A Bólyi Általános Iskola és Művészeti Iskola az apró örömök témát két osztállyal a 6c, 8c is feldolgozta közösen. A célunk boldogság kavicsok kihelyezése volt az iskola elé, a falu központjába. Az órákon énekelve zenei aláfestéssel festettük meg a kavicsokat, majd mindegyiket egy üzenettel láttuk el, az iskola profiljának megfelelően két nyelven.
Mivel a tartósság is a célunk volt, ezért fixáltuk is az időjárás viszontagságai ellen a kavicsokat. Majd egy kis táblácskát is készítettünk mellé, hogy tudják az arra járók mi is a teendő a kavicsokkal.
„Ha úgy érzed, hogy nincs tovább, mindig jön valahonnan egy fénysugár”, közmondással indítottuk leírásunkat.
A kavicsokat olyan sokan megnézték, hogy a község jegyzője jelezte, hogy helyezzük át a táblát, mivel balesetveszélyes, ahogy az emberek megállnak lefotózni, elvenni a kavicsot.
Mára mindegyik elfogyott, most várjuk, hogy gazdáik kívánságait teljesítsék, majd visszakerüljenek eredeti helyükre.
Apró örömök élvezete
Zakladna Skola s VJM Alapiskola Fülekpüspöki
Örömmel írtuk a mesét és szeretettel küldjük mindenkinek, aki szívesen elolvasná.
A márciusi téma az Apró örömök élvezete, mely áthatja mindennapjainkat és igyekszünk felismerni, felismertetni, hogy micsoda csoda dolgok vesznek minket körül.
A kezdő relaxáció a már ismert Égig érő fa vagyok…, majd ennek oldása a Leengeded a karod…
A téma bevezetése: beszélgetőkörben arról beszélgetünk, hogy Mi az, aminek tudunk örülni a mindennapjainkban?
Kezdő éneklés a Bagdi Bella : Imádok élni c. dala, melyet kényelmes testhelyzetben hallgatunk meg, lehetőleg a zenére figyelve.
A téma feldolgozása az Újra együtt! c. mesével, melyhez az egyik gyerek dínóját használtam eszközként, hogy még személyesebbé tegyem a mesehallgatást. Majd beszélgettünk a meséről, mi az ami neked fontos volt a mesében. Majd észrevettem, hogy Boldog Dóra kimaradt a mesehallgatásból és milyen szomorú, mint az időjárás ( aznap épp esett az eső és be volt borulva). Feladat: mit tegyünk, hogy Dóra valóban boldog legyen? Mivel okozhatnánk neki örömet?
Gyerekek: Puszival, öleléssel, szeretettel ( az egyik képen ez látható), bevonni a játékba pl.: a babakonyhában játszani vele (egy másik képen ez látható), virágoskertet építeni neki (harmadik kép). Így Dóra jókedvű, boldog lett, örömet okoztunk neki, így a mi délelőttünk is örömökben gazdagon záródott.
Lezárásként a gyerekek kiszínezték az Apró örömök jelét, közben Bagdi Bella dalokat hallgattunk.
Egy apró öröm az életünkben az az egy óra, a boldogságóra, melyet együtt töltünk a pozitív gondolkodás és boldogságra való törekvés jegyében . Hálásak vagyunk érte!
A foglalkozást az Imádok élni című Bagdi Bella dallal kezdeményeztem, amit kétszer is meghallgattunk. A következő játék a Hervad a virágom, éled a virágom… relaxációs gyakorlat volt. Ezt nagyon élvezték a gyerekek. A szőnyegre leültünk, és mindenki becsukta a szemét, majd kigondoltak egy-két olyan dolgot, amitől jól érzik magukat. Változatos dolgokat említettek („amikor anyával palacsintát sütünk”, amikor „kutyát simogatok”, stb.). Eztután Boldog Dóra érkezett hozzájuk. Rövid beszélgetést követően az Újra együtt című mesét hallgatták meg. Majd egy gyermeket kineveztünk „Örömkének”, és megbeszéltük, hogy Örömke mivel tudja érezni a jó dolgokat (érzékszervek). Elővettem egy táblát, amin az érzékszervek képei voltak. A beszélgetés közben fel is ragaszthatták a képeket (ha volt olyan), amiket az említett érzékszervvel éreznek. Itt is sokféle dolgot mondtak a gyerekek. Pl. „a nyelvünkkel érezzük, hogy finom a fagyi”, „a fülünkkel halljuk a madarak énekét”, „az orrával érezheti Örömke is mondjuk a parfümöt”, „a bőrünkkel érezzük, ha egy kiscica hozzánkbújik”. Valamint felfedezték, hogy egy-egy dolgot több érzékszervünkkel is érezhetünk. „A fát azt látjuk, és szép, mert virágzik, de jó illata is van, sőt, ha fújja a szél, akkor meg azt halljuk is”. A játék után mindenki lerajzolhatott egy vagy több dolgot, amitől boldog szokott lenni. „Akkor vagyok boldog, ha…”. és befejezték a mondatot, amikor bemutatták a rajzukat. A foglalkozást az Örömölelés játékkal zártuk. Majd mindenki felragasztotta a jelet a következő lépcsőfokra. Ezen a napon szép idő volt, így tettünk egy rövid sétát az óvoda körül. Közben a foglalkozáson említettekről beszélgettünk, mutatták a virágokat, felhőket, bogarakat, mondták a madárcsicsergést, valamint, hogy „az is egy apró öröm, hogy a barátom megfogta a kezem, és neki lehetek a párja”.
