A harmadik Boldogságórás tanévünket kezdtem meg osztályommal. A gyerekek már ismerősként köszöntötték az első hónap témáját: HÁLA.
Bele is csaptunk egy vidám Boldogságórába. Felidéztük az előző évek emlékeit, tevékenységeit a témában. Immár komoly, negyedikes szinten beszélgettünk a hála boldogságfokozó szerepéről.
Eljátszottuk a HÁLA szó kirakó játékot, ami remek mókának bizonyult. Nem szabtam meg, még csak ötletet sem adtam, miből állítsák össze a szót. Működött a gyerekek fantáziája. Előkerült minden a technika dobozból, tisztasági csomagból, ami betűelemként szolgálhatott. Voltak, akik papír zsebkendőt, voltak, akik ceruzát, ollót, ragasztót, fésűt, mások szívecskéket használtak fel a szó kirakásához.
Az órát az 1-2-3-4 játékkal zártuk. Jó sok gyakorlás árán sikerült csak az ütemet eltalálnunk és folyamatossá tenni a hála-láncot. De addig is derűsen telt az idő.
Más alkalommal fehér kartonpapírból papírcsíkokat vágtam, ezeket színeztük, díszítettük jelképesen hála-kifejező színekkel, formákkal. Ezekből is kiraktuk a HÁLA szót.
A hónap ötletei közül megvalósítottuk a Hála háló feladatot is. Ehhez hála-névtáblákat is készítettünk. Ezeket felragasztottuk egy kartonlapra. A gyerekek saját névtáblájuktól, színes vonalat húzhattak azon társaik felé, akiknek valamiért hálásak voltak szeptember hónapban. Gazdag, szivárványos hálót szőttünk!
A Hála-szüret sem maradt el. Szőlőfürtöket színeztünk. A fürt szőlőszemeibe beleírhatták a gyerekek, kinek lehettek hálásak a hónapban. Büszke voltam rájuk, hogy társaik mellett nem feledkeztek el szüleikről, testvéreikről, tanítóikról sem. Szép őszi dekorációként szolgáltak termünkben a felrakott színes fürtök.
A hála gyakorlása
Az idei iskolaév első témájával már a tanév elejétől folyamatosan foglalkoztunk. Először is, a már régóta húzódó vírushelyzet miatt, minden napért, amit az iskolában tölthetünk jelenléti oktatásban, hálát kell adni. Gyakran elmondjuk a gyerekekkel, hogy milyen jó, hogy itt vagyunk és együtt vagyunk. A foglalkozást a rajzóra keretében tartottuk meg. A hálafa meséjével kezdtük, ami nagyon tanulságos és elgondolkodtató volt mindenki számára. A történet rámutatott arra, hogy olyan dolgokért is legyünk hálásak és mondjunk köszönetet, amit apróságnak hiszünk, viszont ez a másik ember számára nagyon fontos lehet. A gyerekek színes őszi faleveleket készítettek, egy másikra pedig ráírtak egy hálaüzenetet. Elkészítettük az osztály hálafáját, amit kifüggesztettünk az osztályban.
A Hála gyakorlása
3-6 évesek részére
2021.09.30.
Idő Óraegység funkciója Óraegység tartalma Módszer Instrukció
3’ Relaxációs gyakorlat Boldogságóra kézikönyv 3-6 évesek részére, 36. oldal egyéni munka „Irkafirka”: a gyermekek üres fehér lapot kapnak. Zsírkrétát, színes ceruzát vesznek kézbe. Szemüket behunyva elkezdenek firkálgatni, törekedve arra, hogy ne csússzanak le a lapról. „Rajzoljatok irkafirkát kedvetek szerint:” … irkafirka…. összevissza…. szabad jobbra, szabad balra…. szabad nekem összevissza. A gyerekek ezt mondogatva magukban, firkáljanak legalább 1 percig, amíg a lazító hatás kibontakozik.
5’ A téma bevezetése Boldogságóra kézikönyv alapján beszélgetés Szerintetek mit jelent a Hála?
Kinek mi jut erről eszébe?
15’ Oktatási segédanyag alapján mesehallgatás Jékely Zoltán: A három pillangó c. meséjét hallgassátok meg.
• Kinek voltak hálásak a pillangók?
• Mi is hálásak lehetünk a fényért, a melegért?
• Miért jó, ha süt a nap? Miért jó, ha meleg van?
20’ A téma feldolgozása Oktatási segédanyag alapján csoportmunka Hálapöttyös katica
Készítsünk katicát színeslapból, majd ragasszuk fel a sajátunkat egy papírra. A katica pöttyei fogják szimbolizálni azokat a dolgokat, amiért hálásak vagyunk.
Bagdi Bella CD zenehallgatás Szép nap, ölelj most át engem c. dal szól a foglalkozás közben
2’ A téma lezárása Boldogságóra kézikönyv 6-10 évesek részére, 54. oldal-
Hálás vagyok neked páros munka Mindenki forduljon oda egy társához, és mondja el, hogy miért hálás neki!
Örömmel vettem a részvételt a programban. Kíváncsivá tett, hogy az óvodás gyermekek hogyan élik majd meg a boldogságórás tevékenységeket.
