A csoda vár decemberben is…
Van egy csoda, a karácsony csodája, amelyre várunk, és ami teljesedik. De ez a csoda nem a színes szalagokkal átkötött dobozokban rejlik, nem a feldíszített zöld fenyő alatt találjuk. Ezt a csodát másutt kell keresni, másutt lehet megtalálni. Ez a csoda a kedves szavakban, őszinte, szívből jövő kívánságokban, szerető érzésben érkezik. Vajon kell ennél nagyobb ajándék? A december hónap erről szólt a Bagolyvárban. Ilyenkor még erősebben érezzük a szeretet, az összetartozás, a hit és a remény erejét.
Közösen készítettük testünket-lelkünket, hiszen mindennap kinyílt egy adventi kihívás ablak, ahol nemcsak kaptak valami meglepetés üzentet, hanem maguk is készíthettek meglepetést társuknak. A kihívásokat ezután mindig büszkén megosztották egymással. Az osztály karácsonyfáját közösen díszítettük fel szívüknek kedves díszekkel, míg a Mikulás-váró napon játszottunk, nevettünk, énekeltünk. Ültettek Luca búzát, csodaváró filmeket néztünk, mesét hallgattunk és készítettünk üdvözlőlapokat, amelyeket a téli szünetben mindenki átadhatta, feladhatta, vagy akár hazafelé menet bedobhatta a szomszéd postaládájába. A boldogságnapunkon az elmaradhatatlan tánc és ének mellett a szeretet-zuhany játékot is szívesen játszották, illetve elkészítették a saját cipősdoboz angyalkájukat is a boldogságfüzetbe. Az erősségek kártyákkal bátorították, segítették egymást, s együtt örültek a másik sikerének, örömének, boldogságának. A jótékonysági műsorban is örömet és vidámságot csaltak a vendégek arcára, szívébe.
Hiszem, hogy a csodák igenis léteznek, csak meg kell állnunk, figyelnünk kell és hinni bennük! Bennük, mert ŐK a világunk igazi csodái! Jobb velük a világ!
Boldogító jó cselekedetek
Negyedik boldogságóra témánk a boldogító jó cselekedetek volt. A karácsonyi várakozás, a szeretet ünnepére való készülődés jegyében került sor a téma feldolgozására a Katica csoportban. Az óvodánkba járó gyermekeket arra neveljük, hogy segítőkészek legyenek, okozzanak örömet a környezetükben lévőknek, ha társuk szomorú, akkor vigasztalják meg. A téma feldolgozásához „Boldog Dóra” hívta a gyerekeket mondókájával a mesesarokba. Elmeséltem a Szívem kertje c. mesét, majd megbeszéltük, hogy miért jó jót tenni, és ha másokon segítünk az minket is jó érzéssel tölt el.
A témához kapcsolódóan diós süteményt sütöttünk a gyerekekkel és a nagyobbakkal a szituációs játékokat is játszottunk. A nagy csoportos gyermekek ebben nagyon ügyesek, kreatívok voltak, számtalan ötlettel, megoldási lehetőségekkel álltak elő. Bagdi Bella Jó emberré csak a szívemmel válhatok c. dalát szívesen hallgatták a gyerekek, több alkalommal, még elalvás előtt is. Ebben a hónapban több ajándékot is készítettünk: karácsonyi üdvözlőlapokat a többi társintézmények számára, asztali díszt fenntartónk részére, karácsonyi gipszfigurákat; ezzel is örömöt, meglepetést okozva a környezetünkben élő embereknek. Készítettünk papírangyalkát, mellyel szüleiket lepték meg a gyermekek.
Decemberi hónap témakörünk az adventi készülődés jegyében telt el. Tevékenységünkben napról, napra megjelent a jó cselekedet, az önzetlen segítségnyújtás gyakorlásának lehetősége. Gondolataik kifejezését segítette, hogy karácsonyi manóvá válhattak, így könnyebben tudtak azonosulni, milyen érzés is az, amikor szeretettel adunk, cselekszünk mások örömére.
