A januári boldogságórát „A győzelem tündér dalával kezdtük”. Első feladatként beszélgetőkör formájában megbeszéltük, hogy miért fontos, hogy az embernek legyenek céljai. , Milyen céljaink lehetnek?, Mit jelentenek a rövid és hosszútávú célok?. Utána felolvastam nekik Az ifjú és az angyal című történetet, melynek megbeszéltük a tanulságát. Következő feladata mindenkinek a célok 5 fő életterületen táblázatot töltötte ki mindenki. Ezután megkértem a tanulóimat, hogy mindenki írjon egy bátorító mondatot, amely a céljaink elérésében segíthet bennünket. A mondatok megbeszélése után készítettünk egy plakátot az összegyűjtött gondolatok segítségével. Az órát meditációval zártuk.
Célok kitűzése és elérése
A célok kitűzése és elérése című témát egy relaxációs gyakorlattal kezdtük, majd közösen énekeltünk, végül mozgásos formában gyakoroltuk kicsit a célok kitűzését és elérését, és azt, hogy a céljaink eléréséhez vezető úton nem szabad feladni, hanem tenni kell a célok eléréséért.
Relaxációs gyakorlat: „Lemegy a nap, lankad a kar, a törzsem pihenni akar.”
Foglalkozást kezdő éneklés: Közösen meghallgattuk Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dalát, majd egy játékkal kezdtük a foglalkozást, a szoborjátékkal, amit erre a dalra játszottunk.
Játék: Célbadobás
A kis csoportos gyerekek ügyesen helyt álltak a célbadobós játéknál, eleinte leginkább sikertelen próbálkozások voltak, de nem adták fel, végül a csoport nagy részének 3 dobásból egyszer sikerült bedobnia a zsámolyba. Miután mindenki egyszer betalált a célba, körbe leültünk és beszélgettünk a rövid távú céljaikról (csak az aznapra vonatkozóan), ki mit szeretne elérni az óvodában, illetve délután otthon.
Mese: Bezzeg: Andrea: Boldogvár meséje
A gyerekek a fárasztó mozgásos, koncentrációs feladat után, szépen és csendben hallgatták végig a mesét, amit először hallottak.
A hét folyamán a munkafüzetből másoltam színezőket a gyerekek számára, ami minden gyermeknek nagyon tetszett.
Most a céljaink kitűzéséről és azok eléréséről beszélgettünk. A csoport tagjainak nagyon konkrét céljaik vannak a jövőt tekintve.
Nem rövidtávú tervekben gondolkodtak, hanem egész felnőttkorukig eltervezték jövőjüket. Többen az általános iskola után az intézményünkben maradnának egy, esetleg több szakmát is elvégezni. Volt, aki más intézményben szeretne továbbtanulni, konkrét elképzelésekkel. Kőműves szeretne lenni, mezőgazdaságban szeretne dolgozni, cukrász szeretne lenni stb. Az órán nagyon jót beszélgettünk ezekről a célokról, és természetesen az odáig vezető néha rögös útról.
Kőbányai Szervátiusz Jenő Általános Iskola
Miután megismertük a Veronika Összevissza országban című mesét, a gyerekek csoportokban megrajzolták a mese egy-egy jelenetét. Megfogalmaztuk, mi lehetne Veronika célja. Innen csak egy ugrás volt a saját célok meghatározása.
Az eltévedt maci útbaigazítása, térkép segítségével, feladatok megoldásával. Mackós dalok éneklése, lifipukkasztás, mackó cammogás.
A gyermekek megfogalmazták, hogy mire vágynak, mit szeretnének megtanulni. Mi az amit nemrég tanultak meg és büszkék rá. Mi leszek, ha nagy leszek? Ez a kérdés is megfogalmazódott. Egymás megismeréséhez is segít a foglalkozás témája.
Az új kezdetével megbeszéltük a gyerekekkel ki és mit kívánt az új esztendőre. Kinek mi a célja és hogy ezt elérje mit fog tenni ebben az évben. A gyermekek szépen összefoglalták kinek mi a célja, amiben támogatjuk és segítjük őket céljaik megvalósításában.
Nincs is jobb dolog, mint új dolgokat kirpóbálni, egyre jobban megismerni a világot. Egy hatalmas ugrálóvárazás igazán felszabadító tud lenni.