Míg az előző tanévben a kis első sünikék minden más alsós osztálynak kis ajándékokat készítettek, az idén a boldogító jó cselekedeteket képeslapok formájában juttattuk el más gyerekekhez. A fali újságon most először próbáltuk a különböző felekezetű gyerekeket hittanos sarok sormájában megszólítani.
Boldogító jó cselekedetek
A decemberi boldogságóránkat körben állva nyújtó és lazító gyakorlatokkal kezdtük, majd meghallgattuk, és közösen elénekeltük a hónap dalát. Együtt átgondoltuk, hogy mit jelent az, hogy a jó cselekedet nem vész el, egyszer visszatér hozzánk.
Leltárt készítettünk arról, hogy az elmúlt egy évben milyen jó cselekedeteinkre emlékezünk vissza. Megválaszoltuk a munkafüzet „Beszéljünk róla!” kérdéseit, majd gondolatainkat megosztottuk egymással.
Megbeszéltük, hogy ebben az évben is személyre szabott ajándékokkal készülünk családtagjainknak, barátainknak. A boldogságórát közös karácsonyi énekekkel zártuk.
Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Az Állatok Világnapja alkalmából jótékonykodtunk, és egy helyi menhelynek gyűjtöttünk, amelyet a gyerekek adhattak át az állatkáknak.
Vidámságot hozó képeslapokat készítettünk a gyerekekkel és arról beszélgettünk, hogy hogyan tudjuk egymást vigasztalni, felvidítani.
A szabadjáték során a gyerekek készíthettek mézeskalács szivecskét egymásnak. Kartonpapírra tekert fonál volt a mézeskalács. Többször hangsúlyoztuk, hogy nem maguknak készítik, hanem egy barátjuknak, aki ma valami örömet szerzett nekik. A játékidő végén beszélgető kört tartottunk, ahol a gyerekek átadhatták egymásnak az elkészített szivecskéiket és elmondhatták aznap milyen jót cselekedett velük a barátjuk.
Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium , Általános Iskola Weöres Sándor Általános Iskola
Átgondoltuk, mi szükségeas ahhoz, hogy mosolyt csaljunk mások arcára. Íme:…!
BOLDOGÍTÓ JÓ CSELEKEDETEK
(3-6 évesek részére)
Idő Óraegység funkciója Óraegység tartalma Módszer Instrukció
3’ Relaxációs gyakorlat „Repül a madár, szárnyalva száll, mert szabad madár” csoport munka Arra szeretnélek kérni Titeket, hogy képzeljetek el egy madarat, aki szabadon száll, szárnyait kitárva, boldogan repül a felhők között. Mindenki mutassa meg, hogy milyen a madár, amire gondolt, hogyan repül. (Boldogságóra könyv 3-6 éveseknek 38.oldal)
3’ „Dagasztás” (Boldogságóra könyv 3-6 éveseknek 39.oldal) csoport munka Most arra kérnélek Titeket, hogy hajoljunk előre törzsünkkel, mindkét kezünket ökölbe szorítva, felváltva húzogassuk a jobb és bal vállunkat, majd az ujjainkat kiengedve, „rázzuk le róluk a lisztet”, és mintha zongoráznánk, lazítsuk ki a kezünket és karjainkat.
5’ A téma bevezetése Jó cselekedetek gyakorlása beszélgetés, kézikönyv 99-101. oldal alapján A szőnyegen ülve most beszélgessünk arról, hogy mit is jelent a jó cselekedet. Kinek mi jut erről eszébe?
10’ A téma feldolgozása Téma feldolgozás mesével, felolvasás Mesélek nektek egy szép történetet Amáliáról és szíve kertjéről.
Boldogságóra könyv 3-6 éveseknek 105. oldal – Szívem kertje
5’ Kérdések a témával kapcsolatban csoport munka Volt olyan pillanat, amikor jót cselekedtetek, és megdicsértek érte? Milyen jót cselekedtél? Milyen érzés volt?
5’ Boldogságóra tankönyv 6-10 éveseknek, 107. oldal alapján csoport munka Készítsük el a csoportunk karácsonyfáját, amit díszítsünk olyan díszekkel, amik jó cselekedeteinket szimbolizálják. (a díszre az óvodai jelet és a gyermek jó cselekedetét írjuk fel)
Eszközigény: karácsonyi díszek sablonjai, karácsonyfa, színes ceruzák, olló, ragasztó, papír, karton
4’ A téma lezárása Bagdi Bella Boldog vagyok c. dalának meghallgatása zenehallgatás, tánc Gyertek táncolni!
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
Az ünnepek, a hagyományok az összetartozás érzését erősítik, a közösséget éltetik. A faliújság, folyosó, csoportszoba díszítésével, a gyermekek alkotásaival megteremtjük az ünnepi hangulatot. A boldogító jó cselekedetek volt december havi témánk, a gyerekek örömmel vettek részt a hónap feladatinak elvégzésében. December hava tele van meglepetéssel. Először érkezik hozzánk a Mikulás, majd nagy izgalommal készülünk a Karácsonyra.
Ünnepi díszbe öltöztetett csoportszobában, karácsonyi versek, énekek mellett, zenét hallgatva készülődünk a SZERETET ÜNNEPÉRE. Nagy örömmel és szeretettel készítjük, az ajándékokat közben pedig arról beszélünk, hogy milyen jó együtt tölteni az időt a családdal, segíteni egymásnak, megvigasztalni akit, ha szomorú, megosztani valakivel a játékot, édességet. Nagyon fontos, hogy figyeljünk egymásra, nyújtsunk segítséget, ha szükséges vegyük észre, ha valaki magányos, ha szomorú.
Decemberben, Mikulás napjához közeledve számot vetettünk arról, hogy mi esik jobban a színünknek: adni valakinek valamit, akár egy kisebb ajándékot, vagy egy kedves gesztust, egy jó szót, vagy ugyanezt valaki mástól megkapni. Érdekes, és gyermekien őszinte válaszokat kaptam beszélgetéseink során. Egyben viszont minden gyermek egyetértett, hogy a Mikulásnak egy szép éneket, egy verset mindenképpen szeretnének adni, és persze az ajándékot is nagyon szívesen elfogadják majd tőle.