Relaxációs gyakorlatunk, testi kontaktus kialakításával jött létre. Simogatást adtunk egymásnak körben, majd vissza, ezáltal töltődött karácsonyi kismanónk szíve csordultig boldogsággal.
Csengőszó hívószavára, minden gyermek kíváncsian várta Boldog Dóra újabb történetét, ami Bezzeg Andrea: Szívem kertje című meséjén keresztül elevenedett meg.
Készítettünk egymásnak ajándékot, segítettünk egymásnak zippzárt húzni, cipőt kötni, ruhát hajtogatni, leejtett játékot felvenni, osztozni a játékokon, asztalt teríteni, társasjátékban utolsónak lenni, odaadni a kedvenc csokimat, és még sorolhatnánk, hiszen nap, mint nap, számos alkalommal nyílik lehetőség az önzetlen segítségnyújtásra. Bízunk abban, hogy az adventi készülődésünkben ezek az ügyes kis karácsonyi manók, családon belül is reprodukálni tudják, az itt megszerzett tapasztalataikat.
DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája Arany János téri feladatellátási helye
A december hónap az, amikor legjobban ki tudjuk fejezni segítőkészségünket és együttérzésünket az arra rászorulók felé. A jócselekedetek ráirányítják a gyerekek figyelmét arra, hogy tudnak olyat tenni, amitől jobb lesz a világ.
Ebben a hónapban gyűjtöttünk cipősdobozba ajándékookat és eljuttattuk őket Kárpátalján élő hátrányos helyzetű gyerekeknek.
Az Angyal a cipősdobozban mese meghallgatása után az angyalkák segítséégével mások és magunk számára is kértünk pénzzel nem megvehető érzéseket, érzelmeket.
A decemberi hónapban a jó cselekedetek fontosságáról beszélgettünk a gyerekekkel. Felidézték, hogy legutóbb milyen jó dolgot tettek, amivel bearanyozták mások napját. Számos nagyon érdekes és jó gondolat jutott az eszükbe. Ezután szituációs játékokat játszottunk. Végül A legcsinosabb óriás (https://www.youtube.com/watch?v=gXS7IJzZyrI) című mesét néztük meg, mely után kérdésekre kellett válaszolniuk a gyerekeknek.
December a Jó cselekedetek hónapja a boldogságprogramban, de ami ettől fontosabb, az adventi időszak. Ebben az időszakban az emberek, gyerekek igyekeznek még jobban odafigyelni egymásra, és igyekeznek jót cselekedni. A téma feldolgozását a mese olvasásával kezdtük, ami nagy hatással volt a gyerekekre, hiszen közülük is sokan vannak olyanok, akiknek nem, vagy kevés ajándékot hoz az angyalka, vagy Jézuska, vagy a Mikulás. Kinél ki. Ezért én igyekeztem megteremteni nekik azt az adventi hangulatot, amit a saját családomban is szoktam. Meghallgattuk a hónap dalát, és beszélgettünk a dal üzenetéről! Mikuláskor teadélutánt tartottunk, előtte az angyalka helyett mi neki írtunk levelet, amit sikerült is postára adni. A decemberi napokat azzal tettük felejthetetlenné, hogy adventi naptárt készítettünk, amire minden nap egy-egy újabb kis kép került, dekoráltuk a tantermet, az iskola folyosóját, karácsonyfát díszítettünk. „Jártunk” a Mikulás otthonában, segítettünk a manóknak ajándékot csomagolni, sütni, ellátni a rénszarvasokat, mindent, amire ilyenkor szükség van az Északi -sarkon. Végül az utolsó előtti napon megérkezett a Jézuska ajándéka is. Mindenki kedvére választhatott mesekönyvet, kisebb ajándékot a színesceruzái mellé. Volt, aki a kistestvérének, volt, aki a szüleinek választott ajándékot, de készült saját készítésű asztaldísz is, amit mindenki hazavitt, hogy az ünnepi asztalt díszítse.
