December hónapban a boldogító jócselekedetek volt a témánk.
A téma hálás, hisz gyerekként sokszor megtapasztalhatjuk, hogy jót tesznek velünk családtagjaink, szeretteink, testvéreink. A legnagyobb felelősség talán a szülőkre hárul, míg kicsi a gyermek, de kisiskolásként az intézményekben is megtapasztalhatják a nevelők, osztálytársak részéről kapott pozitív érzéseket, tanításokat a diákok. Egyre inkább próbálják viszonozni is a számukra jóérzést nyújtó pozitív gondolatokat, véleményeket, érzéseket, kis ajándékokat.
A gyerekekkel elkészítettük a Jobb Veled a Világ Képeslapot. A képeslapot elképzelt vagy a valóságban is ismert társuknak készíthették, akiknek valamilyen nehézséggel kell szembenézniük, megküzdeniük, ezzel a feladattal szembenézhettek esetleg a saját életükben adódó nehézségekkel, illetve beleélhették magukat más gyermekek nehéz sorsába.
Elolvastam nekik Erdős Sándor az Egérke új háza c. versét is, melyben szintén megfigyelhették milyen jócselekedetek jelennek meg a történetben.
Az órát megszokott módon a hónap zenéjének meghallgatásával zártuk. 🙂
Boldogító jó cselekedetek
A december hónap a szeretet fontosságában telt. Minden pénteken együtt énekeltek az osztàlyok az adventi gyertyagyújtás alkalmával. Mi az osztályban együtt rajzoltunk egy közös kèpeslapot. Mindenki gondolt egy messze élő barátra vagy rokonra és úgy készítettük 1-1 kis motívummal a képeslapot. Majd gondolatban elküldte mindenki.
Szentlőrinci Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola és Kollégium
A témakört egy kedves játékkal dolgoztuk fel a 3.osztállyal. Ez a játék a zenés kihívás volt. Olyan a gyerekek által ismert dalokat kerestünk, amelyekben megjelennek a jócselekedetek. A tanulók zenelejátszó segítségével, fülükön fülhallgatóval, eldúdolták a dalokat, és a társaiknak fel kellett ismerni. Nehéz volt ilyen dalokat keresni, így egyre többször kerültek elő az ünnephez kapcsolódó ismert dallamok. Nagyon jó játék volt. Közeben megbeszéltük, hogy mit jelent a jócselekedet, és hogy a dalokban ki tett ilyen cselekedeteket, és kinek a javára.
Meixner Ildikó EGYMI Mohács Oldi Tagintézmény
A hónap témája nálunk az egész havi tevékenységünket átszőtte. Iskolánkba ebben a hónapban nagyon sok vendéget vártunk, akiknek apró ajándékokkal köszöntük meg, hogy ellátogattak hozzánk. Kézműves ajándékokkal készültünk: karácsonyfa díszeket, képeslapokat készítettünk, mézeskalácsot sütöttünk-díszítettünk nagy -nagy szeretettel.
December a boldogító jó cselekedetek gyakorlásának hónapja.Az adventi időszak,készülődés,várakozás nagyon jól illik ehhez a témához.Szép lassan a környezetünket és a lelkünket is ünneplőbe öltöztetjük pl.a jó cselekedetek segítségével.Az első adventi gyertyagyújtáskor megbeszéltük,hogyan tudunk örömet szerezni,boldoggá tenni másokat ,legyen az családtag,vagy pl.csoporttárs.A délelőtti beszélgetőkörök alkalmával többször is örömmel mesélték,hogy éppen kinek segítettek,vagy kivel tettek valami jót,eközben ráéreztek arra is,hogy mindez annak is örömet okoz,aki teszi.Az egyik nap meghívást kaptunk a szomszéd „Katica csoporttól”egy közös mesedélelőttre.A gyerekek nagyon jól érezték magukat.A végén mindenki kapott ajándékba egy angyalkát a Katica csoportos gyerekektől,amit mi előzőleg készített mézeskaláccsal viszonoztunk.
Győri Kölcsey Ferenc Általános Iskola
Ebben a hónapban „Angyalkás” játékot játszottunk. A kihúzott osztálytársunknak apró jó tettekkel szépítettük meg a napjait – titokban. Az utolsó tanítási napon mutatkoztak be az angyalkák egymásnak.
A hónap során a falra kitett Adventi naptárunkon jelölhették a gyerekek egyébb jó tetteiket.
A december az ünnepvárás izgalmával jól kapcsolódott a boldogító jócselekedetek boldogságóra témánkhoz. Boldogságóránkat Bagdi Emőke: „Puha, meleg, felengedek…c. relaxációs gyakorlatával kezdtük, mely pozitivitásával ráhangolt minket a témára. Aztán sorban mindenki elmondhatta, milyen jócselekedettel szokta megörvendeztetni társait, vagy otthon a szüleit. Ezt összekapcsoltam azzal, hogy az egyes válaszok után közös örömünket kifejezve belehallgattunk Bagdi Bella: „Imádok élni” c. dalába és így a kör végére ért véget a dal is. Felidéztük az előző boldogóránk meséjét (V.Szutyejev: Az okoska botocska), és megoldásokat kerestünk a mese részleteire: pl.: „hogyan segíthetett volna a sün a nyúlon másképp, ha nincs nála egy bot”…stb. A gyerekek nagyon sok kreatív megoldást mondtak, öröm volt hallgatni. A csoportszobánkban egy szekrényre ragasztott papírfenyőre készítettünk közösen papírdíszeket, majd papírszíveket is tettünk fel rá, melybe egyenként beírtam a gyerekek egy-egy jócselekedetét. Ezáltal különleges „jóság-karácsonyfát” alkottunk. (A papírsziveket később haza vitték szüleiknek az ovisok). A héten mézeskalácsot is sütöttünk, melynek készítésében a bekeveréstől kezdve a gyúráson át a formázásig és díszítésig minden gyerek részt vett, és a szülőknek szánt kidíszített üvegcsébebe téve belőlük, megörvendeztették vele családjukat.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Általános Iskolai Tagintézmény
Jónak lenni midig nagyszerű érzéssel tölti el az embert. Egymásnak örömet szerezni feledhetetlen érzés. A gyerekek számára szintén nagy örömet okoz az örömszerzés. Így karácsony közeledtével úgy döntöttünk, hogy megajándékozzuk egymást. Örömteli pillanatokat élhettünk át közösen. A gyerekek csillogó szemei mindent elárultak.
Az Adventi várakozás, a lecsendesedés idején sok-sok lehetőség adódott a jó cselekedetek megbeszélésére, gyakorlására. A csoportszobánk ablakainak dekorálása a jó cselekedetekért kapott hópelyhek felragasztásával történt.
Az Adventi várakozás, a lecsendesedés idején sok-sok lehetőség adódott a jó cselekedetek megbeszélésére, gyakorlására. A csoportszobánk ablakainak dekorálása a jó cselekedetekért kapott hópelyhek felragasztásával történt.