Foglalkozás dátuma: Szeptember 2.
Különleges nap volt a mai. Szlovéniai óvodapedagógusok és tanítók érkeztek hozzánk szakmai nap keretein belül. Zömében kétnyelvű kollégák voltak jelen, akik lelkesen fordították a szavaimat a magyarul nem tudó kollégáiknak. Így rövid szóbeli bemutatóval készültem a számukra, mellyel igyekeztem egy átfogó képet adni a munkáról, melyet a program segítségével végzek.
A konkrét foglalkozás, mely a hála témakörét dolgozta fel igazi tanulóhelyzet volt a számomra. Az új nagycsoport természetesen még csak második napja járt egy csoportba, így alakult a kis csapat, amikor ezzel a számukra új tevékenységi körrel megérkeztem hozzájuk. Szerencsére elmondható, hogy rendkívül érdeklődőek és együttműködőek voltak a gyerekek. Úgy vélem, hogy nagyon jól sikerült, és külföldi kollégáimnak is nagyon tetszett a tapasztalt foglalkozás. De lássuk mi is történt.
Miután első alkalom volt, a tanév korai időpontján, így egyszerűbb és rövidebb formában szerveztem meg az alkalmat.
Foglalkozásomat a szokásos lelki megérkezéssel kezdtem. Csendes relax zenével, megnyugvással, melyet aztán Napimádással és a Kitárom a világom gyakorlattal folytattunk. Végezetül még zenére leültünk a padlóra és átöleltük magunkat karjainkkal, kicsit elringatva így saját magunkat.
Ezt követően Boldog Dórával együtt bemutattuk a mi kis léghajónkat. Elmondtuk, hogy varázslatos helyekre utazunk majd el minden alkalommal és játszunk is majd vele sokat. Aztán kört alakítottunk és a színes szivárványos ejtőernyőnkkel „elszálltunk” Hála földre. Ahogy leszálltunk, a gyermekek helyet foglaltak az ejtőernyőn és Boldog Dóra a háláról kérdezte őket. Igyekeztünk együtt kitalálni, mi is lehet ez a szó. Nehezen találtuk meg a jelentését, így segítségül hívtuk a Hálafa történetét. A mese után a gyermekek kicsit közelebb kerültek a fogalomhoz. Megbeszéltük, hogy ezt követően figyelünk rá, hogy társainkkal úgy bánjunk, hogy hálásak lehessenek nekünk.
Felpattantunk ismét a léghajónkra és egy kis játék keretein belül hazaröppentünk a nagycsoportba. Boldog Dóra mindenkitől elbúcsúzott és a gyerekek kérték őt, hogy legközelebb is jöjjön el hozzájuk.
A hála gyakorlása
Boldogságóra: A hála
A kisegér és a meleg kabát
Mosolymanócskák foglalkozás
2025. szeptember
Cél: A gyerekek megismerjék és átérezzék a hála fogalmát, megtanulják felismerni és kifejezni a pozitív érzéseket, erősítve az empátiát és a közösségi élményt.
Korosztály: 6-7 év
Időtartam: 30-40 perc
Eszközök: papír, filctoll, színes ceruza, tábla, bábok, laptop, hangszóró
Bemelegítés (3-4 perc):
Cél: ráhangolódás, pozitív érzések felidézése
• A gyerekek körben ülnek a szőnyegen. Beszélgetőkör kezdeményezése: „Mi tett ma boldoggá?”
• Tapssal kísérhetik a választ, mindenki, aki boldog pillanatot mond, tapsol.
Rövid történet, vagy mese: (6-8 perc):
• A kisegér és a meleg kabát című mese meghallgatása. A mesét ujjbábokkal kísérve mondom el.
A kisegér és a meleg kabát
Egyszer volt, hol nem volt, élt egy kis szürke egérke, akit Cincinnek hívtak. Egy hideg téli napon Cincin az erdőben futkosott, de nagyon fázott. A bundája vékony volt, és a hideg szél csikorgott a kis orrocskáján.
Cincin sírdogálni kezdett:
– Bárcsak lenne valami meleg ruhám… jaj, de fázom, jaj, de fázom…
Ekkor megjelent egy kedves mókus, akinek piros kis kabátja volt.
– Szia, Cincin!- mondta a mókus.- Nézd, van még egy kabátkám, ami rád jó lehet!
Cincin szeme tágra nyílt, és örömében boldogan ugrott egy nagyot.
-Ó… köszönöm! Nagyon- nagyon köszönöm!