A jó cselekedetek, közös élmények összekötnek minket, hiszen érezzük, hogy egy közösséghez tartozunk és együtt kell működnünk, ami nálunk nagyon jól működik. Úgy érzem, sikerült a hónapra tervezett „feladatokat” teljesítenünk, és mindenki megtanulta, hogy fontosak a társas együttlétekben a jó cselekedetek, és hogy jobb adni, mint kapni!
Nagykárolyi 1-es számú napköziotthon
A decemberi hónap témája ,,Jó cselekedetek gyakorlása” volt. E téma keretén belül a gyerekek példákat mondtak jó cselekedetekkel kapcsolatban.
Játszottunk szituációs gyakorlatokat, majd beszélgettünk arról, hogy az ünnepek jelentősége óriási az életünkben: a hétköznapok egyhangúságát megtörni, a munkanapok robotolását megszakítani, testi-lelki pihenésre, felfrissülésre törekedni – ez jó és „üdvös” dolog.
A kis babócákkal közösen eldöntöttük, hogy karácsony közeledtével szebbé varázsoljuk az ünnepet.
A Nagykárolyi 1-es Számú Napközi Otthonos Óvodához tartozó ,,Kálvin János” Napközi Otthonos Óvoda a családdal való szoros együttműködés kialakítása céljából az idén a ,,Bogyó és Babóca” csoport óvodásaival, szülői közösségével együtt éltük meg az adventi várakozás varázsát.
A karácsonyra hangolódásunkat Tolnay István, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperesének köszöntésével történt. A továbbiakban Tolnay Adrien, a Nagykároly- kertvárosi Református Egyházközség vallástanárnője egy interaktív foglalkozás keretén belül segítet ráhangolódni a karácsonyi csodára. Ezt követően a kiscsemeték és szüleik együtt énekes gitárkísérettel elsajátították az ,,Ég a gyertya ég” keresztény éneket. Ezután a gyerekekkel és szüleikkel mézeskalácsot sütöttünk, díszítettünk és asztali díszeket készítettünk.
A projektünk végeredménye a közös fenyőfa díszítése volt, felkapcsoltuk a karácsonyi fényeket, majd meghitt hangulatban elfogyasztottuk a mézeskalácsokat almás, fahéjas tea kíséretében.
Végezetül az óvodásokat a Jézuska meglepte egy kis édesség csomaggal.
Már első osztálytól arra neveljük kisdiákjainkat hogy a kedvesség, nagylelkűség jó erény, legyenek segítőkészek. Nagyon sok területre kiterjed a jó cselekedetek hatása. Egy biztos, megállapítást nyert az a tény, hogy a hasznosság érzését és egy új identitás lehetőségének a kialakulását élhetik, élhetjük meg jó cselekedetek kifejezése által. Jobban érezzük, hogy egy közösséghez tartozunk, amelyben egymástól függünk, és együtt kell működnünk. Amikor jó cselekedeteket hajtunk végre empatikusabbnak és szerethetőbbnek látjuk magunkat, hiszen nem csak másokat szemlélünk pozitívabban, de magunkat is kedvezőbben értékeljük. A jó cselekedetek gyakorlása közben , akár olyan képességeik is felszínre bukkanhatnak melyekről, még tudomásuk sem volt. Nem utolsósorban, az egyik legalapvetőbb emberi szükségletet elégíti ki, ha kapcsolatba kerülünk másokkal.
A decemberi hónap az adventi készülődés időszaka, készülünk legszebb ünnepünkre a szeretet ünnepére. A gyerekek cselekedeteit is áthatotta az egymásra figyelés, segítés, az izgatott készülődés. Osztályunkban a kicsi elősöket is jellemezte a kedvesség, nagylelkűség. Adventi naptárunkból minden nap előkerültek a mesék pl: A befogadott nagypapa.
Bekapcsolódunk iskolánk által szervezett cipősdoboz akcióba, ahol hátrányos helyzetben élő gyerekeknek, lehetett ajándékokat hozni. Öröm volt látni, ahogyan osztályukban gyűltek a kis csomagok. A jótékonykodás lényege, hogy önzetlenül váljunk meg szeretett és nagyra becsült dolgaiktól azért, hogy másoknak jót tegyünk s örömet okozzunk! Ezek a pici gyerekek ezt megtették!
