ÖTLETTÁR 23. – Célkártya, célplakát, célkerék
- Írta: Boldogságóra,
- Megtekintve: 1942
GYAKORLAT OVISOKNAK
GYAKORLAT KISISKOLÁSOKNAK
GYAKORLAT KAMASZOKNAK
Gyakorlat – Ovisoknak
Memória játék a célokkal
- Gyűjtsétek össze a napi és heti célokat, teendőket és készítsetek hozzájuk illusztrációt egy-egy azonos méretű papírlapra. Mindegyikből két egyformát készítsetek!
- Keverjétek össze és rajzzal lefelé tegyétek le az asztalra vagy a földre.
- Egy játékos egyszerre két kártyát húzhat fel, és ha megtalálja a két egyforma rajzot, kiveheti a játékból a kártyákat.
- Gyűjtsetek be minél több párt!
- A legutolsónak maradt kártyán szereplő célt még ma csináljátok meg!
Gyakorlat – Kisiskolásoknak
Készíts egy plakátot a céljaidról!
2020. december 31-ig tűzzetek ki magatok elé célokat és készítsetek belőlük egy színes plakátot!
A következő szempontokat vegyétek alapul:
- egészség
- barátság
- tanulás
- szabadidő
- hobbi
- külső megjelenés
Használjatok hozzá színeseket, újságkivágásokat, ragasszatok, fessetek, rajzoljatok, csinosítsátok kedvetek szerint!
Gyakorlat – Kamaszoknak
Határozd meg a célod paramétereit!
Ehhez egy az 1980-as években megalkotott angol mozaikszót hívunk segítségül.
Ha a célod SMART, akkor konkrét (S, specific), mérhető (M, measurable), elérhető (A, attainable), releváns (R, relevant) és határidőhöz kötött (T, timely).
Instrukció a gyerekeknek:
- Tehát pontosan meg kell mondanod, hogy mit akarsz. Ez egy jelen idejű állító mondat, kijelentő módban (azaz kerüld a -na,-ne/-ná,-né feltételes módú igéket) és egyesszám első személyben megfogalmazva – hiszen csak a saját magad által állított célért tudsz hitelesen felelősséget vállalni, másokéért nem. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy ez egy állítás, így mindennemű tagadást („ne, nem, soha” szavak) kerülj benne. Azt fogalmazd meg, amit tényleg akarsz!
- Határold be, hogy mikorra szeretnéd elérni, és maradj a realitások talaján! A mérhetőséget az határolja be, hogy pontosan mikor és miből fogod látni, hogy elérted a célodat. A válasznak mérhetőnek kell lenni, pl. mértékegységekben, alkalmak számában, darabszámban stb.
- Mindez azonban csekély eredménnyel fog járni, ha a cél maga nem lelkesít téged, ezért olyan célt találj, aminek elérése vonzó, aminek elérési jutalma energiát ad neked. Röviden: legyen tiéd a cél, érezd magadénak, fakadjon belülről! Ha a célod lelkesít, nyert ügyed van.
- Ha pedig már jó előre hálás vagy azért, hogy elérted a célodat – vagyis azt vizualizálod magad elé, hogy igen, sikerült, megtörtént! –, akkor a pozitív érzelmi töltet egy szép rugó előre.
- Egy jó cél tehát mindig összhangban van a jövőképeddel. Egy jó cél pedig nemcsak fejben létezik, hanem papíron, leírva is.
- Még valami. Sokszor SMART cél állítás közben derül ki, hogy valójában nem is az a célunk, amire először gondoltunk. Vagyis érdemes elgondolkodni azon is, hogy mi a célod célja.
- Végül gondold át, mit tehetnél meg azonnal, annak érdekében, hogy mások is azt lássák, komolyan gondolod a célodat! Könnyebb úgy célt érni, ha van egy drukkoló-szurkoló tábor mellettünk, és könnyebb úgy célt elérni, hogy komolyan vesszük saját magunkat. Végül is, mégis csak mi vagyunk életünk főszereplői.
A mellékelt feladatlap segít végig gondolnod a célod paramétereit! Innen tudod letölteni!
Ellenőrző lista
- E/1-ben fogalmaztam.
- Jelen időt használtam.
- Kijelentő módot használtam.
- A mondatom egy állítás.
- Konkrét időhöz kötöttem.
- Konkrét célt fogalmaztam meg.
- Van olyan mérce, amely révén ellenőrizni és mérni tudom, hogy hol tartok a célom elérésében.
- A célom reális számomra, elérhető.
- A kész mondatom is lelkesít.
Küldjetek fotót az elkészült alkotásokról e-mailben az info@boldogsagora.hu e-mail-címre és mi közzétesszük azt a Facebook oldalunkon!
Ha tetszettek az ÖTLETTÁR játékos gyakorlatai, és szívesen megosztanád másokkal is, kattints a Megosztás gombra itt a cikk alatt! Ha szeretnéd megtekinteni a teljes #jobbveledavilágotthon ötlettárat, kattints ide >>