kiteszik olyan helyre, ahol sokat látják.
A következő órára elhozták ezeket, értékeltük őket, majd játszottunk a Jövőkép című társasjátékkal, ott is megbeszéltük, hogy miért lenne jó elérni a választott célt, és hogy milyen lépések szükségesek hozzá. A legjobban azt élvezték, mikor jókívánságokat fogalmaztak meg a társaik számára, hogy milyen céljuk, hogyan teljesüljön. Hasonló érzés volt számukra, mint a „melegzuhany” játék.
A héten céljaink elérésével, a hozzá vezető úttal foglalkoztunk. Megbeszéltük óvodásainkkal, hogy hogyan érhetjük el amit elterveztünk, és milyen érzés az, ha végigvisszük tervünket. Micimackósaink úgy döntöttek, hogy együtt, közösen barátaikkal fognak összedolgozni, mert a közös munka eredménye mindig sokkal nagyobb örömöt okoz, mintha egyedül dolgoznának.
Az új év kezdete rengeteg cél kitűzését tette lehetővé.
Egy lapbookot készítettünk a gyerekekkel, melyben összegyűjtötték az évre vonatkozó céljaikat. Megbeszéltük, hogy mit szeretnének tenni céljaik eléréséért.