Ebben a tanévben 3-4 éves, kiscsoportos korú gyerekek óvónénijeként először a tematika szerinti hála gyakorlását éltük meg. Az előkészületek alatt kidolgoztam a tevékenység menetét, elkészítettem és előkészítettem a szükséges eszközöket (képek, papírok, magnó, zene letöltése).
Feszültségoldásként egy mozgás alapú relaxációt végeztünk
– „Körbe-körbe-karikába” – nagy papírra közösen rajzoltunk
– „Napra forgó a napraforgó” – körbe ülve törzsünket elfordultunk
– „Lemegy a nap, lankad a kar, a törzsem pihenni akar” – körben ülve lehajoltunk a földig
Mozgással folytattuk, mégpedig a Boldogságmondókát mondtam a gyermekeknek, a végén megölelték a kiválasztott társukat. Többször ismételtem a mondókát és a gyerekek mindig más társukat ölelték meg. Ezzel az érzelmi intelligenciájukat és a szociális készségüket is fejlesztettem.
Egymásnak adogattuk a hálaleveleket – adás-kapás, „tessék-köszönöm” kifejezésére tettem a hangsúlyt, hiszen ebben a korban még nehéz kommunikálniuk a hála érzését.
A „Maci bajban van” történetét érdeklődve hallgatták, amit a gyerekek előtt báboztam el.
A befogadás elejétől nagyon szeretnek a saját szintjükön rajzolgatni, színezgetni és örömmel színezték ki a hála szimbólumát, amit felragasztottunk a hálalépcsőnk első fokára.
Egész nap folyamán többször hallgattuk a „Szép nap, ölelj most át engem”, illetve a „Boldog vagyok” dalokat.
Örömmel tölt el, hogy szívesen hallgatják a cd-n található dalokat, mozognak, táncolnak rá.
Sikeres volt a kezdeményezés, délután mesélték a szülőknek, hogy ragaszthattak a lépcsőre és néhányan már elmondták a lazító mondókát is.
A gyerekek nagy igyekezettel rajzolták a „hála-szőlőszemeket.” Volt, aki még a nyári emlékeit idézte, de olyan is akadt köztük, aki már iskolai élményét örökítette meg. Az olvasásból kapott ötösért volt hálás!
Sok hiányzónk volt szeptemberben, ezért folyamatosan készültek a „szőlőszemek” . Ezért került sor most a „Hála-szüret” feltöltésére, mert október eleje lett, mire elkészültünk vele.
Lengyel Laura Óvoda Napsugár Tagóvoda
Mese gyertya és furulyaszót követően a Hálafa történetét meséltem el a gyerekeknek. Beszélgettünk arról, mikor érezzük mi is a szívünkben ezt az érzést. Ezt követően mi is elkészítettük a hálafánkat. A személyes hálám a mai napért, hogy az a kisfiú, aki nem szerette volna a festést kipróbálni, mégis kitörő örömmel fedezte fel ezt az technikát, az alkotás örömét.
1.Boldog Dóra csengővel hív
2.Boldogságmondóka közös elmondása
3. Relaxációs gyakorlatok
4. Beszélgettünk a háláról a gyermekekkel – Miért vagy hálás?-„hálabagoly „gyűjtése
5.Hálafa történet meghallgatása
A foglalkozást a nyári élmények átbeszélésével Keztük, külön figyelmet fordítva arra, hogy ki melyik nyári élményért lehet hálás. Aztán folytattuk a hálafa mesével, ami nagyon tetszett gyerekeknek. Aztán pedig egy nagy papírra színes kezeket festettünk. Sokat beszélgettünk arról hogyan kapcsolódik össze a hála és a boldogság, mert ez az óvodás korosztály számára még nagyon összemosódik.
Korukat megcáfolta az órán tapasztalt sok bölcsesség, mély érzelem a hálával kapcsolatban.
A mi csoportunkban már 2. éve tartunk boldogságórákat. Minden alkalmat a ,,boldogság kék madara” kezdeményezett tavaly. (Körbe vittem a síkbábot a csoportban és közben a Száll a madár ágról ágra című dalt énekeltem.) A gyerekek olyankor tudták, hogy boldogságóra következik és mindig nagy izgalommal gyűltek össze körülöttem. Ezt a jól bevált szokást folytatom most is. Szeptember végén újra jött a madár, akit a gyerekek nagy örömmel fogadtak. A hála volt a témánk. Készítettünk egy boldogságbefőttet. A gyermekek egészen december közepéig bármikor kérhetik, hogy tegyünk bele egy cetlit, amire felírom, hogy kinek-miért hálásak a csoportban. Pl. Katika hálás Alíznak, mert segített neki elpakolni a kiborult legót stb. A befőttet Karácsony előtt fogjuk kibontani és felolvasni a benne lévő kis gondolatokat. Tenyérlenyomatokkal hála szívet is készítettünk. Meséink is a témához kapcsolódtak (A szorgos és a lusta lány, A szerencsét hozó szamár, A sárkány és a vándorlegény) Meghallgattuk Bagdi Bella- Szép nap című dalát is többek között.