„Jobb adni, mint kapni!” kifejezés értelmezése közösen.
Beszélgetőkör: Miért van szükségünk jó cselekedetek adására? Majd mindenki készített pozitív üzenetkártyákat, mellyel a gondolatait juttatta el a számára fontos személynek. A jó cselekedeteket szívekbe rejtettük, és egy karácsonyfaformát készítettünk belőle, melyet két kis angyal fog közre. Tettekkel is kifejezzük a figyelmünket a hónap során, mert a 31 napos jó cselekedet kihívást mindannyian bevállaltuk. Óránkat a hónap dalával zártuk.
Boldogító jó cselekedetek
Marcali Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészeti Iskola
Szintén beszélgetéssel kezdtünk, kinek milyen tulajdonságai vannak, jók és rosszak egyaránt, ezután tértünk rá milyen jó cselekedetekről hallottak már, ők tettek-e már valakivel jót, ha igen hogyan, tudnak-e vállani ilyet…Mit jelent a kedvesség, mit jelent ez annak a számára, akivel jót teszünk, milyen hatással van rá és ránk is, várhatunk-e cserébe bármit is jócselekedeteinkért, mit jelent az önzetlenség. Elolvastuk Varró Dániel: A macskagrófkisasszony esete a medvevitézzel című meséjét. Ehhez kapcsolódóan rajzot készítettünk. A lányok lerajzolták hogy képzelik el a macskagrófkisasszonyt, a fiúk a medvevitézt. Erdős Sándor verses meséjét is meghallgattuk Egérke új házáról, amihez szintén készítettünk illusztrációt. Végül összeírták, saját maguk mit szeretnének és tudnának segíteni akár otthon, akár az iskolában.
Sokat beszélgettünk arról, hogy mi az a sok jócselekedet, amivel boldogságot tudunk vinni egymás életébe. A gyerekek azt mondták, hogy leginkább karácsonykor gondolnak erre az emberek, ezért karácsonyfákkal illusztrálták ezt a témát.
Szajoli Kölcsey Ferenc Általános Iskola
Sokszor és sokféleképpen szoktuk kifejezni a mások iránti szeretetünket. Anagrammaként összegyűjtöttük, hogyan. Ez a mi szeretet- szótárunk.
Brunszvik Teréz Napközi Otthonos Óvoda
– Relaxációs gyakorlatok
– Hónap dala: Jó emberré csak a szívemmel válhatok ( improvizált mozgás )
– Bezzeg Andrea: Szívem kertje
– Nyugdíjas óvó nénik, dadus nénik számára karácsonyi képeslap készítése, postázása
– Az egyik helyi idősek otthonában közös karácsonyi ünneplés, éneklés a lakókkal
Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Különösen karácsony táján mindenkinek eszébe jut a jótékonyság, a szeretet kimutatása, ezzel foglalkoztak, erről beszélgettek az 1. osztályosok.
Igazán boldogok akkor lehetünk, ha vannak társaink, barátaink, akik szeretnek, és akiket viszont szerethetünk. Az óvodai csoport is egy olyan kis közösség, ahol gyakorolhatjuk azt, hogy odafigyelünk egymásra. Az ünnepre való készülődés közben elkezdtünk beszélgetni az érzelmeinkről. Ennek kapcsán próbáltuk minél pontosabban kifejezni az ezzel kapcsolatos érzéseinket is. Ki az, akit nagyon szeretünk és ki milyen ajándékot szeretne a fa alá. Szorosabb baráti kapcsolatok már itt is kialakulóban vannak. Természetesen a szülői szeretet mindenkinél jelen van. Ötletelés után nekikezdtünk az ajándékok elkészítésének. Énekek, versek minden alkalommal elhangzanak a tevékenykedtetés közben. A jó hangulatú délelőtt során szép ajándék karácsonyfák készültek, aminek átadása jó cselekedetnek számít. A kör bezárult. Minden jó, ha jó a vége, mint a mesében!
Boldogító jócselekedetek 4.o. December
Ebben a hónapban a negyedik osztály kapta a feladatot a boldogság óra megtartására.
Az óra anyaga a boldogító jócselekedetek.
1. Táblán összegyűjtöttük, hogy szerintük mi lehet az a jócselekedet, ami a másik számára boldogságot okozhat. Ügyesen a táblán összeírtam a gondolataikat.
Fotó
2. Ezután zöld színű lapra körbe rajzolták a kezüket, majd ezt kivágták.
Fotó
3. Ezt követően a kivágott lapra kellett ráírni, hogy mit „vállal” téli szünetig, ami szerinte jócselekedet lehet.
4. Így készítettünk a kézformákból egy adventi koszorút.
Fotó
Mayerné Aller Rita
Míg az előző tanévben a kis első sünikék minden más alsós osztálynak kis ajándékokat készítettek, az idén a boldogító jó cselekedeteket képeslapok formájában juttattuk el más gyerekekhez. A fali újságon most először próbáltuk a különböző felekezetű gyerekeket hittanos sarok sormájában megszólítani.
A decemberi boldogságóránkat körben állva nyújtó és lazító gyakorlatokkal kezdtük, majd meghallgattuk, és közösen elénekeltük a hónap dalát. Együtt átgondoltuk, hogy mit jelent az, hogy a jó cselekedet nem vész el, egyszer visszatér hozzánk.
Leltárt készítettünk arról, hogy az elmúlt egy évben milyen jó cselekedeteinkre emlékezünk vissza. Megválaszoltuk a munkafüzet „Beszéljünk róla!” kérdéseit, majd gondolatainkat megosztottuk egymással.
Megbeszéltük, hogy ebben az évben is személyre szabott ajándékokkal készülünk családtagjainknak, barátainknak. A boldogságórát közös karácsonyi énekekkel zártuk.