Ahogy felvette a kabátkát, érezte, hogy már nem bántja a hideg.
-Tudod- mondta Cincin- nem csak a kabát melegít, hanem az is, hogy valaki gondolt rám.
Aznap Cincin megtanulta, hogy a hála a szívet is felmelegíti, nem csak a testet.
És Cincin boldogan futkosott az erdőben, melegen és hálásan.
• Kérdések a mese után:
– Mit érezhetett Cincin?
– Te mikor éreztél hasonlót?
Gondolatok a háláról (10 perc):
• A hála erősségdalának meghallgatása
• A Hála virága az erősségek kertjében:
Hálafal készítése (10 perc):
• A gyerekek lerajzolják, hogy miért, vagy kiért hálásak, és a kis papírlapokat feltesszük a Hálafalra
Összegzés és zárás (5 perc):
• Közösen megnézzük a hálafalat
• Rövid beszélgetés arról, hogyan éreztük magunkat, miközben hálát gyakoroltunk
Elhatároztam, hogy a 2-4. évfolyamos, értelmileg akadályozott, autista tanulóimmal bekapcsolódunk a Boldogságóra programba. Bár a programot sokan a verbális kommunikációra építik, hiszem, hogy a boldogság, a hála és a pozitív érzések kifejezésére más, mélyebb utakon is lehetőség nyílik. A célom, hogy a gyerekek a saját szintjükön, az ő nyelvükön éljék meg a boldogság lényegét.
A csoportom tagjai nem beszélnek, ami komoly kihívást jelent a program hagyományos elemeinek alkalmazásakor. Ezt a tényezőt azonban nem akadályként, hanem lehetőségként fogom fel. A szavak hiánya arra ösztönöz, hogy a kommunikáció más formáira helyezzem a hangsúlyt.
I. Ráhangolódás
Egymás köszöntése. Az ajtó mellett elhelyeztem egy plüss figurát. Amikor a gyerekek beléptek, megérinthették vagy megfoghatták ezt a tárgyat, amíg azt mondtam nekik: „Örülök, hogy ma is itt lehetsz!”
II. Fő rész:
1. Képek, szimbólumok, piktogramok, fotók és színek használatával segítem a gyerekeket az érzések, vágyaik, szükségleteik azonosításában és kifejezésében.
Feladat: A kívánt tárgy vagy tevékenység elkérése, a tárgyat ábrázoló képpel.
2. A boldogság, a hála megélése nemcsak gondolati, hanem fizikai élmény is. A puha, a meleg, a csillogó, a sima textúrák használatával összekapcsoljuk az érzéseket a tapintással.
Feladat: Készítettem egy „érző zsákot”, amibe olyan tárgyakat tettem, amit szívesen tapintanak, fogdosnak, nyomkodnak: pl. puha anyagok, plüss, pléd, zörgős zacskó stb. Minden gyerek kitapogat egy neki kellemes tárgyat, mutatok nekik egy képet arról, amiért éppen hálásak lehetnek (pl. egy kép arról, ahogy játszik a plüss állattal). A taktilis élmény segíthet a hála pozitív érzésének rögzítésében.
3. A testbeszéd, az ölelések, a mosolyok, az egyszerű, ismétlődő mozdulatok segítenek a gyermekeknek a hála és az öröm kifejezésében.
Feladat: „Köszönöm” labdázás: dobtam egy labdát a gyerekeknek, és mindenkinek mondta egy elismerő mondatot. pl. „Köszönöm, hogy ma annyira ügyes voltál a feladatoknál!” A gyerekek elég, ha csak visszadobják a labdát.
III. Befejezés:
Záró rituálé: Mécsest gyújtottunk és megnyugtató zenét hallgattunk. Elmondtam a gyerekeknek, hogy minden nap rengeteg dolog történik, amiért hálásak lehetnek. A hála segít, hogy észrevegyük a jó dolgokat az életünkben.
Zárógondolat: Meggyőződésem, hogy a Boldogságóra program egyedülálló lehetőséget teremt a nonverbális, autista tanulóim számára, hogy a szavak korlátai nélkül is megtapasztalják az élet apró örömeit. A program révén nemcsak a boldogságról tanulunk, hanem arról is, hogy a hála és az öröm kifejezése mindenki számára lehetséges. Ez a program nem a hiányról, hanem a lehetőségekről szól.
Foglalkozást kezdő mondóka:
A mai napon, a mai napon,
A boldogságra rátalálok.
Rátalálok, ahol vagyok,
Hopsz, elkapom, megfogom!
