A tanulókkal körben ülve kis szóbeli bemelegítéssel kezdtünk. Mi az az öröm? Mi az, amit élvezni tudnak? Mi után vágyakoznak? Adta magát a téma, hogy egymás számára dicséreteket fogalmazzanak meg, azt közöljék a jobb oldalukon ülővel. Miután kölcsönösen kedveskedtek egymásnak, az arcukon elégedettséget lehetett látni. Következő feladatunk egymás dicsérete volt szavak nélkül. Ez után az aktivitás után elbeszélgettünk arról, hogy melyik forma volt számukra kellemesebb: a szóbeli kedvesség vagy pedig az érintés.
A foglalkozás végén a diákok megállapították, hogy a szép szó és a kedves érintés egyaránt örömet okoz, még csak pénzbe sem kerül.
Apró örömök élvezete
Zajzoni Rab István Középiskola
A márciusi boldogságórát összekapcsoltuk a húsvéti örömmel. Erre az ünnepre készülődve tojást írtunk méhviasszal, írókával. A siker öröme határtalan volt!
Óvodásaink még alig egy hónapja járnak a Cica csoportba. A környezettel való ismerkedés, a szokások, szabályok megtanulása még tart, de fontosnak tartom, hogy hogy mielőbb megtapasztalják, hogy mennyi mindenre képesek önállóan is, de némi segítség és gyakorlás biztosan sikerül pl. a cipőt felhúzni, vagy a játékok helyét megtalálni.
A gyermekek önbizalmának erősítésére, a „már tudom” érzésének átélésére komoly hangsúlyt fektetek. Sok bíztatással, segítség vagy ötlet nyújtásával arra ösztönzöm őket, hogy újra és újra próbálkozzanak, gyakoroljanak. Az apró sikereknek is nagyon örülünk.
Ennek gyakorlásához remek játék (és a korcsoporthoz kiválóan illeszkedik) a toronyépítés. Gyakran együtt játszunk, közösen keresünk újabb megoldásokat. Ez a játék az együttműködésre, egymás ötleteinek meghallgatására is jó lehetőség – így komoly közösségfejlesztő és egyéni képességeket fejlesztő hatása is van. Jó volt látni a sikerek nyomán a boldog mosolyokat, az örömteli szökdécseléseket.
Március 20-ra, a Boldogság világnapjára készülve kavicsokat kerestünk különböző szempontok szerint (szín, forma). Eleinte mindenféle kavicsokat gyűjtöttek, de az ismételt megfigyelés és magyarázat után egyre inkább találtak megfelelő kavicsot.
A terv szerint lapos, sima kavicsokat kerestünk, később „kövéreket” is. Fehér festékkel a kavicsok inden oldalát befestették a gyerekek, majd a felnőttek dolgoztak tovább vele. Piros szivecskék és kontúr került a kavicsokra.
Március 20-án délelőtt a környező házak postaládáiba rejtettük a kavicsokat különböző pozitív üzenetekkel együtt. A környéken munkaidőben nagyon kevesen vannak otthon, de azért találkoztunk egy idős nénivel, aki meghatódva fogadta el a kis ajándékunkat; Volt, aki este Fb fényképpel köszönte meg, hogy gondoltunk rá.
Ez a hónap apró örömök sorozatával telt. A készülődés, a megvalósítás minden résztvevőt feltöltött.
6. foglalkozás: Csapatjáték
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy a céljaikért meg kell küzdeniük. Többször szembekerülhetnek nehézségekkel, kihívásokkal, problémákkal, kerülhetnek konfliktus helyzetekbe, de ezeket leküzdhetik. Közös erővel teljesülhetnek kitűzött céljaink.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Nap üdvözlet relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem a Pille, a pillangó mesét, melyben pille sok nehéz feladat elé kerül, amíg meg nem találja abarátját az erdő másik végén. Sok erdei állat segített neki az útja során. A mese végén nagyon tetszett a gyermekeknek az akadálypálya teljesítése, többször is végig mentek rajta. Ennek köszönhetően közösen küzdötték le a nehézségeket. Nagyon élvezték az egész mesét, beleélték magukat a cselekményébe, közösen örültek, hogy sikerült minden feladatot teljesíteni.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy a gyermekek életében volt-e olyan dolog, amit szerettek volna elérni, de nehezen sikerült. Mindenki felsorolhatott olyan nehézségeket, melyet meg kellett oldaniuk. És elmondhatták, kik segítették őket ebben.
