Januárban nagyon sokat foglalkoztunk az új évi célokkal, tervekkel, kívánságokkal. Megbeszéltük mit szeretnénk elérni ebben az évben és azt is megbeszéltük, nekünk mit kell ezért megtenni. A célok mellett vágyakat is megfogalmaztak, amit a Halász és a nagyravágyó felesége című mese felolvasása után tettek meg. Ezeket vetettük papírra és tettük ki osztálytermünk falára.
Célok kitűzése és elérése
A hétre, a mesterségem címere projektet választottam. A gyerekekekkel szeretném néhány foglalkozás, mesterség lényeget megragadni. Ellátogatott hozzánk egy volt ovisunk, aki autóversenyző munkásságáról beszélt, illetve megosztotta a gyerekekkel azt, hogy érdemes az álmainkat követni, mert valóra válnak. Ehhez kitartó munka és szorgalom, kemény elhatározás szükséges!
A közeli cukrászdába is elmentünk, ahol üzemlátogatáson vehettünk részt és sütivel is kínáltak minket.
A játékban is kiteljesítem a témát, melyen örömmel sajátítják el a munkafolyamatokat és bővül a tudásuk!
A Boldogságvár meséjét is bemutattam nekik, a főszereplő igazi példakép lett számukra. Kiszínezték a lépcsőfok logóját és ezáltal közelebb kerültünk a vár eléréséhez!
1-ES SZÁMÚ NAPKÖZIOTTHON, NAGYKÁROLY
Óvodánkban a heti témakör „Hóbundában alszik a táj”, ennek keretén belül értettük meg a gyerekekkel a következő fogalmat „Célok kitűzése és elérése”.
A foglalkozás „Puha meleg, felengedek, meleg vagyok, elolvadok” relaxációs gyakorlattal vette kezdetét.
Óvodai csoportunk kitűzött célja a madarakra való odafigyelés a hideg téli napokon.
Fontosnak tartjuk ezt a kezdeményezést, mert a madaraknak a hideg időszakban nehezebb élelemhez jutniuk.
Madáretetőt helyeztünk ki az óvoda udvarán, amelyre madáreleséget, napraforgómagot szórtak a gyerekek.
Rendszeresen tartunk megfigyelési időpontokat, ahol a gyerekek együtt figyelik meg, milyen madarak jönnek az etetőhöz és hogyan viselkednek.
A tevékenység által nemcsak a madaraknak nyújtunk segítséget, hanem a gyerekeket is bevonjuk a környezetvédelmi és gondoskodási szokásokba.
Az óvodában a „cél” fogalma szorosan kapcsolódik a gyermek fejlődéséhez, tanulásához és az alapvető készségek kialakításához.
A hónap dalának meghallgatását követően „Van nekem egy álmom” a gyerekek lerajzolták és megosztották egymással, hogy kinek mi a legnagyobb álma.
A hideg téli napokhoz nem is találhatnánk szebb mesét, mint egy pingvinekről szóló történetet. Kis óvodásaink lelkesen átélték Ottó történetét a hideg, zord körülmények között. Elbeszélgettünk, és megállapításra került, hogy közös erővel a legnehezebb út is megoldható a célokért. Megalkottuk a történet plakátját, gyermekek közös gondolatát, ahogy a sok pingvin egymásra vigyázva, testükkel óvják a kicsinyeket és társaikat.
Januárban a célok kitűzésével, elérésével foglalkoztunk.
Összegyűjtöttük céljainkat, beszéltünk a kitűzött célok eléréséről.
A táblán örökítettük meg az osztály legfontosabb céljait.
A január a célok elérése hónapja.
A mai boldogságóránkat is Boldog Dóránk megölelgetésével kezdtük.
A relaxációs gyakorlatunk ” a puha meleg fészek vagyok” volt.
A hónap dalára a „Van nekem egy álmom”ra örömmel támcoltunk, mozogtunk, vigadtunk.
Beszélgettük a Boldogvár meséjéről, amelyet előző nap hallgattak meg a gyerekek. Majd megbeszéltük, mik lehetnek céljaink. A célok követése értelmet ad életünknek. A célok eléréséhez szükségünk van egymás támogató segítségére is.
A hátraarc páros játék során egymás hátára rajzoltunk, majd ha kitaláltuk, hogy mit rajzolt társunk, egy ölelés volt a jutalom.
Ezután következett a varázshópehely játék, melyben nagy odafigyeléssel kerestük a varázshópelyheinket. Mindenki sikerrel járt el.
A foglalkozások játék során egy kis mese keretében fedeztük fel a képek segítségével a sokféle foglalkozás fajtákat.
Majd elérkezett hozzánk ET, a kedves kis földönkívüli, akinek segítettünk hazajutni. Igazi próbákkal bizonyítottuk rátermettségünket.
Jó hangulatban léptünk az ötödik lépcsőfokra, egyre közelebb érve a Boldogság vár kapujához.
A téli szünet utáni napokban rögtön megtartottam a boldogságórát, mivel az új évi fogadalmak és célkitűzések még frissek a gyerekek fejében. Megbeszéltük,hogy miért jó,ha van az embernek célja,vannak rövidtávú és hosszútávú céljaink, és hogy ezeket a célokat,amiket papírra vetettünk, elővesszük december végén és megnézzük,kinek mit sikerült belőle elérnie.
Boldogságóra – Január: Célok kitűzése és elérése
A várva várt hóesés nagy hatással volt a beérkező gyermekekre. Megfelelő motivációt adott a célok, célkitűzések téma feldolgozásához. Közvetlen célkitűzésünk volt, hogy kimehessünk az udvarra hóembert építeni, csúszkálni, hógolyózni. Ebből rávezettem őket a távolabbi célkitűzések lehetőségére, mint például mit szeretne nagyon megtanulni, ami egyelőre nem lehetséges valamilyen oknál fogva. Ez lehet az életkor, lehetőség, földrajzi elhelyezkedés miatt. A gyerekek megfogalmazták távolabbi célkitűzéseiket is, ki mi szeretne lenni felnőtt korában és miért. Miért fontos, hogy legyenek céljaink, mi szükséges ahhoz, hogy elérjük a kitűzött céljainkat. Képesek voltak az előzetes egyéni vélemények, elképzelések türelmes, figyelmes meghallgatására.
A rajzokon megjelentek az egyéni, távolabbi célkitűzések. Ki mivel szeretne felnőtt korában foglalkozni. Egymás munkáját elismerték, megdicsérték.
Orosháza Városi Önkormányzat Napközi Otthonos Óvodája, Uzsoki utcai telephely
A gyerekekkel meghallgattuk a pingvinmesét. Beszélgettünk a célokról, a kitűzött célokról és azok hogy azokat hogy lehet elérni. Ezt a mesét meghallgatva megpróbáltuk kitalálni hogyan is végződhetne a történet. Egy két jó ötlet kerekedett ki. Mivel mi még kicsik vagyunk nem annyira tudtunk több lépésben gondolkodni. Ottó szeretett volna felnőni és jó szülővé válni ami úgy gondozza a gyermekét ahogyan őt is. Szeretett volna olyan felnőtt lenni mint azok akik őt nevelték fel. Ha ezek sikerülnek akkor Ottó egy nagyon kitartó, jószívű, gondoskodó pingvin lesz ha felnő.