A téma feldolgozása során a megvalósított feladatok között a legkedveltebb volt a mozgás, amelyet a hónap dalára táncoltunk. Az „Imádok élni” c. dal is a kedvencek közé tartozik a csoportban.
Apró örömöket, kellemes érzéseket éltünk át ebben a hónapban, a játékaink során a mozgásban, a barkácsolásban ill. a mese hallgatása, majd a feldolgozása során.
„Az öröm árnyalatai” c. játékban különféle érzéseket jelenítettünk meg, majd megbeszéltük, hogy melyiket mikor szoktuk érezni.
A téma feldolgozása során a megvalósított feladatok között a legkedveltebb volt a mozgás, amelyet a hónap dalára táncoltunk. Az „Imádok élni” c. dal is a kedvencek közé tartozik a csoportban.
Apró örömöket, kellemes érzéseket éltünk át ebben a hónapban, a játékaink során a mozgásban, a barkácsolásban ill. a mese hallgatása, majd a feldolgozása során.
„Az öröm árnyalatai” c. játékban különféle érzéseket jelenítettünk meg, majd megbeszéltük, hogy melyiket mikor szoktuk érezni.
A téma feldolgozása során a megvalósított feladatok között a legkedveltebb volt a mozgás, amelyet a hónap dalára táncoltunk. Az „Imádok élni” c. dal is a kedvencek közé tartozik a csoportban.
Apró örömöket, kellemes érzéseket éltünk át ebben a hónapban, a játékaink során a mozgásban, a barkácsolásban ill. a mese hallgatása, majd a feldolgozása során.
„Az öröm árnyalatai” c. játékban különféle érzéseket jelenítettünk meg, majd megbeszéltük, hogy melyiket mikor szoktuk érezni.
Márciusban az apró örömök témája került a középpontba.
Sokat gondolkodtam azon, hogy miket építsek bele a hetembe és végül – kolléganőmmel átbeszélve – az alábbiakat valósítottam meg.
Megbeszéltük a gyerkőcökkel, hogy nem csak a játékoknak, a nagy utazásoknak lehet örülni, hanem sokkal apróbb, hétköznapibb dolgoknak is. (Gyerekszáj: Csend van a csoportszobában., Jó levegőt szívhatunk.)
Bevezetésként mindenki lehunyta a szemét, és arra gondoltunk, hogy előttünk van a kedvenc fagyink, amit nagy élvezettel elnyalhatunk. Szinte éreztük a szájunkban az ízét. Tehát néha elég csak gondolni valami jóra.
Ezután diafilmen megnéztük A só című magyar népmesét, ami elvarázsolta őket. Utána az egyik kezükbe sót, a másikba cukrot adtam és mindkettőnek örültek. Ezután nagyon szép, részletgazdag rajzok készültek a meséről.
Másnap eljátszottuk az Örömke játékot. A képeket a megfelelő testrészhez tettük és rájöttünk, hogy mennyi apró dolognak tudunk örülni.
Ezután játszottunk egy számukra még új mozgásos játékot: babzsáklopó. Nagyon élvezték!
A többi napra is beépítettem új, örömködő játékokat és ezért a hét végén boldogan színezték ki a napocskát (Gyerekszáj: A nap D3 vitamint ad, aminek örülni kell!) és ragasztottuk a szivárvány következő sugarára.
Relaxációs gyakorlattal kezdtük a tevékenységet: ,,Repül a madár, szárnyalva száll…”, majd az érzékelős játékot játszottuk, főleg az íz és szagérzékelésre fektettük a hangsúlyt. Különféle ízeket kóstoltattam a gyerekekkel. Örömmel csukták be a szemüket és ismerték fel a számukra is ismerős ízeket. A gyerekekkel még különböző illatokat is megtapasztaltunk, végig szimatoltunk több illatszert, szappant, és megbeszéltük kinek melyik tetszik a legjobban. A foglalkozás során elmeséltem az ,, Újra együtt ” című mesét. A mese után a gyerekek akik akartak nagy csomagoló papírra lerajzolták mi az ami örömöt okoz nekik. Aki pedig nem rajzolt, az érzékelős kirakóval játszhatott.