A tevékenységünk célja: A jelen pillanatok apró szépségeinek felismertetése. Az „itt és most” nyújtotta kellemes érzések, a hétköznapokban rejlő kis örömforrások megláttatása, ezen örömforrásokra történő gyermeki figyelem ráirányítása. A pozitív érzések, tapasztalatok értékként történő értelmezésének tudatosítása volt.
Az égig érő fa vagyok, és a napimádás relaxációs gyakorlatokkal ráirányítottuk figyelmünket a közös tevékenységünkre.
Ezt követően Polli a pillangó csodás kis történetét ismertettem meg a gyerekekkel. Polli a legcsodálatosabb pillangó, akit valaha láttunk. Egy nap, úgy gondolta elrepül az erdőbe, ahol új élményekkel gazdagodott, melyek apró kis örömöket hoztak az életébe. A mese után a gyermekek is átváltoztak Polli pillangóvá: repdestek, virág nektárt kóstoltak, ismerkedtek az új ízekkel .A dramatikus játékot nagyszerűen segítette a Pillangók tánca című zene hangulatteremtő dallama.
A pillangók visszaváltozása után , Vili történetét osztottam meg a kis csapattal. A mesén keresztül jól érthető mind az , ami a hétköznapjainkban örömként hozzájárulhat a boldogságunk alakulásához. Hozzájárulhat, ha képesek vagyunk azt észre venni, az „itt és most” kellemes érzéseket.
Ezt követően kezdetét vette az Öröm-befőtt elkészítése. Nagy méretű befőttes üveg formára egy-egy apró öröm megnevezését követően, szívecske került az „üvegbe” Az előttünk álló napok , hetek során a gyermekek közösen , folyamatosan tölthetik fel az öröm-befőttet.
Az örömölelés mozgásos játék nagyszerű lehetőséget ad a kapcsolatteremtésre, az egymásra való odafigyelésre. A játék felszabadultan, jó hangulatban zajlott, amelyhez Bagdi Bella Jobb Veled a Világ című zeneszámát választottam.
Boldogságóránk zárásaként a gyermekek lerajzolhatták Pollit a pillangót, vagy azt ami örömet jelent számukra. Az alkotás közben meghallgattuk a hónap dalát is (Bagdi Bella : Imádok élni)
Az együtt töltött idő igazi örömet jelentett mindannyiónknak, sőt rajtunk kívül a foglalkozáson hospitáló látogató 11 pedagógus kollégának is .
Köszönet és hála!🙏❤️💙
Apró örömök élvezete
Érsekcsanádi Napköziotthonos Óvoda
Süni csoport
Süni csoport
1. Relaxáció, egymásra hangolódás
2. Körbeadós játék: plüss állat, két labda – ne érjék utol egymást!, egy taps, ölelés.
Milyen érzés volt megölelni egymást? Mondjatok még olyan érzéseket, amik örömet okoznak!
3. Simogató folyosó – játék
4. Köralakítás
Ma a Boldogság világnapja van!
Mit gondoltok, mi a boldogság?
5. Üljünk le a mesesarokba! Mondok nektek egy mesét egy kisfiúról, akit Vilinek hívtak!
Apró Öröm Babok!
Mit gondoltok mekkora egy babszem? Csak a nagy dolgok tudnak nekünk örömet okozni? Az apró dolgok is tudnak kellemes érzéseket, örömet éreztetni velünk!
6. Elkészítettem Vili kabátját, és tettem a zsebébe egy marék babot!
Aki el tudja mondani, hogy milyen öröm érte ma, áttehet egy babszemet a kabát jobb oldali zsebébe!
7. A kabátot, és a babszemeket kinyomtatom, elhelyezzük egy jól látható helyre a csoportszobában, és a következő két hétben minden nap, udvarra indulás előtt mindenki elmondhatja, mitől volt jó a napja. Megbeszéljük, hogy az sem baj, ha marad a bal zsebben néhány babszem.
Érsekcsanádi Napköziotthonos Óvoda
Kópé Klub
A bevezető relaxáció után Karsai Gizella Pille, pille pillagnó c. dalára mozogtunk. Először a fiúk voltak a virágok – elmondták, milyen virágok lennének, a lányok a pillangók, majd cseréltek. Elmeséltem Polli pillangó történetét. A mesélő labda körbeadásával a gyerekek elmondhatták apró örömeiket. Majd lerajzolták Polli pillangót.
