.
Boldogító jó cselekedetek
A foglalkozás felépitése:
Kezdő relaxáció: Égig érő fa vagyok, megnövök mint a nagyok
Éneklés: Jó emberré csak a szivemmel válhatok
Téma bevezetése: Mf. 31. o. feladatát töltik ki a gyerekek. Segitenek megtalálni a helyes utat a kismadaraknak.
Téma feldolgozása: Szivem kertje cimű mese feldolgozása
Szituációs játékok: Ovis barátunk szomorkodik, mert otthon felejtette az alvókáját. Hogyan tudtok segiteni?
A foglalkozás lezárása: A jó cselekedetek jelének kiszinezése és felragasztása
Decemberben sokat foglalkoztunk azzal, hogy minél jobbak, szeretteljesebben tudjuk várni az ünnepeket. A gyerekek napi szinten rajzokkal ajándékozták meg egymást. A nap végén pedig nagyon szívesen segítettek a csoportszobában összesöpörni, a dadus néniknek célozva, hogy ne mindig nektek kelljen.
De a fő jó cselekedetünk a hónapban a szeretet süti készítés, mellyel a óvodába járó gyerekeket ajándékoztuk meg.
Báthory István Általános Iskola
Elkészültek a Békedaru projekthez készített origami madarakból álló dekorációk, amelyek a mai naptól az iskola auláját és az emeleti folyosókat díszítik. 30 békedaru már útra kelt Angliába, ahol egy nemzetközi kiállításon képvisel minket, a többi alkotás a mi iskolánkat díszíti. Néhány madarunk hamarosan egy finnországi projekt keretén belül ismerteti meg iskolánk nevét az európai gyerekekkel.
A Veszprém Tv képes híradós tudósításban mutatta be a projektet. Az anyag 4.11-től látható a műsorban.
Az adventi várakozás a lélek elcsendesedésének időszaka, amikor még inkább előtérbe kerülnek önzetlen, jótékony és emberszerető cselekedeteink. A hónap legtöbb napja tartogat valamilyen kisebb-nagyobb meglepetést, emlékezetes programot, amitől az a nap igazi adventi-szeretet- vagy kedvességnappá lesz.
„Az égig érő fa vagyok, megnövök …” relaxációs gyakorlattal nyugodt, békés állapotba kerültek a gyerekek. A hónap dalának meghallgatása tovább fokozta a nyugalmi helyzet kialakulását. A foglalkozást beszélgetéssel kezdtük: Mi számít jócselekedetnek? Miért boldogítanak a jócselekedetek? Gyűjtsünk jótetteket!
Nem csak szóval, ajándékokkal is kifejezhetjük hálánkat. Fontos része ezeknek a heteknek az ünnepre hangolódás. Egyik módja ennek, hogy teremtsünk otthonunkban karácsonyi hangulatot! – de nem feltétlenül még több tárgy beszerzésével és még több pénz elköltésével, hanem saját készítésű ajándékainkkal.
A december hónapot átszövi a jótékonykodás, a segítségnyújtás, az ajándékozás. Mindezt mi is igyekeztünk a hónap során többször is megtenni. Részt vettek a gyerekek a „Válts egy csokit mosolyra!” jótékonysági gyűjtésben. Mikulásra egymást ajándékozták meg, karácsony előtt pedig közösen sütöttünk mézeskalácsot, melyeket szintén elajándékoztak.
Báthory István Általános Iskola
Elkészültek a Békedaru projekthez készített origami madarakból álló dekorációk, amelyek a mai naptól az iskola auláját és az emeleti folyosókat díszítik. 30 békedaru már útra kelt Angliába, ahol egy nemzetközi kiállításon képvisel minket, a többi alkotás a mi iskolánkat díszíti. Néhány madarunk hamarosan egy finnországi projekt keretén belül ismerteti meg iskolánk nevét az európai gyerekekkel.
