
Testmozgás


Mindennapjainkban az óvodában és csoportunkban nagy gondot fordítunk az egészséges életmódra.
Különösen figyelünk, hogy minél több időt töltsünk a szabadban, ahol sok mozgásos tevékenységet végzünk ( kivéve szmogriadó esetén, és nagyobb esőben ). Ha mégis bent ragadunk a csoportban folyamatos légcsere mellett, akadálypálya építésével, ugróiskolázással tudjuk mozgásigényüket kielégíteni. Az ehhez szükséges eszközöket, a gyerekek is szabadon használhatják a hétköznapokban. Azt tapasztaltuk, hogy ha a gyerekek mozgásigénye ki van elégítve, akkor az jól hat a mentális problémákra is, oldja a szorongást és az agressziót. Lefekvés előtt is jól átmozgatjuk magunkat (hegyet mászunk, ugrálunk, helyben futunk, stb.) Nyugodtabb az alvásidő, mióta átmozgatjuk lefekvés előtt a gyerekeket.
Egészségünk megőrzése érdekében minden nap friss gyümölcsöt, zöldséget fogyasztunk, mely előkészítésében sokszor a gyerekek is segítenek. (pucolás, darabolás, szeletelés, salátakészítés) Ez remek alkalom arra, hogy a gyerekek megismerkedjenek az alapvető higiéniai szabályokkal. (pl.: gyümölcsmosás, kézmosás, zsebkendőhasználat, tüsszentés)
Ezekhez a pozitív mintát mi pedagógusok adjuk, hogy a későbbiekben életükbe beépülve szokássá váljon.
9. foglalkozás: Mozdulj meg!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek kedvet kapjanak a rendszeres mozgáshoz. Ismerjenek meg többféle mozgásformát, hogy lássák mennyi lehetőségük van a mozgásra. Tapasztalják meg, hogy a mozgás által egészségesebbek lesznek.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A búvárjátékot!” játsszuk el, amikor veszünk egy nagy levegőt, és tartsuk be ameddig csak bírjuk, mintha víz alatt lennénk, majd lassan engedjük ki. Sziszeghetünk is közben, így halljuk, hogy ki, meddig bírja. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel elmondjuk a „Mozogjatok együtt!” mondókát, miközben elvégezzük a mondókában lévő mozdulatokat.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem a „Lusta király!” című mesét. A meséléshez egy király bábot használtam, ő volt a lusta király, a mese főszereplője. A mese során minden gyermek utánozta a király mozdulatait: lassan ment mint a csiga, felemelte lassan a fát és oldalra tette, átúsztak a szomszéd partra a tutaj után, hegyet másztak (asztalon kellett átmászniuk), majd haza kocogtak.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy mit szoktak mozogni.
Lufi a magasban! játék: A gyermekek 6 fős csoportokat alkottak, majd mind a négy csoport kapott egy felfújt lufit. A gyermekek körben álltak, és igyekeztek a lehető legtöbb ideig a magasban tartani a lufijukat. Nagyon tetszett ez a játék a gyermekeknek.
Mozogunk minden nap a héten: Minden nap egyfajta mozgást valósítottunk meg a gyermekekkel: Jóga, foci, futás, ugróiskola, kötélhúzás.
Akadálypálya: A gyermekekkel kimentünk a játszótérre, ahol egy akadálypályát kellett teljesíteni a gyermekeknek, melyet a játszótéri eszközök segítségével valósítottunk meg. Egyensúlyozás a gumikon, felmászni a mászó falra, felmenni a toronyba a létrán, lecsúszni a csúszdán, homokozó körbeugrálása. Nagyon szerették ezt a feladatot a gyermekek.
Várvédő játék: Közösen építettünk egy várat a dobozokból a gyermekekkel. Kiválasztottunk egy gyermeket, ő volt a vár őrzője. Kislabdákkal próbálták gurítva eltalálni a gyermekek a várat. Csak egy oldalról guríthatták. Akinek a labdája először találta el a várat, ő lett a következő őrző.
