Éves beszámoló Hőseim csoport Buji II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és AMI

kollazs-1.jpg

Éves Beszámoló Hőseim csoport 2023
A boldogságórák tartásába a 2021/2022-es évben kapcsolódtam be az akkor 5.-es Hőseim csoporttal. Úgy láttam, hogy a témák feldolgozása pozitív hatással volt az osztályközösség alakulására és a gyerekek lelkivilágára, ezért a 2022/2023-as tanévben is folytattam osztályommal a boldogságórákat.

Szeptember: A boldogságfokozó hála
A szeptemberi iskolakezdés mindig kicsit nehéz, érdemes végiggondolni, miért vagyunk hálásak egymásnak. Először megbeszéltük, kinek hogyan telt a nyara, miért hálás a szüleinek, majd kihúzták a gyerekek egymás neveit, és szívecskékre írták, miért hálásak egymásnak.

Október: Az optimizmus gyakorlása
A hatodikosoknak aktuális elgondolkozni arról, hogy mik szeretnének lenni, így a legjobb énem plakátot készítettük el. A gyerekek körberajzolták a kezeiket és az ujjaikba írták, milyen életet szeretnének élni felnőttkorukban. Hasznos volt végiggondolni a legoptimistább jövőt, hogy ne csak a mindennapi gondokat lássák maguk körül. Az elkészült „kezeken” lévő célokat név nélkül felolvastam és ki kellett találniuk, ki írhatta. Igazán jó móka volt.
November: Társas kapcsolatok: Ki vagy Te?
Érdekes látni, hogy néhány gyerek mennyire nincs tisztában a saját értékeivel, el sem gondolná, mennyien szimpatizálnak vele valójában. Az órát az önbizalomfejlesztő relaxációs gyakorlattal kezdtük, a gyerekek szívesen végezték, majd az előre kinyomtatott Ki vagy Te? lapot töltötték ki. Közben meghallgatták és énekelték is Pharrell Williams Happy című számát. Ezután a megfelelő szó című történetet hallgatták meg és megbeszéltük a véleményüket és a szavak erejének hatását.
December: Boldogító jócselekedetek
Az ajándékozás mindig öröm, még ha csak egy kis apróságról is van szó. A jobb veled a világ képeslapot készítettük el, mellyel megajándékozták egymást. Év közben szorgosan gyűjtötték a gyerekek a műanyag kupakokat, így jutott belőle a billegő hóember elkészítéséhez is, melyet otthoni ajándéknak készítettek el. Volt, aki inkább malomjátékot készített a kupakokból és ezt szánta ajándéknak, természetesen csak kipróbálás után.
Január: Célok kitűzése és elérése
Ki ne szeretne győzni, elérni a céljait? Az órát a relaxációs gyakorlat elvégzése után a győzelem tündér dalával kezdtük. Ezután megbeszéltük, hogy milyen közös osztályprogramot tűznének ki célul és megszavazták a mozit. Ezt követően soroltam én is a feltételeimet, hogy a mozizáshoz milyen kisebb céloknak kell teljesülniük. A rövid távú célból hosszú távú cél lett, mivel kiderült, a mozilátogatás korlátozva van, de eljött ez az idő is. Addig pedig sok-sok apróbb célt sikerült több-kevesebb sikerrel teljesíteniük.
Február: Megküzdési stratégiák
A gyerekek az első félév után szívesen megpihennének, de a küzdelem folytatódik tovább. A kihívásokat és nehézségeket nem tudjuk elkerülni, de a megküzdési stratégiákat át lehet gondolni, meg lehet tanulni. Először megbeszéltük, milyen kihívásokat tapasztaltak az elmúlt félév során. Ezután a Hőseim csoporttal a pozitív élmények újraélése relaxációs gyakorlattal folytattuk az órát, mellyel sikerült ellazulniuk. Megbeszéltük, hogy a lehetséges megoldási módszereket, majd a Találékony térképet, a kihívások térképét készítették el a gyerekek. Azt tapasztaltam, hogy ha a gyerekek egy problémát már azonosítani tudnak, a stresszt is könnyebben tudják kezelni és hamarabb felismerik megküzdési lehetőségeket. A rajzok elkészítése után közösen megbeszéltük, kinek mi okoz nehézségeket, azonosítottuk, hogy milyen érzéseket kelt benne, mennyire objektívek ezek a problémák és egy kicsit eltávolodva milyen megoldásimódokat látnak és a többiek milyen tanácsokat tudnak adni nekik.
Március: Apró örömök élvezete
Először beszélgettünk arról, kinek mi okoz örömet a mindennapokban, majd a gyerekek 2 sorba álltak, és visszatükrözték egymás érzéseit. Ismerve az osztályt, hogy mennyire szeretnek rajzolni, a boldogságóra munkafüzetből választottam számukra a mandala rajzolását. Örömmel dolgoztak a színezésen.

Április: Megbocsátás
Az órát vitaindítással kezdtük, meg lehet-e mindent bocsátani, kinek lehet megbocsátani, miért fontos a megbocsátás. Kifejezték, milyen érzések kavarognak bennük, amikor haragszunk valakire. Arra is rámutattam, hogy nekik okoz lelki fájdalmat, ha nem tudnak megbocsátani. Kerestünk interneten dalokat a megbocsátásról. Ezután megrajzolták a megbocsátás folyamatábráját.

Május: A testmozgás gyakorlása
Motivációként meghallgattuk újra a Jól érzem magam című dalt, majd beszélgettünk arról, mennyi pozitív hatása van a rendszeres testmozgásnak, hogyan érzik magukat egy kimerítő tesióra vagy játék után. Majd betettem újra a Happy című számot, már ekkor is elkezdődött a mozgolódás, eközben a lányok a mozgáshoz kapcsolódó érzéseiket fejezték ki rajzban.

Június: Fenntartható boldogság
A feladatok közül a Bölcs Galaxis fát készítettük el. Elképzeltük, milyen lehet az élet egy messzi-messzi galaxisban és mindenki megírta a bölcs gondolatait, mellyel a bolygólakók életét segítheti. Az üzeneteket szalagokra ragasztottuk, majd mindenki választott egyet becsukott szemmel. Átbeszéltük, mit tanultunk ebben az évben a boldogságórákon.

Készítette: Pappné Szőllősi Gabriella
Buji II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola OM: 033565
Hőseim csoport
Buj, 2023.06.16.

Képek