Dramatikus játék: Eljátszottuk a virágok nyílását, egy saját kis vers segítségével, melyet el is muzogattunk. Én voltam a nap, mely beragyogta a virágokat! Elmeséltük a 3 pillangó mesét, melyet eljátszottaka gyerekek bábok segítségével. A gyermekek utána virágokat hajtogattak.
Zenehallgatás alkotás közben: Alkotás közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Ellazulni jaj de jó!” című dalát, melynek ritmusára a színezés után a gyermekek mozoghattak.
Dramatikus játék: Zárásként a gyermekekkel közösen megformáztuk a várat. Egy napocskával egyesével végig simogattuk a gyerekeket, mely sugaraival boldoggá tette őket, így guggolásból felálltak, és boldogságot sugárzott a testtartásuk. Majd a gyermekekkel közösen megformáztuk a napot, mely sugaraival elűzi a felhőket, melyeket szintén gyermekek formáztak meg, és ez a nap, boldoggá tett minket.
Az óra során arról beszéltünk, hogyan lehetünk tartósan boldogok. Arra a következtetésre jutottunk, hogy ha vannak kitűzött céljaink, pl. környezetünk védelme, az boldogsággal tölt el.
Az apró örömök élvezete téma kiscsoportosként is nagyon sok lehetőséget rejt magában. Csoportunkban a gyerekek nagy része nem szívesen ismerkedik új dolgokkal, helyzetekkel, ízekkel. Szétválogattuk a „szeretem” és „nem szeretem” zöldségeket, gyümölcsöket, megfogalmaztuk ki mit miért szeret, vagy nem szeret.
Az érzékszerek témához tudtam kapcsolni az új ízek kóstolását, aminek során sok kisgyermek átlépte a határait, kipróbált mást is, mint a megszokott. Próbáltam olyan ízt találni, ami azt gondoltam minden kisgyermeket megnyer, aztán bátrabban kísérleteztünk.
Későbbiekben bekötött szemmel kóstoltunk ízeket.
Boldog Dóra elmesélte a gyerekeknek Polli pillangó meséjét, majd Boldog Dóra felhős napját igyekeztünk megszépíteni a beszélgető kör során. Nagyon örültem, hogy a gyerekek egy öleléssel, vicces arcokat mutatva, egy szép rajzzal próbálnák meg felvidítani Dórát, nem pedig kész termékkel, vásárlással oldják meg a problémát.
Végül készítettünk Boldog Dóra számára egy-egy hóvirágot, ami biztosan beragyogja a napját, hiszen itt a tavasz!
Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola
A boldogság napjára plakátot készítettünk. A gyerekek letajzolták, kivágták, és egyenként a plakátra ragasztották azokat a dolgokat, személyeket, pillanatokat, ami őket boldoggá teszi.
Vörösmarty M. Általános Iskola
A boldogság világnapja kapcsán, a teljes hónap a boldogságról, de leginkább az apró örömökről szólt az egész iskolában, nem csak osztályunkban.
Készítettünk örömfát, volt könyvajánló-fal évfolyamonként, zene szól az aulában (azóta is) a gyerekek kérése szerint. Van egy saját kívánságműsoruk. 🤗
Boldogságra inspiráló üzenetekkel borítottuk az iskola fő folyosójának falát.
De nem csak a gyerekek részesültek ebben a hónapban megkülönböztetett figyelemben! Kollégák is kaptak boldogságos idézeteket, cukorkát. Ez a jó szokásunk sem tűnt el egy nap alatt. Még ma is tart!
Zsófia Anna Krajnyákné Greutter
A boldogságórán (Az apró örömök élvezete) a tanulók felismerték, hogy megtanulhatjuk proaktív hozzáállással is élvezni a pillanatokat. Feladattal a tnaulók ráébredtek, hogy mennyi élvezni való van az életben.A kreatív feladatot nagy érdeklődéssel várták és látható volt, egyre jobban kifejezik elgondolkodásukat.
„Élvezd az élet apró örömeit! Később, amikor majd visszatekintesz rájuk, rájössz: ezek voltak az igazán nagy dolgok.”