Ebben a hónapban a foglalkozást azzal kezdtük, hogy megkértem a gyerekeket, meséljenek arról, hogy milyen események történtek aznap, ami örömmel töltötte el őket. A következő feladatuk egy idézet kirakása volt, amelyet a végén együtt értelmeztünk. Folytatásként képes bemutató során beszélgettünk arról, hogy fontos észrevennünk, mennyi örömforrás rejlik egy-egy hétköznapban is. Ezek az apró örömök jó érzéssel töltenek el bennünket és átlendítenek a nehézségeken is. Végezetül a táblára írta fel ki-ki a maga apró örömforrásainak egyikét.
A gyerekek élvezettel kutatták életük apró örömeit és meséltek róla. Csak lassan jöttek rá, hogy sok mindennek lehet örülni, nem feltétlenül kell nagy dolgokat keresni…
Úgy gondolom a meseírás még nehezebbnek bizonyult, bár élvezték. 🙂
Fábiánsebestyéni Arany János Általános Iskola és AMI
Az e havi téma feldolgozását az Apró Örömök relaxációs feladattal kezdtük. Miután mindenki felidézett képzeletben egy számára kedves emléket, örömet okozó pillanatot, az átbeszélése után átvittük mozgásba az Apró Örömöket. Ez a feladat nagyon tetszett a gyerekeknek, sokat nevettek közben. Ezután szavakban is megfogalmaztuk az Apró Örömeinket az asszociációs lánc feladattal. Végül a megfogalmazott szószerkezeteket felhasználva megszületett az Apró örömeink dal, melyet az alsós folyosó aulájában mutattunk be. A többi évfolyam érdeklődve nézte, hogy mire készülünk, és megkértük őket, ha tetszik nekik, akkor kapcsolódjanak hozzánk.
A hónap során rengeteg apró öröm átélésére volt módunk Dórával együtt.
Elvittük a március elején megrendezett egészségnapunkra, ahol, kedves, leendő doktor nénik ismertettek meg bennünket a testünket felépítő szerveinkkel. Dórával együtt a sebellátás alapjaival is megismerkedhettünk.
Szép pillanatokat éltünk át a kiskertünk előkészítésével, virág és zöldségmagok elvetése után naponta örvendezünk a fejlődő növénykéknek.
Sok örömet leltünk az előbújó tavaszi virágaink láttán, melyeket az elmúlt tavasszal ültettünk közösen.
Készültünk a nemzeti ünnepre, melyre mindenki egy magyar zászló színeiben pompázó huszárt hajtogatott.
A járványos időszak miatti sokan betegeskedtek a hónap során, de ebben az időszakban is az újdonság örömével hatott, hogy közös táncos foglalkozáson vehettünk részt a többi csoporttal, ami egy újfajta közösségi élmény átélését tette lehetővé.
A Húsvét-várás jegyében közösen készítettünk gyöngy-nyuszikat és kacsákat, melyeket az ovi közös tojásfájára helyeztünk fel mindannyiunk örömére.
Kis cserépdíszeket is barkácsoltunk, melyeket mindenki hazavihetett, hogy a családokat is bevonjuk az ünnepvárás örömeinek átélésébe.
I. BEVEZETÉS 1.Relaxáció: Dagasztás
2. Ráhangoló zenehallgatás: Bagdi Bella: Imádok élni
II. FŐRÉSZ 1. Ötletbörze: Mi okozhat örömet?
2. Téma megbeszélése Tudtad-e?
3. Gyakorlat Apró örömök asszociációs lánc párokban, csoportos állókép.
4. Gyakorlat Lelkes Lóri bolygója (mikrocsoportos feladat).
III. BEFEJEZÉS 1. Örömkereső séta időpontjának megbeszélése.
2. Tavaszi szünet szorgalmi gyakorlata:
Apró öröm babok
3. Meditáció
A hónapban a tematikához kapcsolódóan többnyire a tavaszhoz kapcsolódó játékokat játszottunk, illetve ilyen relaxációs feladatokat választottam.
Egy új kooperációs játékot vezettem be, melynek a lényege az, hogy nem az önös érdekek vezérlik az együtt játszókat, hanem a közös cél érdekében kell mindenkinek együtt dolgozni. Különböző tavaszi virágokat (6 féle) tettem le 6 oszlopba. Úgy kevertem össze őket, hogy egy oszlopban mindenféle virágból csak 1 legyen. Sorban kicserélhetnek 2 darab virágot a gyerekek, a játék végére az oszlopokban azonos virágoknak kell lenniük. Először nehezen ment az önös érdekek feláldozása, de aztán amikor megértették a gyerekek, hogy csak akkor sikerül a cél elérése, ha együtt dolgoznak, akkor nagyon gyorsan alakult a játék, és a közös siker egyre több játékra sarkallta a gyerekeket. Folyamatosan változtak a játszó gyerekek, volt aki többször is visszatért a játékhoz, volt aki több körben is részt vett. Egy-egy játék végén nagy örömöt okozott a közösen elért siker.