Foglalkozást kezdő relaxációs gyakorlat:
-A nap melege: Terpesz állás, levegő beszív, karok V alakban emelkednek. Kifújáskor fújjunk ki minden rosszat, fáradtságot, nehézséget, idegességet, haragot! A karunkat közben szépen lassan a combunk oldalához érintjük.
A gyakorlatot többször is megismételtük.
-Hunyd be a szemed, kövesd a légzésed ritmusát! Rajzolj képzeletben egy szívecskét, akkorát, hogy beleférjen mindenki, akit szeretsz, hogy mindig veled legyenek! Ki lakik a szívedben? Hívd be! Hagyd, hogy ott legyen veled! És még ki? Hagyd, hogy beteljen a szíved a szíved velük és öleld át őket! Hagyd, hogy átjárja a boldogság érzése a szívedet! Öleld át őket!
Mondjuk együtt: Anya szeret, apa szeret, biztonságban vagyok. Szemem fényes, szívem ragyog, hálát adok, köszönetet adok, kapok. Hálás vagyok, hálás vagyok!
Zenehallgatás: Bagdi Bella: Szép nap, ölelj most át engem
A téma bevezetése:
Beszélgetés indítása: Mi az a hála? Milyen jó dolog történt ma veled? Te miért vagy hálás? Hogyan érzed közben magad? Hogyan tudod mások felé háládat kifejezni?
Képek a világ tájairól- más országokban hogyan élnek a gyerekek?
Az interaktív táblán fényképeket nézegettünk: Mások hol, hogyan élnek? Illetve gyerekszobákat nézegettünk a világ minden tájáról. Ilyen témákat érintettünk mint: háború, béke, alapvető dolgok, mint pl fürdőszoba hiánya. Étel, ital, játékok, család hiánya.
A téma feldolgozása
Téma feldolgozása mesével: A Hálafa története (tk. 54-56.o.)
Kérdések megválaszolása:
A hála és a boldogság hogyan függ össze? Hogyan kapcsolódik össze? Amik boldoggá tesznek, azért hálás vagyok.
Te miért vagy hálás? mf. 3. o.
A gyerekek feladatlapon különböző képeket látnak. Azokat a képeket kell kiszínezniük, amelyekért hálásak.
Hálafa készítése:
Tenyér körbe rajzolása. Az ujjakat különböző színűre kell színezni, és közben arra az öt dologra gondolni, amiért hálásak vagyunk. A tenyérbe pedig az öt dolog közül válasszanak ki egyet és rajzolják is le! Amikor a fára felkerül 1-1 levél, a gyerekek megnevezhetik azt az öt dolgot, amire hálával gondoltak, amíg színezték az ujjakat és mesélhetnek arról, amit a tenyérbe rajzoltak.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Általános Iskolai Tagintézmény
A gyermekek boldogsága és önbizalma nagyon fontos a sikeres tanuláshoz
és fejlődéshez, ezért is fontos, hogy tudják kifejezni érzéseiket. Ezen az órán meghallgattuk a történetet a háláról. Sokat beszélgettünk a tanulókkal a háláról, a hála kifejezéséről. Arról, hogy a hála mennyire összeegyeztethetetlen a negatív érzésekkel, hogy képesek legyünk megszüntetni a haragot, az
irigységet, a keserűséget.
2025/26. Szeptember
A HÁLA hónapja
Sünit színeztünk a gyerekekkel a délelőtt folyamán, ahol a sünit kivágva egy színes levél ágyba fektettük, hogy mélyen tudjon aludni, ne fázzon. A szőnyegre leülve Dórit csalogattuk ki dobozából, varázslattal. Akiknek ismeretlen volt nagyon örültek, egy pici lányka még hangosan nevetett is, és megfogta a bábot. Igyekezett Dóri mindenkit megsimogatni, amikor arról beszélgettünk, mi a hála, mit is jelent, és Ők mikor szoktak hálásak lenni. Nagyon sokan azt mondták, hogy örülnek, hogy óvodában lehetnek, alig várták a hétfői napot, mert otthon unatkoztak. Elmondtuk a Hála versünket, Blanka emlékezett rá a tavalyi tanévből.