Megtanultuk a hónap dalát: Jó emberré csak szívemmel válhatok, hangzott a tantermünkben.
Iskolánk karácsonyfájára az osztályunk is készített díszeket, és fel is díszitettük azt az aulánkban, közös éneklés keretében.
Az osztálytermünkben pedig elkészítettük a jó cseledet karácsonyfáját.
Az adventi utolsó gyertyagyújtáson osztályunk adott műsort. A kisdiákjaink műsora rámutatott az Advent legfontosabb üzenetére, hogy embertársaikban lássuk meg a hozzánk betérő üdvözítőt, és ne szalasszuk el az alkalmat a SZERETETRE. Volt ének és versmondó verseny is osztályunkban.
Ebben a hónapban több órát is ajándék készítésre fordítottunk. Azért hogy, osztályunk kicsi tanulói is tudjanak meglepetést szerezni, szüleiknek, testvéreiknek, nagyszüleiknek. Készítettünk mécseset, gyertyát, képeslapot, angyalkát. Ezekkel a személyes tárgyakkal melyet saját kis kezükkel készítettek a gyerekek, nagy örömet okoztak szeretteiknek, a fenyőfa körül.
Emlékezz! Minden egyes pillanatban, amikor magadnak jót teszel és ebből a jóból más is részesül, hozzájárulsz ahhoz, hogy jobb legyen ez a világ.
Már első osztálytól arra neveljük kisdiákjainkat hogy a kedvesség, nagylelkűség jó erény, legyenek segítőkészek. Nagyon sok területre kiterjed a jó cselekedetek hatása. Egy biztos, megállapítást nyert az a tény, hogy a hasznosság érzését és egy új identitás lehetőségének a kialakulását élhetik, élhetjük meg jó cselekedetek kifejezése által. Jobban érezzük, hogy egy közösséghez tartozunk, amelyben egymástól függünk, és együtt kell működnünk. Amikor jó cselekedeteket hajtunk végre empatikusabbnak és szerethetőbbnek látjuk magunkat, hiszen nem csak másokat szemlélünk pozitívabban, de magunkat is kedvezőbben értékeljük. A jó cselekedetek gyakorlása közben , akár olyan képességeik is felszínre bukkanhatnak melyekről, még tudomásuk sem volt. Nem utolsósorban, az egyik legalapvetőbb emberi szükségletet elégíti ki, ha kapcsolatba kerülünk másokkal.
A decemberi hónap az adventi készülődés időszaka, készülünk legszebb ünnepünkre a szeretet ünnepére. A gyerekek cselekedeteit is áthatotta az egymásra figyelés, segítés, az izgatott készülődés. Osztályunkban a kicsi elősöket is jellemezte a kedvesség, nagylelkűség. Adventi naptárunkból minden nap előkerültek a mesék pl: A befogadott nagypapa.
Bekapcsolódunk iskolánk által szervezett cipősdoboz akcióba, ahol hátrányos helyzetben élő gyerekeknek, lehetett ajándékokat hozni. Öröm volt látni, ahogyan osztályukban gyűltek a kis csomagok. A jótékonykodás lényege, hogy önzetlenül váljunk meg szeretett és nagyra becsült dolgaiktól azért, hogy másoknak jót tegyünk s örömet okozzunk! Ezek a pici gyerekek ezt megtették!
Megtanultuk a hónap dalát: Jó emberré csak szívemmel válhatok, hangzott a tantermünkben.
Iskolánk karácsonyfájára az osztályunk is készített díszeket, és fel is díszitettük azt az aulánkban, közös éneklés keretében.
Az osztálytermünkben pedig elkészítettük a jó cseledet karácsonyfáját.
Az adventi utolsó gyertyagyújtáson osztályunk adott műsort. A kisdiákjaink műsora rámutatott az Advent legfontosabb üzenetére, hogy embertársaikban lássuk meg a hozzánk betérő üdvözítőt, és ne szalasszuk el az alkalmat a SZERETETRE. Volt ének és versmondó verseny is osztályunkban.