Ezen különleges alkalommal a foglalkozáson óvodapedagógus hallgatók is részt vettek, akik nagyon pozitívan nyilatkoztak a programról, a látottakról. Megismerkedtek a program alapjaival, lényegével, illetve elmeséltem nekik, hogy honnan indult a csoport, milyen fejlődésen mentek-mentünk keresztül az elmúlt időszakban, és hogy most hol tartunk az érzelmi intelligencia fejlesztésében.
A két relaxációs gyakorlat után megismerkedtünk az új üdvözlő táblánkkal, megismertük a jeleket, kipróbáltuk, eljátszottuk az üdvözléseket, ezzel bevezetve a reggeli érkezéshez tartozó új szokást.
Polli, a pillangó meséjét báboztam el a gyerekeknek, aki észreveszi az élet apró örömeit, sok új dolgot csinál, új barátokkal ismerkedik meg, új ízeket ismer meg a mesében. A beszélgető kör végén a gyerekeknek én is szerettem volna egy kis örömet okozni, ezért a kedvenc dalos játékukat játszottuk el.
A foglalkozás végén kiszínezték a hónap jelét, és megajándékozták azt, akinek szerettek volna örömet okozni. Nagyon büszke voltam a gyerekekre, mert a csoporttársak, óvónénik, dadus néni, de még a hospitáló hallgatók is kaphattak a jelekből.
A hetedik téma az apró örömök élvezete volt a boldogságóra keretében.
Cél, feladatrendszer: Élvezzék, éljék át a gyermekek az adott pillanat örömét, a jelen pillanat örömét! Érezzék biztonságban magukat! Okozzanak egymásnak apró meglepetéseket, apró örömöket! Kiemelt fejlesztési terület: önbizalom erősítése, egymásra figyelés képessége, empátia fejlesztése, érzelmek árnyalt kifejezése, szervezett tevékenységhez fűződő érzelmi viszony alakítása.
Először is a legnagyobb boldogság volt számunkra, hogy március 1-én óvó bácsi került a csoportunkba! Megszépíti a mindennapjainkat! Örömet, vidámságot, játékosságot, a fiatalság ízét hozta számunkra. Férfi szerepet közvetít a fiúknak. Apa mintát minden gyermeknek. Mindenhol így kellene lennie. Most éreztük át igazán ennek mekkora jelentősége van.
Relaxáltunk („Hervad a virágom, éled a virágom…”), hallgattuk az apró örömök élvezete hónap dalát (Bagdi Bella: Imádok élni a Jobb Veled a Világ Boldogság című albumról.) Örömleltárt végeztünk! A gyermekek felsorolták, mi okoz nekik örömöt a hétköznapokban!
Mosolygó képeket nézegettünk laptopon, és fénykép formájában is. Elmeséltem Bezzeg Andrea: Újra együtt! című meséjét. Tornyokat építettünk, egyet Pirinkónak, egyet Góliátnak. Ehhez kapcsolódva beszélgettünk a barátságról is. Nőnapot köszöntöttek a fiúk, a lányok nagy-nagy örömére. A Boldogság Világnapján végig mentünk az óvodán, és mindenki arcára mosolygós smile-t rajzoltunk! Felnőtteknek, gyermekeknek egyaránt! Sok gyermek másnap is így jött óvodába, nem engedték otthon lemosni. Lefestették mit jelent számukra a boldogság! Életünk valóban fontos feladata, hogy napjainkat boldoggá tegyük, és hogy észrevegyük az élet apró örömeit. Az idő figyelemre méltó dolog. „A kis dolgok fénye az, ami az életet átmelegíti.” (Zilahy Lajos) „ A kis dolgok a legértékesebbek – egy halk szó, egy pillantás, egy mosoly.” (Margaret Lindsay) A legfontosabb és legnehezebb, hogy hogyan tegyünk boldoggá másokat. Napi szinten hoznak a gyermekek egymásnak apró meglepetéseket: egy saját maguk által készített barátság karkötőt, rajzokat stb. Szülinapot ünnepeltünk! Sokat játszottunk az érzékszerveinkkel. Kéznyomatot készítettünk. A Víz világnapján kísérleteztünk, megbeszéltük, hogy esős napon minek lehet örülni. pl. ugrálni gumi csizmában a pocsolyában stb. Ehhez vizuális tevékenységet is alkalmaztunk, „esernyő alatt” címmel. A művészi tevékenység aktivizálja az agy boldogságközpontját. Sokat sütkéreztünk, játszottunk, sétáltunk a napsütésben! Az Örömölelést többször játszottuk a hónapban. Ez a „játék” is túlmutatott a csoporton kívül. Végül felragasztottuk a Boldogság vár hetedik lépcsőfokát.