A keddi napunkat hálavirág, és hálalevél színezéssel kezdtük. A folyosóra is tettem ki belőle, hogy akik arra járnak, szintén színezhetnek, és odaadhatják annak, akit szeretnek. Beszélgettünk a háláról, kérdeztem, hogy kinek fogják odaadni a virágot, vagy levelet, és mit fognak mondani nekik. Illetve bíztattam őket arra, hogy el is rejthetik a meglepetést, mert úgy még izgalmasabb. Meghallgattuk a Hála dalt Bellától, az volt a mai ráhangolódás, a végén a tükördalra táncoltak, mint a foglalkozás lezárása. A Só című mesét meséltem, és kértem figyeljék, hogy hol van benne olyan rész, ahol hálával találkoznak. Elég ügyesen meg is fejtették.
Szerdán megbeszéltük a gyerekekkel, hogy ki, hogyan adta át a hálavirágot otthon, és kinek. Nagyon cuki mondatok hangzottak el: „Apukámnak adtam oda, és mondtam, hogy Ő a legjobb apa a világon, mert mindig játszik velem, amikor kérem!” „Én anyukámnak adtam, és mondtam, hogy hálás vagyok, hogy kimossa mindig a ruháimat tisztára!” Amikor felsorolták ezeket, akkor alakítottunk Hálakört, ahol egymásnak a szemébe mondták azt, miért hálásak annak a társuknak, aki éppen mellettük állt. Volt még ölelés is a mondatuk végén. Verset tanultunk, ismételtünk a foglalkozás végén. Játékidőben sokszor használtam a dicséretemnél, hogy hálás vagyok, amiért … hogy értsék is, miért, és hol lehet még ezt alkalmazni.
Csütörtökön papírból, kivágással, színezéssel a rókáknak, süniknek falevél ágyat készítettünk, hogy ne fázzanak. Mozgásos verset tanultunk: Érik az alma… Ismételtük a Hála versünket is. Meseszövéssel folytattuk a napot, ahol minden rossz jóra fordult. Örültem, hogy tetszett nekik, és még a harmadik napja oviba járó autista gyermekünk is sokszor jelentkezett, és adott ötletet. Akadálypályát építettünk, mi is átmásztunk a hídon, mint a mesénkben Pisti, cipőben, és mezítláb, illetve zokniban is. Utána feladatot kaptak a gyerekek, a kivágott virágokat körbe vitték az udvaron, és minden felnőttnek adtak belőle hála virágot, vagy falevelet. Arra kérték őket, hogy írják rá, miért hálásak, és dobják be a Tulipán csoport öltözőjében a kincsesládába. Amikor jönnek a szüleik, nekik mondják el ugyanezt, és holnap felolvasom, hogy miket írtak.
Pénteken Norbi magától csinált formanyomóval mindenkinek hálavirágot, és azt ki is osztotta. Mindenki, mi felnőttek is kaptunk belőle. Meghallgattuk Bella: Jobb veled a világ című számát, amit én is nagyon kedvelek. Ma felolvastam, amit a kincses dobozba dobtak a szülők, munkatársak. Nagyon figyelték, miket írtak, volt aki felismerte anyukája, vagy apukája írását. A mese Az öreg halász, és nagyravágyó felesége volt, mindenki értette benne a hála hiányát, és hogy ezért járt pórul a halász, és felesége. A folyosóra kitett virágokat ma újra kellett töltenem, remélem a sok hála virág jó helyekre került.
A 2. n osztály tavaly már megtapasztalta, hogy a hála nemcsak a „köszönöm” kimondását jelenti, hanem annak felismerését is, hogy mások tettei, figyelmességei értéket adnak a mindennapjainkhoz. A foglalkozás során arról beszélgettünk, miért fontos és jó érzés hálásnak lenni, majd példákat gyűjtöttünk a gyerekek mindennapjaiból. A kérdéskártyák segítségével a gyerekek fantáziája szárnyra kapott: elképzelték a HÁLA lakóhelyét, színét, alakját és családját.
Meghallgattuk a hónap dalát, közben pedig elkészítettük az osztály HÁLAGYÖNGYSORÁT: mindenki hozzátette a számára legfontosabb gyöngyszemet.
A gyöngysor most az osztálytermünket díszíti, és nap mint nap emlékeztet minket arra, hogy mindig van miért hálásnak lennünk.
A téma feldolgozását relaxációval kezdtem. Beszélgetést kezdeményeztem a gyerekekkel, hogy miért is lehetünk hálásak? Gyermek és felnőtt egyaránt. Elmondtam a témához kapcsolódó mesét. Meglepően figyelték a történteket. Általában az olvasott mese nem érdekli őket, de most nagyon figyeltek. Téma zárása ként elkészítettük a közös, őszi hálafánkat. A tevékenység közben lejátszottam a témához kapcsolódó dalt.