Hálavers
Hálás vagyok, mert a szüleim életet adtak,
mert nekem beszéltek és nem pedig a falnak.
Hálás vagyok, mert valamire vittem,
Mert a suliban ülök és nem pedig a sitten.
Boldog vagyok, mert édesanyám szeret,
ha hibáztam is, ő a jó útra terelt.
Boldog vagyok, mert a jó úton haladok,
ha akadály volt, áttörtem a falakon.
Szeretem a családom és ők is szeretnek engem,
16 év alatt értem érzem, sokat tettek.
Édesanyám hála minden egyes falatért, és
hála az inspiráló szavakért.
Szeretetem nem lehet szavakban és tárgyakban
mérni, Melletted akarom az életem leélni.
Rómeó
A hála gyakorlása

Uzsoki Középiskolai Leánykollégium
\”Az őszinte hála elegendő. A hála szárnyakon repül, ahova repülnie kell.\” (Viktor Hugo)
Beszélgessünk a háláról. A hála meghatározása. A hála, mint érzelem. A hála hatása.
Mit jelent a hála? ( elismerés kifejezése,megtalálni a jót a rosszban, köszönetnyilvánítás, az áldás egy formája, megbecsülése annak, amink van,friss szemmel tekintés a dolgokra).
A hála kifejezése (levelet írni, megmondani,ajándékot adni,zarándokolni,segíteni).
A háláról írt saját versét olvassa fel az egyik tanuló. Méltatjuk a mondanivalóját.
Két tanuló, akik járatosak a japán nyelv ismeretében, a japánok hálaadási szokásairól mesélnek.
Kinek mit jelent a hála? A tanulók beszélnek saját emlékeikről, benyomásaikról. A hálával kapcsolatos emlékek felidézése.
Vezessünk Hála naplót! Kitöltendő naplók kiosztása. A napló vezetéséhez szükséges magyarázat.
A foglalkozást Bagdi Bella: Jól érzem magam című dalának meghallgatásával zárjuk.
ui.A foglalkozást képekkel dokumentáltuk, amiket egy mappába mentettünk az esetleges ellenőrzés céljából. A kollégiumi bejárati faliújságon egy Boldogság naplót függesztettünk ki, ahova mindenki beírhatja,hogy mikor,kinek és miért érez hálát!

Beszédes József Általános Iskola
A Hála kupon készítésekor az egyik kisfiú elmesélte, hogy az ő édesapja már nem él, fent van az égben. Így nem tud neki hazavinni köszönetet. A többi gyerek azt ajánlotta, hogy a kész kuponját vigye ki a temetőbe, és ott olvassa fel neki hangosan. Nagyon örültem, hogy ez a kisfiú végre megnyílt nekem és az osztálynak is. Végre beszélni tudott édesapja két évvel ezelőtti haláláról. Most 2. osztályos, és még óvodás volt, amikor édesapja elhunyt.

Óravázlat 1.
A pedagógus neve: Somogyi Éva
Műveltségi terület: Boldogságóra
Osztály: 4.b ; 5.a, 5.b
Az óra témája: A hála
Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: A hála, mint fogalom megismerése; a hálás gondolkodás hatásai; a hála, mint stresszoldó technika;
Az óra didaktikai feladatai: Új ismeret feldolgozó óra, szemléletesség, fokozatosság, érthetőség, motiváció, differenciálás
Tantárgyi kapcsolatok: magyar, biológia, ének-zene, testnevelés
Felhasznált források: Bagdi Bella-Petőné Honvári Jolán: Boldogságóra 10-14 éveseknek (Kézikönyv pedagógusoknak és szülőknek); Bagdi Bella-Petőné Honvári Jolán: Boldogságóra 10-14 éveseknek (Munkafüzet pedagógusoknak és szülőknek)
Dátum: 2016. szeptember
Időkeret/perc Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök
0-3
4-6
7-12
13-15
16-21
22-31
32-40
41-45
Ráhangolódás
Szeretem azokat, akik…
Tarzan játék
Téma kibontása: a gyerekek meséljék el, hogy ma reggel milyen jó dolog történt velük (5)
A hála, mint fogalom, kifejezés megbeszélése. Kinek mit jelent?
Hogyan fejezhetjük ki hálánkat mások felé?
Kézikönyvből a történet felolvasása, megbeszélése, saját tapasztalatok, élmények gyűjtése
A hála kifejezése egymás hátán
Hálafa készítése
Óra értékelése; Bagdi Bella Jól érzem magam c. dalának eléneklése
játék
beszélés, utánzás, szemléltetés
megbeszélés
megbeszélés
elbeszélés
vita
megbeszélés, kibeszélés
játék
játék, megbeszélés
megbeszélés
csoportos
csoportos
csoportos
csoportos
csoportos
egyéni, csoportos
egyéni, csoportos
csoportos
székek körben elhelyezve
székek
székek
székek
kézikönyv
papír, ceruza, biztostű
csomagolópapír, amire előre egy fát rajzolunk, levelek, tollak, ragasztó
CD lejátszó
CD
1. óra / A hála
Reflexió
A gyerekek nagyon várták a Boldogságórát.
A negyedikesekkel, már tavalyi tanévben is dolgoztunk fel témákat, így ők már tudták, hogy milyen jellegűek az órák, de az ötödikesekkel dráma óra keretében csak most kezdtünk el ilyen foglalkozásokat tartani.
A gyerekek nincsenek hozzászokva a kötetlen beszélgetéshez. Hamar megszerették és bátran elmondták véleményüket az adott témáról.
Azt tapasztaltam, hogy tisztában vannak a hála fogalmával, használják is a mindennapi életben. Megleptek az őszinte megnyilatkozásaik. Az óra beszélgetése olyan jól zajlott, hogy egymás gondolatai, a másikban mindig új gondolatokat ébresztettek.
Megértették, hogy milyen előnyűk származik abból, ha hálásan gondolkodunk.
Az óra végén az éneklés nagyon tetszett nekik, mindenki elkérte tőlem a dalt, így a közös, zárt csoportunkban megosztottam. Többen is elmesélték, hogy a családjukkal otthon, többször is elénekelték a Jól érzem magam c. dalt.
A szülőktől szintén kaptam olyan visszajelzést, hogy a gyerekeknek nagyon tetszett a boldogságóra, és várják a folytatást.


RIDENS Nyíregyházi Speciális Kollégium
Gilvácsi Edina írta, rajzolta édesanyjának ezt a verset:

SZTEKI Weöres Sándor Általános Iskola
Tisztelt Cím!
A tanítványaimmal ( Napocskák csoport) szeptemberben kezdtem a programot. Képekben igyekeztünk összegyűjteni, miért is lehetünk hálásak!
Akkor nem erre a felületre küldtem el az elkészített hála tablót, hanem a boldogságóraképzés címre.
Most szeretném pótolni a „hiányt” .

A Boldogságprogram kezdetén szeptember 30. elhagytuk az iskola falait és tereptanításon vettünk részt. Ezen a napon a halaadás témakört jártuk körül, melyet az előző hetekben több foglalkozás keretében is közösen átgondolva, átbeszéltünk.
Volt sok vidámság, móka, sport, csoportmunka, finom ebéd, boldog együttlét. Majd iskolánkba visszatérve elkészítettük a hálapannónkat, melyek emlékeztetni fognak bennünket a sok vidám pillanatra.

ZSZC Lámfalussy Sándor Szakképző Iskolája
Hálatablót készítettünk a Lámfalussy iskolában -HÁLÁMfalussy
