Kópé Klub
A foglalkozást egy mindfulness gyakorlattal kezdtük
( Boldogságóra Önbizalom könyv 217. old.)
A gyerekek egymásnak háttal állva, egymást támasztva lélegeztek, megfigyelték, milyen érzés támasztani valakit, és milyen érzés, hogy megtámasztanak?
„Pizza sütéssel” folytattuk, ami kedvenc, visszatérő masszírozó játékunk. Itt is megbeszéltük, hogy milyen érzés volt? Miért volt jó? Melyik érzékszervünkkel éreztük?
Tovább haladva, az egyes érzékszerveken keresztül érkező jó érzéseket sorolhatták fel a gyerekek. Megbeszéltük, hogy ezek mellett az apró dolgok mellett sokszor elmegyünk, figyeljünk jobban rá! Legyünk hálásak, hogy érezhetjük, érzékelhetjük ezeket.
A „Mi ritmusunk” feladat előtt körbeadós játékot játszottunk, az esőbotot is körbeadtuk, majd a „trópusi eső” hangutánzó játékot játszottuk.
A rajzolás előtt megbeszéltük, mi az, ami lehet, hogy kis dolog, de örömet okoz
– az óvodában/a természetben/otthon? A három részre hajtott papírra készült alkotásokat közösen megnéztük, majd a faliújságra kerültek.
Alkotás közben Bagdi Bella: Imádok élni c. dalát hallgattuk.
Apró örömök élvezete
Az apró örömök élvezete témát ismét a hála zenéjével kezdtem, mellyel ráhangolódtunk a boldogságóra tevékenységre. A hónap meséjének megbeszélése után beszélgettünk a mi apró örömeinkről a csoportban illetve, ami otthon érhet minket. Az érzékszerveinkhez kapcsolódó örömeinkről is beszéltük, majd elkészítettük „Örömkét”. Egy gyermeket körberajzoltunk, majd köré rajzoltuk az apró örömöket. A téma zárásaként többször is meghallgattuk a hónap zenéjét.
Balatonfüredi Fekete István Általános Iskola, 8230 Balatonfüred Iskola u. 2.
A gyerekekkel megbeszéltük, hogy számukra mi okoz örömet.
Beszélgettünk arról, hogy az állatok tudnak-e örülni és minek.
Meghallgattuk a témához kapcsolódó dalt.
Képeket kaptak a tanulók, amikből megalkották az általuk elképzelt Römök állatot.
A Bagdi Bella Imádok élni című dallal motiváltam a gyerekeket. A szőnyegre leültünk, meghallgattuk a dalt. Nagyon tetszett nekik, és kérték, hogy ezután kapcsoljam be a Ha boldog vagy…kezdetű dalt. El is játszottuk. Majd a relaxációs játék után (Dagasztás – Pizzasütés) érkezett hozzájuk Boldog Dóra. Beszélgettünk arról, hogy mi tesz minket boldoggá. „Boldog lettem a daltól.”, „Én akkor vagyok boldog, ha apa jön értem oviba.”.
Majd Bezzeg Andrea: Újra együtt! c. mesét mondtam el nekik, amit érdeklődve hallgattak. Ezután megbeszéltük a mesében hallottakat. Laminált kisképeket hoztam nekik, amiken olyan dolgok voltak, amelyek örömet okoznak nekünk (virág, hangszer, gyümölcs, fagyi, ágy, labda, kiskutya, stb.). Miután megnézték a képeket, jött hozzájuk Boldog Boldizsár. Köszöntötte őket, megölelték a gyerekek. Hozott nekik egy „örömzsákot”, a benne lévő képzeletbeli dolgokat „körbeadtuk”, például ölelés, puszi, simogatás. Majd elmondhatták sorban, hogy a képeken látott dolgokat Boldog Boldizsár milyen érzékszervével érzékelheti.
A játékok és beszélgetés után elhatároztuk, elmegyünk egy „örömsétára”, meglátogatjuk az óvoda mellett lévő kiskertet, megnézzük a virágokat, megszagoljuk. Majd az óvodába visszaérkezve megállapítottuk, hogy milyen sok apróság van a világon, ami örömet okozhat nekünk, és megbeszéltük, hogy mikor hazamennek, minden családtagot öleljenek meg. „Én meg is puszilom őket” – mondta az egyik kislány.
A jeleket is felragasztottuk a következő lépcsőfokra.
A kezdő relaxáció után meghallgattuk az Imádok élni c.dalt, amitől nagyon jókedvűek lettünk. A gyerekek szeretnek énekelni, már ez is örömforrás volt számukra. Sokat beszélgettünk, kinek mi okoz örömöt. Szerencsére többen is mondták, hogy nekik az is örömöt okoz, ha a barátaival játszhat. A mese meghallgatása után kiszíneztük Prinkót és Góliátot. A gyerekek szeretnek segíteni egymásnak a mindennapokban. A mai nap volt nálunk a locsolkodás, és nyuszi által eldugott tojásokat is kerestünk az udvaron, ez is boldogság volt számukra.
Az óra végén az optimizmus jele is felkerült a lépcsőre, hogy közelebb jussunk a Boldogság Várához.