Barcsi Széchényi Ferenc Gimnázium és Kollégium
Az idei ballagás különlegesre sikerült gimnáziumunkban, hiszen a végzős diákok arra kérték meghívott vendégeiket, hogy a pénzt, amit a ballagási virágra szánnának, ajánlják fel a barcsi állatmenhelynek. Így került ki egy gyűjtődoboz az aulába, mely az ünnepség végére megtelt 90ezer forintnyi jósággal, szeretettel. Mi így ünnepeltük az idei ballagást…önzetlenul, másokat segítve. Jobb velünk a világ.
Gyulai Implom József Általános Iskola 5. Sz. Általános Iskola és Sportiskola Tagintézménye
Osztályom testnevelés tagozatos osztály, így a sport, a mozgás alapvető tanítványaim életében. Már sportágat is választottak, minden délután járnak valamilyen edzésre. Rendszeresen versenyeznek is, a dobogós helyeket is sokszor elhozták. Tantermünket sok érme díszíti.
Győri Váci Mihály Általános Iskola
Minden gyerkőc lerajzolta a kedvenc sportját, és be is mutathatták pár mondatban.
🙂
(Kedvenc volt :D)
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvoda Könd Utcai Telephely
A gyermekek egész évben foglalkoztak az egészséges életmóddal, hiszen folyamatosan biztosított volt számukra a mindennapi zöldség gyümölcs fogyasztása. A mindennapos változatos testmozgással fenntartjuk az egészséges testmozgáshoz való pozitív kötődés érzését. Nemrégen került megrendezésre a fuss az oviért jótékonysági ovi futás, amely már tradicionális óvodai programjaink egyike. Így nagyon szívesen rajzolták meg a gyermekek a plakátot, hiszen rengeteg saját élményük van.
Földes Községi Napközi Otthonos Óvoda
Kiemelten fontos az egészséges életmód alakítása csoportunkban. Különböző egészségtudattal érkeznek a családok az óvodánkba, így az egészséges életmód pozitív alakítását nem csak a gyermekek, hanem a szülők körében is fontos feladatunk formálni.
2 hetes egészség hetünk alkalmával a szülőkkel közösen több programon vettünk részt.
Kiemelten figyeltünk a testi-lelki egészségre, így formáltuk ízlésünket, mozgásunkat, érzelmeinket is.
Lovagoltunk a Sàrrétudvari lovardában
Gyümölcs turmixot/salàtàt készítünk a szülőkkel,
Magyar népi mozgásos gyermekjátékokat játszottunk a Szélrózsa Néptánc Együttessel.
„Mézelődtünk” 🐝 , hiszen ezen a napon érkeztek hozzánk varàzslatos előadással a MÉZLOVAGOK
Zöldség salàtàt készítünk a szülőkkel.
MOCORGÓ sportdélutánt tartottunk a családoknak, ezen az alkalmon az a csoport szerezte meg a vándorkupàt, amelyik a legtöbb akadàlypàlyàn végigment és a legtöbb gyermekkel felnőttel képviselte magàt. lletve zenés, mozgásos tornánk is részt vettünk.
A két hét soràn gyógyteaházat is indítottunk.
Élménydús, mozgalmas, aktív két hét volt.
Figyeltünk, óvtuk a lelki egészségünket és élveztük a testmozgás jótékony hatását is. Megtapasztaltuk, hogy milyen jó érzés együtt, egy csapatként tenni az egészségünkért. Megtapasztaltunk, hogy jó közösségépítő ereje van a mozgásnak, illetve éreztük jótékony hatását is, hiszen mókásan, boldogan teltek ezek az alkalmak.
Közös mozgásra bátorító indulót is írtunk. 🙂
Sünikések Mi vagyunk,
A mocorgón ugrálunk,
Körbe futjuk az óvodát,
Megnyerjük a nagykupát!
Rajta, rajta, rajta hát,
Éljen a sok tüskés hát!
Hódmezővásárhelyi Varga Tamás Általános Iskola
A Boldogságóra program 9. hónap témája a „Testmozgás” volt. A 4. osztályos gyerekekkel beszéltünk arról, hogy a mozgás az egészség egyik kulcsfontosságú záloga, mely hangulatunkra is hatással van.
Mindenki készített egy logót, melyre saját kedvenc sportjának emblémáját rajzolta le. Az órát Bagdi Bella – Jól érzem magam című dalával zártuk.