December hónap a jó cselekedetek gyűjtéséről szólt. Az óvodába járó gyermekek szüleit is megszólítottuk a Szeretet csoki gyűjtés kapcsán, és ajándék dobozok gyűjtésébe is bevontuk őket,amellyel rászoruló családoknak kedveskedtünk a szeretet ünnepén. Hó elején kezdtük a gyerekekkel a ráhangolódást, mert Mikulás bácsi is jegyzi a jó cselekedeteket. Megismerték a gyermekek Szent Miklós történetét: a lányok férjhez meneteléhez adományokat adott titokban, ezzel segítve őket,hogy saját családjuk legyen. Beszélgettünk a szegénységről.Szóba került, hogy ha szegény emberek lennénk, mi minek örülnénk. Eljátszottuk, hogy a családunknak miként tudunk jót tenni? Apa fáradtan jön haza, mivel kedveskedhetünk neki? Volt aki teát készített volna, volt aki betakarta volna az apukáját, hogy pihenjen. Anyukáknak mindenki mosogatni, sepregetni vagy pakolni szeretett volna kedvességből. Bábokkal paraván mögött állva játszhattak játékidőben, ahol kértük, játsszák el, az állatok hogyan tudnak jót cselekedni társaikkal. Eszükbe jutott a Visszajött a répa c. mese, ahol az állatok egymásra gondolnak és elindult a bábozás, hogy melyik állatnak milyen eleséget vinnének a hideg télben.
Hógömbös képeslapokat készítettek, a saját mosolygós fotójukkal, hogy a szüleiket megajándékozhassák, ha eljön a karácsonyi ünnepség. Beszélgettünk arról, hogy a mosoly is ragadós, jókedvet „varázsol” annak is, akire mosolygunk. Eljátszottuk az „Add tovább” a mozdulatot játék mintájára, hogyan terjed a mosoly vagy az ölelés. Az Adventi időszak kiváló lehetőség volt a jó cselekedetek felé figyelni: egymásnak adtak játékot, figyelték ki nem érkezett meg az oviba és ha megjött, jelezték mennyire hiányzott, segítettek egymásnak különféle játékokban, akár hagyták a másikat nyerni is.
A helyi idősek otthonába is ellátogattunk, kis énekléssel, karácsonyi hangulatú versekkel készültünk, színesítve kicsit időseink mindennapjait. Mézeskalács sütés során rájuk is gondoltunk, kosárkával vittük nekik a finom csemegét.
A három fenyőfa történetével készültünk a karácsonyi műsorunkra. A történeten keresztül eljátszottuk a kis fenyő jó cselekedetét: megvédte a madárkát a hidegtől. A szülőknek kis műsor keretében adtunk elő egy közös délelőttön, ahol a szorgosan sütött mézeskaláccsal is kedveskedtek a gyerekek. Egy kedves szülő pedig videót is készített nekünk erről a napról. Tartalmas hónapot zárva, sok-sok jó cselekedettel indultunk az otthoni karácsonyi pihenésre.
Decemberi témánk a „Jó cselekedetek gyakorlása volt. Bezzeg Andrea: Szívem kertje c. meséjének feldolgozása során már nagyon sok lehetőség kínálkozott a téma bevezetésére. A gyerekek örömmel meséltek arról ki hogyan segít, tesz jót otthon a családja körében. Kifejezetten kedvelt játék volt a „Jóságos manók” c. játék melyet több napon keresztül játszottunk.A játékhoz kivágott szíveket bármikor elvehették az asztalról, belerajzolhatták annak a kisgyermeknek a nevét, akivel sikerült jót cselekedniük.
Bagdy Bella : Jó emberré csak a szívemmel válhatok c. dalát egész hónapban szívesen hallgatták a gyerekek.
Számos szituációs játékot szerveztünk a jó cselekedetek gyakorlására, melynek akkora sikere lett, hogy a gyerekek már önállóan is szervezték maguktól.