A kezdő relaxáció után meghallgattuk az Imádok élni c.dalt, amitől nagyon jókedvűek lettünk. A gyerekek szeretnek énekelni, már ez is örömforrás volt számukra. Sokat beszélgettünk, kinek mi okoz örömöt. Szerencsére többen is mondták, hogy nekik az is örömöt okoz, ha a barátaival játszhat. A mese meghallgatása után kiszíneztük Prinkót és Góliátot. A gyerekek szeretnek segíteni egymásnak a mindennapokban. A mai nap volt nálunk a locsolkodás, és nyuszi által eldugott tojásokat is kerestünk az udvaron, ez is boldogság volt számukra.
Az óra végén az optimizmus jele is felkerült a lépcsőre, hogy közelebb jussunk a Boldogság Várához.
Március 20-án a boldogság világnapján szív küldi játékot rendeztünk. Mindenki kisebb-nagyobb szívekre motiváló idézeteket, kedves üzeneteket írt, majd átadta társának.
Március 20-án a boldogság világnapján szív küldi játékot rendeztünk. Mindenki kisebb-nagyobb szívekre motiváló idézeteket, kedves üzeneteket írt, majd átadta társának.
A hónap vonatkozó, nevezetes napjaihoz kapcsolódóan március 8-án, a Nemzetközi Nőnapon köszöntöttük a lányokat, s beszélgettük a nők iránti tisztelet és megbecsülés fontosságáról, s arról, hogy mi az, amin változtatni kellene a nők iránti nagyobb megbecsülés érdekében.
18-án, az Újrahasznosítási világnapon, a bábszakkörön újrahasznosított bábokat készítettek egyéni döntés alapján papírgurigából, tojástartóból vagy műanyag tejes poharakból.
21-én a Down-szindróma világnapján felemás zoknit húzva hívtuk fel a figyelmet arra, hogy mindenki értékes és egyenjogú tagja a társadalmunknak
18. és 22-e között Happy-hét volt iskolánkban, aminek keretében számos érdekes feladattal, játékkal, filmekkel és közös fotóval emeltük ki a vízivás fontosságát.
27-én, a Színházi világnapon, néptáncot mutattak be osztályunk tanulói az intézményünkkel kapcsolatban lévő Montgomery Primary School tanulóinak, akik lelkesen fogadták a produkciót és kérték, hogy a tánc lépéseit tanítsuk meg számukra, s az online térben együtt ropták a táncot a walesi és a kunágotai gyerekek.
25-én csatlakoztunk az #europaiszerzoknapja #dayoftheeuropeanauthors kezdeményezéshez, mindenki elhozta kedvenc könyvét, így készítettünk osztályképet.
Ezeken az alkalmakon kívül is kerestük az apró örömöket a mindennapjainkban.
Apró örömök
A márciusi boldogságórát bemutatóóra keretében tartottam meg, amelyen több pedagógus is részt vett.
1. Relaxációs gyakorlat: pillangóölelés (Zene: Parijat: Forgiving)
2. Szavak gyűjtése
A tanulók körben állnak, akihez kerül a labda mond egy szót vagy egy szókapcsolatot, ami eszébe jut az örömről. A kör közepén, a padlón képek segítik a tanulókat.
melléknév+főnév: nagy boldogság, kicsattanó energia, finom ebéd
3. Megbeszélés körben ülve
Összegyűjtjük, milyen apró örömök érték ma/érik a mindennapokban a tanulókat, mi okozhat apró örömöt, mi mindennek örülhetünk egy nap során. Melyek azok a tevékenységek, amelyektől boldognak érzed magad? Közös osztály élmény, ami örömet okozott?
A tanulók párokban felírják egy papírlapra azokat a dologkat, amelyek örömöt okozhatnak nekik, majd felragasztják a táblára. (pl.: egy jót aludni, vicc, bókot kapni, dicséretet kapni, az első hó, lustálkodni, felnevetni, találkozni egy régi baráttal, leárazásban vásárolni, forró fürdő, szivárványt látni, jó jegyek, meghallom a kedvenc dalom, segíteni, házi állat, séta)
4. Érzések
A tanulók egymással szemben állnak, a párok közül egy tanuló húz egy érzést és megjeleníti, a párjának pedig ki kell találnia.
5. Megkérem a tanulókat, hogy nézzék meg a telefonjukban a galériát. Az első fotót, amit szépnek látnak, mutassák meg a többieknek és meséljék el, mikor készült, miért tetszik nekik. Majd megbeszéljük, mit találnak szépnek, mit jelent élvezni a pillanatot.
6. Milyen örömforrásokat köszönhetünk az érzékszerveinknek?
A tanulók olyan apró örömeket mondanak, amelyeket a hétköznapokban bármikor átélhetnek érzékszerveik segítségével. Én mondom az érzékszervet, ők az örömöt.
(szem, száj, kéz, fül, orr)
7. Törj be a körbe!
A tanulók kört alkotnak és megfogják egymás kezét. Egy tanuló sétál a körön kívül és rá kell vennie egy tanulótársát vagy mindenkit, hogy engedje be a körbe. pl.: elmondhatja, hogy miért kedveli, mit szeret benne vagy hogy miben tud neki segíteni, esetleg egy közös programot tervezhetnek olyan dolgot kell mondania vagy tennie, ami örömet okoz neki
8. Órazárás
Az óra végén körbe adok két cetlit, ami össze van hajtogatva. A tanulóknak egyenként ki kell nyitniuk, elolvasni, összehajtogatni, majd tovább adni. A cetlire azt írtam: Ügyes vagy! Köszönöm, hogy itt voltál! Legyen szép, apró örömökkel teli napod!
Közben Bagdi Bella: Imádok élni c. dalának meghallgatása, éneklése