Az előző nap Luca nap volt. Pénzes pogácsát sütöttem a gyerekeknek, ezzel is példát mutattam egy jó cselekedettel.
Hangulathőmérővel kezdtünk, ami megmutatta nekem, hogy kinek van a legkevésbé jó hangulata. Ők kezdtek húzni először, a pogácsából, mellyel sikerült egy kicsit jobb kedvre deríteni a gyerekeket.
A hónap dalát meghallgattuk. Idézeteket olvastattam fel a tanulókkal: Mi jut eszedbe róla?
Felolvastam a Paralimpia történetet. Majd kértem példákat jó cselekedeteikről a saját életükből.
A végén a virágszirmos jó cselekedetek önmagaddal rajzot készítettük el.
Boldogító jó cselekedetek
A legkönnyebben megvalósítható témához érkeztünk. Hiszen, ha máskor nem is, de Advent idején mindenki fokozottabban igyelszik figyelemmel lenni társai iránt, békésebben fordul társai felé. A várakozás idején húztunk az adventi naptárból, melynek fiókjai egy-egy tanítónk által készített szappant és maszkot rejtettek. Osztlyunk ajtaján ez a felirat olvasható: Szörnyegyetem. Ehhez híven mindenkinek van már saját szörnyecskéje, most ezt kellett megrajzolni a kihúzott maszkokra.
Belső békénk és önbizalmunk megerősítése céljából megtartott kedvesség napokon a kiválasztottak napocska jelmezbe bújtak és meghallgatták osztálytársaiktól a feléjük futó kedves szavakat. Induló és formálódó közösségként remek volt végighallgatni, hogy mennyire megismerték egymást, számukra milyen tulajdonságok a mérvadóak, követendőek.
Végül a madárakról való gondoskodás sem maradt el. Egész hónapban gyűjtöttünk a cipősdoboz akcióhoz. Osztályon belüli csere-bere is mind az adakzás fontosságát erősítette a gyerekekben.
Gárdonyi Géza és Szegi Suli Általános Iskola
Gárdonyi Géza és Szegi Suli Ált. Isk. Csonkahegyhát 2. osztálya
„Jónak lenni jó”!
Egy rendkívüli év rendkívüli decembere van. Soha ennyire nem volt szükségünk még arra, hogy ünnepi díszbe öltöztessük a szívünket. Karanténból ki- karanténba be… A gyerekek létszáma alacsony, összetételük folyamatosan változó. Nehéz, de nem lehetetlen a közösség összetartása. Az ünnepi készülődés remek alkalom erre. Éppen a második karanténomat töltve gondolkodtam, hogy mi is legyen,Felidéztem, hogy eddigre már mennyi remek programon voltunk túl falu szinten is előző években, mi mindenre készültünk. És elértem az idősek otthonához. Nem őket nem hagyhatjuk ki! Nem adjuk az ünnepet! Látogatni sem lehet őket, nem bemenni ennyien…mit tehetnénk mégis…?Eszembe jutott hogy milyen lelkesek voltak tavaly a szülők, mennyit „dolgoztak”a gyerekekkel az ajándék képeslapokon, s hogy milyen boldogok voltak a nénik, bácsik a gyerekek láttán. Visszajelezték,hogy őrzik a szekrényükön a lapokat. Milyen könnyű is örömet okozni! És akkor bevillant! Csak elmehetünk VIRTUÁLISAN! azonnal szervezni kezdtem, szülőkkel megbeszéltem és örömmel vállalták, hogy névre szóló videó üzenetben köszöntenek minden bent lakót. Beosztották, elkészültek, képeslapot is készítettek. Közben jelentkeztek olyanok is, akiknek nagymamája,dédije lakik ott. A közben készült képek és a videó anyagokból egyik apukánk megható filmet készített. A pendrive már az egyik anyuka kezében van, aki ott dolgozik. Sokat beszélgettünk a gyerekekkel, eszükbe jutott,hogy tavaly is jártunk ott, szerepeltünk, és hogy „örültek” nekünk. Íme a bizonyíték, hogy az elvetett mag kicsírázott. Feldíszítettünk egy kis fenyőfát saját készítésű díszekkel, a képeslapok, a pendrive már várja, hogy szebbé tegye a karácsonyt.
Immár hagyomány az is, hogy az Ifjusági klubosok feldíszítik a falu karácsonyfáját ehhez is csatlakoztunk az idén is, és a „nekünk hagyott” alsóbb ágakat. A karácsonyi hangulatot bevarázsolva kis fenyőt díszítünk a csoportnak is, gyertyát gyújtunk, karácsonyi zenéket hallgatunk és örülünk az ajándékoknak.
