A jó cselekedetek, az egymásra figyelés, az egymás segítése a jó hangulat, a szeretet légköre jellemezte a csoport decemberi hónapját. A gyermekek is ráéreztek arra, hogy milyen nagyszerű dolog egymásra figyelni, szeretet adni és kapni ami összeköt minket. A gyermekeket jóságkártyával is motiváltam, minden jó cselekedetet észrevettünk és jutalmaztunk. A szülők bevonásával az otthoni jó cselekedeteket is értékeltük, közösen megbeszéltük. Az ajándékozás hónapjában az egymásnak készült ajándékoknak is jelentős szerepe volt. A szeretet ünnepére készülve sokat beszéltünk a szeretetről, a jóságról. Erről meséltünk,énekeltünk, verseltünk és a végén ünnepeltünk. Nagyon tetszett a gyermekeknek a ” Jó emberré csak a szívemmel válhatok” ének. Mindent megteszek hogy a szeretet légköre a következő hónapokban megmaradjon és fokozatosan erősödjön.
Boldogító jó cselekedetek
A témaként a közlekedést jelöltük meg. Ez egy nagy társasjáték, amely feltételezi a pozitív emberi viszonyokat.
A munkák ezeket a viszonyulásokat fejezik ki.
Kapóra jött, hogy az osztály a perspektíva ábrázolási rendszerét tanulja. A rajzok többé kevésbé jól tükrözik ezt.
Azt kapjuk, amit adunk. Amennyiben úgy érezzük, hogy valami hiányzik az életünkből, akkor adjuk meg azt valaki másnak! Ha például több barátot szeretnénk, akkor figyeljünk rá, hogy jobb barátai legyünk a már meglévő ismerőseinknek. Ha úgy érezzük, hogy nem hallgatnak ránk eléggé, akkor igyekezzünk jobban odafigyelni másokra. Ha több szeretetet akarunk az életünkben, akkor adjunk több szeretetet másoknak. A jó szándékban fogant tettek idővel mindig visszatérnek hozzánk, sokszor a legváratlanabb módokon és pillanatokban. Ezeket a gondolatokat boncolgattuk a gyerekekkel! Jónak lenni, másnak segíteni jó! A karácsony kiemelkedő időszak az érszékenyítésre, adománygyűjtésre, de ha szeretet van a szívünkben, akkor minden nap lehet karácsony!
Az év utolsó hónapját a „jobb adni, mint kapni” kifejezés jegyében töltöttük. Az idén az adakozás, segítségnyújtás érzését szerettem volna megtapasztaltatni és kialakítani a gyerekekben. Így két jótékonysági feladatban vettünk részt. Az első esetben csokoládét gyűjtöttünk a békéscsabai gyermekotthonban élő gyerekeknek. A felhívás olyan jól sikerült, hogy 43 db csokoládét tudtunk küldeni a rászoruló gyerekeknek. A másik jó cselekedetünk pedig a cipősdoboz akcióhoz való csatlakozás. Ebben is lelkesen és odaadóan vettek részt a tanulók. 37 dobozt tudtunk így eljuttatni azoknak a gyerekeknek, akiknek karácsonykor nincs lehetőségük ajándékot kapni.
Igaz nem a feltett feladatokból választottunk,de a cél és a megvalósítás ugyanaz volt. A végeredményt is elértük, mert a segítségnyújtás és az érzékenyítésre nevelés konkrétan megvalósult.
Balatonfüredi Fekete István Általános Iskola, 8230 Balatonfüred Iskola u. 2.
A gyermekekkel Jótett-karkötőt fűztünk gyöngyökből. Minden tanuló lelkesen, izgalommal dolgozott.
Beszélgettünk a jó cselekedetek fontosságáról, hasznosságáról. Beszéltünk arról, hogy egy napba rengeteg jó cselekedet fér bele.
Milyen jót kapsz a szüleidtől, testvéredtől, osztálytársadtól, pedagógusoktól?
Te a mindennapokban milyen jót adhatsz? Mivel adhatsz jót?
Téma: A jó cselekedetek gyakorlása. Relaxálással kezdtük a boldogságórát. Zenehallgatáson Bagdi Bella: jó emberré csak a szívemmel válhatok a Repülj velem c. albumról. Az adventi időszak a jó cselekedetekről is szól. A családról, az összetartozásról, a szeretről, az egymás segítéséről sokat beszélgettünk. Rajzoltunk, színeztünk képeket a jó cselekedetekről. Közösen felragasztottuk egy fenyőre. Égőket is raktunk rá és így közösen elkészítettük a jó vselekedet karácsonyfát. Boldog Karácsony kívánunk!
Téma: A jó cselekedetek gyakorlása. Relaxálással kezdtük a boldogságórát. Zenehallgatáson Bagdi Bella: jó emberré csak a szívemmel válhatok a Repülj velem c. albumról. Az adventi időszak a jó cselekedetekről is szól. A családról, az összetartozásról, a szeretről, az egymás segítéséről sokat beszélgettünk. Rajzoltunk, színeztünk képeket a jó cselekedetekről. Közösen felragasztottuk egy fenyőre. Égőket is raktunk rá és így közösen elkészítettük a jó vselekedet karácsonyfát. Boldog Karácsony kívánunk!
A gyerekek a feldíszített angyalkákkal kívánnak szüleiknek Boldog Karácsonyt.
Jó cselekedetek:
A téma feldolgozását a gyermekekkel ráhangoló gyakorlatokkal kezdtük meg. A ráhangoló gyakorlatokat nagyon élvezték, örömmel „szedték az almát, a szőlőt”. Számukra már a jól ismert „hüvelykujjam almafa” című mondókával kezdtük meg a figyelemfejlesztő futójátékot. A kismacik szeretik a mozgásos tevékenységeket, így nagy öröm volt számukra ez a játék.
Körbeültünk a szőnyegen, megismételtük a mondókát (hüvelykujjam almafa), mellyel ráhangolódtunk a mesére. A szívem kertje című mesét követően beszélgettünk arról, hogy miért dicsérték meg őket, mit teszünk ha szemetet látunk az utcán, valamint mit mondanának az öreg ajtónak.
Elkészítettük a jó cselekedet karácsonyfánkat, melyre a gyermekek csillagjai felkerülhettek ha valamilyen jó cselekedetet hajtottak végre. Így a nap/hét folyamán a gyermekek különösen figyeltek a tevékenységeikre és sok-sok szép jó cselekedetet tapasztalhattunk.
A tevékenységünk végén eljátszottuk, hogy „ha anya fáradtan ér haza és még sok munkája van”, miben tudnánk neki segíteni? (szituációs játék)
Zárókör: Minden gyermek elmondhatta melyik játék tetszett neki a legjobban?