Zukunftspläne (Jövöbeli tervek németórán)

- Csoport neve: Kőrösi Gimi Nánás
- Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium
- Kategória: Középiskolások
- Téma: Célok kitűzése és elérése
- (54 megtekintés)
2025 januári boldogságóra
Zukunftspläne
(Jövöbeli tervek németórán)
Célok kitűzése és megvalósítása
Felhívásként a hétkezdő áhitatunkon az alábbi gondolatokat fogalmaztam meg a diákoknak:
„Emlékezz vissza: mi volt az utolsó cél, amit sikerült elérned? Tudatosan tűzted ki magadnak ezt a célt, vagy mások irányítottak? Talán a szüleid, tanáraid, vagy éppen a barátaid? Küzdelmesen, nagy erőfeszítéssel, vagy könnyedén érted el? Megvolt a módszered, hogyan érd el ezt a célod? Esetleg segítettek ebben? Többször is sikerült végigjárnod a célhoz vezető utat? Mégis melyik utat választod: a nyílegyenesen a célba vezetőt, vagy kitérőkkel, megfontoltan, tapasztalatokat gyűjtve?
Milyen célokat tűzöl ki magadnak? Rövidtávú, vagy merészen hosszútávú célokat? Egyáltalán, vannak-e céljaid? Kell-e, hogy legyenek céljaink? A céljaid a földön járnak, vagy megmaradnak álmoknak?
Igen, céljaink igenis vannak, még ha nem is fogalmazzuk meg mindig őket.
Az újév első napjaiban – tudom ez közhely – nagyobb elszántságot érzünk új célok megfogalmazására. Szívből kívánom, hogy a megvalósításhoz is megmaradjon az a bizonyos elszántság!
A feladatok németórákon érkeznek!”
Német szakos kollégáimmal – mindenki a saját csoportjával és ezzel az iskola diákságának 90 %-át bevonva – a lenti linkben lévő feladatokat oldottuk meg, beszéltük meg németórán, haladókkal németül, kezdőkkel magyar és német nyelven váltakozva. (A legnagyobb sikert aratott feladatokat lsd. a végén.)
• Wer ist Teil deines Lebens? – Ki az életed része?
• Meine Wünsche, meine Träume – Kívánságaim, vágyaim
• Das kann ich gut – Ez jól megy
• Meine Stärken – Erősségeim
• Heute – morgen – Ma – holnap
• Meine 3 wichtigsten Ziele – A 3 legfontosabb célom
Elhatároztuk, hogy a tanév végén újra elővesszük ezeket a feldatatokat és megbeszéljük, mely januárban kitűzött célt sikerült teljes egészében, melyeket részben, és melyek azok a kitűzött célok, amelyeket nem sikerült (talán csak eddig) megvalósítani. Összevetjük a januári gondolatokat az év végiekkel.
Tapasztalatok: A gyerekek (7-12. osztályosok) iskolai környezetben iskolához kötődő célokat fogalmaztak meg: a végzősök pl., „jól sikerüljön az érettségim”, tizedikesek „el tudjam dönteni, milyen fakultáció lesz számomra a leghasznosabb”. A „Wer ist Teil deines Lebens?” kérdésre válaszolva vitathatatlanul a család és a barátok a legfontosabbak. A „3 legfontosabb célom” kérdésnél a család fontossága és az iskolai jó eredmények elérése fogalmazódott meg elsősorban. A tanulók nagy hányada érdeklődéssel beszélgetett a témáról, szívesen gondolkodott el azon, hogy mi vár rá a tanév hátralévő részében. Ezeken a boldogságórákon nem csak a célok kitűzése, önismeret, jövőkép fejlesztése elnevezésű pedagógiai célokat is elértük, de nyelvi célunkat is: szókincsfejlesztést, gyakorlást, a Zukunftspläne (jövőbeni tervek) témakör ismétlését, gyakorlását.
Köszönet Brendzsákné Boros Anikó, Lovász-Balogh Edit, Tóthné Harsányi Anikó kolléganőimnek a közös megvalósításért!
Melléklet:
1. Feladatgyűjtemény linkje
2. Életképek az órákról
1. A fentiekben leírt feladatok linkje:
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/http://www.on-line-on.eu/dokumente/upload/FP_Zukunftsplaner_abA4_9b1c7.pdf?fbclid=IwY2xjawILCB5leHRuA2FlbQIxMAABHc_UlNi41LvMTMQUDRLq6hI3iu4hSaam1iKBIFsEfhIS0AKNo0GhyzbbdQ_aem_Wpp2L-X4SrLajyQRNLiufQ Utolsó letöltés: 2025. február 1.
2. Életképek
(A képekhez sikerült tennem)