A munkatársak is már hagyományosan húznak egy „angyali üzenetet” kis kézzel készített illatzsákkal. Ezt az „Éváktól”kapják(van belőlünk három )
Annak a reményében, hogy tanultunk ebből-ettől az évtől HÁLÁVAL ELKÖSZÖNÜNK!
Nagykárolyi 1-es számú napköziotthon
A világban tomboló koronavírus járvány miatt a tanórák a decemberi hónapban is online zajlottak.
December a szeretetteljes adventi várakozás, a boldogító jó cselekedetek csodálatos időszaka, emiatt az esztendő egyik legkedvesebb hónapja számunkra.
Advent időszakába lépve beszélgettünk a jó cselekedetetekről. A legtöbben jócselekedetnek, a másoknak való segítést gondolták, pl: összeszedtem a játékaimat, segítettem anyának beágyazni, letörölni az asztalt. Több gyermek azt is megfogalmazta, hogy amikor jót cselekszik akkor boldog, mert megdicsérik. A dicséret büszkeséggel és boldogsággal tölti meg a szívüket, lelküket. A pozitív nevelés fontos része a dicséret, a pozitív példa adása.
Egész hónapban figyeltünk arra, hogy a jó cselekedetek minden tettünkben megmutatkozzanak.
A gyerekek nagy örömmel vettek részt a lakás díszítésében, adventi koszorú, ajtókopogtató készítésében, mézes kalács sütésben. A családtagokat megajándékozták a kisült mézeskalács figurákkal.
Az elkészült alkotásokról pedig képet küldtek a lelkes, segítő szülők.
A jó cselekedeteket egy napocskára felragasztott képekkel ábrázoltuk.
Úgy érzem, ez a hónap is elérte a célját, kissé ünnepivé színezte a szürke hétköznapokat, melegséget, szeretetet varázsolt a gyermekek, a családok szívébe. Reméljük, hogy a következő esztendő legyőzi, átírja a 2020. év nehézségeit, és egészséget, biztonságot hoz az egész emberiség számára!
Mindenkinek KELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET ÉS BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁN a ,,Bogyó és Babóca” kiscsoport!
A gyerekeket ösztönöztem arra,hogy otthon segítsenek a házimunkába,vagy éppen lepjék meg szeretteiket egy saját készítésű karácsonyfadísszel.
A digitális oktatás alatt a decemberi Boldogságórát kicsit a karácsonyi ajándékozáshoz kötöttem. Megkértem a gyerekeket, hogy próbáljanak meg otthon, szülőknek, nagyszülőknek, barátoknak valamilyen kedves gesztust tenni, örömöt szerezni! Ha valamit már rég megígértek anyának, vagy maguknak, akkor most csinálják meg! Tegye rendbe a szobáját, vigye ki a szemetet, főzzön egy finom kávét Nekik, vagy üzenjen valami kedveset! Csináljanak bármi jót!
Adventi kalendáriummal kedveskedtem nekik és egy kedves videóval.
https://tuerchen.com/b9f2b9c8?fbclid=IwAR1uL1DC_gctjwFEWI6ttI3OaVsFVWbsdlUPqBeTOdqjidHpbMEUMYsvX4Q
Ez a hónap, így a téma is az advent és a karácsony jegyében telt.
Megismerték a mesét. Beszélgettünk arról, mit is jelent boldoggá tenni valakit. Hogy ez nem csak tárgyi dolog lehet.
Mindenki vállalt minden hétre egy-egy jócselekedet, amit lehetett az iskolában vagy otthon is megvalósítani. Aki ezt megtette feltett egy díszt a fenyőfánkra. Készítettünk egy karácsonyfát, amihez mindenki egy kis kép készítésével járult hozzá és ebből raktuk össze a nagyfenyőt. Ezt kitettük az iskola előterébe, hogy aki reggel belép egy kis vidámsággal kezdje a napot.
Ajándékokat készítettünk karácsonyra. Nagyon szerették, lelkesen csinálták.
Beszélgetéseink során ők mondták el, hogy jót nemcsak úgy adhatunk, ha azt előre eltervezzük. Ez lehet hirtelen jócselekedet is.
A dalt sokszor hallgattuk.
Boldog karácsonyt mindenkinek!
Alsózsolcai Herman Ottó Ált.Iskola és AMI.
Apró örömeink 2020 karácsonyán…
Székesfehérvári Németh László Általános Iskola
Jócselekedetek karácsonyfája