Ebben a hónapban több órát is ajándék készítésre fordítottunk. Azért hogy, osztályunk kicsi tanulói is tudjanak meglepetést szerezni, szüleiknek, testvéreiknek, nagyszüleiknek. Készítettünk mécseset, gyertyát, képeslapot, angyalkát. Ezekkel a személyes tárgyakkal melyet saját kis kezükkel készítettek a gyerekek, nagy örömet okoztak szeretteiknek, a fenyőfa körül.
Emlékezz! Minden egyes pillanatban, amikor magadnak jót teszel és ebből a jóból más is részesül, hozzájárulsz ahhoz, hogy jobb legyen ez a világ.
Jót tenni jó. Nem csak azért, mert másoknak jót teszünk vele, hanem azért, mert mi is boldogabbak leszünk tőle, hiszen jó emberré csak a szívemmel válhatok.
Decemberi hónapunk témája a Jó cselekedetek címet viselte. András napjához legközelebb eső vasárnapjától számítjuk az Adventi időszakot. Az adventi várakozás a lélek elcsendesedésének időszaka, amikor még inkább előtérbe kerülnek önzetlen, jótékony és emberszerető cselekedeteink. Karácsony a szív, a szelíd ölelések, a jóság és az egymásra való odafigyelés ünnepe. Gyakoribb a segítő jellegű jó cselekedetek jelenléte, amelyeknek célja a másoknak való örömszerzés, ami megnyilvánulhat egy kedves szóban, egy meleg ölelésben, egy mosolyban A segítségnyújtás, a másikkal való törődés, adományozás, szeretet, gondoskodás boldogító hatással van. Növelheti az önbizalmat, az én-hatékonyságérzetet, a valahová való tartozás érzés.
December az óvodában a Mikulás- és a karácsony várás hónapja, ami számtalan lehetőséget kínált a „Jó cselekedetek gyakorlására”.
A gyerekek izgatottan várták a Mikulást. Versekkel, dalokkal köszöntöttük, ajándékul néhányan rajzot készítettek az oviba járó gyerekek a Mikulásnak, aki arra biztatta őket, hogy legyenek szófogadó, jó gyerekek. Szeressék egymást, szüleiket, testvéreiket, családtagjaikat.
Nap, mint nap megbeszéltük, ki milyen apró jó cselekedetet tesz otthon, vagy az óvodában. Nemcsak csoportszobánkat díszítettük folyamatosan, hanem a lelkünket is igyekeztünk ünnepi díszbe öltöztetni. Hétről-hétre az óvoda gyermekeivel, dolgozóival és a szülőkkel körbe álltuk az udvaron elhelyezett adventi koszorút és egy-egy újabb gyertya meggyújtásakor, énekelve verselve közösen, nagyon meghitt pillanatokat élhettünk át.
A hetek, napok során minden csoport valami különlegessel készült a szülők számára. Voltak, akik közös játékokat terveztek, volt mozgás, de volt animációs film közös megtekintése, a karácsonyvárással kapcsolatosan, ami után együtt beszélgettek a jó cselekedetek gyakorlásáról. Óvodánk néphagyományápoló csoportja bőség kívánó rigmusokkal lucázott a csoportokban, valamint a Polgármesteri Hivatalban, a Bölcsődében és az Idősek Otthonában is. Madárbarát és Zöld óvoda révén a madarainkról sem feledkeztünk meg, a szülőkkel közösen madáreleséget készítettünk és Madárkarácsonyt rendeztünk.
Az adventi időszak a legszebb ünnepünk, a karácsonyi együttlétünk során teljesedett ki. A Tulipán csoport tagjai egy meghitt, szívhez szóló, csodálatos karácsonyi műsorral ajándékozta meg óvodánk apraját-nagyját, nyugdíjas kollégáinkat és a Tulipán csoportos gyermekek szüleit. E meghitt műsor szívünket/lelkünket megérintette és fokozta az ünnepi várakozás örömét! Ebben a nyugalomban, lelki feltöltődésben kívánok mindenkinek Áldott Ünnepeket és egészségben, eredményekben gazdag Boldog Új Évet!